Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • Eduard_tigra

  • Mesaje scrise: 155
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Tigra 1998 x16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Very Happy Salut!Am si eu o problema cu tigra mea (98,1.6 16v x16xe).Ea consta in faptul ca nu imi vede ABS-ul la nici unu tester .Mentionez ca am fost la 4 service-uri si cu toate diagnosticarile lor nu mi-l vede in program .
Becul in bord imi sta apris ,si ciudat este ca el imi functioneaza numai cat e foarte frig afara ,mai precis se stinge martorul si lucreaza perfect (imi merge si kilometrajul deoarece pe pe senzor ABS)el functionand can 30 max dupa care ramane martorul aprins si gata.
Intrebarile mele sunt :-mai are vreun calculator de abs prin masina si daca da care este ?
-am masurat si testat pompa ,senzori fire curenti si totul e ok ->deci singur defect cred ca e el (calculatorul)Cred asta pt ca cu nici un tester nu imi gaseste calculatorul


Multumesc anticipat !Daca ati mai patit asa ceva spuneti-mi si mie Evil or Very Mad
Skip ads

  • StefanTolos

  • Mesaje scrise: 4,224
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2018 B12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Tutorial reparatie calculator ABS de pe Vectra B
  • Eduard_tigra

  • Mesaje scrise: 155
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Tigra 1998 x16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mar 2010

  • Mesaj Privat
acum l-am desfacut dar nu pot sa ajung la piesele electronice
  • Eduard_tigra

  • Mesaje scrise: 155
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Tigra 1998 x16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Crying or Very sad am desfacut toata partea de la motor unde e sistemul de abs cu pompa si cu tevutele alea ca am gasit acolo 2 relee ,3diode si un condensator si toate sunt ok
-topicul de la opel vectra nu m-a ajutat deloc
-INTREBAREA MEA ESTE :STIE CINEVA DACA IN AFARA DE PARTEA ACEEA DE LA MOTOR CU TEVUTELE ALEA MULTE MASINA ARE VREUN CALCULATOR DE ABS PRIN INTERIORUL MASINII CA EU NU AM GASIT DECAT PE CEL DE MOTOR SI AIRBAG Crying or Very sad Crying or Very sad

Nu mai folositi scrisul cu litere de tipar pe forum,acest lucru inseamna in limbajul forumului ca tipati la noi.
edit by StefanTolos
Skip ads

  • StefanTolos

  • Mesaje scrise: 4,224
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2018 B12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Pune niste poze cu ce ai desfacut tu sau cu modulul ala de ABS,calculatorul este atasat de corp pompa ABS.
  • Eduard_tigra

  • Mesaje scrise: 155
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Tigra 1998 x16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mar 2010

  • Mesaj Privat
STAI UN PIK SA LE DESCARC

Nu mai folositi scrisul cu litere de tipar pe forum,acest lucru inseamna in limbajul forumului ca tipati la noi.
edit by StefanTolos Wink
  • Eduard_tigra

  • Mesaje scrise: 155
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Tigra 1998 x16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mar 2010

  • Mesaj Privat


nu cred ca calculatorul e atasat de modulul asta ca ce am gasit in interior nu are treaba cu calc si in masina nu stiu pe unde ar putea fi
  • StefanTolos

  • Mesaje scrise: 4,224
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2018 B12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Doar poza asta o ai,ma asteptam sa pui si una din profil.Unde se vede degetul pe carcasa aia neagra, acolo ar trebui sa fie calculatorul,se decapsuleaza,cu grija.Unde intra mufa de comanda ABS acolo este si calculatorul,deci de unde ai desfacut mufa ?
Skip ads

  • Eduard_tigra

  • Mesaje scrise: 155
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Tigra 1998 x16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mar 2010

  • Mesaj Privat
am desfacut si partea aceea si ce am gasit acolo a fost :3diode un condensator si 2 relee in rest nu mai e nimic (poze nu am mai facut ca m-am enervat ca nu am gasit nimik suspect)
  • StefanTolos

  • Mesaje scrise: 4,224
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2018 B12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2007

  • Mesaj Privat
OK,stai asa putin sa caut prin hartoage. Wink

Daca nu seamana da-mi VIN-ul masinii.
  • Eduard_tigra

  • Mesaje scrise: 155
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Tigra 1998 x16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mar 2010

  • Mesaj Privat
VIN-ul -->adika ?

asa arata in inrerior unde am desfacut

Folositi va rog frumos butonul 'modifica' este activ timp de 60 de minute de la postare.
edit by StefanTolos

  • StefanTolos

  • Mesaje scrise: 4,224
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2018 B12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Adica seria masinii din talon W0L0........
Skip ads

  • Eduard_tigra

  • Mesaje scrise: 155
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Tigra 1998 x16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mar 2010

  • Mesaj Privat
wolosafo7w4278758
  • StefanTolos

  • Mesaje scrise: 4,224
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2018 B12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2007

  • Mesaj Privat
W0L:General Motors
0:Not Special Vehicle
S:Corso Combo Tigra platform
A:Tigra
F07:COUPE
W:1998
2F4 = RADIO DE MAªINà 500 2J1 = CAPAC INTERIOR UªÃ STANDARD 687 713 784 80I = INTERIOR - NEGRU 80L = VOPSEA EXTERIOR, VEZI DIAGRAMA CU TIPURI DE VOPSEA DIN INTRODUCEREA LA CATALOGUL CU MODELE A01 = GEAM DIN STICLÃ,ANTIORBIRE A32 = GEAMURI ELECTRICE, FAÞà A50 = LA MODELELE LANSATE PÂNà ÎN ANUL 2000 = SCAUNE SPORT, LA MODELELE LANSATE DIN ANUL 2000 = SCAUNE CONFORT AG4 = SCAUN FAÞÃ,VOLAN STÂNGA,DISPOZITIV MANUAL DE REGLARE A ÎNÃLÞIMII AK5 = PENTRU AIRBAG-UL ªOFERULUI ªI AL PASAGERULUI AY3 = TETIERÃ,FAÞÃ,STOFÃ,COMPLET B66 = CUTIE DE DEPOZITARE, PARTE PASAGER C60 = CLIMATIZARE D44 = CAPAC, CARCASà OGLINDÃ, O/S, VOPSIT D67 = CAPAC, ANS., TORPEDO GMZ = FABRICAT ÎN ZARAGOZA GX8 = RAPORT PUNTE 3.74 JL9 = ABS K60 = ALTERNATOR, 100 A L91 = 16 MOTOR PE BENZINà MG4 = TRANSMISIE MANUALÃ, 5 VITEZE, SPORTY N40 = SERVODIRECÞIE, RAPORT FIX NA5 = EMISII, CONVERTOR CATALITIC CU 3 CÃI, VARIANTA 2 NC0 = ECHIPAMENT, UNIUNEA EUROPEANà NP5 = VOLAN, PIELE ODG PG5 = JANTÃ, DRUM, ALUMINIU, 5 SPIÞE, ROTUNDE, 6JX15 QLX = ANVELOPE, 185/55 R 15-81H T63 = BUZER, AVERTIZARE, FARURI APRINSE T6X = PANOU CAPITONAJ, INTERIOR, SPORT, VARIANTA 4 T96 = LAMPà DE CEAÞà FAÞà TN6 = BATERIE, 55 AH TR6 = REGLARE FAR, MANUALà TS6 = LAMPà FRÂNÃ, NIVEL ÎNALT, CENTRU U16 = APARAT DE BORD, TAHOMETRU U37 = BRICHETà PENTRU APRINDEREA ÞIGÃRII U83 = DIFUZOR,6 W2N = TEXT, LATERAL, ªTERGERE W3X = MOTOR, SZENTGOTTHARD W4Y W6X = CAPITONAJ, STOFÃ, SPORT, VARIANTA 4 W8X = PIESE SUPLIMENTARE, INSTALARE RADIO XG3 = PENTRU GERMANIA XR5 = FILTRU DE POLEN Z1Y = VOPSEA, DOUà STRATURI


Unitatea de comanda ABS este ceea ce ai desfacut tu, trebuia sa te uiti atent la toate lipiturile alea de acolo sunt lipituri reci si greu de observat si pentru cineva cu experienta,nu neglija mufa de conectica,unitatea de comanda este una din primele tipuri cu comanda simpla de impuls a pompei,insista acolo si trebuie sa vezi lipiturile reci.
  • Eduard_tigra

  • Mesaje scrise: 155
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Tigra 1998 x16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mar 2010

  • Mesaj Privat
o sa vad ce gasesc si te anunt
-ar mai fi ceva ::de ce pe tester nu-mi vede modulul abs
  • StefanTolos

  • Mesaje scrise: 4,224
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2018 B12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Din cauzele expuse mai sus,in tutorialul aratat de mine la fel facea initial nu se putea conecta ,dupa depanarea calculatorului ABS ,interfata s-a conectat fara probleme.
  • alinmuresan

  • Mesaje scrise: 349
  • Locatie: Valcea
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2008

  • Mesaj Privat
despre ce vorbiti pe-aici? calculatorul abs este la picioarele soferului, pe stalpul din stanga.
putin probabil ca viteza sa fie citita de pe modulul ABS. Mai degraba ai senzor electronic pe cutie.
Daca nu ai ce face, ia si desfa calculatorul abs. ai putea mai intai sa verifici senzorii de pe roti, sa-i speli de noroi cu niste spray
nu stiu daca la tigra se poate conecta tester pe abs, se poate verifica
  • Eduard_tigra

  • Mesaje scrise: 155
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Tigra 1998 x16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mar 2010

  • Mesaj Privat
sall .daca imi zici mai exact unde pe stalp o sa ma uit din nou ca eu m-am uitat acolo si nu am gasit decat 2 mufe de trecere (prelungitoare ca sa zic asa)si senzorii sunt curati si masurati si sunt ok
  • gcristians

  • Mesaje scrise: 62
  • Locatie: Tulcea
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2008

  • Mesaj Privat
salut ai rezolvat?ca si eu am aceeasi problema dar pe un bertone .
  • Eduard_tigra

  • Mesaje scrise: 155
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Tigra 1998 x16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mar 2010

  • Mesaj Privat
gcristians a scris:salut ai rezolvat?ca si eu am aceeasi problema dar pe un bertone .





Twisted Evil salut !nu am reusit inca pentru ca nu am mai avut timp sa umblu pe acolo .Merg si eu asa cu ea ca nu are nimik
da daca aflu care a fost problema o sa postez aici cum am rezolvat
Crying or Very sad Crying or Very sad
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR