Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  • maj0r

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 1994
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Am un corsa din '94 fara servo directie si am o bataie foarte suparatoare sub volan la unele gropi si in special cand e roata un pic virata...nu ii dau de capat...am fost la mecanic si tot ce inseamna bucsaraie si toate cele pe la brate si planetare sunt ok dar bataia aia e belea...singura problema ar fi un disc un pic oval pe dreapta oare ala are vreo legatura? Cineva vreo idee pls.

Bine ati venit pe forum,va pun la dispozitie cateva recomandari pentru evitarea neplacerilor,
CAUTA si vei gasi , Ce trebuie sa am in vedere pe acest forum ? si Regulament General
edit by StefanTolos

Skip ads

  • deleted-38151

  • Mesaje scrise: 750
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2009

  • Mesaj Privat
La mine se transmitea de la capul bieletei de directie pana sub volan Very Happy . Vezi si suruburile de la crucea de sub volan !
  • gcom61

  • Mesaje scrise: 935
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Meriva 2005 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Verifica cu atentie bieletele de directie si bucsa de plastic ce limiteaza jocul in caseta (vezi ca se potrivesc cele de d 1300).
In habitaclu pe axul volanuluila partea de jos este o cruce cardanica-verifica sa nu aiba joc.
Nu in ultimul rand trebuiesc pomenite flansele si rulmentii de la amortizoare,care ,daca au uzura da impresia ca este dus un pivot sau cap de bara.
  • maj0r

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 1994
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Pai rulmentii au ceva uzura, dar nici un mecanic nu mi-a zis asa ceva si cer 50 de lei constatarea...offff...ms mult
Skip ads

  • gcom61

  • Mesaje scrise: 935
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Meriva 2005 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Rulmentii ii poti cumpara si fara suportul in care sunt presati si in acest caz costa in jur de 20-30 lei bucata si ii poti presa singur fara scule speciale.Flansele amortizor au cauciuc turnat intr-o forma mai speciala pt a compensa inclinarea produsa de virarea rotii si a mai amortiza din socuri.Poti face o carpeala"a la romani" punand intre flasa si suportul rulmentului o [ saiba ] confectionata din cauciuc mai gros(cca 1 cm),cauciuc mai moale stil [crep]- cauciuc poros.Scuze pt exprimare.
Problema care se pune la demontarea ansamblului amortizor nu este demontarea de pe masina (asta se face simplu doar ridicand masina pe cric) ci presarea arcului pt demontarea amortizorului(ansamblu flansa, rulment,amortizor).

ps. ia legatura cu Dan Cuciureanu ,este din zona ,si te poate ajuta.
  • cardozo

  • Mesaje scrise: 77
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2003 z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Oct 2012

  • Mesaj Privat
imi poate spune cine din ce cauza imi trepideaza volanul la relanti din tampoanele de la motor nu cred sa fie
  • cardozo

  • Mesaje scrise: 77
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2003 z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Oct 2012

  • Mesaj Privat
chiar nimeni nu sa batut de asa ceva?



Ati fost de acord cu regulamentul, atunci cand ati deschis acest topic,considerati ca a fost respectat, acordul ?
Titlu,descriere.....cautare.
edit by Stefan Tolos.

18-Dec-12 5:38:45 PM
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR