Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume
  • Protektor

  • Mesaje scrise: 497
  • Locatie: Harghita
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Drumul Trolilor e un drum cam de 20 km cu niste curbe si pante infioratoare, in unele locuri fara parapeti, eu nu m-am incumetat sa-l fac cu rulota si am preferat sa stau 2 zile in camping si sa-l fac numai cu masina. Nu-mi era frica de panta, deoarece Insignia 2.0, 130 cp s-a descurcat de minune cu rulota, dar imi era frica de intalnirea cu un autocar. Un fel de Transfagarasean de la ei Very Happy .
























Skip ads

  • Protektor

  • Mesaje scrise: 497
  • Locatie: Harghita
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Geirangerfiord, unul din cele mai renumite fiorduri di Norvegia ( cred ca cel ami renumit).
Priviti cum e drumul:


















  • Protektor

  • Mesaje scrise: 497
  • Locatie: Harghita
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Am urcat la dalniba, un punct de atractie situat la 1500m si din care se poete vedea o panorama superba, numai ca noi am prins o ceata de nu vedeam nici volanul in masina Very Happy






Rulota am lasat-o in campung si bine am facut.








  • Protektor

  • Mesaje scrise: 497
  • Locatie: Harghita
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Mai vreau sa spun ca eu de cand am cumparat rulota nu prea stiu cum arata autostrazile pentru ca nu ma intereseaza si merg numai pe drumuri alaturate ca sa pot cunoaste tarile prin care merg si oamenii asa cum traiesc ei, daca ma prinde noaptea pe drum atunci ma bag intr-o parcare si ma culc.
Poze de pe traseu:












Skip ads

  • Protektor

  • Mesaje scrise: 497
  • Locatie: Harghita
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Am trecut prin cel mai lung tunel din Europa care are 24.5 km




















  • Protektor

  • Mesaje scrise: 497
  • Locatie: Harghita
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Oslo:










  • Protektor

  • Mesaje scrise: 497
  • Locatie: Harghita
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Am avut placuta surpiza sa vad aceste masini in campingul in care stateam la Oslo:










  • Protektor

  • Mesaje scrise: 497
  • Locatie: Harghita
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Acasa la vikingi:








Skip ads

  • Protektor

  • Mesaje scrise: 497
  • Locatie: Harghita
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Am trecut in Suedia la Goteborg, unde am stat in camping 2 zile. Un oras superb curat si cu oameni foarte amabili, la fel si suedezale Very Happy














  • Protektor

  • Mesaje scrise: 497
  • Locatie: Harghita
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2011

  • Mesaj Privat
De la Goteborg am plecat la Malmo si de acolo am trecut in danemarca si am stat in Copenhaga ( supranumita si Venetia Nordului datorita numarului ,mare de canale). este un oras superb in care daca vei sta o saptamana nu o sa te poti plictisi. Imi pare rau ca nu va pot arata poze, dar la intoarcere in Cehia, intre Praga si Brano mi-au furat aparatul foto ca am uitat masina descuiata si noi am intrat in Mc Donald. Ce era mai grav ca inca nu descarcasem pozele in laptop.
  • Protektor

  • Mesaje scrise: 497
  • Locatie: Harghita
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Daca sunteti interesati mai pot arata poze si din alte concedii din alti ani, la fel cu rulota. Cu exceptia Spaniei si Portugaliei am fost in toate tarile din Europa. Concediile mele prin Europa cu ruloata sunt de aprox 25 de zile in fiecare an+ iesirile prin tara si intalniri cu membriii clubului.
In final va spun ca eu sunt foarte multumit de opel Insignia 2.0 cdti, 130 cp. Am carlig retractabil montat din fabrica si e foarte stabila cu rulota, am urcat si pante de 12% pe lungimi de 12-15 km. Am avut inainte un Audi A6 2.5 tdi, nu fac comparatie, dar nici nu-mi pare rau de alegerea facuta, e drept ca eram putin sceptic la inceput. Chiar cred ca e o masina reusita, vom vedea daca si fiabila.


Ultima modificare facuta de Protektor la Mar 16 Aug, 2011 10:25 pm
  • tonypsg

  • Mesaje scrise: 1,556
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jul 2011

  • Mesaj Privat
dada
e frumos.daca vrei te mai ajut si eu cu cv poze.trebuie vazute tarike nordice de oricine poate so faca.mai greu e ca nu au autostrazi.
Skip ads

  • Protektor

  • Mesaje scrise: 497
  • Locatie: Harghita
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Eu am peste 2000 de poze, dar am facut o selectie sa nu plictisesc lumea.
  • UNHleaSHD

  • Mesaje scrise: 1,356
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Incredibil de frumos! De vis! Felicitari!
  • Byke

  • Mesaje scrise: 3,358
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Protektor, nota zece! Felicitari pentru asemenea drumetie si multumim ca ne-ai impartasit impresii din departari.
As avea sute de intrebari, dar voi incerca sa ma rezum la cifre, la extreme, pentru o impresie mai detaliata.
Habar n-am ce inseamna parcurgerea unui traseu atat de lung cu rulota, am umblat mult in campinguri pe-afara, dar cu combinatia cort in prelungirea masinii. Ma gandeam la volumul de bagaje de luat in calcul pentru atatea zile si atatia kilometri.
Poti detalia putin evolutia temperaturilor pe masura ce ati inaintat spre nord?
Ati mai fost prin zona? Cum vi s-au parut oamenii, comparativ cu est-europenii nostri?
Ceva detalii picante de-a lungul traseului? Chestii total neobisnuite noua?

Eu zic sa continui cu selectia de fotografii, doar asa ne putem face o impresie despre acele meleaguri. Imi doresc si eu mult sa fac o asemenea drumetie. M-am uitat la preturile enumerate de tine, m-am blocat insa la tariful combustibilului. Restul se mai rezolva, dar motorina n-o poti evita. Si, ma rog, feriboturile sau podurile/pasajele.

PS Aveai un post dublu in a doua pagina, am aranjat eu.
  • octav_bz

  • Mesaje scrise: 1,048
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2009 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Protektor, abia astept sa deschid clubopel sa vad daca ai mai scris ceva! Si eu sunt un impatimit al plecarilor cu masina si cortul, fac chestia asta de 12 ani. Cu rulota e clar altceva! Byke a sintetizat f bine ce vrem sa stim toti. A M A N U N T E ! Scrie, nu te opri, da-ne detalii despre locuri, despre obiective, despre oameni. Unde ti-a placut mai mult, unde mai putin, ce te-a frapat cel mai mult, etc.
  • Protektor

  • Mesaje scrise: 497
  • Locatie: Harghita
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Ok, incerc sa fac un mic rezumat care poate va va fi de folos:
- Lituania si Letonia sunt doua tari foste comuniste care nu difera foarte mult de Romania, aici ma refer la constructii, dezordine si dominate inca de influenta rusilor ( aproape peste tot auzi vorbindu-se ruseste). oamenii se comporta aprox ca pe la noi, injura, se cearta, se spaguieste ( m-a luat radarul cu 70 km/h in zona de 50 km/h si amenda am negociat-o la 2 beri Ursus pe care le aveam la rece in frigiderul rulotei)
- Estonia este total diferita, oameni amabili, cunosc limba engleza, iar Talinul este un oras superb, cu multe cladiri vechi si bine intretinute, predomina ordinea si oarecum curatenia.
- Finlanda este o tara plina de lacuri si paduri, dar ce ma frapat foarte tare a fost faptul ca in paduri nu erau crengi sau copaci uscati cazuti la pamant; nu stiu cine strangea uscaturile dar pe tot parcursul de peste 1000 km am vazut gramezi de crengi care asteptau sa fie ridicate. Finlanda este o tara scumpa, bautura e la mare pret si ei in fiecare sambata trec cu feribotul in Talin si se alimenteaza cu bautura pentru ca e mai ieftina. Helsinki un oras "gri", adica fara constructii imresionante, vechi sau noi, dar cu parcuri imense. Toata lumea amabila, toata lumea stie engleza, ca dealtfel toti din tarile nordice. Eu am vizitat doar Helsinki si Rovaniemi care e dominat de prezenta lui Mos Craciu, aici totul, adica afaceri se invart in jurul acestui simbol, orasul arata cum ar fi in sarbatoare tot timpul. Dupa ce treci de Cercul Arctic, care incepe aici la Rovaniemi, se schimba si vremea ( temperaturile nu mai depaseau 12-15 grade decat in mod accidental ziua, iar noaptea 5-7 grade). Umezeala, tantari cat cuprinde si erau numai din aia altoiti care ciupeau din toate pozitiile. In perioada in care am fost noi aici se manifesta noptile albe si 10 zile pana nu am trecut inapoi de cercul arctic in Norvegia nu am stiut ce inseamna intunericul. Fiica mea imi cerea micul dejun la 7 seara si cina la 9 dimineata, toti eram derutati si nu puteam dormi Very Happy. Populatia este foarte rara in zona asta si sunt laponi, renii se plimbau in voie pe sosele si treceau in turme de pana la 30-40. Tot de la Cercul arctic incep preturi la orice produs de te crucesti si chiar si nemtii, francezii erau derutati de dimensiunile preturilor, va dati seama ce freamat era in portofelul meu. La Cpul Nord ( aflat pe o insula) este o paracare imensa si un magazin cu suveniruri imens, dar splendoarea pe care ti-o arata natura este fara masura, sa vezi soarele care coboara la ora 1 noaptea pana la orizont si apoi se ridica vazand cu ochii, merita toti banii din lume (vreau sa va spun ca dupa 20 August se intrerupe sezonul turistic in zona asta pentru ca incepe vreme foarte urata si usor usor se asterne intunericul care dureaza aprox 3 luni).
-Norvegia este cea mai scumpa tara din Europa, ei au salariul mediu de aprox 6000 euro/luna si foarte multe subventii din partea statului ( 80% din taxe, impozite de orice natura se duc in subventionarea populatie, adica nu platesc curent, gaz), in schimb, cu toate ca sunt exportatori de petrol, motorina costa 2 euro/litru. Turismul cred ca predomina, in fiecare statie de benzina puteai arunca apa uzata din camper sau rulota, se puteau goli wc-urile in locuri special amenajate. In Norvegia ai voie sa stai in orice parcare, dar mai mult ai voie sa stai pe orice teren care nu e imprejmit, timp de 24 ore fara sa distrugi ceva, e lege pentru asa ceva. Norvegienii sunt extraordinar de primitori, ordonati si vorbareti, daca ai ceva bautura esti cel mai mare prieten al lor. Campinguri sunt peste tot, dar preturile te infioara, intre 40 si 55 euro/ noapte, in conditiile in care in Europa sunt intre 25-35 euro/ noapte ( ex. la Nice am dormit cu 35 euro in camping de 4 stele, adica piscina, loc de joaca pt copii si magazin alimentar deschis non stop). Relieful e de vis, fiorduri care-ti taie respiratia si care nu se pot vedea in nici o alta parte lumii. Aici este cea mai inalta cascada din Europa, 297 m, cel mai lung tunel 24.5 km, cel mai lung fiord 250 km. Satateam pe malul unui fiord si dadeam la peste ( somon) si delfinii se jucau pe langa noi, este ceva fantastic, istoria e predominata de vestitii vikingi. Drumurile sunt impecabile, dar foarte inguste din cauza reliefului, cu foarte multe locuri de refugiu. Eu cand venea un tir din fata eram convins ca ma lasa fara jumate din rulota Very Happy, nu se circula tare pt ca politia e belea, camere si radare full si acolo amenzile se platesc pe loc indiferent de suma ( ajunge si la 2000-3000 euro, in functie de viteza si fapta), nu ai bani iti ia masina si o recuperezi cand vi cu banii+ taxe de transport si depozitare. Ex: in Oslo am parcat la 10 de coltul intersectiei si peste tot scria ca trebuie 11 m, am fost taxat cu 73 de euro fara sa pot motiva nimic.
Autostrazi au foarte putine si se platesc prin cumparare de vigneta si nu e ieftin, nu platesti, in max 100 km e politia dupa tine ca te vede prin camere care sunt pe toate drumurile indiferent de categorie.
- Suedia este frumoasa, dar suedezele te lesina de-ti vine sa fugi de acasa sau sa-ti bati nevasta, sper sa nu citeasca nevestele asta Very Happy. Am stat in Goteborg si Malmo, doua orase superbe si pline de istorie, foarte curate si ordine cat cuprinde.
- Danemarca, am stat in Copenhaga, care este si supranumita si Venetia nordului, este un oras superb in care sper sa mai revin pentru ca te simti extraordinar de bine, preturi prietenoase, femei frumoase, restaurante bune si relativ ieftine iar orasul este incantator si curat.
Acum referitor la bagaje, sigur ca trebuie sa-ti iei multe haine cu tine, dar in rulota sunt foarte multe spatii de depozitare si mai trebuie stiut ca toate campingurile din Europa au masini de spalat care costa cam 3-5 euro pe program.
Mai trebuie sa stiti ca deplasarea cu rulota este anevoioasa si necesita timp, deoarece nu e recomandat sa depasesti 100 km/ ora pentru ca atunci iti creste consumul foarte tare, dar si siguranta ta si a familiai e in pericol, dar marele avantaj al rulotei sunt costurile pentru cazare 20-30 euro/ noapte si mancarea, avand in vedere ca ai un frigider cu congelator, aragaz si iti poti face orice mancare doresti.
In concluzie daca vreti sa faceti un concediu in tarile nordice si ati mai facut concedii in tari din Europa ( Franta, Germania, Austria...) inmultiti sumele cheltuite acolo cu 2 -2.5 si veti afla suma la care sa o aveti la voi, nu exagerez cu nimic.
  • OPTIMUS

  • Mesaje scrise: 922
  • Locatie: Covasna
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Multumim ca ne-ai impartasit aceasta experienta extraordinara,foarte frumoase fotografiile,relatare pe masura.Sa speram ca fiecare vom ajunge odata si odata acolo,cel putin eu imi doresc foarte mult.
Multumiri inca o data,si daca mai treci prin alte meleaguri sa te gandesti si la noi si fa o gramada de poze.Numai bine.
  • dornit

  • Mesaje scrise: 256
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2007 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2008

  • Mesaj Privat
nu am cuvinte...o adevarata baza de date informative adresata celor dornici sa viziteze tarile nordice (plan de perspectiva si pentru mine avand in vedere ca e singura parte din europa pe care nu am vizitat-o)...hm, culmea ironiei exact "in oglinda" fata de autorul acestei "cronici" superbe eu am cutreierat toata europa cu exceptia nordului...oricand iti stau la dispozitie cu schimb de impresii si informatii mai ales pe segmentul ES/ P pe care nu cred ca il vei ocoli in viitor (de altfel eu chiar mi-am strans |"calabalacul" si m-am mutat in peninsula iberica, in orasul ce reprezinta leaganul hispanitatii - Sevilla)...o curiozitate daca se poate sa imi satisfaci ar fi perfect: banuiesc ca aceasta vacanta nu a fost facuta intamplator ci in urma unui studiu profund privind traseul, locurile, obiectivele, campingurile, etc....cat a durat documentarea si care ti-au fost sursele de informare?....multumesc anticipat si te asigur de toata stima si respectul meu....imi scot palaria Wink ...
  • Protektor

  • Mesaje scrise: 497
  • Locatie: Harghita
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Sper sa am timp sa mai postez din concediiule facute prin Europa. In 2006 am luat rulota si de atunci am facut foarte multe circuite in toate tarile din Europa, intotdeuna cam 25 de zile. Acest concediu il planuiam de aprox.2 ani, dar totdeauna am facut altceva. Un prieten tot rulotist a facut acum 2 ani acest traceu si in mare m-am orientat de la el, restul am cautat pe internet. Exista un site al ACSI ( ACSI este o asociatie care se ocupa cu clasificarea campingurilor), de pe acest site se poate cumpara un catalog cu toate campingurile afiliate, dar mult mai important este un dvd cu care poti faece simularea unui traseu din camping in camping, lucru de foarte mare ajutor atunci cand sti exact unde poti campa. Intre aceste locatii sigur ca poti dormi intr-o parcare mai ales in tarile nordice unde v-am spus ca te poti opri oriunde. Intotdeauna cand imi planific sa vizitez o tara sau mai multe imi cumpar carti de calatorii de unde pot afla obictivele turistice din zona propusa, asta ca sa nu trec ca prostul pe langa ceva si cand vin acasa sa nu pot arata decat eticheta tricoului pe care l-am cumparat din cine stie ce magazin ieftin din Paris, Milano.... Nu merg pe autostrazi, am GPS pe care-l folosesc doar pentru ajutor, restul ma ghidez cu harti cumparate din fiecare tara prin care trec. Cand esti cu rulota si nu mergi pe autostrazi nu te poti baza numai pe gps deoarece poti avea mari surprize neplacute sa te duca pe drumuri foarte grele pentru acest ansamblu ( asta spun din experienta), deoarece acum 2 ani eram in zona Provance a Frantei si m-a bagat pe niste drumuri off road de se minunau localnicii si am crezut ca rup Audi care-l aveam atunci. Anul viitor ne-am propus Spania si Portugalia, chiar si anul asta am vrut, dar fiica mea de 11 ani a dorit sa-l vada pe Mosul. Romania este asociata la FICC, adica federatia internationala de rulotism, noi avem 2 asociatii, doar una este efiliata. in aceste asociatii sunt aprox aceeasi oameni, nu stiu daca adminul sau moderatorii imi dau voie sa pun un link, dar daca googaliti putin le gasiti singuri. Cu orice alte detalii va stau la dispozitie. Spun asta cu link-urile, deoarece si eu am un forum la care sunt si admin si avem cam aceleasi reguli, nu as vrea sa fiu eu cel care le incalca.
P.S In general plec numai cu familia pentru ca la astfel de circuite e greu sa te sincronizezi cu inca o famile, mai ales 2 -3, pentru ca deplasare este anevoiasa daca ai drumuri lungi si nu toti pot trage la fel. Acum in tarile nordice am facut 11200 km in 27 de zile, uneori am facut si 800 km/ zi si nu e usor cu rulota, asta inseamna condus de dimineata de la 7-8 pana noaptea la 12- 1, adica am tras tare din Romania pana in Estonia si la intoarcere din Danemarca pana in Romania ca sa pot fii mai lejer pentru tarile Nordice. Intodeauna cand mi-am propus sa vizitez o tara sau doua le-am ignorat pe cele de tranzit ca altfel nu mai poti sa-ti atingi targetul. Ex. Anul trecut am vizitat Olanda-Belgia si Normandia, cu o trecere de la Calais la Dover in Anglia. Sigur ca am ignorat toate tarile tranzitate. Franta am preferat sa o vizitez pe provincii, deoarece este superba si altfel nu puteam si asa ca am facut in fiecare an cate o provincie, Provance, Normandia, Bretagnia, etc..
Sper sa am timpul si rabdarea necesara sa va pot arata din poze. Cine stie poate fac rulotisti din voi Very Happy.
L.E. nu sunt admin la site-ul rulotistilor, ma acup cu totul altceva.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR