Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira A
  • luci84

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Timis
  • Masina: Zafira 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2011

  • Mesaj Privat
am un opel zafira,1,8 benzina,2001,z18xe,92 kw.am pus masina la tester si mia aparut o eroare,senzor temperatura aer-aspirat,si imi dadea -40 grade.am vazut pe forum la altcineva ca avea aceesi problema,de retinut ca debitmetru lam schimbat si este nou.aici pe forum am vazut ca acel coleg avea aceeasi problema,si i s-a spus ca poate de la senzoru de la EGR,cine stie sa-mi spuna unde se afla acel senzor de la EGR la opel zafira mentionat de mine?am inteles ca afecteaza consumu dk am eroarea asta,si as vrea sa schimb senzoru,va multumesc anticipat
  • COSTIY20DTH

  • Mesaje scrise: 308
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Zafira 2006 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Dec 2009

  • Mesaj Privat
sal luci ,nu cred ca ai egr pe masina pt. ca e benzinara Zafiruta .la mine DA ca a mea este dizelara y20dth.
cred ca la tine se refera la "iac" senz. dintre filtru de aer si pompa. il desfaci si-l cureti cu benzina..zic eu
  • luci84

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Timis
  • Masina: Zafira 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2011

  • Mesaj Privat
ms de raspuns,la debitmetru te referi?ca un mecanic mia spus ca nu e acolo
  • suspended-9452

  • Mesaje scrise: 2,491
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2016 B14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Z 18 XE are debitmetru de aer dar mai are si un senzor intre debitmetru si filtru care citeste temperatura aerului din admisie. Verifica daca ai mufa bagata bine.Daca e ok, atunci inlocuieste senzorul.
  • luci84

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Timis
  • Masina: Zafira 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2011

  • Mesaj Privat
tu spui ca este un senzor intre debitmetru si filtru de aer,pe canalu ala,scuze expresia,sau e ceva atasat la debitmetru.mi sa schimbat filtru de aer acu o sapt,apoi mia aparut eroarea asta,ca inainte nu aveam ca mai facusem test la motor
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR