Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum
  • Elod

  • Mesaje scrise: 77
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Masina am cuparat nu de mult un Vectra C din 2005 1.9 disele cu 150cp la 185.000 si am o problema cu galeria de admisie motor, mai precis clapetele sunt rupete si tija care leaga clapetele si motorasul nu al am (din pacate asa am cuparata masina) si dupa cum am inteles trebuie schimbat galeria care ma costa cam 1400 Ron (adica dau 1400 Ron pentru ceva plasticuri ma refer la clapete ca e din plastic ca si tija) si + Motorasul inca vro 800 Ron. Am fost la service si mi-au zis ca daca nu vreau sa dau atatea bani pentru astea se poate rezolva si altfel. Solutia care mi a zis era umatoarea sa "sudez gaurile de claptete" adica sa le infund (ca nu prea au nici un scop), nu stiu ce sa zic in legatura cu asta...
Ce parare aveti sau cineva stie vro solutie mai buna ? Va rog sa ma ajutati.
Mult. Elod

Bine ati venit pe forum,va pun la dispozitie cateva recomandari pentru evitarea neplacerilor,
CAUTA si vei gasi , Ce trebuie sa am in vedere pe acest forum ? si Regulament General
edit by StefanTolos

Skip ads

  • nicoyulius

  • Mesaje scrise: 101
  • Locatie: Neamt
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2011

  • Mesaj Privat
incearca la nr asta,0751541987,nu ajungi la mai mult de 400 lei
  • bazare

  • Mesaje scrise: 2,319
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2008

  • Mesaj Privat
lasa tampeniile cu sudura gaurilor si alte chestii deastea. Cei de la service-ul in cauza sunt niste incompententi. Schimba galeria si gata. Clapetele alea care nu mai actioneaza in cazul tau au un rol f important. Cel mai bun lucru pe care il poti face acum e sa cauti o galerie de tip nou si sa o montezi. Masina ta iti va multumi pentru asta.
  • Elod

  • Mesaje scrise: 77
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Pana la urma trebuie schimbat, numa ma gandeam ca pot sa ies mai ieftin ca calegia+motorul mar costa cam 20mil.
Skip ads

  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Daca motorasul misca, nu-l schimba.
  • Elod

  • Mesaje scrise: 77
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Din pacate nu al am, asa am cuparat masina.
  • LeGeorge

  • Mesaje scrise: 55
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Dec 2010

  • Mesaj Privat
tonytm a scris:Daca motorasul misca, nu-l schimba.


Cam nasoala treaba cu motorasul, daca feedback'ul nu e corect dupa inlocuirea admisiei ... alta manopera, alti bani, pentru inlocuirea motorasului.
  • LeGeorge

  • Mesaje scrise: 55
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Elod a scris:Din pacate nu al am, asa am cuparat masina.


Ce nu ai?
Skip ads

  • bazare

  • Mesaje scrise: 2,319
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2008

  • Mesaj Privat
omu nu are motorasu care trage de tija ... a scris de doua ori, chiar daca nu s-a exprimat conform regulilor limbii romane.
  • Elod

  • Mesaje scrise: 77
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Nov 2010

  • Mesaj Privat
bazare a scris:omu nu are motorasu care trage de tija ... a scris de doua ori, chiar daca nu s-a exprimat conform regulilor limbii romane.

Da scuze ca nu m-am exprimat corect da im lipeste motorasul care trage de tija...
  • Elod

  • Mesaje scrise: 77
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Cam nasoala treaba cu motorasul, daca feedback'ul nu e corect dupa inlocuirea admisiei ... alta manopera, alti bani, pentru inlocuirea motorasului.[/quote]
Adica daca nu e montat corect trebuie sa iau alta ?
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Sa dai jos motorasul ala trebuie scoasa admisia. Ma indoiesc ca n-ai motorasul. Ai tot timpul masinuta cu cheita aprinsa in bord?
Skip ads

  • Elod

  • Mesaje scrise: 77
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Nov 2010

  • Mesaj Privat
tonytm a scris:Sa dai jos motorasul ala trebuie scoasa admisia. Ma indoiesc ca n-ai motorasul. Ai tot timpul masinuta cu cheita aprinsa in bord?

Nu, nu am nici o eroare pe bord..
aici am mai pus ceva poze poate te ajuta sa vezi...
https://www.clubopel.com/vie...39&highlight=
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
De acolo trag concluzia (cum am zis si acolo) ca nu ai tija. Iti trebuie alta galerie + garnitura. Motorasul e undeva sub admisie, nu se vede. Dar daca nu-l aveai, iti statea aprins masinuta cu cheia in bord.

Ca sa fii sigur ca ai motorasul si acesta functioneaza, pune pe cineva sa accelereze (de la relanti-2000 RPM) si tu uita-te la clapeta nr.3 Aceasta ar trebui sa se miste.
  • ali3n_cop

  • Mesaje scrise: 83
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Are si un zgomot specific aceasta problema sau doar simptome in mers?
Multumesc
  • Elod

  • Mesaje scrise: 77
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Nov 2010

  • Mesaj Privat
ali3n_cop a scris:Are si un zgomot specific aceasta problema sau doar simptome in mers?
Multumesc


Eu teoretic nu am observat nimic, ca asa am cumparat masina si nu stiu diferenta dar mi sa zis ca pierde cam 25-30% din putere, creste consumul si nu ar trebui sa tremure motorul.


"De acolo trag concluzia (cum am zis si acolo) ca nu ai tija. Iti trebuie alta galerie + garnitura. Motorasul e undeva sub admisie, nu se vede. Dar daca nu-l aveai, iti statea aprins masinuta cu cheia in bord.

Ca sa fii sigur ca ai motorasul si acesta functioneaza, pune pe cineva sa accelereze (de la relanti-2000 RPM) si tu uita-te la clapeta nr.3 Aceasta ar trebui sa se miste."
Dar daca nu e legat prin tija cum sa se miste ? Question
  • Elod

  • Mesaje scrise: 77
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Nov 2010

  • Mesaj Privat
tonytm a scris:De acolo trag concluzia (cum am zis si acolo) ca nu ai tija. Iti trebuie alta galerie + garnitura. Motorasul e undeva sub admisie, nu se vede. Dar daca nu-l aveai, iti statea aprins masinuta cu cheia in bord.

Ca sa fii sigur ca ai motorasul si acesta functioneaza, pune pe cineva sa accelereze (de la relanti-2000 RPM) si tu uita-te la clapeta nr.3 Aceasta ar trebui sa se miste.


Maine o sa incerc. Thx de sfat
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Clapeta 3 e legata direct de motoras. Tija de sus transmitea miscarea de la clapeta 3 la restul clapetelor.
  • Elod

  • Mesaje scrise: 77
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Azi am incercat ce mi-ai zis "tonytm" si se misca(trepideaza) clapeta 2 si 3. Numa clapeta 1 nu se misca.
Pana la urma nu inteleg care ar fi baiu, eu credam ca tija trebuie sa fie sus si sa lege clapetele de aia ziceam ca im lipseste. Dar dupa cuma am observat pe poza trebuie sa fie jos si de sus nu am cum sa vad sau e sus.. ca nu mai inteleg ????
tonytm nu asta imi lipestet ?
  • CristianTM

  • Mesaje scrise: 3,721
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Recomandarea este schimbarea admisiei, vezi ca exista o varianta noua cica imbunatatita. Ai aici si cateva detalii despre procedura de schimbare, din pacate multe poze s-au pierdut si altele se repeta --> https://www.clubopel.com/vie....php?t=42664&

CristianTM.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR