Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • attila_cj

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 1992 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Saluture tuturor!
Am o dilema,si m-am gandit sa va adresez voua,mai ales celor care au fost in situatia mea,sau macar sunt cunoscatori.
In primul rand detin un Astra F din 92,de care sunt foarte multumit,in afara de niste maruntisuri.In primul rand de rugina,care mi-a facut probleme,dupa aia consumul in oras,(fac naveta zilnic cu ea is oras,cam 40 de km in cluj),lipsa servodirectiei si aerului conditionat.Fac cam in jur de 18000 de km pe an,din asta cam 10000 in oras si 8000 in afara.problema mea e urmatoarea:As vrea o masina mai noua decat asta,dar in conditiile in care sa nu cresc cheltuielile de intretinere pe km.M-am gandit ori sa-mi cumpar un astra G diesel 1.7/2.0 sau unul de 1.4/1.6 benzina si sa pun gpl pe ea,ori un vectra B.De Astra F am fost foarte multumit,raport pret/calitate-fiabilitate a fost ok,si cum am zis nu as cumpara o masina mai mica,sau inferiora,dar nici sa nu creasca costurile de intretinere.
Cu tot cu valorea masinii actuale,dispun de un buget maxim de 3500-4000 de euro,si in cazul motorizarii pe benzina instalatia de gpl.Neaparat sa fie dupa 2000,cu aer conditionat,consum mic,putere cel putin de 70 de cai,caroserie combi sau hatchback,sub nici un caz sedan.(am nevoie de portbagaj cat mai incapator)(o masina ingrijita cel putin ca a mea)

As fii curios voi ce ati alege,si de ce
1.astra g 1.4 B
2.astra g 1.6 B
3.astra g 1.7 D
4.astra g 2.0 D
5.vectra B2 1.6 16v B
6.vectra B2 2.0 D
7.Octavia 1.6 B
8.Octavia 1.9 SDI\TDI

Daca mai aveti si alte idei,va rog sa fiti sinceri,stiti cat ii de greu in zilele astea sa faci rost de bani Smile
daca cineva este interesat de schimb,va rog sa faceti oferte
masinuta mea actuala
https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=79799
A,si neaparat inmatriculat RO
Skip ads

  • attila_cj

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 1992 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Pentru emirela
Nu pot sa-ti raspund la mp,asa ca is nevoit sa-ti raspund aici..imi place masina foarte mult,dar din pacate lipseste AC,care mi-i esential.
Ne mai auzim
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
am votat cu Vectra B2 2.0 D
Nu-ti lua 1,6 ca papa ulei.
Costuri mari de intretinere nu are.
Este frumoasa ca design.
E diesel si am inteles ca la tine conteaza consumul.
Defecte ai sa gasesti cam aceleasi ca la Astra, ma refer la rugina.
  • attila_cj

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 1992 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jan 2011

  • Mesaj Privat
da,consumul ma deranjeaza,dar am spus ca sunt dispus sa pun si GPL pe el.inca n-am auzit sa consume ulei,asta-i o problema generala,sau ocazionala?cam ce consum scoate un vectra de 2.0 diesel?
Skip ads

  • denisCT

  • Mesaje scrise: 1,408
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Daca esti multumit de astra f poti sa iti gasesti una mai tanara cu servo si aer conditionat, e varianta cea mai ieftina si stii deja si majoritatea problemelor pe care le poti intalni
  • attila_cj

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 1992 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Vezi,la solutia asta nu prea m-am gandit,dar cumva as dori o masina mai "moderna",desi probabil ca fac o prostie..
  • foca montana

  • Mesaje scrise: 855
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2005

  • Mesaj Privat
attila_cj a scris:Vezi,la solutia asta nu prea m-am gandit,dar cumva as dori o masina mai "moderna",desi probabil ca fac o prostie..


Prostie nu cred ca faci... eu cand am luat astra din semnatura (acum 3 ani) avea 183.000 km acum are 222.000 si m-a costat aprox 1000 lei cu tot cu manopera sa o pun la punct total plus revizie si toate filtrele. Si tine cont ca e prima oara cand am umblat la ea de cand am luat-o. Parerea mea este sa mergi pe o Astra G SW 2.0 diesel si vei fi multumit.

Foca

LE: Trebuie sa iei in calcul ca masinile enumerate de tine sunt din clase diferite si prin urmare costuri diferite la cumparare cat si la intretinere.
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Eu am votat pentru Astra G, 2.0 diesel. Dintre toate masinile Opel pe care le-am avut pana acum acest model mi s-a parut cel mai reusit Wink
Skip ads

  • foca montana

  • Mesaje scrise: 855
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Edwin a scris:Eu am votat pentru Astra G, 2.0 diesel. Dintre toate masinile Opel pe care le-am avut pana acum acest model mi s-a parut cel mai reusit Wink


Uite d-asta nu am dat Astra cand am luat Vectra. Chiar daca e incomoda a mea ca este in 2 usi si nu prea ai loc cu copil & stuff, Astra este masina pe care ma bazez Wink
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
eu am votat astra g 1,4 benzina
eu nu as lua diesel la cati km faci pe an si mai ales ca sunt peste 50% in oras.

1,6 poate papa ulei.
mai potrivit eu as lua astra g cu z18xe+gpl sau vectra b2 cu acelasi motor.
nu ne-ai spus ca motor ai pe actuala.
  • G.i.M.

  • Mesaje scrise: 377
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2006 1.2XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Eu am oscilat intre AstraG 2.0 tdi si Octavia 1.9 tdi, dar am ales AstraG pentru ca sunt cam la aceeasi calitate, dar la Octavia este, dupa parerea mea, cam spartana la interior, pe cand la AstraG poti gasi una cu mai multe dotari.
  • florinianc

  • Mesaje scrise: 1,600
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Am avut diesel, dar acum cand am benzina, sincer nu as da-o pe un diesel. M-am urat de mirosul de motorina. Nu fac drumuri lungi, asa ca motorul de 1,6 pe benzina e foarte bun. Nu consuma mult, se incalzeste repede si asta e important mai ales cand e frig afara, dar si pentru functionarea motorului. Consumabile ieftine in comparatie cu un diesel de aprox. aceeasi capacitate cilindrica. Nu livreaza puterea dintr-o data ca un dieselar cu turbo, dar e suficient de puternica pentru a nu ma lasa la greu. Motorul e in limite acceptabile ca impozit, asigurare, fiind doar de 1,6. Si oricum, nu avem drumuri pe care sa poti merge linistit cu viteze de peste 120km/h, asa ca motorul e minunat.
Skip ads

  • attila_cj

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 1992 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Marian,in primul post am trimis un link cu prezentarea masinii.Am un astra F Cu motor de 1.6 benzina de 75 de cai.sincer motor mai mic sau mai slab n-as lua,numai din cauza consumului.M-am oscilat si eu catre astra cu 2.0 diesel ca-i fiabil si destul de puternic.Si as avea si sursa sa cumpar motorina mai ieftina..mai vedem
  • attila_cj

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 1992 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Vectra B as lua din cauza comfortului si dotarilor mai bogate ca la astra...pretul de achizitie nu-i cu mult mai mare decat la astra
  • rionelus

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2003 y22dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Nu neaparat vectra are mai multe dotari. Astra mea G are mai multe dotari decat multe vectre pe care le-am vazut si nu stiu daca are jumate din toate dotarile care se pot pune pe astra. Ca si comfort vectra are un avans la suspensii (sunt satul cat ma hurduca astra) insa scaunele nu-mi plac. Legat de intretinere sigur o sa sari din costuri comparativ cu actuala. Doar sa schimbi amortizoarele te ajunge de la 10 mil in sus, fara flanse. Un rulment la astra g e 4-5 mil. EGR-ul electronic 16 mil, cel vacuumatic 4-5, kitul ambreiaj 17, daca mai ai si noroc de o volanta cu masa dubla dusa inca vreo 20, la care adaugi manoperele. Vorbesc de G diesel. Iar la vectra b un coleg a dat vreo 13 mil numai pe bratele alea multe de pe spate si 6 pe o electrovalva vacuumatica (si ai 3 buc). Daca te preocupa fiabilitatea eu te sfatuiesc spre octavia, care e mai fiabila paradoxal si decat golf4 si imi face impresia ca si mai ieftina la piese decat opelurile. Baietii de la un magazin de piese mi-au spus cand ma plangeam ca m-am saturat de preturile astea 'ieftine' de la opel sa-mi iau octavia ca la ei f rar calca posesori de octavia, pe cand de opel la greu, mai ales cu vectra b, astra (h inca si mai mult ca g) si ei vand piese de ani buni, inclusiv celor din clubopel si au vazut multi clienti cu multe masini. Daca te orientezi spre octavia ia-ti modelul cu bordul nou tip passat, am condus una de prin 2000 prima generatie si era mult mai urata la interior decat astra mea. Dar cred ca cea mai avantajoasa la costuri e tot una ca a ta dar mai noua, am vazut chiar multe din 96-97 care aratau f bine, fara rugina si arcuri turtite. E adevarat ca in g stai altfel decat in f, se simte diferenta de generatie, g-ul e mult mai solida la exterior si interior inclusiv pedalier, directie, scaune, portiere si are caroseria zincata.Tu alegi.
  • chelu adrian

  • Mesaje scrise: 974
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Eu merg pe Octavia TDI. Foarte robusta,fiabila,sta bine atat pe drum bun cat si pe macadam sau prin gropile patriei,daca iei si modelul cu pachet "drumuri grele",nu ai treaba. Ca puncte negative ma arunc direct pe :zgomotul execrabil al motorului.
  • attila_cj

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 1992 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Baieti,tare mult ma puneti pe ganduri,serios..atetea voturi,si mi-i greu sa decid..
  • florinianc

  • Mesaje scrise: 1,600
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Ia sa te ajut eu putin : ia o masina a carei intretinere sa ti-o permiti. Iar masina cea mai ieftin de intretinut si pe deasupra si fiabila, e doar opel.. Crede-ma ca nu merita sa iei motor mare intrucat folosesti masina mai mult in oras. Facand drumuri scurte, o sa vrei sa ai caldura cat mai rapid => exclus diesel, si neaparat AC! As alege corsa de 1,2. E hatchback, e buna pt oras, are consum mic, si e opel. Smile
  • alxgudea

  • Mesaje scrise: 479
  • Locatie: Cluj Napoca
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2006

  • Mesaj Privat
am votat 1,4 benzina..daca te uiti in profil, am avut o astra g combi cu motor de 1,4. nu mi-a fost rusine cu ea, e adevarat nu avea sfung, dar m-a dus si in germania si austria pe autostrada cu 130-140 lejer. intretinere, ca la orice masina, scumpa oricum o iei, insa pot sa iti spun ca in 4 ani am avut de-a face 1 sau 2 dati cu bucsaraie, frane, etc. Problema z14/16 xe-benzinare- e ca are obicieul de a mai consuma ulei....ar mai fi si alte hachite, dar banuiesc ca orice masina are bubitele ei...
nici nu ma uit la rezultatul votului..vectra 2 litri? da, am auzit ca y20dt ar fi printre cele mai longevive motoare, e adevarat, insa nu cred ca se justifica motor de 2 l la mers predominant urban asa cum spui tu...
oricum, tu stii ce bani ai, ce masini ar exista pe piata...decizia e numai a ta..........

PS chiar daca si eu sunt opelist convins, m-as gandi- sa nu dai cu parul!- eventual al o skoda fabia de 1,2..am condus (vre-o 5000 km in 3 sapt batand Ro-Croatia-Elvetia-germania and retur), am vazut ce poate motorasul in 3 clilindri si a fost ok..e adevarat ca azi-vara ajunsesem sa pun frana dand drumul la clima, dar..nu le poti avea chiar pe toate
  • attila_cj

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 1992 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Cu chestia de motoare si masini mici is de acord complet,dar din pacate,mai am si alte pretentii,pe care masinile mici nu mi le satisfac si anume:portbagajul,ma duc la pescuit des cu masina,si am scule multe si gabaritice,de aia nu-mi cumapr masina mica..si de aia imi trebuie si comfort,mai fac si drumuri lungi cel putin o data pe luna,cu multe bagaje..deci ii important sa am cel putin o masina ca astra,dar cu consum acceptabil,si fiabil.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Chestionar

Ce ati alege si de ce??
1.astra g 1.4 16v B 12%
2.astra g 1.6 16v B 10%
3.astra g 1.7 D 12%
4.astra g 2.0 D 14%
5.vectra B2 1.6 16v B 6%
6.vectra B2 2.0 D 22%
7.Octavia 1.6 B 4%
8.Octavia 1.9 SDI\TDI 14%
.Combo 1.3/1.7 D 2%
48 voturi

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR