Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • doru_a

  • Mesaje scrise: 471
  • Locatie: Deva/Hunedoara
  • Masina: Astra 1992 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Sep 2005

  • Mesaj Privat
sever iulian a scris:http://www.tuscanywind.com/index.php?route=common/home

nu fac reclama, dar site-ul m-a facut sa nu mai dorm de bucurie azi noapte. de jumatate de an tot studiez oferte de eoliene, dar aici am gasit de exemplu kit DIY 3 kw la doar 1200 euro. deocamdata am comandat un anemometru data logger(card sd ), astept saptamana viitoare sa vad cat de seriosi sunt. costul a fost de 240 euro + 18 transportul. spre comparatie, la noi un produs asemanator incepea de la 3500 lei. o sa monitorizez cam 1 an curentii de aer din varful dealului din spatele casei. am facut de curand o fantana pe deal, alaturi de conducta am ingropat si un cablu de 4 x 10 de 300 m. ar mai fi inca 300 pana in varful dealului, dar daca am vant o sa trag restul cablului aerian. altfel, am ingropat 2000 lei degeaba.

Ti-ai facut un calcul , care este caderea de tensiune pe reteaua asta de 600 m , probabil ca undeva la 4 volti/ 100m nu sunt sigura daca generatorul ala o sa mai produca ceva . Pentru eficienta acumulatorii, invertorul si restul de echipamente trebuie instalate imediat langa eoliana.
Skip ads

  • sever iulian

  • Mesaje scrise: 1,325
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Insignia 2017 B20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2006

  • Mesaj Privat
""cred ca e o gluma faza cu prelata...""

nu e o gluma, vorbesc de temperatura apei nu a agentului termic , casa e noua si nu e locuita inca.

""..care este caderea de tensiune pe reteaua asta de 600 m..""

datorita distantei ma intereseaza doar generatoare de 220 V( 200-250 rpm), curentul e mic iar caderea de tensiune nesemnificativa.
  • mecaNIK

  • Mesaje scrise: 2,204
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Insignia 2010 confidential
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Chiar astazi am vorbit cu cel de la care am cumparat panourile si ....mi-a recomandat pe timp de vara sa anulez in vreun fel din tuburi altfel voi avea un gheizer de aburi la vara din boiler(sistemul este nepresurizat) nici el nu vede alta solutie decat acoperirea catorva tuburi din cele 20 sau x cate au alte instalatii.Pe la pranz apa fierbea in boiler in conditiile in care l-am instalat cum am spus experimental pe sol intr-o zona unde soarele apare pe la 12 si dispare de pe el la 16-17 restul e lumina ,pentru ca asta vroiam sa si verific daca produce apa calda si doar cu lumina nu neaparat in bataia directa a soarelui.
La ora 20 pet-ul pe care l-am pus la robinet s-a deformat de tot cu apa in el Very Happy ,azi i-am pus rezervorul cu flotor de umplere ...si cred ca o sa-l montez definitiv ,de data asta la soare iar la vara sa vedem solutii de limitare a temperaturii ,sper sa se extinda cat mai mult acest sistem de producere a apei calde pentru ca vor aparea mai multe oferte si eventual mai multe subansamble sa-ti permita depanarea ori modificarea panourilor functie de nevoile fiecaruia...... in studiu un arzator de peleti cu randament cat mai mare de fapt focarul ,admisia fortata de aer,controlul jucariei sa nu dau foc la baraca ,si un panou fotovoltaic asta e musai sa faca si ceva curent ca si asa celulele incep sa para suficient de ieftine cat sa merite un experiment .
Energia se pare ca face cu ochiul guvernantilor,nu poti fara ea si avand monopol strang surubul cat pot sa adune biruri din ce in ce mai mari,asa ca e bine de incercat atat timp cat se mai poate incropi o instalatie la un pret rezonabil ca eu nici mort nu dau 4.000-5.000 E pe solutii gata pregatite si cel putin la focarele de centrale pe peleti se mai poate face tuning bine la capitolul eficienta .
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
sever iulian a scris:""cred ca e o gluma faza cu prelata...""

nu e o gluma, vorbesc de temperatura apei nu a agentului termic , casa e noua si nu e locuita inca.



N-are cum, nu te lasa controller-ul sa setezi temperatura asa mare in boiler. Sigur era temperatura lichidului de transfer.

Am deja de 2 ani panouri vidate. N-am mai incalzit apa prin centrala din Martie si se pare ca pana pe la sfarsitul lui Noiembrie nu o voi face.

Doar la inceput am avut probleme in ideea in care apa din boiler era setata la doar 60 C. In momentul in care atingea 60 C toata instalatia se oprea (lichidul de incalzire se ducea peste 150 C) si trebuia sa o opresc.

Anul asta am setat apa din boiler la 80 C si nu am mai avut probleme. Am fost plecat si in concediu o saptamana si totul a fost bine.

PS: am primit si eu prelata la achizitonare dar n-am folosit-o.
Skip ads

  • mecaNIK

  • Mesaje scrise: 2,204
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Insignia 2010 confidential
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Da este o mica neintelegere.....panourile cu heat pipe presurizate incalzesc agentul termic,care la randul lui incalzeste apa dintr-un boiler separat aici ai posibilitatea de control a temperaturii din boiler ,dar cea a agentului care face circuitul panou boiler nu poti si ala ajunge la apropae 200 de grade ...iar la panourile simple cum am eu doar cu tub vidat fara heat pipe cu boilerul atasat pe panou care nu are agent termic(glicol) ci incalzeste doar apa ...aia da in clocot vara n-ai ce-i face,decat sa o consumi sau sa acoperi din tuburi ca ies aburi ca din locomotiva Very Happy
Asa ca atat agentul termic din primul caz cat si apa in cel de-al doilea caz da in clocot in cazul in care nu exista consum suficient cat sa mentina temperatura la un nivel acceptabil si singura modalitate de a le proteja pe timp foarte cald este.......prelata.
Eu la amaratul de panou al meu fara controlere,senzori dar ...ieftin Very Happy azi am pus apa intr-un pet sa spal cu ea direct din boiler si....s-a deformat adica pe timpul asta e la 90 de gr. aproape asa ca imi imaginez ce va fi la vara cand afara sunt 42de gr. si soarele bate de dimineata pana seara pe ele din 20 vor fi acoperite jumatate si gata.Daca cineva are alta solutie pentru acest tip de panou,cu cea mai mare placere dar eu nu vad alta varianta.
Totusi sunt extrem de multumit de jucarie e peste asteptari si imi pare rau ca n-am avut incredere in prezentarile lor sa iau direct unul cu heat pipe sa scap de corvoada golirii instalatiei cand va scadea temperatura foarte mult,o sa-l mai tin tot experimental si dupa ce ma lamuresc cum e cu astea il vand si iau altceva.
Ce-am verificat pana acum si nu credeam ca-i posibil.....face cald si doar cu lumina difuza ,pastreaza apa calda si dupa doua zile de ploaie dupa,o saptamana de vreme mohorata ...mai departe sa vedem ca surprize ma mai asteapta.
P.S. Cineva a avut curiozitatea sa incerce incalzirea in plinta (cu agent termic)? sigur nu e ca cea din pardoseala dar avantajele cred ca sunt suficiente sa ma incante mai mult,nu mai sparg o sapa abia turnata,e mult mai ieftina...si cred eu ca ai acelasi rezultate cu tevi de cupru ori aluminiu decat cu profilele lor si scutesti foarte multi bani iar daca da randament la temperaturi de 50 de gr, e perfecta.
  • Ursu/\82

  • Mesaje scrise: 1,947
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Salutare! Vad ca unii de aici se pricep si am rugamintea daca ma puteti ajuta cu niste informatii aici https://www.clubopel.com/vie...p=1541926#1541926
Multumesc!
  • mecaNIK

  • Mesaje scrise: 2,204
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Insignia 2010 confidential
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Energia asta alternativa credeam ca face cu ochiul multor colegi de pe aici,din pacate prea multi prefera sa plateasca niste facturi care se maresc vazand cu ochii si dupa cum deja ne-au pregatit guvernantii se vor mari pana cand ori oprim tot ce consuma intr-o casa ori punem mana pe par si iesim in strada.Varianta cea mai simpla este orientarea spre zone unde 'baietii destepti' eu prefer sa le spun 'jegurile' de toate culorile politice portocalii,rosii,ori galbeni nu pot face nimic si anume macar un panou solar sa faca apa calda gratis toata vara 'ca asa vrea muschii mei' pa gratis,am inceput sa ma joc cu tot felul de dracii dintre care prima si cea mai ieftina este un panou solar cu tuburi vidate si boiler 200l arhisuficient si super pentru 4 persoane,o sa mai dau drumu la centrala in octombrie pe la sfarsit ca si anul trecut.
Un cunoscut de-al meu a luat ca principiu de functionare un arzator cu peleti din cele de prin comert la o suta si ceva de milioane si-a facut unul din inox care merge la fel de bine de anu' trecut ,cu tot felul de subansamble inclusiv un motoras de stergator de parbriz de Opel binenteles Very Happy culmea ca asta al lui consuma jumate din cat consuma cel de bani multi si cred ca se mai pot face tot felul de aparate pe la casa omului sa nu ne uscam de tot platind facturi.
Ma gandeam la panouri fotovoltaice,dar cineva care lucreaza efectiv cu ele,sa stie ce renteaza monocristaline policristaline,nemtesti,chinezesti,americanesti care tot ciaina cred ca sunt este dispus sa ne faca o recomandare ceva?ma gandeam sa nu fac greseala pe care am facut-o cumparand din nestiinta si neincredere un sistem cu tuburi vidate fara head-pipe si acum trebuie sa golesc tot an de an.....
  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
La un sistem fotovoltaic, panourile pot fi chinezesti, dar policristaline; in schimb, acumulatorii, invertorul sa fie de firma (ex. victron energy, sunny boy, etc.)
Skip ads

  • gabriely20

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bacau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jul 2014

  • Mesaj Privat
Am trimis spre inregistrare la osim 4 inventii care se refera la niste instalatii de generare a energiei electrice si nu gasesc pe nimeni interesat pentru punerea lor in aplicare. Ce ziceti m-ati putea ajuta sa gasesc un om cu posibilitati materiale interesat sa punem in practica aceste proiecte fabuloase. Pentru ca trebuie sa stiti ca aceste instalatii nu consuma practic NIMIC din afara, sant complet autonome. Cu multumiri anticipate si salutari cordiale Gabriel.
  • tase

  • Mesaje scrise: 1,985
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Hmm ..perpetuum mobile? Daca nu dai cele mai simple informatii nimeni nu v-a investi niste bani in ,,FATA MORGANA,, ...parerea mea stricta si mai ales personala....e plin netul de oferte de facut bani,,MOKA,, dar nu prea mai pun botul decit fraierii.....crezi ca ii vei gasi aici daca nu dai detalii?
  • gabriely20

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bacau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jul 2014

  • Mesaj Privat
Sant instalatii care functioneaza pe principiul eficientei ca si hidrocentralele, produc mai mult decat au nevoie. Am trimis la osim (si 2 sant publicate deja de anul trecut in "buletinul oficial pentru proprietate intelectuala") 28 de modalitati de a produce energie pe acest principiu. La Dacia am trimis o instalatie de alimentare pentru autovehicule care functioneaza pe acelasi principiu si dupa 2 saptamani nu mi-au zis ca nu e buna, au zis ca nu sant interesati. La Iasi anul asta la "euroinvent"am luat medalia de aur cu acea instalatie pentru autovehicule impreuna cu alti 2 inventatori. Deci nu este perpetuum mobile pentru ca ala nu este alimentat de nimic, in schimb instalatiile mele se autoalimenteaza. La Iasi am stat de vorba cu mai multi ingineri, profesori universitari chiar cu academicianul inginer Alecu Ion.
  • mecaNIK

  • Mesaje scrise: 2,204
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Insignia 2010 confidential
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2007

  • Mesaj Privat
daca-i un panou solar? tot perpetuum se numeste? lasati oamenii sa vorbeasca cine vrea ii asculta cine nu nu,asta era problema daca o sa faca el bani ori nu?
Skip ads

  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
cred ca pe forum aici slabe sanse sa gasesti un investitor...
mai degraba iti faci o prezentare buna (as zice chiar profesionala) la produs si incepi sa umbli cu el in stanga si in dreapta.
la un moment dat cred ca vei gasi ceea ce cauti, adica un investitor cadre sa lucreze cu tine.
  • gabriely20

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bacau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jul 2014

  • Mesaj Privat
Incercarea moarte n-are.Cei doi inventatori cu care am luat medalia de aur tot de pe net m-au gasit, important e sa nu renunti la cautari.
  • grigorevicu

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Ilfov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2015

  • Mesaj Privat
Buna ziua.Aveti printre inventiile dumneavoastar si solutii care se pot aplica pentru locuinte?
M-ar interesa pentru casa mea. Am un prieten care construieste case si poate il convingem si pe el.
  • grigorevicu

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Ilfov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2015

  • Mesaj Privat
gabriely20 a scris:Incercarea moarte n-are.Cei doi inventatori cu care am luat medalia de aur tot de pe net m-au gasit, important e sa nu renunti la cautari.

Buna ziua.Aveti printre inventiile dumneavoastar si solutii care se pot aplica pentru locuinte?
M-ar interesa pentru casa mea. Am un prieten care construieste case si poate il convingem si pe el.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR