Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • bangy

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Astra 2007 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Buna. Sunt posesorul unui opel astra g 1,4 xep, pe benzina fabricatie 2007 si a venit vremea sa-i schimb eu filtrul de ulei si uleiul. am cumparat un filtru de ulei Mann W 71275 (acest tip http://www.oilshop.ro/uleim...roducts_id=422916 ) conform recomandarilor vanzatorului, care mi-a spus ca pentru masina mea acest tip de filtru este bun. Cand am incercat sa schimb uleiul am cautat sa vad unde este filtrul de ulei, pe care nu reusesc sa il gasesc. Sa fie oare filtru de ulei tip cartus al carui lacas se afla in partea dreapta fata la motor? Sau este localizat in alta parte si nu se vede decat daca ridic masina? astept un raspuns si o localizare cu o poza ceva. daca nu este bun filtrul, de care sa cumpar. multumesc
Skip ads

  • serioussam

  • Mesaje scrise: 245
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Astra 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jun 2008

  • Mesaj Privat
daca ai z14xep (la asta banuiesc, ca faci referire) nu ai cumparat filtrul care trebuie, tu ai cartus filtrant si este localizat in partea dreapta a jojei de ulei, fiind un capac negru de marimea unui borcan de 400g care in partea de sus are un hexagon de desfacere.
  • vallyyy

  • Mesaje scrise: 1,717
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Cere la magazin filtru ulei Mahle OX173D e 18 lei.
  • bangy

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Astra 2007 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jun 2007

  • Mesaj Privat
serioussam a scris:daca ai z14xep (la asta banuiesc, ca faci referire) nu ai cumparat filtrul care trebuie, tu ai cartus filtrant si este localizat in partea dreapta a jojei de ulei, fiind un capac negru de marimea unui borcan de 400g care in partea de sus are un hexagon de desfacere.


mersi de raspuns banuiam eu ca acolo se afla filtrul. un prieten de-al meu are un astra 1,7 diesel si si-a schimbat de curand filtrele, dar el mi-a zis ca are filtrul de ulei undeva prin spatele motorului.
Skip ads

  • serioussam

  • Mesaje scrise: 245
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Astra 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jun 2008

  • Mesaj Privat
cumparati ce ti-a recomandat colegul mai sus !
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Cartusul filtrant e cu modificare de prin 2006-2007, exista 2 modele:
-cel vechi scurt si gros gen OX173D
-cel nou mai lung si subtire
Scoate filtrul, il piu in punga si mergi cu el la magazin. Cele mai indicate Mahle, Mann, GM. Vezi ca mai exista si firme care le fac mai lungi cu 2mm gen Fram, compara exact daca nu e din cele trei de mai sus.
  • bangy

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Astra 2007 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jun 2007

  • Mesaj Privat
dancuciureanu a scris:Cartusul filtrant e cu modificare de prin 2006-2007, exista 2 modele:
-cel vechi scurt si gros gen OX173D
-cel nou mai lung si subtire
Scoate filtrul, il piu in punga si mergi cu el la magazin. Cele mai indicate Mahle, Mann, GM. Vezi ca mai exista si firme care le fac mai lungi cu 2mm gen Fram, compara exact daca nu e din cele trei de mai sus.


mersi de raspuns. asta nu stiam doream sa comand filtrul recomndat mai sus Mahle OX173d. sper sa fi ok. la prima vedere carcasa pare ai scurta. sa il scot si sa merg cu el la magazin sau sa comand direct?
  • vallyyy

  • Mesaje scrise: 1,717
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Eu am schimbat acum o saptamana uleiul , e din 2006 masina am pus mahle ox173D,s-a potrivit perfect si era la masura identica cu cel anterior.Eu zic sa ceri direct,la cati am vazut pana acum unul nu-l avea lung
Skip ads

  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Verificati dupa serie

  • bangy

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Astra 2007 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jun 2007

  • Mesaj Privat
care este diferenta intre filtrul de ulei mann HU 712/8x si filtrul mahle OX 173D? am vazut ca amandoua se potrivesc la masina mea? mersi
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Mann nu are supapa , Mahhle are, chestia e ca supapa te ajuta doar daca a ta din filtru e varza.
  • bangy

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Astra 2007 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jun 2007

  • Mesaj Privat
oricum sper sa nu fi facut vreo greseala. am comandat filtrul de ulei mann. mi-a fost recomandata de un prieten, care lucreaza in domeniu. sper sa fie ok.
Skip ads

  • bangy

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Astra 2007 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jun 2007

  • Mesaj Privat
bangy a scris:oricum sper sa nu fi facut vreo greseala. am comandat filtrul de ulei mann. mi-a fost recomandata de un prieten, care lucreaza in domeniu. sper sa fie ok.


ok. am cumparat filtrul mann HU 712/8x, dar acum am o alta problema cu care va rog sa ma ajutati. am observat ca, garnitura de cauciuc care a venit cu noul filtru si care vine montata la filtru este un pic mai mare decat lacasul unde vine montat filtrul, pe care l-am masurat pe exterior. garnitura de cauciuc de la filtrul nou are diametrul de 750 mm. va rog ajutor. ce sa fac?
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Lasa garnitura cu alte cucurele, filtrul e la fel sau nu ?
Uite colea https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=11466
Ce mare scofala era sa scoti filtrul sau sa verifici dupa serie care e la tine ?
  • bangy

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Astra 2007 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jun 2007

  • Mesaj Privat
dancuciureanu a scris:Lasa garnitura cu alte cucurele, filtrul e la fel sau nu ?
Uite colea https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=11466
Ce mare scofala era sa scoti filtrul sau sa verifici dupa serie care e la tine ?


filtrul este la fel. pe cutia de la mann scrie, banuiesc si alte filtre compatibile (ex: Fiaam FA 5410, Fram CH 5958, Hengst E600 H D38, Knecht/Mahle OX 173 D, Purflux L 290), dimensiunile sunt la fel. ce ma fac cu garnitura? Sad
o sa inebunesc cu filtrul asta. am mai patit cu filtrul de polen. pana la urma m-am dus eu si i-am dat codul pentru filtru vanzatorului de la magazin.
pe carcasa filtrului scrie hengst. am zis sa nu scot filtrul daca nu schimb uleiul. am vrut sa le am pe amandoua si sa ma apuc singur de treaba, pentru ca nu am incredere in astia de la service.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR