Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
eu acum 5 minute am schimbat becurile din plafoniera
o operatiune care a durat 3 minute
asta din momentul in care m-am prins cum se desface dispersorul transparent...

metoda e simpla la vectra C
se scoate cu grija plasticul care e in fata dispersorului transparent (inspre parbriz)
acum uitandu-va pe gaura care a ramas libera va uitati si o sa observati ca dispersorul transparent are 2 lamele aproape de colturi care ies inspre copertina. apasati usor in jos (inspre podea a se intelege) pe ambele in acelasi timp si pur si simplu cade de acolo dupa ce se elibereaza din cele 2 clips-uri
acum se pot vedea becurile pe care le schimbati
aveti grija daca montati LED-uri sa le montati in pozitia corecta altfel nu se vor aprinde.


asta de montase LED-urile inaintea mea unul il montase bine si pe celalalt invers...
mi se parea mie ce plafoniera se aprinde doar jumatate dar am crezut ca sunt eu orb si nu vad bine...
poze nu am facut pentru ca e relativ intuneric in masina si cu telefonul nu ies extraordinar pozele chiar si cu blitz...
Skip ads

  • Omega

  • Mesaje scrise: 99
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2007

  • Mesaj Privat
GTS-MAN a scris:Salut , de ceva vreme ma tot deranjeaza (seara )lumina foarte slaba a plafonierei si m-am decis sa schimb becurile cu unele albe sau cu niste led-uri insa nu stiu ce model trebuie sa fie si cat de puternice(nu am desfacut plafoniera momentan Smile ).tinand cont ca nu am plafoniera/lumini ambientale decat in fata ar trebui sa le inlocuiesc cu unele care sa distribuie lumina mai mult 180 sau 120 de grade banuiesc.(am cautat pe site dar nu am gasit nimic strict legat de vectra c) nu am cunostinte in domeniu dar nu cred este prea greu sa le schimb.masina este o vectra gts 2004. plafoniera arata cam asa .

astept idei.multumesc frumos !


Salut, desfacerea plafonierei se va face prin deschiderea clapetei de la spatiul de depozitare ochelari unde are 2 suruburi in torx (t 15). Apoi cu grija se preseaza din interior marginea fara a se deteriora vopseaua cauciucata de proasta calitate. Mare atentie la butonul de aprins/inchis al luminilor deoarece are un sistem complex de functionare cu niste arcuri milimetrice care daca au sarit le pui foarte greu la loc. Subliniez faptul ca singura unealta cu care am realizat schimbul becurilor a fost torx-ul de 15, restul se imbina/dezbina foarte usor cu mana. Succes
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Question
eu nu am folosit decat mainile goale ca sa demontez lampa de la plafoniera...
si la becuri la fel...
poate pui o poza sa vedem si noi unde ai suruburile alea?
  • Omega

  • Mesaje scrise: 99
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2007

  • Mesaj Privat
jgyprime a scris:Question
eu nu am folosit decat mainile goale ca sa demontez lampa de la plafoniera...
si la becuri la fel...
poate pui o poza sa vedem si noi unde ai suruburile alea?


Cele 2 suruburi sunt vizibile pe "tavanul" suportului de ochelari.
Tu ai facut abordarea prin partea opusa, adica pe la oglinda.
Eu am evitat aceasta abordare din urmatoarele considerente:
1. abordarea se face fara sa vezi clar si exact in interior cu usurinta.
2. modalitatea de declipsare nu ofera posibilitatea d/m de mai multe ori datorita calitatii inferioare a plasticului folosit de catre producator. (in general astfel de piese se monteaza doar 1 data).
3. exista un motiv pentru care inginerii fabricii au conceput acolo acele suruburi.

Pentru a nu fi inteles gresit fiecare este liber sa isi aleaga modalitatile de lucru asupra masinii sale, eu am dat o sugestie pe care o consider pertinenta datorita faptului ca a fost testata si nu a produs daune suplimentare.

Pentru alte informatii referitoare la interior va raman la dispozitie.
Skip ads

  • GTS-MAN

  • Mesaje scrise: 305
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 2.2 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Salut, desfacerea plafonierei se va face prin deschiderea clapetei de la spatiul de depozitare ochelari unde are 2 suruburi in torx (t 15). Apoi cu grija se preseaza din interior marginea fara a se deteriora vopseaua cauciucata de proasta calitate. Mare atentie la butonul de aprins/inchis al luminilor deoarece are un sistem complex de functionare cu niste arcuri milimetrice care daca au sarit le pui foarte greu la loc. Subliniez faptul ca singura unealta cu care am realizat schimbul becurilor a fost torx-ul de 15, restul se imbina/dezbina foarte usor cu mana. Succes[/quote]



asta pentru cine are suportul de ochelari pentru ca eu nu il am ,deci singura metoda e cea care a spus-o colegu mai devreme.
  • Mijareta

  • Mesaje scrise: 293
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Va salut domnilor. Plafoniera fata la vectra C2002-2005 se desface cu ajutorul unei pane de plastic pe care o introduceti intre partea transparenta si cea mata(suport ochelari). Formand o parghie trebuie doar sa apasati usor inspre plafon si partea transparenta se va desface. Este metoda inscrisa in manualul de intretinere si reparatii Vectra. Perfect adevarat, probat. Recomand becurile albastre de la Philips care dau o lumina alba placuta ~10 ron setul de doua. Sa fim sanatosi!
  • blue_maniak

  • Mesaje scrise: 953
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
LED_urile pot indeplini functia aceea de dimmer, in sensul scaderii treptate in intensitate? Cam 1-2 secunde cat dureaza la Vectra, de la aprins la stins.
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
da, led-urile pe care le aveam eu (si sunt unele banale) functionau corect...
am ales sa pun becuri normale pentru ca ma enerva cumplit culoarea albastra pe care o aveam la LED-uri...
Skip ads

  • cornel18

  • Mesaje scrise: 541
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2010 A14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2010

  • Mesaj Privat
blue_maniak a scris:LED_urile pot indeplini functia aceea de dimmer, in sensul scaderii treptate in intensitate? Cam 1-2 secunde cat dureaza la Vectra, de la aprins la stins.


Da merg fara problema. Insa grila la unele SMD-uri raman partial aprinse si cand nu-i aprins becul de la platfoniera.
  • dassvalencia

  • Mesaje scrise: 368
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2004 z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Aci o pozica despre o instalatie led ALBSTRU (SE PUTEA SI ALB) Si foarte ieftin.
DECI: REZISTENTA 470 OHM + LED DE INALTA INTENSITATE. Eu am optat in a face gaura in plastic, dar se poate face si cu o placuta din plastic si led-urile montata pe placuta fara sa faci gaura in plastic cum am facut eu) CULORI: ALBASTRU, GALBEN, ROSU, VERDE, VIOLET, ORICE CULOARE VREI TU!

  • bame

  • Mesaje scrise: 366
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2009

  • Mesaj Privat
jgyprime a scris:
asta din momentul in care m-am prins cum se desface dispersorul transparent...

metoda e simpla la vectra C
se scoate cu grija plasticul care e in fata dispersorului transparent (inspre parbriz)
acum uitandu-va pe gaura care a ramas libera va uitati si o sa observati ca dispersorul transparent are 2 lamele aproape de colturi care ies inspre copertina. apasati usor in jos (inspre podea a se intelege) pe ambele in acelasi timp si pur si simplu cade de acolo dupa ce se elibereaza din cele 2 clips-uri

Am incercat si eu asta si am impresia ca dispersorul e tinut si din alta parte. Cele doua clipsuri sunt cele din dispersor, la 1-2 cm de coltul lui, nu?
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
se tine in 4 locuri
eu am pe cea mai simpla cu doar 1 buton
in partea dinspre parbriz dai jos senzorii de miscare (de la alarma) si ar trebui sa-i vezi fara probleme
Skip ads

  • bame

  • Mesaje scrise: 366
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2009

  • Mesaj Privat
da, se pare ca unii desfac plafoniera dinspre prabriz spre luneta, altii dinspre luneta spre parbriz.
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
metoda asta care am zis-o eu nu risti sa zgarii nimic (daca il scoti dinspre luneta trebuie sa bagi o surubelnita ceva si risti sa zgarii ori suportul ori difuzorul de lumina)
trebuie doar sa fii atent si il scoti imediat
  • bame

  • Mesaje scrise: 366
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2009

  • Mesaj Privat
o sa mai incerc, multumesc.
  • bame

  • Mesaje scrise: 366
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2009

  • Mesaj Privat
jgyprime a scris:metoda asta care am zis-o eu nu risti sa zgarii nimic (daca il scoti dinspre luneta trebuie sa bagi o surubelnita ceva si risti sa zgarii ori suportul ori difuzorul de lumina)
trebuie doar sa fii atent si il scoti imediat


A mers prin faþã. Pe lângã cele doua piciorușe de ghidaj, vizibile dupã ce scoți capacul de senzori alarma din fata, mai sunt doua piciorușe care sunt blocate de niște lamele din plafoniera. Alea trebuie sa se deblocheze. Merci.
  • Bryan99

  • Mesaje scrise: 1,147
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A1.7DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Am schimbat si eu astazi cele 4 becuri de la plafoniera si cele de 2 de la numar , am pus Philips w5w blue vision , imi place cum lumineaza e aproape alba lumina si mult mai puternica .
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
avand in vedere ca la mine lenea e mare...
mi s-a ars mai intai la pozitia de pe fata (acum vreo 3 luni) si becul fiind la fel am scos unul din plafoniera (am ramas cu unul acolo)
apoi s-a ars inca unul din semnalizarea de pe aripa si cum acesta dadea eroare de bec ars pe GID (si piticii mei ziceau ca nu e normal) am scos si cel de-al doilea bec de pe plafoniera si l-am montat in semnalizator...

in consecinta, am ajuns sa pun la plafoniera LED-urile cu care a venit masina (de la vechiul proprietar)
unele albastre si foarte urate...
poate peste vreo luna-doua o sa ajung si eu la un magazin de piese auto sa-mi cumpar 2 perechi de W5W-uri sa am pentru plafoniera dar si de rezerva pentru orice eventualitate...
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
am achizitionat o plafoniera cu 4 botoane, am incercat sa o montez pe masina insa se aprind doar becurile de la citit...
m-am uitat la mufa si am vazut ca am 4 fire in plafoniera noua iar la cea veche am 3 fire...
probabil lampile de citit se alimenteaza pe fir separat si permanent...
am sa consult schema din TIS sa vad ce mai am nevoie sa trag...

am sa revin cu poze si sper sa fac si un mic tutorial...
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
cer ajutorul colegilor care se pricep la electronica...
teoretic conform diplomei si eu ar trebui sa ma pricep dar nu am practicat si nu vreau sa stric ceva...

momentan pe masina la plafoniera am intercalata urmatoarea chestie (asa am luat masina):



am luat o plafoniera noua si acea dioda + fir ce duce spre alarma nu exista...



as putea sa implementez schema urmatoare fara sa afectez functionalitatea alarmei?



mentionez ca aceasta modificare este temporara, alarma actuala de pe masina nefiind can-bus...
anul viitor as vrea sa montez una can-bus si sa scap de aceasta improvizatie...
imi cer scuze si pentru poze dar sper sa se inteleaga ceva (sunt facute in paint)
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR