Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa B/Combo B
  • rzp_o4

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Salut, sunt nou pe aici si am si eu o nelamurire poate ma ajuta cineva...

Am un opel corsa-b de 95 diesel 1.5 si mi se tot arde o siguranta de la lumina din bord de la ceasuri.
Am schimbat-o de nenumarate ori, chestia e ca nu se arde pe loc cand o montez, o schimb tine 2,3,4 zile depinde nu stiu exact si brusc mereu seara cand merg observ ca ceasurile numai sunt luminate si siguranta e arsa.

Am achizitionat masina de curand... si nu prea ma pricep cam deloc la masini ... Din cate am vazut ceasul imi arata si bateria mereu aprinsa, cel putin de la cine am luat-o a zis ca asa a avut-o si el de cand a luat-o. Alte probleme nu mi-a facut dar siguranta asta ma enerveaza la culme pentru ca am obicei sa ma uit la kilometraj cand merg seara ...

Acum nu stiu tind sa cred ca daca tot arata bateria probabil are o mica problema de se tot arde si siguranta.


Am verificat tensiunea de incarcare si incarca ok alternatorul asa zicea un tip de la service auto.

Astept vreun sfat din partea voastra , multumesc..
Skip ads

  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
De obicei sigurantele se ard datorita supratensiunilor, supracurentilor.
Primul nu are cum sa fie pentru ca se mai ardea ceva (becuri, casetofon,etc)
al doilea poate sa apara fie din cauza unui scurt circuit pe undeva prin instalatia pe care o protejeaza, fie de la o incarcare prea puternica de la alternator, fie din cauza ca ai consumatori care cer mai multi amperi decat rezista siguranta...
Cred ca la tine e mai degraba un scurt pe undeva...
  • rzp_o4

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Am pus pana la 35 de amperi siguranta mai mare nu am pus ca am zis sa nu se intimple ceva... cam la asta m-am gandit si eu ca ar putea fi un scurt circuit. Casetofonul imi merge iar becuri nu s-au arsa deloc ..
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Mi se pare enorm de mare siguranta pentru indicatoarele de bord... Da o fuga cu masina la un service specializat pe electrica sa-si dea si ei cu parerea...
Skip ads

  • bushy

  • Mesaje scrise: 218
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1995 c14nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Nov 2009

  • Mesaj Privat
Vezi ca sunt valorile in cartea masini pentru sigurate , si nu mai baga sigurante ca la dacie
  • carabina r

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Mures
  • Masina: Corsa 1997 1.2
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Buna baieti am si eu o problema la masina(opel corsa b 4 usi din 1997) acu vreo 2 luni mi sa stricat kilometrajul nu mai mergea si azi am nu am remediat problema ca fusesem la service cei de acolo au zis ca trebuie schimbat senzoru de vitezxa era prea scump nu vruiam sa fac operatiunea ..in fine azi cineva sa uitat la cutia de sigurante si a zis ma trebuie sa schimbi o siguranta ca e arsa am schimbato si pac minune a incepu sa mearga kilometrajul ...dupa care am ajuns acasa si la plecare iara sa ars siguranta respectiva ,stie careva ce ar putea cauza acest lucru
multumesc


Bine ati venit pe forum,va pun la dispozitie cateva recomandari pentru evitarea neplacerilor,
CAUTA si vei gasi , Ce trebuie sa am in vedere pe acest forum ? si Regulament General
edit by StefanTolos

16.03.2011 19:56:46
  • chelu adrian

  • Mesaje scrise: 974
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Salut, esti sigur ca ai postat unde trebuie?
  • utu2005

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Salutare, v-as ruga sa-mi spuneti cine stie care este siguranta de la semnalizari la opel corsa b ? ce nr? multumesc
  • rudisoft

  • Mesaje scrise: 340
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Corsa 1997 X12SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Nr. 8 (10 A):

  • semanlizare stânga;
  • stop stânga;


Nr. 23 (10 A):

  • semanlizare dreapta;
  • stop dreapta;
  • iluminare numãr înmatriculare;


Cel mai sigur: te uiți pe capacul de la panoul de siguranțe, trebuie sã ai acolo schema.

Em am așa:


De asemenea, poate ajutã: tot legat de semnalizare ai și releul nr. II:


  • utu2005

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jun 2010

  • Mesaj Privat
rudisoft: merci mult !
  • poko

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2000
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mar 2014

  • Mesaj Privat
salutare !care este sigurata pentru lumina bord kilometraj ? ce nr este? ca din schema de pe capac nu imi dau seama...
  • zistok

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Mures
  • Masina: Combo 2006 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Vin si eu cu o intrebare. La corsa b, motor 1.2 benzina din 1996 , de doua zile, se tot arde sigruranta pentru
spritiera la parbriz. Intrebarea mea ar fi, daca mai este legat ceva pe acea siguranta?
Eventual daca ma puteti ajuta cu o informatie, care releu are legatura cu spritiera ( pe fata ) ?
Unde se afla, cum arata...
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa B/Combo B

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR