Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • ionutz2008

  • Mesaje scrise: 211
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra OPC 2005 Z28NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Am o nelamurire am observat ca imi iese furtunul acela de la locul lui , ce poate fi si daca este normal sau cum este el fixat .


Skip ads

  • KRYSADY79

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Astra 2005 Z1.7DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2011

  • Mesaj Privat
astra h 1.7 CDTI 101 cp .vreau sa schimb acest furtun ca e cel mai imbatranit din toate dar nu are nici un cod pe el.furtunul se afla in spatele motorului in partea dreapta pe linga racitorul de ulei intre chiuloasa si un teu din plastic. ma poate ajuta cineva cu acest cod?

Bine ati venit pe forum,va pun la dispozitie cateva recomandari pentru evitarea neplacerilor,
CAUTA si vei gasi , Ce trebuie sa am in vedere pe acest forum ? si Regulament General
edit by StefanTolos

21.03.2011 21:06:29 [color=Font Color] [/color]


Ultima modificare facuta de KRYSADY79 la Mar 22 Mar, 2011 12:07 am
  • KRYSADY79

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Astra 2005 Z1.7DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2011

  • Mesaj Privat
nu am gasit nimic la CAUTA IN PROBLEMA MEA
  • ionutz2008

  • Mesaje scrise: 211
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra OPC 2005 Z28NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Am aflat ca cica ar fi epurator si ca ar lipsi un oring.
Skip ads

  • KRYSADY79

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Astra 2005 Z1.7DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Domnilor schema care ati trimiso o stiu si eu dar nu este furtunul aici.Din schema lipsesc :cele doua furtune de la calorifer ,doua de la racitorul de ulei(termoflot)si cel care il caut eu.Mentionez ca am lucrat ca mecanic si am ideie despre ce vorbesc(nu vreau sa ma dau mare).Daca ar fi avut cod pe el nu era nici o problema .Am apelat pe acest site ca poate cineva deschide capota aia din fata avand acelasi model de motor ca al meu si se uita la ce scrie pe furtun .Simplu .Nu am nici un cunoscut care sa aiba OPEL astra h.Simt ca inebunesc.O zi buna
  • curca daniel

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2005 z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Salut.! Am patit si eu la fel dar cu un furtun din fata . Am rezolvat relativ usor. O sa vezi de ce relativ usor. Intra pe AUTOA urmeaza pasii si trimite-le cerere de ofertta insotita de poza si sigur o sa iti gaseasca. Este cam scump. ASta iti spuneam mai devreme ,pe mine un furtun de 10 cm m-a costat 50 ron ,nu se gasesc contrafacute ,mi-au adus la fel din Germania ,acelasi cod GM. Sa ai bafta
  • e_alin

  • Mesaje scrise: 346
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2015
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mai 2009

  • Mesaj Privat
eu am luat un furtun de matiz pe care l-am taiat in dimensiune, avea coturile asemanatoare si sa potrivit perfect. il am montat de 2 ani si nu mi-a mai facut probleme
  • KRYSADY79

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Astra 2005 Z1.7DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2011

  • Mesaj Privat
KRYSADY79 a scris:Domnilor schema care ati trimiso o stiu si eu dar nu este furtunul aici.Din schema lipsesc :cele doua furtune de la calorifer ,doua de la racitorul de ulei(termoflot)si cel care il caut eu.Mentionez ca am lucrat ca mecanic si am ideie despre ce vorbesc(nu vreau sa ma dau mare).Daca ar fi avut cod pe el nu era nici o problema .Am apelat pe acest site ca poate cineva deschide capota aia din fata avand acelasi model de motor ca al meu si se uita la ce scrie pe furtun .Simplu .Nu am nici un cunoscut care sa aiba OPEL astra h.Simt ca inebunesc.O zi buna

Skip ads

  • StefanTolos

  • Mesaje scrise: 4,224
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2018 B12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Da VIN-ul masinii sa mergem la fix si poti pune si o poza de ansamblu nu in detaliu,adica sa vad de sus unde intra acel furtun,eventual faci o sageata pe el pe aceasta poza de ansamblu .
  • KRYSADY79

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Astra 2005 Z1.7DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2011

  • Mesaj Privat
AM ASEZAT CAPATUL TEULUI DE JOS, EXACT PE FURTUN, POATE ASA VA DATI SEAMA DE CE FURTUN E VORBA
  • StefanTolos

  • Mesaje scrise: 4,224
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2018 B12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Nu mai folositi scrisul cu litere de tipar pe forum,acest lucru inseamna in limbajul forumului ca tipati la noi.
edit by StefanTolos Wink
27.03.2011 14:37:42

Nu te enerva,hai sa o luam calm si sa deducem problema ta,iti atasez trei poze cu trei versiuni de motor prin comparatie putem ajunge la codul furtunului tau ,dar trebuie sa-l indentificam corect,problema este ca in materialele pe care le am lipseste acest motor,deocamdata mai caut,revin sau daca stie cineva codul sa-l posteze.




L.E.:



L.E.:


  • KRYSADY79

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Astra 2005 Z1.7DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Furtunul nu este in nici o schema din cele trimise de tine.Le stiu si eu pe cele care le-ai postat.
Cei de la piese auto sau uitat cam peste toate schemele si nu au gasit.Daca ar fi cineva cu acelasi
tip de motor (Z 17 DTH)ca al meu ar fi cel mai simplu ,se poate uita la codul furtunului.
Mersi oricum pentru pozele postate.Tinem legatura.
Skip ads

  • cais

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Astra 2006 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2010

  • Mesaj Privat
am eu furtunul original... mie mi-a crapat..l-am schimbat... inca se vede clar inscrisul de pe el.
sa ajung si postez codul cand revin de la masina,mai pe seara....daca tot te mai intereseaza
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,539
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Si mie mi-a plesnit un furtun similar, darse afla pe undeva prin tsnaga motorului, pe sub termostat. Fiind la 200 km d ecasa, am improvizat dintr-un furtun de dacie, urmand sa il schimb cand ajung acasa...dar inca e pe masina si e ok instalatia.
Vrei neaparat sa il pui pe original?
  • e_alin

  • Mesaje scrise: 346
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2015
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mai 2009

  • Mesaj Privat
livcro a scris:
Vrei neaparat sa il pui pe original?


liviule poate omu tine sa isi cumpere original. la mine functioneaza unul de matiz de 2 ani ,tot asa ziceam si eu ca il schimb Very Happy
  • cj79raa

  • Mesaje scrise: 1,027
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2009

  • Mesaj Privat
sustin cele spuse de liviu, si anume ca dimensiunea furtunaselor la H se apropie cel mai mult de cele de la dacie. a trebuit sa schimb si eu 2 furtune diferite si din tot ce avea omul in servis, furtune pentru mai toate tipurile de masini, doar cel de dacie l-am putut folosi. tin minte ca primul furtun era undeva la 90 lei. asa ca mege si asta de dacie cu 5 lei.
daca alin zice ca potrivesc si cele de la matiz, cu atat mai bine, sanse mai mari de a ne rezolva micile necazuri si cu bani mai putini.
nu zic ca o sa tina 5-6 ani cat tin cele originale, dar raportat la calitate pret, eu zic ca merg.
  • jhonnying

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2012

  • Mesaj Privat
Buna seara la toata lumea!
Imi puteti spune va rog furtunasul nr 17 din schema ptr motoarele DTH ce cod are?
Multumesc anticipat si drumuri bune la toata lumea!
  • player7k

  • Mesaje scrise: 50
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2013

  • Mesaj Privat
Salutare! Sunt si eu interesat ce furtun sau cum se numeste , cel de la aerisire care duce din filtrul de aer in aerisire. Multumesc frumos
  • jhonnying

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2012

  • Mesaj Privat
Buna ziua, pt. motorul de 1.7 dth puteti sa imi spuneti ce cod are furtunul cu nr. 3 din schema dvs. Drumuri bune pt. toata lumea!
  • T.ion

  • Mesaje scrise: 3,454
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2014

  • Mesaj Privat
ASTRA-H Z17DTH
Cod: 13 37 727 | 13150294 - ASTRA-H

Cam 80 ron
incearca pe la dezmembrari...
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR