Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • pocris

  • Mesaje scrise: 261
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Salut,

Vreau sa imi trag 2 prize bricheta suplimentare [pasageri si portbagaj].
Unde gasesc asa ceva in Bucuresti?
Am incercat la Conex Electronic- nu mai au pe stoc.
Pe net am mai gasit, dar ma costa mai mult transportul.
Asa ceva vreau:


L.E. Poate sa fie si de Trabant. Tot ce ma intereseaza este sa aiba capac, sa poata fi aplicata, fara bricheta si sa fie ieftina! Smile Eu asa ceva nu am gasit inca la magazinele auto obisnuite.


Ultima modificare facuta de pocris la Mar 07 Jun, 2011 11:36 am, modificat de 3 ori in total
Skip ads

  • Bunicu

  • Mesaje scrise: 2,223
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Adica vrei dumneata o bricheta de.....sa zicem Dacia pe care o gasesti fix la orice magazin de piese auto.

........doar ca, bricheta de Opel are diametru diferit de cea de Dacie. De fapt, Opel are diametru diferit fata de foarte multe alte marci.
  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
o problema cu bricheta ... nu stiu care din parti are defect ... dar nu sta apasata bricheta ... daca o tin cu degetul se incalzeste ... cum am luat degetul sare imediat, fie calda, fie rece ...
  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Cipiotul a scris:o problema cu bricheta ... nu stiu care din parti are defect ... dar nu sta apasata bricheta ... daca o tin cu degetul se incalzeste ... cum am luat degetul sare imediat, fie calda, fie rece ...

in interiorul ei sunt doua cleme metalice care iti retin bricheta de se incalzeste,trebuie sa le mai apropii una de alta
dar sa deconectezi bateria sau sa scoti siguranta sa nu faci scurt Wink
Skip ads

  • Bunicu

  • Mesaje scrise: 2,223
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2008

  • Mesaj Privat
este foarte simplu:

bricheta este mentinuta in interior (apasata) de catre o lamela dintr-un material de arc. prin acea lamela ea se si alimenteaza cu + (minusul fiind carcasa) . in clipa in care se bricheta se incalzeste, transmite temperatura la lamela de arc care se deformeaza elastic si care elibereaza bricheta din stransoare.

Problema la tine este ca acea lamela din interior este prea "largita" si este suficient doar sa o strangi cu o surubelnita dar NUMAI DUPA CE AI DECUPLAT BATERIA! pentru ca altfel sigur vei face scurt circuit.

Din cateva incercari si tatonari vei ajunge sa o reglezi astfel incat sa nu fie nici prea stransa (arde bricheta) si nici prea slaba (nu se incalzeste suficient)

succes. Operatia dureaza 2 minute.
  • pocris

  • Mesaje scrise: 261
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2010

  • Mesaj Privat
OK!
Raspund singur, poate o mai interesa pe cineva.
Pana la urma nu am gasit loco.
Am comandat aici:
http://www.niden.ro/-acceso...richeta-mama.html

Daca se considera reclama, link-ul poate fi sters iar cei interesati pot sa ma contacteze pe PM.
  • cip077

  • Mesaje scrise: 1,301
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Frontera 2003 2,2 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Salut.
Asa ceva am vazut in targul auto in Vitan, la tarabele cu piese. Stiu sigur pt ca eu am luat un stecher cu siguranta pentru multiplicatorul de bricheta. Avea si model cu capac si fara.
O zi buna.
  • octavianvarzaru

  • Mesaje scrise: 231
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jul 2009

  • Mesaj Privat
@pocris Eu tocmai am primit din China in urma unei comenzi de pe Ebay prizele din pozele de mai jos.
Si eu as vrea sa montez una din ele undeva in spate, pe consola franei de mana.
Cum le-ai alimentat si cam pe unde le-ai si montat?

Skip ads

  • pocris

  • Mesaje scrise: 261
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2010

  • Mesaj Privat
@octavianvarzaru
Cu intarziere ca fusei in concediu:
Mi-am pus doua prize sub cotiera. O sa incerc sa iti pun o poza, dar oricum nu te va ajuta prea mult, eu am Astra H.
Alimentarea a fost facuta de la mufele brichetei din fata cu fire trase frumos prin consola.
Daca vrei doar in fata, desfa intai consola sa vezi ce ai pe sub ea si unde o poti monta. La mine montajul a fost conditionat de pozitia calculatorului de airbag si forma consolei.
Montajul am preferat sa mi-l faca flores_astra dat fiind ca mi-am pus si in portbagaj unde montajul necesita cunostinte ceva mai avansate.
  • Mihai.Nechifor

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Galati
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2011

  • Mesaj Privat
Pe bricheta fiind consum mai maricel (cand e ceva conectat la el, gen laptop, etc) era de preferat sa se faca traseu separat de la blocul de sigurante, fata de cea din fata
  • GL10PEL

  • Mesaje scrise: 782
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Aug 2006

  • Mesaj Privat
gand in gand.
am deschis o discutie similara aici https://www.clubopel.com/vie...p=1170946#1170946
pocris, pune te rog poze cu lucrarea ta din consola centrala. Eu vreau sa fac si un tutorial in topicul de mai sus si strang informatii.
Cum ati procedat pentru portbagaj?

PS: multumesc lui lucio85 pentru pont.
  • pocris

  • Mesaje scrise: 261
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Hai ca am facut poze:

Consola centrala:

La forma mea de consola, pozitia in care sunt montate era cam singura viabila. @GL10PEL - vad ca tu nu ai scrumiera in spate, asa ca nu vad nici o problema in a le monta direct spre pasageri. Dupa cum se vede si in pozele mele, pe lateral nu prea ai cum sa le pui fara sa le obstructioneze scaunele fata [poate doar daca pasager fata/sofer au sub 1.50m]. Mai am un pic de lucru la partea estetica: trebuie sa schimb suruburile [pe astea le avea flores prin casa Smile ]




Portbagaj:
Dupa ce am cautat si nu am gasit precablarea pentru bricheta, pozitia cea mai convenabila a fost cea din poze. Plusul a fost luat din modul [firul negru/mov] dupa consultarea TIS-ului. Masa a fost legata la unul din suruburile de masa existente in zona. Prinderea s-a facut cu doua suruburi scurte de rigips, plasticul mochetat fiind suficient de tare. @GL10PEL - Am desfacut mufa sa vad unde vine papucul de plus, dar nu se cunoaste care este. Raman la recomandarea facuta telefonic, aceea de a cauta/ruga un coleg ce are TIS-ul si cunostiintele necesare [flores_astra e unul din ei].





Legat de mufe: eu le-am folosit pe cele indicate mai sus in link-ul catre magazin. Am gasit si originale GM, nu stiu codurile, dar la Autoa, acum ceva timp era comercializate ca:
SOCLU OE = 15 LEI/BUC
INEL SISTEM DE OPRIRE ACCESORII COMPARTIMENT INCARCARE OE = 29 LEI/BUC




@GL10PEL - legat de torpedou vezi postul meu de aici: https://www.clubopel.com/vie...381&start=60. Eu nu am mai avut nevoie de conducta [era deja acolo], ci doar am dat jos un capacel de cauciuc care inchidea ramificatia spre torpedou.
Skip ads

  • GL10PEL

  • Mesaje scrise: 782
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Aug 2006

  • Mesaj Privat
pocris, multumim pentru detalii si poze.
Stie cineva care este rolul unui releu la priza de 12V pentru portbagaj?
Am mai citit prin alte locuri ca ar fi recomandat unul, dar nu a spus nimeni pentru ce.
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
nu stiu daca mai are vreo importanta fiind dupa aproape un an insa releul are rolul de a primi o comanda pe un fir subtire (sa zicem luat de la firul de + pe contact) si sa trimita curent in un consumator doar cu conditia de a avea contactul pus...
se pot pune consumatori mult mai mari in portbagaj(in cazul acesta) avand totusi o comanda care merge pe cativa miliamperi...
nici nu se impune stres pe firele subtiri, etc
in afara de asta se face separatie electrica intre cele 2 circuite...
  • DanX

  • Mesaje scrise: 201
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Sall All

Buna idee cu priza suplimentara din portbagaj, e la fix pt o lada frigorifica, de ex.
Deci am luat deja de la o benzinarie priza, dotata cu fir prelungitor si capac cu arc, INSA, de unde sa o leg, de unde sa-i fac alimentarea?
Am o Vectra C 2006, si e mai complicat cu alimentarea si consumatorii suplimetari, ca tipa calculatorul de bord (sau alt cip).
Deci, stie cineva, pls, de unde pot sa-i trag fara probleme 2 fire si un releu pt priza suplimentara din portbagaj ?

Ms fr si anticipat.
  • DanX

  • Mesaje scrise: 201
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Nu raspunde nimeni, nu stie nimeni de unde sa trag fara probleme 2 fire pt o bricheta suplimentara in portbagaj la o Vectra C..?
Ce siguranta ar fi ok, trebuie cumva si releu, cum spunea un coleg mai sus..?
  • cip077

  • Mesaje scrise: 1,301
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Frontera 2003 2,2 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2009

  • Mesaj Privat
O varianta simpla si foarte eficienta pe linie de electrica este alimentare direct de pe baterie cu o siguranta pe traseu, undeva la acces facil. Eu asa o sa fac cat de curand la masinile mele. Detalii in topicurile lor, repet, cat de curand.
  • DanX

  • Mesaje scrise: 201
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Dec 2007

  • Mesaj Privat
cip077 a scris:O varianta simpla si foarte eficienta pe linie de electrica este alimentare direct de pe baterie cu o siguranta pe traseu, undeva la acces facil. Eu asa o sa fac cat de curand la masinile mele. Detalii in topicurile lor, repet, cat de curand.


Omule, asta cu trasul firelor direct din baterie se cheama 'mangealac' (pe romaneste sau turceste). Nu!
Eu as fi vrut sa fac treaba corect, ca la carte, cu fir tras din REC, pe siguranta cuvenita, eventual releu..
Dar care sa fie firul si siguranta alocata, in REC, din care sa poti trage fara probleme curent pt o priza... Question

Bafta, si.. astept provincia Smile
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR