Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
De la blgari, bineinteles.
Skip ads

  • kapix

  • Mesaje scrise: 680
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Aici gasiti raspunsuri la multe intrebari despre folii:
http://www.rarom.ro/RO/arti...geamuri--203.html
  • MIHAI-IONUT

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2011

  • Mesaj Privat
daca imi pun folie pe gemurile laterale spate si luneta 95 % si pe fata 30 % omologate , se ia politia de mine?
  • pustiu_pst

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z18xe/x16xelT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Pe fata numai exista OMOLOGATA!
Skip ads

  • MIHAI-IONUT

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2011

  • Mesaj Privat
pai am vb cu cineva si mia zis k este omologata si pe fata.
  • octaviantomescu

  • Mesaje scrise: 133
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2016 B16DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Politia nu, din moment ce le arati certificat de omologare si nu sunt autorizati si nu au mijloace de verificare al gradului de opacitate, insa la control RAR ar putea fi probleme. Eu am geamuri ionizate si o singura data am fost intrebat de politie, insa le-am aratat certificatul de omologare si nu a fost nici o problema.
  • pustiu_pst

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z18xe/x16xelT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2010

  • Mesaj Privat
MIHAI-IONUT a scris:pai am vb cu cineva si mia zis k este omologata si pe fata.


Acum sincer cine pune este prost sa spuna ca da domne ramai fara certificat? crede-ma...

Pe fata numai exista omologata, motivul l-am mai scris pe forum de 5 ori cred

avem voie cu 73% transparenta fumurie, albastrie, rosie etk.. doar ca geamurile vin din fabrica cu acea tenta deja, albastruie sau verzuie in cele mai multe cazuri. Daca te uiti atentie, scrie si pe geam in jos dreapta. " Transparencia min 70%" Deci orice folie ai pune ai depasii limita si = fara talon. Aici vorbesc legal!

Fiecare decide sa faca cum vrea! Legea este ce-a de mai sus! Dar fiecare inclusiv si eu mergem pe burta si cu folia pe fata Laughing

Cat despre politie, daca daca vede folia pe fata si chiar vrea sa te lasa fara cheama R.A.R-ul in 10 minute si atunci e mai rau...
  • uli72

  • Mesaje scrise: 74
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Vectra 1999 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2008

  • Mesaj Privat
MIHAI-IONUT a scris:pai am vb cu cineva si mia zis k este omologata si pe fata.


Mai sunt probleme si in caz de accident. E ca in cazul alcoolului. Chiar daca nu ai provocat tu accidentul si ai baut, tot tu esti de vina. Cei de la asigurari considera ca nu ai vizibilitate optima.
@pustiu_pst are dreptate
Skip ads

  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Pe fata singura folie autorizata e aia transparenta.
In rest tot ce-ti trebuie este timbru pe geam,si certificat de autorizatie emis de firma care monteaza folia.
  • pustiu_pst

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z18xe/x16xelT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Asa au ajuns aia de la asigurari? Doamneeee...pe asta chiar nu o stiam Smile) ar fi culmea sa intre unu in spatele meu si sa ma gaseasca vinovat cred ca le daram cosmelia de la asigurari Smile)
Defapt daca imi aduc aminte, au comentat ceva si la mine cand am avut( eu nu aveam omologata deloc nici pe spate macar Laughing) dar nu i-a bagat nimeni in seama, dar nu crede-am ca se poate ajunge si la vinovatie in acest caz

M-a conving ca nu imi ajunge o viata sa le aud pe toate:))
  • matmax19

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jan 2010

  • Mesaj Privat
daca doresti folie pe geamurile masinii trebuie sa te interesezi mai intai de adresa unui aplicator autorizat de RAR, care iti va aplica folia dorita in conf legii si apoi iti va elibera un certificat de conformitate si garantie in care sunt specificate datele autovehiculuiui si datele firmei montatorului precum si nr autorizatiei RAR. atentie folia treb sa fie aplicata dintr o singura bucata pe fiecare geam. de ex eu detin o firma autoriz rar pentru aplicare de folii npe geamurile auto.
  • lorento_laurentiu

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2012

  • Mesaj Privat
JustCrazy a scris:Am si eu o intrebare daca masina mea e imatriculata in bulgaria si ii pun folie pe spate si luneta ... imi trebuie stiker de rar romanesc sau de la bulgari Smile

am montat folie pe un bmw s3 lat. spate si luneta, dupa care sa dus la bulgari sa inscrie masina, si acolo surpriza: nu este LEGAL sa pui folie pe luneta. la obligat sa isi dea folia jos
Skip ads

  • lorento_laurentiu

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2012

  • Mesaj Privat
matmax19 a scris:daca doresti folie pe geamurile masinii trebuie sa te interesezi mai intai de adresa unui aplicator autorizat de RAR, care iti va aplica folia dorita in conf legii si apoi iti va elibera un certificat de conformitate si garantie in care sunt specificate datele autovehiculuiui si datele firmei montatorului precum si nr autorizatiei RAR. atentie folia treb sa fie aplicata dintr o singura bucata pe fiecare geam. de ex eu detin o firma autoriz rar pentru aplicare de folii npe geamurile auto.

cenzurat, reclama
  • lupu_sandu

  • Mesaje scrise: 622
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Si presupun ca firma e a ta, nu?
  • lorento_laurentiu

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2012

  • Mesaj Privat
da firma este a mea
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Daca vrei sa iti faci reclama, ia legatura cu adminii pentru acces la publicitate.
Pana atunci, daca te mai prind ca le explici colegilol cum sa ajunga la tine, ti se vor inchide p[ortile CO cu titlu definitiv
Ne-am inteles?
  • lorento_laurentiu

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2012

  • Mesaj Privat
ok.
  • ksper

  • Mesaje scrise: 1,723
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 1997 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Va salut.
Doresc si eu sa montez folie autorizata RAR, in service autorizat sa execute asemenea lucrare.
Intrebarea mea este urmatoarea:
-Vreau sa stiu concret cum arata un asemenea certificat de omologare, autocolante, autorizatie?
Am citit tot topicul insa nimeni, dar absolut nimeni nu a dat datele concrete, actele necesare(in imagine postate), pasii care trebuie urmati, ce trebuie sa stii inainte de a intra intr-un service care pretinde ca "este autorizat" sa monteze folii.
Unii au scris ca trebuie trecute in CIV(ca asa i-a spus "ION"), atii ca trebuie doar documentatia data de catre vanzator si service.
Va multumesc si astept un raspuns concret, un raspuns din care TOTI sa invatam cum sa montam corect aceste folii.
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Pentru ca totul sa fie legal ai nevoie ca folia/ionizarea sa fie conforma/omologata RAR iar atelierul autorizat de RAR.
Daca vrei maine ma uit si iti zic exact ce mi-au dat cei de la Send.
Pana una alta citeste si topicul https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=65285
  • CristiNistor

  • Mesaje scrise: 267
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Exista pe siteul RAR o lista cu firmele autorizate pentru efectuarea acestui tip de modificari, pe fiecare judet in parte. Pe fiecare geam pe care se pune folie ar trebui sa fie si un autocolant cu numele societatii respective si numarul si data autorizatiei date de RAR. Ca documente, eu am factura fiscala si o copie dupa acea autorizatie parca.

Sunt destui pe piata care pun folie cu autocolant de la Gigi SRL si ei ori nu au personalitate juridica ori se numesc altfel si nu au treaba cu autorizarea RAR pentru astfel de modificari. Nu stiu ce fel de documente fiscale emit.
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR