Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • MitzaPCH

  • Mesaje scrise: 86
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 1.4 / 100 CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2010

  • Mesaj Privat
M-am intors .. au dat verdictu .. ( bamo avea dreptate ) este un arc ... la inceput au adus un set de pedale noi, pe care le-au montat dar le-au dat jos dupa putin timp ( habar nu am de ce ) dupa 4 ore imi spun ca piesa nu este pe stoc, daca nu ma suna in 7 zile lucratoare sa mai trec eu pe la ei ..
Sunt .. n-am cuvinte mai aveam putin si faceam comotie cerebrala.
Va salut.

LE: am uitat sa va zic ca le-am zis si de vibratie aceea in pedala de ambreiaj, inaite sa ma duc la GTT m-am dus la un prieten mecanic (in care am f multa incredere) care mi-a spus ca s-ar putea sa fie de la volanta ceea ce inseamna ca e foarte nasol ( desigur .. si-a spus doar o parere la prima vedere pt ca masina e in garantie si nu a putut sa umble la ea)
Cand m-am dus la GTT cei de acolo nici macar nu au recunoscut ca exista aceea vibratie ... le-am explicat o data de 2 ori de 3 ori, m-am enervat si i-am zis sa puna ori mana pe pedala ori capu. In fine .. am lasat-o asa, saptamana viitoare dupa ce rezolv cu arcu ala ii bat la cap cu vibratiile astea.
Skip ads

  • Okta43

  • Mesaje scrise: 817
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2010 A14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2010

  • Mesaj Privat
MitzaPCH sa inteleg ca ti-au demontat bordu ca sa schimbe pedalele degeaba ? eu unu luam pedalele si le dadeam cu ele in cap

Cat despre acea bataie in ambreiaj o am si eu.. cred ca toti o avem Smile)
  • MitzaPCH

  • Mesaje scrise: 86
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 1.4 / 100 CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Ce sa mai .. asta e
  • Okta43

  • Mesaje scrise: 817
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2010 A14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2010

  • Mesaj Privat
miercuri ma duc si eu in service si o sa le spun si despre bataia in ambreiaj sa vedem ce zic
Skip ads

  • MitzaPCH

  • Mesaje scrise: 86
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 1.4 / 100 CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2010

  • Mesaj Privat
or sa spuna ca esti tu nebun si ca nu se simte nimic, sau ca citez " ce vrei domne asa se aude la toate "
  • MitzaPCH

  • Mesaje scrise: 86
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 1.4 / 100 CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2010

  • Mesaj Privat
In sfarsit am rezolvat problema .. mi-au schimbar arcul acela, totul este ok acum.
  • bamo

  • Mesaje scrise: 417
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Era tare greu sa iti schimbe amaratul ala de arc de la bun inceput... Rolling Eyes
  • MitzaPCH

  • Mesaje scrise: 86
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 1.4 / 100 CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Soc si groaza azi pe la salajan... a reaparut problema, ma duc sa le dau cu pedalele in cap.
Skip ads

  • bamo

  • Mesaje scrise: 417
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2010

  • Mesaj Privat
irmscher O1 a scris:
bamo a scris:Am intrebat, se schimba numai arcul, cu unul ce eventual va face la fel.. depinde de noroc, deci nu se demonteaza bordul. La mine nu s-au mai manifestat zgomotele decat foarte rar dupa ce a fost slabit putin arcul.

"Slabirea" arcului mi se pare o metoda stiintifica, pur autohtona...


Du-te fara programare si spune-le sa il slabeasca putin... nu dureaza mai mult de 5 min. Solutia autohtona e cea mai buna deocamdata provizorie si permanenta.
  • MitzaPCH

  • Mesaje scrise: 86
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 1.4 / 100 CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2010

  • Mesaj Privat
bamo a scris:
irmscher O1 a scris:
bamo a scris:Am intrebat, se schimba numai arcul, cu unul ce eventual va face la fel.. depinde de noroc, deci nu se demonteaza bordul. La mine nu s-au mai manifestat zgomotele decat foarte rar dupa ce a fost slabit putin arcul.

"Slabirea" arcului mi se pare o metoda stiintifica, pur autohtona...


Du-te fara programare si spune-le sa il slabeasca putin... nu dureaza mai mult de 5 min. Solutia autohtona e cea mai buna deocamdata provizorie si permanenta.


Esti constient ca daca ma mai duc odata o sa ne luam la bataie pe acolo .. aia or sa zica ca sunt nebun ca am venit iar, eu o sa cedez nervos..
e deja a 6-a oara cand ma duc, nu mai suport.
Oricum .. asta e asa o sa fac .. mersi Smile

Altii cu aceeiasi problema ? Smile) sa mergem in haita ?
  • emilimam

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Apr 2011

  • Mesaj Privat
MitzaPCH, nu ne-ai mai spus ce-ai facut cu arcul?
Ai mai fost la service? Ce s-a mai intamplat?
Astept si eu un Astra J si ma minunez de probleme
  • MitzaPCH

  • Mesaje scrise: 86
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 1.4 / 100 CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2010

  • Mesaj Privat
ce sa mai fac frate, nimic, nu am mai avut timp sa ma duc, tac si inghit, ce sa mai fac .. poate o sa ai ceva mai mult noroc ca mine Smile iti urez succes Very Happy
Skip ads

  • deleted-50234

  • Mesaje scrise: 786
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jun 2010

  • Mesaj Privat
MitzaPCH a scris:ce sa mai fac frate, nimic, nu am mai avut timp sa ma duc, tac si inghit, ce sa mai fac .. poate o sa ai ceva mai mult noroc ca mine Smile iti urez succes Very Happy


chestia asta cu arcul e prezenta si la masina mea......anul trecut am fost in service si s-a uitat un mecanic la arc si mi-a spus ca e o chestie "normala" Rolling Eyes ...zgomotul e produs la comprimarea arcului ( la apasarea pedalei de ambreaj) , din cauza metalului din care e confectionat ( un metal de toata panarama....la dacie schimbam 2-3 arcuri pe an, pentru ca se rupeau de la "urechea" de prindere, dar la o marca cum e opel e inadmisibil !)...eu m-am resemnat si cu arcul...si cu zgomotele de pe puntea spate ....si cu "greierii" care apar si dispar...sper ca la urmatoarea masina sa nu fie tot tzeapa ! PCH e da la peluza C.H. ?
  • MitzaPCH

  • Mesaje scrise: 86
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 1.4 / 100 CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2010

  • Mesaj Privat
botea gabriela a scris:
MitzaPCH a scris:ce sa mai fac frate, nimic, nu am mai avut timp sa ma duc, tac si inghit, ce sa mai fac .. poate o sa ai ceva mai mult noroc ca mine Smile iti urez succes Very Happy


chestia asta cu arcul e prezenta si la masina mea......anul trecut am fost in service si s-a uitat un mecanic la arc si mi-a spus ca e o chestie "normala" Rolling Eyes ...zgomotul e produs la comprimarea arcului ( la apasarea pedalei de ambreaj) , din cauza metalului din care e confectionat ( un metal de toata panarama....la dacie schimbam 2-3 arcuri pe an, pentru ca se rupeau de la "urechea" de prindere, dar la o marca cum e opel e inadmisibil !)...eu m-am resemnat si cu arcul...si cu zgomotele de pe puntea spate ....si cu "greierii" care apar si dispar...sper ca la urmatoarea masina sa nu fie tot tzeapa ! PCH e da la peluza C.H. ?


Si eu am absolut toate problemele mentionate de tine. Da, PCH e de la Peluza Catalin Hîldan
  • george84

  • Mesaje scrise: 298
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2011 1,4 NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Dec 2010

  • Mesaj Privat
salutare,am urmarit discutia si nu prea am inteles greselile care duc la distrugerea ambreajului,rog niste cunoscatori sa mi spuna si mie ce nu trebuie sa faci ca sa fie ok,ca eu mai uit de exemplu piciorul pe ambreaj .si inca ceva am un sunet la roata spate ca un carait ca la frana de mana mecanica la roata spate atunci cand inchid usa. multumesc
  • Okta43

  • Mesaje scrise: 817
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2010 A14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Acel sunet e normal.. si daca ai masina incuiata si vrei sa deschizi portbagajul face acel sunt. Cateodata cand e masina incuiata si mai dau sa mai incuie odata se aude acel sunet. Mai aud acel sunet cand las luminile aprinse pana incui garajul.. e vorba de functia "follow me home" inainte cu 2-3 secunde sa se stinga luminile se aude acel sunet. Cred ca e ceva de la partea electrica.

Prima problema uitatul piciorului pe ambreiaj.. o sa il faci praf foarte repede.
Statul la semafor cu ambreiajul calcat iar il faci praf.

Cel mai ok ar fi sa folosesti ambreiajul la schimbarile vitezelor si la plecatul de pe loc in rest sa-l lasi liber.. Orice lasare a piciorului pe ambreiaj nejustificata = stricare
  • george84

  • Mesaje scrise: 298
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2011 1,4 NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Dec 2010

  • Mesaj Privat
da, dar si ridicatul prea repede la schimbarea vitezelor cum e? rau sau bine?
  • Okta43

  • Mesaje scrise: 817
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2010 A14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2010

  • Mesaj Privat
daca tie iti place sa ti se zgaltaie masina la fiecare schimbat de viteza e ok..
Din cate stiu la vitezele 1-2-3 e recomandat sa eliberezi ambreiajul usor iar la 4-5-6-... e recomandat sa-l iei putin mai repede.
Cel mai ok e sa-l eliberezi in asa fel incat sa nu simti trecerea de la o viteza la alta
  • mecaNIK

  • Mesaje scrise: 2,204
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Insignia 2010 confidential
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2007

  • Mesaj Privat
george 84 ridicatul piciorului mai brusc ori mai incet depinde si de repriza pe care o vrei,nu poti stabili o regula ...dar statul cu piciorul pe pedala cand nu e cazul sigur va dauna rulmentului de presiune intr-o buna zi fortandu-l sa se invarta non stop.
  • mihaidintgv

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2010 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Sep 2011

  • Mesaj Privat
Salut,

Cu nenorocitul de arc am avut si eu probleme acum o luna cand era foarte cald, asta pentru scurt timp. De atunci nu l-am mai auzit iar trepidat in pedala nu simt. Exclamation
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR