Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • gojira

  • Mesaje scrise: 78
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Trebuie pastrata pentru a avea o hartie la mana in cazul in care te trezesti cu vreo amenda pe-acasa din greseala. Nu ti-o va cere nimeni. Nu esti obligat sa o pastrezi, doar indrumat.
Skip ads

  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
nick_florin a scris:
aco_008 a scris:
alex_arhire a scris:

Rovigneta lipita in parbriz este o mare prostie; ce te faci daca tb schimbi parbrizul?



Ti-o lipesc aia care schimba parbrizul pe cel nou.

crezi tu ....detin masina de firma si am fost nevoit sa schimb parbrizul pt itp...sa te vad pe tine cum o schimbi de pe cel vechi pe cel nou. doar daca decupezi cu parte din parbrizul vechi cu flexul....pana la expirare am circulat cu dovada platii(copie dupa factura de la firma) bine ca nu am fost oprit


Ba crezi tu prietene.

Am spart parbrizul si cand l-am schimbat mi-a dezlipit frumos abtibildul de pe parbrizul vechi cu o unealta de-a lui si mi l-a lipit pe cel nou.

Crezi ca imi place sa vorbesc doar ca sa ma aflu in treaba?
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
De ce nu incercati cu plicuri autocolante de la rca? Eu aveam in dreapta un suport pentru tichetul deparcare (necesar in italica - tara de unde a venit masina) si in stanga un plic de la rca. Azi le-am schimbat pe ambele cu plicuri noi, luate de la brockerul de asigurari si sunt convins ca vor fi utile 3-4 ani. In unul am asigurarea iar in celalalt rovignieta.
  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Daca am inteles eu bine, mai nou nu se elibereaza nici un abtibild la plata rovinietei.
Cat despre autocolantul rca, nu l-am pus niciodata in parbriz. Am intrebat un politist si mi-a spus ca nu e obligatoriu. (asta in timp ce luam amenda pt parcare neregulamentara Sad )
Skip ads

  • bc_50_yul

  • Mesaje scrise: 396
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 y17dt 16v
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Nu se mai da la rovinieta nimic de lipit in geam. Doar o hartie tiparita cu numarul de inmatriculare si VIN. Atat. Se vor lua dupa numarul de inmatriculare daca ai sau nu platita rovinieta.
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Cred ca s-a deviat destul de mult de la subiect Rolling Eyes Haideti sa ne intoarcem la amplasarea camereler pentru roviniete Wink
  • nicuiry

  • Mesaje scrise: 107
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2007 1.3
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2009

  • Mesaj Privat
draganesti vlasca spre alexandria chiar la intrare
  • SaltwaterC

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Pânã la urmã au amplasat camerele alea mult controlcecontrolvehiculate la ieșirea din Sibiu? Mor de curiozitate din moment ce: în ultimii 2 ani jumatate am circulat 3 zile fãrã Rovignetã: din 16 Noiembrie 2010 pânã azi, iar asearã am primit telefon de prin Șelimbãr: "halp, nu merge rețeaua!". Chiar nu mi-ar fi comod sã plãtesc amendã pentru câteva sute de metri de drum național, mai ales cã nu sunt "rãu platnic" la capitolul taxe de drum, iar acel micrometru de asfalt uzat de cauciucurile mele la o simplã trecere neplãtitã pe timp de searã nu prea meritã 250 lei+.

Relativ la thread: "DN7 Rm. Valcea - Sibiu la km 188 + 900 m" îmi este la fel de util precum coordonata monstrului din Loch Ness în cabina mea de duș. GPS-ul știe doar de LAT+LONG. Orice sugestie pentru orientare, este bine venitã. Nu cred cã sunt singurul but în ceea ce privește astfel de informații. Iar dacã sunt, îmi cer scuze, îmi scriu numele în Cartea Rebuturilor și mã duc de unul singur la colț.
Skip ads

  • solexxro

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vivaro 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Salut
E total neinteresant unde sint amplasate camerele care citesc rovinieta. Te opreste agentu' intrafic si te intreaba, printre altele, si de rovinieta. Si cred ca amenda te costa mai mult decit rovinieta. Si dupa ce ai luat amenda te duci rapid si cumperi si rovinieta. Asa ca ...
  • ben80

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2000
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2010

  • Mesaj Privat
si pe drumul arad timisoara s-au montat camere ..pe mine cred ca m-a prins ca nu am platit decat la 5 min dupa ce am vazut camera in primul peco
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,539
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
SaltwaterC a scris:
Relativ la thread: "DN7 Rm. Valcea - Sibiu la km 188 + 900 m" îmi este la fel de util precum coordonata monstrului din Loch Ness în cabina mea de duș. GPS-ul știe doar de LAT+LONG. Orice sugestie pentru orientare, este bine venitã. Nu cred cã sunt singurul but în ceea ce privește astfel de informații. Iar dacã sunt, îmi cer scuze, îmi scriu numele în Cartea Rebuturilor și mã duc de unul singur la colț.


Este la Gura Vaii, in dreptul portii Regiei judetene de Drumuri...sau cum s-a numi...altfel: e o linie dreapta de vreo 2 km in jona aia de isalz unde se tot construiesc cladirilea alea rotunde (pavilioane expo?)
  • vyo81_speed

  • Mesaje scrise: 276
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Vectra 1992 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Feb 2007

  • Mesaj Privat
centura FOCSANI VN E85 in intersectia de la bariera suraia (depozitul ONASIS) e plasata strategic deasupra semoaforului
"la stanga"
Skip ads

  • synapse

  • Mesaje scrise: 398
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1993 X16SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2010

  • Mesaj Privat
nenea,si eu am patit asta cand am schimbat parbrizul.si stii ce au facut baietii?au luat un foehn(parca asa se scria) si mi-au dezlipit vigneta din geamul vechi.au lipit-o pe geamul nou si pot sa spun ca zilele trecute m-am gandit sa scap de ea,ca expirase de cateva luni si statea in geam.am razuit la ea de am zapacit pana am dezlipit tot.nu mai dramatizati ca se gasesc solutii.sper ca de acum o luna ai rezolvat cumva
  • gxg1313

  • Mesaje scrise: 374
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2016 Z14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Am si eu o intrebare.
Aseara am observat ca mi-a expirat rovigneta de o luna, ceea ce e aiurea ca e prima oara in 8 ani cand nu am fost atent, eram sigur ca e pina in ianauarie valbila...dar ok e vina mea.

Problema mea e ca am facut in aceasta luna cu masina exact 3 drumuri, Bucuresti-Mioveni dus-intors.

Ok, merit sa primesc o amenda pentru ca am fost cascat...dar exista oare posibilitatea sa primesc 6 amenzi pentru aceasta perioada?
Asta ar fi destul de aiurea...ca pina la urma omul mai uita...si de exemplu daca m-ar fi oprit politia, as fi platit amenda si m-as fi dus la primul peco sa iau o rovigneta...dar asa...ar fi aiurea sa trebuiasca sa dau o gramada de bani dintr-o greseala...desi da e greseala mea..

Are careva idei, daca se aduna aceste amenzi?
  • gaby_isro

  • Mesaje scrise: 427
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Corsa 2000 X10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jun 2009

  • Mesaj Privat
prin Iasi stie careva pe unde sunt amplasate camerele?
  • CapellaCt

  • Mesaje scrise: 1,624
  • Locatie: Deutschland
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2007

  • Mesaj Privat
@gxg1313 in mod normal ar trebui sa platesti de cate ori ai fost gasit fara rovigneta.Daca treci pe langa 7 radare,le platesti pe toate 7 corect?Poate legislatia difera in privinta rovignetei,ai noroc si scapi numai cu o singura amenda.Sa ne dai de veste cum s-a terminat ²aventura².
  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
@gaby_isro: se vorbeste ca pe undeva priin apropierea rondului ERA au fost / vor fi instalate camerele ... eu unu nu m-am uitat dupa ele, ca am platita rovigneta pana prin primavara ...
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
gxg1313 a scris:dar exista oare posibilitatea sa primesc 6 amenzi pentru aceasta perioada?

Daca ai trecut pe langa un punct fix de monitorizare, sigur le vei primi pe toate 6 (sau 3, depinde de amplasarea camerelor fixe pe unul sau ambele sensuri) dar cu putin noroc poti sa nu primesti niciuna, daca pe traseul tau nu au fost nici camere fixe si nici mobile.
  • coategoale

  • Mesaje scrise: 129
  • Locatie: Timis
  • Masina: Tigra 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Intre Timisoara si Arad la iesirea din localitatea Ortisoara se afla montate camere. Sa deviez putin de la subiect , noi tot platim taxe de drumuri si in benzina ( chiar daca o folosim la barca sau la motofierastrau) si roviniete de ani de zile dar drumurile sunt la fel de proaste . Sefii Administratiilor ce se ocupa de drumuri isi dau prime colosale si fac chefuri peste chefuri la sfarsit de an sarbatorind probabil tepele ce ni le dau.
  • foca montana

  • Mesaje scrise: 855
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Am o intrebare legat de robineta vietii... fostul proprietar o avea platita pe 6 luni si mai este inca valabila. Intrebarea mea este eu acum trebuie sa mai fac una noua cu numerele noi sau merge in continuare asta? Intreb pentru ca are VIN trecut pe ea si nu ar trebui sa conteze ca s-a schimbat proprietarul...

Foca
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR