Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa C/Combo C
  • george_eu25

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A1.7 DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Va salut....Am un prieten care are o corsa c (motor de 1.2 din 2001) si m-a rugat sa pun o intrebare pe forum ca el nu se pricepe asa bine la internet...E si mai in varsta! Miercuri a gasit oglinda la masina pe partea soferului sparta.Ma rog,e sparta doar carcasa oglinzii si e crapat si suportul pe care se roteste cand o rabatezi,cel care vine pe usa.Sticla nu are nimic....Cred ca trecut vreun idiot si a agatat-o ca se vede si stearsa vopseaua!Intrebarea mea (de fapt a lui) e cum se da oglinda jos sa o schimbam....Am zis sa o scimbam noi sa nu mai dam banii degeaba la service....Chestia e sa nu rupem ceva pe acolo.Oglinda e electrica...Daca are cineva vreun tutorial sau poze ceva....Oricum multumesc anticipat si o zii buna la toata lumea!


Bine ati venit pe forum,va pun la dispozitie cateva recomandari pentru evitarea neplacerilor,
CAUTA si vei gasi , Ce trebuie sa am in vedere pe acest forum ? si Regulament General
edit by StefanTolos

Skip ads

  • Gabello

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2001 y1,7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Nu stiu cum sunt oglinzile la corsa, dar vreau sa te intreb daca ati incercat sa desfaceti plasticul de pe dinauntru, unde e prinsa oglinda, cel din habitaclul masinii?
  • george_eu25

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A1.7 DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Nu am incercat,dar pe dinauntru nu avea suruburi...nimic si ma gandeam ca daca tragem sa nu se rupa....Nu stiu ce sistem de prindere are,tocmai de asta am si intrebat!
  • george_eu25

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A1.7 DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Chiar nu stie nimeni?
Skip ads

  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
La aproaoe toate Opelurile, oglinda se da jos din interiorul usii, 2 sau 3 suruburi, trebuie dat fis in prealabil "capacul" de plastic din interior, in general prin simpla tragere.
Nu am avut Corsa C sa fiu sigur, vezi in manualul "Haynes" corespunzator modelului tau, se gaseste pe Internet in mod... torential... Laughing
  • strain71

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Suceava
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Am un opel corsa c 2001 si am schimbat oglinda laterala dreapta pt ca era sparta,
a trebuit sa demontez toata oglinda are trei suruburi pe interiotul usii dupa ce ai scos in prealabil plasticul
se demonteaza relativ usor
problema este cu montatul sticlei
sticla se fixeaza in trei bilute una mai mare si doua mai mici la capatul cablului de reglaj
problema este ca daca apesi prea tare pe sticla sa o fixezi ,spargi sticla
pentru asta am demontat toata oglinda
am scos cele doua cabluri de reglaj respectiv cu cele doua bilute mici la maxim cat permite,si leam fixat pe ele primele la oglinda
la urma am fixat bila mai mare
tota treaba asta dupa ce am spart o sticla

si am uitat sa specific fixarea celor doua bilute pe oglinda am facuto cu ajutorul unei furculite instrambata

Folositi va rog frumos butonul 'modifica' este activ timp de 60 de minute de la postare.
edit by StefanTolos

  • chataros

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2012

  • Mesaj Privat
Mie in service mi-au schimbat geamul de la oglinzi (ambele erau crapate), cu ajutorul unui patent cu "ciocul" mai lung si subtire, fara demontare. A durat 2 minute Smile
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa C/Combo C

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR