Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • Djprofesionist

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Mda, am vorbit cu un avocat mai devreme referitor la aceasta taxa, a zis ca se poate dar nu garanteaza, caz concret nu stie si cica exista riscul sa-ti pui anaf-ul in cap la greu dupa aia toata viata, concret nici eu nu am gasit inca persoana care a primit banii inapoi.Maine ma duc sa o platesc Sad cu banii care platesc taxa asta cumparam 100 de cutii de lapte la copil Smile deci statul da cu o mana si ia cu 10.
Skip ads

  • alexhaiducu

  • Mesaje scrise: 780
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2009

  • Mesaj Privat
[quote="Djprofesionist"]Mda, am vorbit cu un avocat mai devreme referitor la aceasta taxa, a zis ca se poate dar nu garanteaza, caz concret nu stie si cica exista riscul sa-ti pui anaf-ul in cap la greu dupa aia toata viata, concret nici eu nu am gasit inca persoana care a primit banii inapoi.Maine ma duc sa o platesc Sad cu banii care platesc taxa asta cumparam 100 de cutii de lapte la copil Smile deci statul da cu o mana si ia cu 10.[/quot


ce estesigur ,este faptul ca a scazut taxa cu 25%! am platit pe 6ianuarie 6002 lei pentru un opel astra din 2008 fabricatie ,prima inmatriculare in germania iunie 2008! in urma cu 2 saptamani am primit pe card suma de 1490 de lei diferenta dintre taxa veche si taxa noua!
  • Djprofesionist

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mar 2012

  • Mesaj Privat
[quote="alexhaiducu"]
Djprofesionist a scris:Mda, am vorbit cu un avocat mai devreme referitor la aceasta taxa, a zis ca se poate dar nu garanteaza, caz concret nu stie si cica exista riscul sa-ti pui anaf-ul in cap la greu dupa aia toata viata, concret nici eu nu am gasit inca persoana care a primit banii inapoi.Maine ma duc sa o platesc Sad cu banii care platesc taxa asta cumparam 100 de cutii de lapte la copil Smile deci statul da cu o mana si ia cu 10.[/quot


ce estesigur ,este faptul ca a scazut taxa cu 25%! am platit pe 6ianuarie 6002 lei pentru un opel astra din 2008 fabricatie ,prima inmatriculare in germania iunie 2008! in urma cu 2 saptamani am primit pe card suma de 1490 de lei diferenta dintre taxa veche si taxa noua!


Aiurea, nu inteleg cum tu ai platit atat pe o masina mai noua decat a mea si eu platesc mai putin.De fapt conteaza si motorizarea.Mda, mama lui de stat hot Smile
  • alexhaiducu

  • Mesaje scrise: 780
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2009

  • Mesaj Privat
opel astra 1,7 cdti! 110cp! fabricatie 2008! prima inmatriculare 06-2008!
6002 lei! sarlatanii zic ca masina mai noua polueaza mai mult decat una veche,pentru ca are o viata mai lunga de folosinta! niste imbecili!
Skip ads

  • Djprofesionist

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mar 2012

  • Mesaj Privat
alexhaiducu a scris:opel astra 1,7 cdti! 110cp! fabricatie 2008! prima inmatriculare 06-2008!
6002 lei! sarlatanii zic ca masina mai noua polueaza mai mult decat una veche,pentru ca are o viata mai lunga de folosinta! niste imbecili!


Am inteles, si banii pe card ti-au pus ei fara sa soliciti tu treaba asta ? ai platit cu cardul de aveau contul sau cum, eu o sa achit cash si nu mar supara daca as gasi niste bani pe card peste o luna doua de la ei Smile
  • alexhaiducu

  • Mesaje scrise: 780
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2009

  • Mesaj Privat
nu amice! am fost la circa financiara si am depus cerere pentru restituire a diferentei de taxa dintre cea veche si cea noua! am depus niste acte cerute de ei si am cerut ca banii sa imi fie virati intr-un card la care am atasat un card!
  • Djprofesionist

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mar 2012

  • Mesaj Privat
alexhaiducu a scris:nu amice! am fost la circa financiara si am depus cerere pentru restituire a diferentei de taxa dintre cea veche si cea noua! am depus niste acte cerute de ei si am cerut ca banii sa imi fie virati intr-un card la care am atasat un card!

Aha, am inteles, bv, o sa mai intreb si alti avocati sa vad ce si cum, merci pentru lamuriri.
  • Pisboy

  • Mesaje scrise: 705
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Eu am o mare dilema.Vreau sa ma duc sa imi iau si eu diferenta de bani in cazul meu pentru 2 masini.Un Astra H 1.7 2005 la care am platit 2400 ron in 2010 si un Matiz pe care am platit 2730 ron in 2009.

acum dupa calculele lor de pe site la matiz noua taxa e de 1050 ron => diferenta de 1700 ron
ia la Opel acum pe site imi arata ca taxa ar fi de 4100 RON ! aproape dublu fata de cum am platit ?!?!?!?!WTF.Parca s-a redus cu 25%,ori nu mi-a calculat bine atunci cand am platit in 2010.

Sunt in dilema,nu stiu daca sa ma duc sa incerc si la Opel o recalculare,mi-e sa nu ma puna sa mai aduc bani.
Skip ads

  • alexhaiducu

  • Mesaje scrise: 780
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2009

  • Mesaj Privat
ai de primit numai daca sa platit taxa dupa 2008 si numai daca ce ai platit se dovedeste a fi mai mare decat se plateste acum!
  • Pisboy

  • Mesaje scrise: 705
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Deci sa inteleg ca afirmatia ca taxa de anul asta este mai mica cu 25% nu se aplica intrutotul. La opel s-a dublat chiar.
  • alexhaiducu

  • Mesaje scrise: 780
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2009

  • Mesaj Privat
se aplica numai celor care au platit dupa plecarea guvernului tariceanu! atunci,asta a marit taxa !in 2010 eu am platit pentru un opel 1910cm3 din 2006,prima inmatriculare ,25 milioane de lei!dupa caderea lui tariceanu taxa sa marit de aproximativ 3 ori ajungand sa se plateasca pana cand a fost redusa cu 25% cam 80 de milioane!la aceeasi masina!
anul asta in ianuarie am platit 6000 lei pentru opel astra 1700cm3 ,prima inmatriculare luna 6din 2008! am primit inapoi 1500 lei!
  • Avocat Tulcea

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Tulcea
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2012

  • Mesaj Privat
Am sa va explic in cateva randuri cum sta treaba cu inmatricularile evitand plata taxei de poluare
Indiferent de capacitatea motorului sau de model indiferent de domiciliul dvs. aceasta problema se rezolva dand statul in judecata prin institutia prefectului solicitandu-i inmatricularea autoturismului fara plata taxei de poluare apoi se introduce actiunea pe rolul tribunalului TUlcea
Aceste actiuni sunt admisibile 100% la tulcea si intr-un timp foarte scurt maxim 3 luni de la promovare actiunii si a plangerii prealabile
Continut ascuns:
Cenzurat




Bine ati venit pe forum,va pun la dispozitie cateva recomandari pentru evitarea neplacerilor,
CAUTA si vei gasi , Ce trebuie sa am in vedere pe acest forum ? si Regulament General
edit by StefanTolos

4/7/2012 6:59:02 PM

Skip ads

  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Cand intri in casa cuiva, ar fi o idee buna sa il intrebi de regulile casei. Asa, de bun simt...
  • andu41

  • Mesaje scrise: 53
  • Locatie: Galati
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Ptr cei interesati se pot recupera integral toate taxele platite din 1.01.2007 si pana in prezent sub cele 3 forme:prima inmatriculare ,poluare,emisii poluante.Pentru cei care au facut cerere si li s-au restituit acei pana in 25% ,pot demara actiune in instanta ptr restituirea diferentei de 75%.
Totusi se poate obtine restituirea integrala a taxelor doar ptr auto SH aduse din UE.Ptr auto noi luate din Romania 0 km nu se poate obtine in instanta restituirea taxelor platite.
Stima
  • tugui constantin

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 1994 g_c14se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mai 2012

  • Mesaj Privat
taxa de poluare ? eu am platit la un opel astra 1,6 16 v din 96 ...atentie ... 900 euro ,miam luat teapa dar nu mai fac greseala si nu mai recomand nimanui sa inmatriculeze masina in ro , statul roman nu merita acesti bani pt care noi muncim ,in loc sa ne usureze traiul cum fac alte popoare ei ni=l ingreuneaza eu de ex sunt plecat iar din tara si nu gindesc sa ma intorc as ar trebui sa faca toti sa vedem atunci pe cine or sa mai jupoaie uuuuuuu hotii ar trebui impuscati
  • andu41

  • Mesaje scrise: 53
  • Locatie: Galati
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Chiar daca in general timpul ptr recuperare de taxa ajunge cam la un an ,cu rabdare ,trebuie demarata actiune in instanta sa va recuperati cei 900 euro.Dvs nu trebuie sa va prezentati la proces ,se prezinta avocatul.
  • andrei_alik

  • Mesaje scrise: 1,082
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2010

  • Mesaj Privat
tugui constantin a scris:taxa de poluare ? eu am platit la un opel astra 1,6 16 v din 96 ...atentie ... 900 euro ,miam luat teapa dar nu mai fac greseala si nu mai recomand nimanui sa inmatriculeze masina in ro , statul roman nu merita acesti bani pt care noi muncim ,in loc sa ne usureze traiul cum fac alte popoare ei ni=l ingreuneaza eu de ex sunt plecat iar din tara si nu gindesc sa ma intorc as ar trebui sa faca toti sa vedem atunci pe cine or sa mai jupoaie uuuuuuu hotii ar trebui impuscati

taxa normala era de 1070 euro, de ce ai platit doar 900?
  • vic160890

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1977
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Salut.

Am si eu o mica intrebare Smile Eu am un Kadett C coupe 76, inmatriculat in RO nu stiu cand.. de foarte mult timp probabil, Care l-am cumparat in 2004-2005 de la cineva mai in varsta. Am facut un contract de vanzare cumparare, si talonul a ramas pe numele lui, eu am o copie dupa buletin care o folosesc la Asigurare.
As vrea sa trec numele meu in talon. Nu stiu daca asta implica si cealalta persoana si ce taxe ar trebui sa platesc.
Poate imi dati voi niste sfaturi

Merci
  • andu41

  • Mesaje scrise: 53
  • Locatie: Galati
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Luati legatura cu proprietarul ,mergeti la politie si adm financiara si perfectati finalizarea documentelor.
Exista si posibilitate daca nu gasiti proprietarul dar sunt mult mai complicate si costisitoare timp+bani.
  • cont-sters-27243

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Pe langa contractul de vanzare cumparare, s-a facut si o fisa de inmatriculare. Fostul proprietar cu actul de vanzare cumparare si fisa de inmatriculare s-a dus la financiar si a declarat masina vanduta, financiarul i-a pus o stampila pe fisa de inmatriculare. Tu trebuia sa iei de la el fisa de inmatriculare si in termen de 30 de zile trebuia sa te prezinti la circa financiara de care apartii si sa iti ia masina in evidenta pe numele tau. N-ai facut asta, e nasol de tot. Fisa aia deja nu mai e valabila, o sa trebuiasca sa apelezi la fostul proprietar sa scoata alta. Pt a se elibera alta, fostul proprietar trebuie sa plateasca impozitul de la data de cand s-a radiat de la ei si pana in prezent, cu majorarile de rigoare si bineinteles nelipsita amenda. Treaba e ca vina iti apartine tie, o sa trebuiasca sa platesti astea din banii tai.
Sunt sigur 100% ca situatia este asa cum ti-am spus, fostul nu era nebun sa plateasca impozitul atatia ani din buzunarul sau fara sa "tipe" putin la tine.
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR