Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Tutoriale
  • szian

  • Mesaje scrise: 1,173
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2010

  • Mesaj Privat
uite aici.
Skip ads

  • just_a_mapetz

  • Mesaje scrise: 53
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Zafira 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Unde este ascuns modulul acesta? la zafira
  • e_vasalos

  • Mesaje scrise: 60
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 1995 x25xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Salut,
Poate imi poate da si mie cineva un sfat. Am un omega b cu display tid 2 mufe galben/neagra respective 26/12pini, si am facut un adaptor pentru un mid de 32pini. Am citit toate discutii pe forum si am aplicat toate schemele dar tot imi ramane un fir neconectat si respective firul de la pinul 1 (fuel pump relay / maro-albastru) de la mufa neagra 12pini. Ce ar trebui sa fac?
  • szian

  • Mesaje scrise: 1,173
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2010

  • Mesaj Privat
In spate la airbag dreapta ar trebui sa fie cred si la zafira acel modul. La vectra b si astra g acolo is. Trebuie scos torpedoul.
Skip ads

  • adu
  • *
  • 36 mesaje
  • din 24 Sep 2007
  • Vectra 1996 x18xe
  • Bucuresti
  • adu

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1996 x18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2007

  • Mesaj Privat
E cineva din Brasov dispus sa ma ajute sa imi montez un mid Smile Foarte bun tutorialul dar nu as vrea sa stric ceva Smile
  • adu
  • *
  • 36 mesaje
  • din 24 Sep 2007
  • Vectra 1996 x18xe
  • Bucuresti
  • adu

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1996 x18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2007

  • Mesaj Privat
just_a_mapetz a scris:Vrea cineva mufa gri cu 32 pini?


Salut, mai deții mufa cu 32 de pini Smile As fi interesat sa intru in posesia ei. zi faina
  • just_a_mapetz

  • Mesaje scrise: 53
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Zafira 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Da, o mai am insa nu ajung pe acasa decat saptamana viitoare.
  • adu
  • *
  • 36 mesaje
  • din 24 Sep 2007
  • Vectra 1996 x18xe
  • Bucuresti
  • adu

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1996 x18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Salut lume, de astazi sunt fericitul posesor al unui mid cu mufa 26 pini, urmeaza sa mai instalez si o maneta. Problema e ca pe mid imi ramane aprins Check iar ca mesaje am OIL Lack, BRAKE PAD, WASH FLUID LEVEL, COOLANT LEVEL si headlight tail light.E normal sa imi arate asa ceva?Am de tras fire pentru consum si pentru range. Some help pt X18xe. Multumesc anticipat Smile
Skip ads

  • 34KLA

  • Mesaje scrise: 4,398
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2008 Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Ori le pui la masa pe toate, ori cumperi si cablezi baie de ulei cu senzor, vas lichid racire cu senzor, vas lichid parbriz cu senzor...Posibil sa fie nevoie si de programare. Bafta!
  • szian

  • Mesaje scrise: 1,173
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Pentru HEADLIGHT TAIL LIGHT ai nevoie de modulul pentru becuri care se pune in spatele airbag pasager unde ar trebui sa ai mufa. Adica asa ceva
  • mihaiadrian

  • Mesaje scrise: 632
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Pt: HEADLIGHT TAIL LIGHT, Inafara de acel modul pt becuri care se conecteaza la o mufa deja existenta, ce mai trebuie facut ? Mai trebuie si un fir tras intre acel modul si MID, nu, firul nr 17 ? ( fir pe care 99% in leaga la masa sau plus ca sa scape de eroare si 1% aleg sa isi doteze si masina cu el nu ?)
  • Geo89

  • Mesaje scrise: 623
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2009

  • Mesaj Privat
stiu pe cineva care are asa ceva de vanzare.il luam eu,dar in urma unor probleme,am amanat total montarea mid-ului!
Skip ads

  • szian

  • Mesaje scrise: 1,173
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2010

  • Mesaj Privat
MIHAIADRIAN nu mai trebuie sa tragi nici un fir la MID pentru modul becuri. Daca ai acea mufa doar bagi modulul in el atita tot. Firul ii tras de la mufa la MID
  • mihaiadrian

  • Mesaje scrise: 632
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2010

  • Mesaj Privat
szian a scris:MIHAIADRIAN nu mai trebuie sa tragi nici un fir la MID pentru modul becuri. Daca ai acea mufa doar bagi modulul in el atita tot. Firul ii tras de la mufa la MID


Exista vreo sansa sa nu fie acea mufa ? Habar nu am cum sa demontez torpedoul sa verific.

Asta inseamna ca comunicarea MID+modul becuri se face pe firele 9+10+11, si daca mid-ul a fost reprogramat cu tech2, inseamna ca si acel modul o sa comunice cu MID-ul, nu ? (tech2-ul tot pe 9+10+11 comunica cu MID-ul)

Firul 17 la mine l-am conectat la masa.
  • szian

  • Mesaje scrise: 1,173
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2010

  • Mesaj Privat
MIHAIADRIAN ai 4 suruburi in cruce la torpedou. 2 sub torpedou si 2 in torpedou cum deschizi usa in partea de sus. Se vad usor. Daca ai avut trase firele pentru MID din fabrica si firele pentru maneta ar trebui sa ai si mufa pentru modul becuri. Modulul nu are treaba cu programarea MID ului. Fa inapoi sa iti arate pe MID HEADLIGHT TAIL LIGHT si dupa ce o sa bagi modulul in mufa o sa iti dispara asta insemnind ca iti functioneaza. Si cind ti se va arde un bec o sa iti apara pe MID din nou HEADLIGHT TAIL LIGHT. Schimbi becul si o sa iti dispara de pe MID. Asa trebuie sa arate montat in mufa.
  • szian

  • Mesaje scrise: 1,173
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2010

  • Mesaj Privat
In urma montarii MID ului cu ceva timp in urma zilele astea am testat daca imi si indica bine la RANGE. Am ajuns la RANGE 0 KM. Am asteptat sa mi se opreasca motorul desigur raminid fara benzina. Surpriza nu mi sa oprit si tot surpriza cu RANGE 0 am mai mers 17 km pina sa oprit motorul si desigur am ramas fara benzina. Ce pot sa cred ? Ca nu imi indica bine dar DE CE ? A mai testat cineva RANGE sa vada daca indica bine ?
  • mihaiadrian

  • Mesaje scrise: 632
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Multumesc de indicatie,

NU am avut nimic tras din fabrica. Mufa era de 26, am facut adaptare la mufa de 32,am tras fuel consumption, rpm si odometer, firele pt maneta.

Range nici la mine nu indica exact, dar macar indica mai putin decat valoarea reala. Plus ca range-ul se face dupa senzorul de cat de plin e rezervorul care e cunoscut ca nu e exact. 17 km e mica eroare la 800-900 cat ai la un plin, aproximativ 2-3% . Plus ca este foarte bine ca isi face adaptarea in functie de cum mergi.
  • szian

  • Mesaje scrise: 1,173
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Am inteles. Se poate pune acel modul dar trebuie trase fire din spate de la tabloul de sigurante mai mult de lucru
  • mihaiadrian

  • Mesaje scrise: 632
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2010

  • Mesaj Privat
La numarul de litri ai facut verificarea mid-ului ? Mie totdeauna la un plin mid-ul arata cu jumatate de litru mai putin decat zice pompa la benzinarie. Deci la 50 de litri (din 60cat are rezervorul, dar 10 sunt deja), eroarea e de 1%. Binenteles ca si pompa de la benzinarie are eroare intr-o toleranta legala,deci adevarul e undeva la mijloc. Plus ca un plin exact iarasi e greu de facut, si iarasi eroare. Deci 1% e ok.
  • 34KLA

  • Mesaje scrise: 4,398
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2008 Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Puteti face "Range correction" sau "Consum correction" cu Tech2 pentru a avea datele cat mai aproape de realitate. Faceti plinul, mergeti 100km, realimentati si vedeti care este diferenta intre combustibilul consumat si afisat. Corectia poate fi pozitiva sau negativa.
Skip ads

  1. Home
  2. Tutoriale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR