Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa C/Combo C
  • teodor traian

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Combo 2005 z17dht
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2009

  • Mesaj Privat
am de mult problema cu trepidatia la relanti ,si nu vad nici o sansa sa se rezolve asa ca la vanzare ,, cumpara cineva;
Skip ads

  • Cifi

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Arges
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2010

  • Mesaj Privat
In primul rand va salut,este primul meu topic deci sa fiti mai ingaduitori,am o problema cu o corsa ZX10..nu mai sta la relanti pur si simplu oxcileaza,nu am trometru sa imi dau seama,i-am curatat corpul clapeta si cam de atunci face,bine corpul clapeta l-am curatat deoarece mergea prost nu mai avea forta,cand ii cereai nu iti dadea,in fine si de atunci si problema cu fluctuatia.


daca sa lovit cineva de problema asta poate ma indruma si pe mine.
  • ionutz84

  • Mesaje scrise: 201
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2010

  • Mesaj Privat
salut,ai spus ca ai curatat clapeta de acceleratie poate la montare nu ai pus ceva cum trebuie si incearca sa cureti si vana EGR daca nici asa nu este nici-o schimbare puneo pe un tester
  • Cifi

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Arges
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2010

  • Mesaj Privat
ionutz84 a scris:salut,ai spus ca ai curatat clapeta de acceleratie poate la montare nu ai pus ceva cum trebuie si incearca sa cureti si vana EGR daca nici asa nu este nici-o schimbare puneo pe un tester



nu am demontat clapeta,pus si simplu am curatato,cu spray,si egr ul nu am ajuns sa il curat.
Skip ads

  • StefanTolos

  • Mesaje scrise: 4,224
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2018 B12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Participa la intalnirile din Pitesti si acolo in mod sigur problemele tale se vor rezolva,curatarea corpului clapeta de acceleratie nu se face cum ati procedat dumneavoastra sub nici o forma, se da jos si se curata temeinic asa cum este aratat pe forum,mutat aici discutia unde-i locul.
  • Cifi

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Arges
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2010

  • Mesaj Privat
StefanTolos a scris:Participa la intalnirile din Pitesti si acolo in mod sigur problemele tale se vor rezolva,curatarea corpului clapeta de acceleratie nu se face cum ati procedat dumneavoastra sub nici o forma, se da jos si se curata temeinic asa cum este aratat pe forum,mutat aici discutia unde-i locul.


Aici te contrazic,dar in fine fiecare stie ori din experianta,ori din auzite,e o diferenta mare.


ms de raspuns Stefan.

app de unde esti?
  • StefanTolos

  • Mesaje scrise: 4,224
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2018 B12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Din Pitesti,da corect , aud si eu cate ceva si dau raspunsuri pe forum. Laughing
  • Cifi

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Arges
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2010

  • Mesaj Privat
StefanTolos a scris:Din Pitesti,da corect , aud si eu cate ceva si dau raspunsuri pe forum. Laughing



Sau poate nu,in fine poate esti in masura sa dai raspunsuri.
Skip ads

  • teodor traian

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Combo 2005 z17dht
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2009

  • Mesaj Privat
in masura nu e nimeni nu avem mecanici pt masini noi fa o iesire afara si o pui la punct pt 2-3 ani la noi e abureala ca sati ieie banii ,,,,,efectiv nu se pricep
  • Cifi

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Arges
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2010

  • Mesaj Privat
teodor traian a scris:in masura nu e nimeni nu avem mecanici pt masini noi fa o iesire afara si o pui la punct pt 2-3 ani la noi e abureala ca sati ieie banii ,,,,,efectiv nu se pricep


Fiecare are parera lui,in fine.
  • teodor traian

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Combo 2005 z17dht
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2009

  • Mesaj Privat
bazata pe experienta ai sa te convingi mergand din servis in reprezentante fiecare avand alta parere ,,,contra cost; si masina tot nu merge
  • deleted-38151

  • Mesaje scrise: 750
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2009

  • Mesaj Privat
am observat ca la plecarea de pe loc se fac niste sprituri(cum fac cei de la dacii Very Happy ) in numar de 2,3 ;depinde acum cat de repede eliberez acceleratia. Iar undeva intre 2000 si 2500 are o lipsa de putere dupa care iar prinde forta si trage . . . La voi tot asa face?Nu ma deranjeaza cu nimic, dar eram curios . motoras benzina
Skip ads

  • StefanTolos

  • Mesaje scrise: 4,224
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2018 B12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Curatare EGR si TB eventual si admisia.
  • granth

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2001 z10xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Am schimbat distributia acum vreo 2 luni si merge masina brici, desi am curatat clapeta si egr tremuratul de la relantiu a ramas la fel, iar trepidatiile de la decelerare in jur de 1100 rpm sunt la fel ca inante sa o schimb. In plus mai nou ma confrunt cu un zgomot metalic destul de pregnant care apare la accelerare in orice treapta de la 2000 la 2500 rpm cand urc mai sus de aceasta turatie zgomotul dispare complet. Mentionez ca apare atat la cald cat si la rece, apare total aleator si numai cand accelerez, daca raman tot in turatia 2000-2500 si iau talpa de pe pedala de acceleratie zgomotul dispare complet. Ma gandesc la vreun tampon de motor, dar nu sunt sigur fiindca masina nu are un tremurat excesiv. Cu ocazia schimbului de distributie am schimbat si rola intinzatoare de la alternator, am luato de la dezmembrari s-ar putea sa fie ea vinovata? astept si alte pareri, multumesc!


Salutare,
va recomand sa cititi acest topic pentru evitarea neplacerilor supuse de regulamentul forumului.
Multumesc frumos pentru colaborare si intelegere,StefanTolos.

  • Shiva

  • Mesaje scrise: 1,976
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2009

  • Mesaj Privat
granth: Legat de zgomotul metailc, esti sigur ca distributia a fost schimbata corect si complet? Rolling Eyes Citeste cele 2 topicuri dedicate distributiei de pe sectiunea Agila si Corsa.
  • granth

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2001 z10xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Shiva a scris:granth: Legat de zgomotul metailc, esti sigur ca distributia a fost schimbata corect si complet? Rolling Eyes Citeste cele 2 topicuri dedicate distributiei de pe sectiunea Agila si Corsa.


Pai cam asa sper. Kit-ul de distributie l-am luat de la d-l Cuciureanu, iar de operatiunea in sine s-au ocupat persoane recomandate de d-l Cuciureanu, folosindu-se trusa de KM-uri si respectate cuplurile de strangere la toate surubelele. Asa cum am zis nu cred ca este de la distributie din moment ce turatia la relantiu sta fixa cred ca 780 rpm, motorul nu tremura mai mult ca inainte, nu ma tzacane a diesel si asa cum ziceam zgomotul ala destul de puternic apare din senin avand perioade variabile in care se aude poate sa dispara dupa 1 minut sau poate sa se auda toata ziua. Habar n-am ce ar putea fi.
  • victor_gl

  • Mesaje scrise: 1,039
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2005 z 1,7 dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Sa nu fie sitele din toba .
Asa era si la mine si chiar ma obisnuisem pana vinerea trecuta cand sotia a adunat tobele pe dedesupt . Sad
Acum huruie ca un tractor Laughing
  • granth

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2001 z10xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2010

  • Mesaj Privat
victor_gl a scris:Sa nu fie sitele din toba .
Asa era si la mine si chiar ma obisnuisem pana vinerea trecuta cand sotia a adunat tobele pe dedesupt . Sad
Acum huruie ca un tractor Laughing

Nu cred, am cam miscat tot ce se poate misca pe sub masina, la catalizator am dat cu pumnu', am tras. Este totul la locul lui fixat. As fi identificat locul exact daca erau sitele, dar cum scris nu este un zgomot permanent apare din senin si culmea dispare la fel din senin cand vrea el?
  • StefanTolos

  • Mesaje scrise: 4,224
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2018 B12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Sa nu fie de la arcul rolei intinzatoare a curelei de accesorii,in interiorul lui se rupe o lamela nu stiu exact ca nu am desfacut-o dar mi s-a intamplat sa faca un zgomot destul de metalic la o masina .
  • granth

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2001 z10xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2010

  • Mesaj Privat
StefanTolos a scris:Sa nu fie de la arcul rolei intinzatoare a curelei de accesorii,in interiorul lui se rupe o lamela nu stiu exact ca nu am desfacut-o dar mi s-a intamplat sa faca un zgomot destul de metalic la o masina .


Pai de asta am si schimbat rola intanzatoare, cand am dat jos capacul de la distributie, a trebuit demontata si rola respectiva, cand am dato de pe locul ei a cazut in bucati, se rupsese lamela, am incercat sa punem arcul la loc, dar era prea dur ca sa fie comprimat, lamela practic il tine la locul lui cuminte. Intamplator rulmentul era cam dus, asa ca m-am dus la dezmebrari am luat una identica cu a mea (serie GM) de pe o corsa acelasi model ( fara AC). Asta avea lamela intacta si rulmentul lux. Si asa cum ziceam nu este permanent zgomotul, apare dispare, la rece la cald. nu are nicio tipologie.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa C/Combo C

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR