Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • tedybear

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2004 Z17TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jul 2011

  • Mesaj Privat
Salutari tuturor!

La inceputul anului mi-am cumparat un Astra H din 2004 din o reprezentanta Opel Italia. Masina fusese schimbata + diferenta pe o noua astra de catre unicul posesor anterior.

Am mers la reprezentanta deoarece mi se spusese ca in Italia masinile reprimite pt "upgrade" sunt atent verificate si le primesc doar daca le pot revinde in conditii excelente (reprezentantul din zona unde locuiam eu era pe piata de 54 de ani si avea o reputatie super).

Am platit 6500 euro pentru acest "bibelou" versiunea 101 cp si dotare elegance (in Italia masinile sunt scumpe). M-am indragostit de ea de cand am vazuto si, desi nu avea ESP nu am mai putut sa dau inapoi, este neagra pe afara cu tapiterie crem, si inafara de volan, care e cam folosit, este ca si noua inauntru.

Avea 107.000 km, cei de acolo inainte sa mi-o predea mi-au facut "distributia", uleiul, filtre, placute frana, "antigel", etc.
Am cerut expres ca masina sa fie pregatita pentru cateva viaje Italia-Romania iar ei s-au conformat.

Intre timp m-am restabilit in Romania, acum am 119.000 km si usor-usor se apropie schimbul de ulei.
In acesti 12.000 de KM am mai completat cam 1,5l de solutie pentru racire/radiator, am cumparat de la Halvoline una portocalie dupa ceea ce am citit pe anumite forumuri. Faza este ca prima oara am turnat 500ml de solutie pura (desi pe ea scria ca se poate amesteca cu apa demineralizata pentru a obtine alte proprietati. apoi am turnat in alte 2 cazuri cate 500 ml de apa demineralizata. Acum draq stie daca mi s-a evaporat apa sau solutia dar am citit pe undeva ca solutia nu se evapora, si doar apa se evapora si trebuie doar completat.)

Uleiul este la acelasi nivel la care era si acum 12.000 km...

Apap pentru spalat parbrizul mi-a dat cea mai mare bataie de cap. Am evitat sa cumpar dintr-aia la 5-10 lei bidonul de 5 litri, dar inca nu stiu ce ar trebui sa folosesc... am folosit si de la MOL, o solutie galbena la recipient de 4l si 25 ron...

As dori, daca sunteti draguti sa imi dati ceva indicatii in ceea ce priveste:

1) ce ulei sa folosesc pt schimb (producator si cod. tot pentru schimb la 15.000)
2) ce filtre? aer, motorina, ulei ... si care or mai fi. nu am FAP din cate stiu. (producator si cod)
3) ce solutie de racire/"antigel" sa folosesc? (culoare, cod, producator, preparare...)
4) ce specificatii trebuie sa aiba lichidul pentru spalat parbrizul ...

va rog sa imi dati o mana de ajutor pentru ca eu nu ma duc cu masina la cei de la Opel Galati deoarece ultima oara cand am fost acolo pentru ca nu imi functiona instalatia de spalat parbrizul vroiau sa ma jumuleasca de cateva sute de lei desi era arsa doar siguranta de la pompa. nici macar sa vina sa ma convinga ca trebuie sa le las masina acolo nu vroiau aia din service, imi zicea ala de la receptie ca sa le las masina si sa vin dupa cateva ore, timp in care ei ma taxau cu 70 lei/ ora... mi-am reparat singur masina cu 10 lei, si mi-au ramas si cateva sigurante din setul pe care l-am cumparat Razz

Va multumesc!
Skip ads

  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
bine ai venit pe forum,
in primul rand foloseste cu incredere functia CAUTA si vei gasi raspuns la toate intrebarile tale
pentru ulei gasesti suficiente informatii aici
https://www.clubopel.com/vie...p=1152806#1152806
- marea majoritate foloseste filtre mann
dar daca cauti vei gasii informatii suficiente aici
https://www.clubopel.com/viewforum.php?f=5

informatii despre antigel gasesti aici
https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=848
iar ca solutie de parbriz,
pentru vara eu iti recomand SONAX flacon de 250ml concentratie 1-100
  • Rocco03

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Salut,

Incerc sa te ajut cu cateva raspunsuri din ce m-am documentat si eu:
1. Castrol Magnatec Diesel 5w40 (poate te ajta si link-ul dat de colegul mai sus)
2. Filtre Mann
3. Te sfatuiesc GM portocaliu (fara silicati, cel albastru avand silicati) daca ai radiator aluminiu.,pretul este destul de mic comparativ cu piata, 18-20 lei/l si sefoloseste cuapa 1:1.
4.aici nu stiu...folosesc ce imi pica in mana in market Smile
  • FBogdan

  • Mesaje scrise: 494
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2006 Z20LER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Salut!
Eu la ultima revizie am folosit urmatoarele:
1 Castrol EDGE Turbo Diesel 5W-40
2 Filtre Mann

Sunt foarte multumit de cum se comporta masina. Am vreo 10.000 cred de cand am facut revizia, uleiul s-a innegrit dar a ramas consistent. Probabil ca prin Octombrie daca am bani mai fac o revizie + schimb consumabile.
De restul consumabilelor nu stiu ce sa-ti spun. Lichid de racire n-am idee de care este pt. ca nu l-am schimbat, iar lichid de parbriz iau ce gasesc pe la promotii ca nu merita in opinia mea bani multi.
Succes!
Skip ads

  • tenk

  • Mesaje scrise: 127
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jul 2011

  • Mesaj Privat
Castrol edge 5w40
Filtre mann
  • ianys_andrey

  • Mesaje scrise: 279
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Apr 2011

  • Mesaj Privat
am schimbat si eu filtrele si uleiurile.am pus ulei Mobil 1 (acelasi ulei pusese si fostul proprietar si am zis sa merg in continuare pe el,la sfatul unui prieten) si filtre Mann.m au costat in jur de 300 lei (polen,aer,ulei si motorina + 5l ulei)
  • dumilcn

  • Mesaje scrise: 41
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z 1,9 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Dec 2009

  • Mesaj Privat
din 2008 de cand o am am folosit numai GM filtre si ulei,este mai sigur.
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
la filtrul de motorina mai multi oameni ziceau pe aici ca e preferabil sa pui filtru original GM, deoarece cel original e mai "des", adica are permisivitate mai mica, si opreste mai bine impuritatile.
Skip ads

  • dumilcn

  • Mesaje scrise: 41
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z 1,9 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Dec 2009

  • Mesaj Privat
si eu am verificat treaba asta cu filtrul de motorina intre un KNECHT de la autokarma si GM original.
  • rubin

  • Mesaje scrise: 71
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z 17 DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Ulei GM Dexos II - eu sunt multumit pe la 12000 am simtit motorul mai zgomotos.
Filtru mtorina Purflux - cumparati si veti simti diferenta de calitate !
Iar motorina.....pentru 1.7 DTJ sau DTR recomand numai OMV - motorul merge mai lin si chiar si cea mai ieftina e aditivata !
  • AdyBossu

  • Mesaje scrise: 320
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2004 1,7 cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Recomand si eu filtru de motorina Purflux, Made in France. Purflux face si OE pentru GM.
  • lovendall

  • Mesaje scrise: 150
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Feb 2012

  • Mesaj Privat
salut astazi am schimbat toate consumabilele+kit distributie+placute frana+pompa de apa undeva la vro 1400 ron cu tot cu manopera
filtre mann
kit distributie Dayco(acelasi care era pe masina)
pompa de apa Airtex
ulei mobil1-5w-40
antigel Hepu
placute Ferodo
salut
Skip ads

  • george_eu25

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A1.7 DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2010

  • Mesaj Privat
lovendall a scris:salut astazi am schimbat toate consumabilele+kit distributie+placute frana+pompa de apa undeva la vro 1400 ron cu tot cu manopera
filtre mann
kit distributie Dayco(acelasi care era pe masina)
pompa de apa Airtex
ulei mobil1-5w-40
antigel Hepu
placute Ferodo
salut
Acelasi lucru trebuie sa schimb si eu....Zi-mi si mie pe unde ti le-ai schimbat,de unde le-ai cumparat,preturi la manopera....cateva detalii!Si o intrebare placutele ferodo sunt din alea eco,adica scartaie cand franezi???Ca nu vreau asa ceva!!
Ca fapt divers,eu am luat pana acum filtrele(motorina,ulei si aer,toate MAN) + 5 litri de ulei GM la 219 lei.
  • lovendall

  • Mesaje scrise: 150
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Feb 2012

  • Mesaj Privat
salut george,am un prieten care lucreaza la un service la iesire din buc spre popesti nu dau nume sa nu fac reclama
ideea este urmatoarea,el cu inca un coleg au un service(garaj mai exact dotat cu tot ce trebuie)unde lucreaza in particular dupa program,fac o treaba excelenta,mai ales daca vrei sa si vezi cum le schimba cred ca la un service sau reprezentatnta nu ai aceasta oportunitate,totul pe fata.
de piese m-a descurcat el de la service piesele in jur de 10 milioane restul pana la 14 jumate mana de lucru(f putin zic eu)totul a durat cam vro 3 ore.am asteptat 1 zi sau 2 pana au venit toate piesele ca sunt scoase fara tva,sunt f multumit de treaba facuta si mai ales de banii care i-am dat.daca te mai pot ajuta cu ceva cu mare placere.o seara buna
am omis placutele nu scartie la franare,deci nu sunt eco,am cutia in portbagaj.
  • lovendall

  • Mesaje scrise: 150
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Feb 2012

  • Mesaj Privat
mie mi-au intrat 5,5 litri am fost de fata ulei 5w-40 Mobile 1,1.7 cdti motor
  • george_eu25

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A1.7 DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Multam de raspuns....Cu piesele ai facut treaba bun(poate vb cu ei sa-mi faca si mie rost mai ieftin de ce mai am eu nevoie),dar as vrea sa le schimb la un service omologat,nu de alta dar toate lucrarile facute la masina au fost trecute pe cartea de service si as vrea sa continui tot asa...Legat de ulei e ciudat.La orice magazin am sunat mi-au zis ca imi intra fix 5l,iar in carte eu parca am citit 5,2l.Tu zici ca ti-au intrat 5,5l....Oricum eu am luat un bidon de 5l+o sticla de 1l pentru complectare ulterioara...
  • lovendall

  • Mesaje scrise: 150
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Feb 2012

  • Mesaj Privat
o sa vb maine cu omul sa vedem ce zice cu piesele,legat de ulei este o chestie ciudata pana sa il schimb mecanicu mia zis la fel 5 litri intra,cand la pus in motor surpriza 5.5l,daca ai luat 5+1 este suficient.tot 1.7 cdti ai,vezi ca o sa imi ceara seria pt piese.imi spui ce iti trebuie si daca este ok iti aduce.legat de cartea service este normal s atreci reviziile acolo,eu nu am din pacate si nu se justifica sa platesc pt manopera.mai ales ca la majoritatea services se ofera factura deci si tva,plus ca ce stiu de la om ca la ei se platesc la ora,deci dupa socoteala mea si a lui ieseam cu ce am schimbat eu la masina inca o data piesele cam 2000 ron un pret prea exagerat..situatia mea.salut
  • petros 78

  • Mesaje scrise: 113
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z 1.9 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor......
Recomand cu incredere ulei si filtre GM....
In ceea ce priveste "cit ulei intra"..si eu am un 1.7 cdti ,101cp,sint la a patra "revizie" de cind il am eu si i-am pus la recomandarea celor de la Opel 5 litri si nu mai mult...cu toate ca si eu am vazut in cartea tehnica "5+1 litri" ....
Daca ne poate explica cineva mai in masura ce semnifica acest 5+1 litri as fi si eu interesat...
  • george_eu25

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A1.7 DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2010

  • Mesaj Privat
@petros 78 cred ca la un schimb de ulei intra 5l fix,dar daca baia de ulei e goala,in urma unei revizii sau mai stiu eu ce,intra si litrul ala!
  • petros 78

  • Mesaje scrise: 113
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z 1.9 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jun 2009

  • Mesaj Privat
salut.....
deci sa inteleg ca acel litru din carte este de folosit numai cind "scurgi "tot uleiul.....adica in momentul cind dai si baia de ulei jos....sa inteleg ca de la schimb la schimb se pastreaza un litru de ulei folosit peste care turnam 5 litri nou, Question nefolosit......,<conform celor spuse de tine >...ciudat.....astept sa ne impartaseasca si altii,alte pareri...... Idea
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR