Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel
  • grozavu

  • Mesaje scrise: 55
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Cand accelerez masina indiferent de treapta de viteza intre 1700 si 2500 de ture se aude un zogomot destul de tare in compartimentul motor un harait (intra ceva in rezonanta), daca schimb la 3000 si scade dupa la 2100-2200 nu se mai aude nimic, am schimbat toate tampoanele la motor, am schimbat tampoanele la radiatoare , sau uitat la toate articulatiile in service si dau toti din umeri ca nu stiu ce se aude.Sa mai precizez ca daca trec peste un limitator de viteza pe stanga fata se aude harsc harsc dar am verificat si amortizoarele si nimic.
Va rog eu sa va dati cu parerea poate ajung si eu la rezolvarea acestei probleme Sad ca ma scoate din minti. Evil or Very Mad
Skip ads

  • Bluecorsa-PDG

  • Mesaje scrise: 661
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Bine ai venit! Vad ca ai incercat sa schimbi mai multe componente, dar incearca sa detaliezi putin problema ta, se aude si in mers si pe loc? adica atunci cand turezi masina pe loc? Face asa indiferent de temperatura? Vezi ca nu ai gheata pe grila de la stergatoare si sa vibreze, sau vreun plastic de acolo sa vibreze (la mine ramane apa pe plasticul de la stergatoare si daca ingheata la fel vibreaza la o anumita turatie...) La fel vezi sa nu fie fulia de alternator defecta, si asta face un zgomot la anumite turatii, si in general trebuie sa cauti problema pe la plastice si pe la fulii.
Faza cu limitatoarele de viteza e din cauza frigului mai mult ca sigur. Incearca sa te conformezi regulamentului si foloseste butonul de cautare.
https://www.clubopel.com/regulament.html
Cu stima, George!
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
grozavu a scris:Cand accelerez masina indiferent de treapta de viteza intre 1700 si 2500 de ture se aude un zogomot destul de tare in compartimentul motor un harait (intra ceva in rezonanta), daca schimb la 3000 si scade dupa la 2100-2200 nu se mai aude nimic, am schimbat toate tampoanele la motor, am schimbat tampoanele la radiatoare , sau uitat la toate articulatiile in service si dau toti din umeri ca nu stiu ce se aude.Sa mai precizez ca daca trec peste un limitator de viteza pe stanga fata se aude harsc harsc dar am verificat si amortizoarele si nimic.
Va rog eu sa va dati cu parerea poate ajung si eu la rezolvarea acestei probleme Sad ca ma scoate din minti. Evil or Very Mad


Verifica si evcuarea (racordul flexibil). Harsaitul la denivelari e de la bucsele bara stabilizatoare.
  • grozavu

  • Mesaje scrise: 55
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Bluecorsa-PDG a scris:Faza cu limitatoarele de viteza e din cauza frigului mai mult ca sigur. Incearca sa te conformezi regulamentului si foloseste butonul de cautare.
https://www.clubopel.com/regulament.html
Cu stima, George!

Toata treaba se produce in mers daca o accelerez mai in forta daca urc cu ea in ture incet de tot nu face nici un zgomot. Si cred ca ai dreptate ca treaba cu frigul ca decat iarna se aude harscaitul ala.

Multumesc mult pentru sfat.
Skip ads

  • Bluecorsa-PDG

  • Mesaje scrise: 661
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Pentru "harsca-itul" ala poti da cu spray WD40 la bucsele de la bara stabilizatoare, bucsele de la puntea spate si la bucsele centrale de la bascule... Pentru vibratia cea urata daca nu se aude decat in mers si la turatia mentionata (deci e direct proportionala cu turatia motorului nu cu viteza masinii) inca nu ma pronunt (poate imi mai vine vreo idee) nu vreau sa vorbesc doar ca sa ma aflu in treaba, dar e ciudat de ce nu face si pe loc la aceeasi turatie daca tot depinde de ea... Mai incearca sa vezi daca totusi nu face si pe loc la turatia aia, daca nu incearca sa suspenzi masina de rotile fata amandoua si incearca sa pui pe cineva sa asculte cand tu faci testarea (sper ca intelegi ca bagi in viteza si rotile se invart in gol... dar asigura bine masina), eventual asculta tu si pune pe altcineva la volan... Nu imi vine in minte altceva acum!
Mult succes!
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Nu citeste nimeni ce scriu eu? Sunt foarte ieftine bucsele de la bara stabilizatoare, nu se merita sa le dai cu wd40. Verifica evacuarea, de acolo intra in rezonanta.
  • grozavu

  • Mesaje scrise: 55
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mar 2010

  • Mesaj Privat
tonytm a scris:Nu citeste nimeni ce scriu eu? Sunt foarte ieftine bucsele de la bara stabilizatoare, nu se merita sa le dai cu wd40. Verifica evacuarea, de acolo intra in rezonanta.


Am citit dar nu am avut timp sa iti raspund si tie, in legatura cu evacuarea am verificat-o si nu are nimic, dar iti multumesc de sfat si o sa verific bucsele de la bara stabilizatoare si daca sunt uzate normal ca o sa le schimb , dar problema este ca anul trecut am patit la fel iarna face si vara nimic si iara am uitat de zgomotul ala pana a venit iarna Laughing
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
De la frig se amplifica uzura. Schimba-le si nu-ti va mai face nici iarna.
  • grozavu

  • Mesaje scrise: 55
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mar 2010

  • Mesaj Privat
tonytm a scris:De la frig se amplifica uzura. Schimba-le si nu-ti va mai face nici iarna.

O sa ma duc la un service sa imi fac schimbul de ulei luna asta, o sa verific bucsile si o sa revin cu ce sa mai intamplat.
  • grozavu

  • Mesaje scrise: 55
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Am fost la service si dupa 30 de min de bibileala imi zice nenea mecanicul ca : domnule totul e in regula. Shocked
Adevarul este ca de cand sa facut mai cald nici nu se mai aude nimic. Smile Asa ca daca nu mai face ea pe nebuna nici eu nu vreau sa arunc bani aiurea.
Asta fiind partea buna.
Dar de haraitul ce se auzea inre 1500 si 2500 de ture tot nu am scapat ,face mai rar adica daca o forjez mai rar de cand i-am schimbat uleiul, dar tot se mai aude .
  • grozavu

  • Mesaje scrise: 55
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Acum mai nou dau drumul la climatronic si... Crying or Very sad surpriza mi sa spart ventilatorul de pe radiatorul de clima si zici ca e un chinez cu ciocanul acolo si bate frate de nu pot sa ii mai dau drumul ca mi-e frica , poate imi sparge si radiatorul.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR