Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • bcrysty

  • Mesaje scrise: 319
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Oct 2007

  • Mesaj Privat
@ichimcornel- ne intalnim intr-o zi la un suc sau o bere si te lamuresc cum trebuie sa faci ca sa iti iasa bine. In ultima vreme nu am avut timp dar acum sunt mai liber si te pot ajuta.
Skip ads

  • ToXyC

  • Mesaje scrise: 221
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2002 1.6 16v 101cp
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mai 2010

  • Mesaj Privat
in Timisoara pune careva leduri?
  • narcky_cypycu

  • Mesaje scrise: 657
  • Locatie: Timis
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Oct 2009

  • Mesaj Privat
@ ToXyC ce te-ar interesa sa modifici?
  • 14VDG

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Calibra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Salut...sunt un membru nou si as vrea sa stiu daca in Tg-Jiu se ocupa cineva cu leduri...as fi interesat sa-mi modific si eu interiorul ( bordul , consola centrala etc.) ...va multumesc si sper ca am postat unde si cum trebuie Confused
Skip ads

  • narcky_cypycu

  • Mesaje scrise: 657
  • Locatie: Timis
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Bine ai venit...incearca la intalnirile locale din Targu Jiu
click pe link >> https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=25294

daca nu gasesti pe nimeni, postezi aici si te indrumam noi pas cu pas
Salut, bafta Very Happy
  • Morphyk

  • Mesaje scrise: 167
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Vectra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2009

  • Mesaj Privat
Anul trecut am facut frumusetea asta :X

Continut ascuns:
Si acum povestea mea....

Am inceput prin a citi aceasta discutie interminabila si am ajuns la a vorbi cu Lucio85 pe mess stresand-ul cu tot felul de intrebari legate de led-uri si rezistente Smile imi pare sincer rau mane ca te-am stresat atata.

Am dat comanda de led-uri si rezistente pe net de pe leduri.ro si ledshop.ro (btw piranha sunt tari de tot)

Am inceput treaba... am adus pe rand: butoanele de la geamuri electrice, butoanele de dezaburire si recirculare, butonul de la oglinzi electrice , apoi m-am apucat de big ones : Consola centrala.

Toate buna si frumoase, ai mei mi-au spus ca mai am putin si am adus jumate de masina in casa... apoi a venit replica mea : Inca n-ati vazut tot ... lol

M-am chinuit rau de tot cu butoanele, nu nimeream pinii si nu aveam loc pentru rezistente ... mama lor... consola a fost mai usurica si a iesit perfect !

M-am dat la ceasuri , si-am dat-o in bara... am pus toate led-urile albastre pentru bord si rosii la ace.

Aici am facut o mare greseala pentru care lucio era in stare sa vina la mine si sa ma bata... hehe:))

N-am izolat bine un fir si-a facut scurt.Zbang toata munca mea s-a dus naibii... am ars ceva pe placa ceasurilor si mai pe scurt am mers 3 zile fara nimic, nu tu martori, nu tu indicatoare, nu tu ceasuri, nu tu nimic... (asa am invatat cand sa schimb fara turometru )

M-am dus frumos, mi-am cumparat de la dezmembrari alte ceasuri (ieftin tinand cont ca altii imi cereau 200 de lei... eu am dat doar 100...) mi-am luat pistol cu baghete de plastic, am facut totul ca la carte.(nu am mai pus led-uri rosii la ace ca era prea mare ingramadeala si nu iesea cum vroiam eu)

toata isprava m-a costat aproximativ 200 ron. din cauza ceasurilor stricate... asta e..data viitoare sa ma invat minte si altii sa invete din greseala mea...

Cam asa arata... imi cer scuze pentru poze, am facut cu un necajit de telefon samsung din cauza ca , utilizand camera se vede fff prost.






Imi cer scuze pentru claritate... se vede super tare in realitate.
Modificari facute :
Led-uri puse la :
*ceasuri
*consola centrala
*iluminare habitaclu (3 led-uri superflux albastre)
*bloc lumini sofer
*butoane recirculara, dezaburire, reglare oglinzi si geamuri electrice
*4 led-uri , cate 2 pe fiecare parte la picioare , sofer si pasager(nu se vad pentru ca erau scoase momentan, trebuie sa le prind mai bine

Mai urmeaza la numar la spate si led-uri rosii picioare pasageri spate:D

Multumesc lui Lucio85 pentru tot efortul si pentru toata rabdarea care a avut-o cu mine, sincer frate am invatat mai multa fizica decat la liceu... hehe

Si lui BV19MAX pentru indrumari !


Anul asta il fac alb cu ace rosii...


Intrebare : piranha cu 4 chip-uri e prea puternic sau e ok pentru bord?

Piranha Albe 4 chip-uri
  • alex_paval

  • Mesaje scrise: 620
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2009

  • Mesaj Privat
2 leduri de 3 mm cu o rezistenta de 550 ohmi legate in serie si e perfect, pui intr-o parte si in alta a acului si in felul acesta ai si dispersie mai buna a luminii din 2 locuri , cu conditia sa le slefuiesti capatul . Succes !
  • Morphyk

  • Mesaje scrise: 167
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Vectra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2009

  • Mesaj Privat
alex_paval a scris:2 leduri de 3 mm cu o rezistenta de 550 ohmi legate in serie si e perfect, pui intr-o parte si in alta a acului si in felul acesta ai si dispersie mai buna a luminii din 2 locuri , cu conditia sa le slefuiesti capatul . Succes !


Imi pare rau dar te contrazic... se vede jalnic cu led-uri de 3 mm , am momentan 14 led-uri piranha cu 1 chip in Bord si tot am o pata undeva in partea acelor de benzina si apa.

Deci raman la led-urile Piranha de asta ma intereseaza cele cu 4 chip-uri Very Happy
Skip ads

  • alex_paval

  • Mesaje scrise: 620
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2009

  • Mesaj Privat
ai incercat si la ace cu 3 mm ? acolo nu vad care ar fi problema cu "petele de lumina" , depinde si ce leduri cumperi Smile uita-te la pozele de la mine , bordul e facut cu 3mm peste tot , 36 de leduri au intrat si se merita , si am cheltuit doar 50 lei Smile --> https://www.clubopel.com/vie...p=1004737#1004737
  • piticro7591

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mai 2009

  • Mesaj Privat
salut,nu stiu daca mai este urmarita acest topic,dar sunt din iasi, asta ptr alex_paval, si m-ar interesa si pe mine o schimbare de beculete de pe la bord,ce spui,faci asa ceva pe un opel astra g din 2000 ?
  • C.Razvan

  • Mesaje scrise: 129
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Eu mi-am schimbat toate becurile de la bord,consola ,climatizare,panou de comanda faruri cu leduri albastre.Se vad foarte rau,deja vreau sa le schimb.Se poate sa imbunatatesc luminozitatea sau trebuie sa le dau jos?Cine este din CLUJ si sa stie aceasta operatiune de schimbare?mersi
  • ToXyC

  • Mesaje scrise: 221
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2002 1.6 16v 101cp
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mai 2010

  • Mesaj Privat
narcky_cypycu a scris:@ ToXyC ce te-ar interesa sa modifici?


doar ceasurile de bord
Skip ads

  • Morphyk

  • Mesaje scrise: 167
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Vectra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2009

  • Mesaj Privat
C.Razvan a scris:Eu mi-am schimbat toate becurile de la bord,consola ,climatizare,panou de comanda faruri cu leduri albastre.Se vad foarte rau,deja vreau sa le schimb.Se poate sa imbunatatesc luminozitatea sau trebuie sa le dau jos?Cine este din CLUJ si sa stie aceasta operatiune de schimbare?mersi


Ce fel de led-uri ai pus? cate ai pus, cum le-ai asezat?
  • bbmt

  • Mesaje scrise: 516
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2010 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Ma poate ajuta cineva cu un scan la folia de la ceasuri pentru astra g diesel?
M-ar interesa la scara, daca o are cineva.

Merci.
  • realcriss

  • Mesaje scrise: 423
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2001 1.7dti y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Dec 2008

  • Mesaj Privat
trimite un pm cu mail si ti-o trimit eu, am si TRW si VDO care iti trebuie?
  • ichimcornel

  • Mesaje scrise: 653
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Apr 2010

  • Mesaj Privat
realcriss ai cumva si pt o vectra b folia pt ceasuri?sau sti pe careva care o are?
  • alex_paval

  • Mesaje scrise: 620
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2009

  • Mesaj Privat
as dori folie modificata pentru astra g , de preferat sa semene cu VDO , cu mai multe liniute , cumpar daca aveti asa ceva Very Happy astept raspuns
  • StefanTolos

  • Mesaje scrise: 4,224
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2018 B12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Ce facem transformam subiectul de schimbare becuri cu led-uri, in altceva ?
  • alex_paval

  • Mesaje scrise: 620
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2009

  • Mesaj Privat
scuze sefu' , dar cred ca topicul asta ar trebui denumit domeniul "ceasuri bord " , cate subiecte s-au discutat inafara de leduri sa fim noi sanatosi...
  • realcriss

  • Mesaje scrise: 423
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2001 1.7dti y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Dec 2008

  • Mesaj Privat
@ichimcornel
Doar de vectra b2 VDO diesel
Dar, pentru toata lumea care m-a contactat pe MP, le trimit azi dupa ora 3pm cand ajung la serviciu (nu le-am copiat din calculatorul de la serviciu)

P.S. Pentru cablaj va ajuta mai mult un scan dupa plasticul alb din spatele foliei, are forme diferite fata de folia gradata si in fond in interiorul plasticului va trebui sa bagati cablajul, eu unul am suprapus in photosop folia gradata (transparenta 50%) si plasticul alb apoi le-am printat pe A3 (nu toti avem posibilitatea sa facem cablaj pe placa cuprata)
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR