Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • kostellyno_85

  • Mesaje scrise: 99
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 1998 X2ODTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2012

  • Mesaj Privat
multumesc frumos pentru ajutor,bordul il desfac cu ochii inchisi, nu prea ma pricep la electronica,eu vreau sa aflu cum pot proba bordul daca lumineaza sau nu in casa de exemplu ,nu pe masina,care sunt pinii ce alimenteaza lumina din bord asta vreau sa aflu...te salut
Skip ads

  • red.bogdan

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jan 2013

  • Mesaj Privat
pentru vectra b1, ce tipuri de leduri pot folosi pentru bord, de preferat cu led si unde le-as putea gasiii
  • ichimcornel

  • Mesaje scrise: 653
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Depinde cat de pretentios esti. Unii mai pun becuri ca cele de pozitie cu 5 smd-uri, iar care vor calitate folosesc led-uri de 3 mm sau smd-uri, aici e mai multa munca, trebuie construit un circuit. Led-urile de 3mm se leaga cate 3 led-uri in serie + o rezistenta(depinde de culoarea aleasa) puse in pararalel cu celelalte, iar la smd-uri se pun la fiecare cate o rezistenta. Se mai pot folosi led-uri superflux. Eu cu acestea n-am lucrat niciodata.
Le poti cumpara de pe multe site-uri, deja cam peste tot gasesti la o simpla cautare pe google, ocazi,ebay.
  • giubau_v8

  • Mesaje scrise: 65
  • Locatie: buzau
  • Masina: Vectra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Dar de ce zici ca nu e calitate daca pui modelul cu 5 leduri de pozitie? Eu am asa la cadrane si se vede extraordinar de bine .
Skip ads

  • ichimcornel

  • Mesaje scrise: 653
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Si eu am pus, si multi alti amici au pus si la nici unul n-ar aratat ca,cum arata modificat cu led/smd. Depinde de preferintele fiecaruia, de asteptariile lor. Nu ilumineaza uniform peste tot. Uite iti las si o poza cu ultimu preten care si-a pus si care ma asteapta cu nerabdare acasa sa ii modific pe led/smd ca nu e prea multumit.
  • red.bogdan

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jan 2013

  • Mesaj Privat
daca iti trimit bordul, te pricepi sa imi schimbi si mie? nu sunt pretentios, daca mi-l faci ca in poza postata mai sus e ok, dar cu acele rosii
  • giubau_v8

  • Mesaje scrise: 65
  • Locatie: buzau
  • Masina: Vectra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Nu stiu ce leduri ati folosit voi. La mine se vede perfect sincer cu 2 becuri de pozitie...cu 5 smd . Probabil conteaza si calitatea...
  • ichimcornel

  • Mesaje scrise: 653
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Intradevar, la tine se vede frumos. Probabil ai luat ceva mai bun. Problema e ca majoritatea is China si nu te poti lua de fiecare data dupa pret.
  • giubau_v8

  • Mesaje scrise: 65
  • Locatie: buzau
  • Masina: Vectra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2006

  • Mesaj Privat
E mult mai comod asa. Si daca nu mai functioneaza poti inlocui tu imediat. Cu leduri multe cate 3 etc zic eu ca e prea complicat.
  • blaster

  • Mesaje scrise: 56
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Vectra 1998 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Ce leduri ati folosit , un link daca se poate...eu am pus 2 leduri superflux, rezultatul a fost bun dar dupa cateva luni unul dintre ele s-a ars ,acolo la benzina si apa Sad.
  • giubau_v8

  • Mesaje scrise: 65
  • Locatie: buzau
  • Masina: Vectra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Pentru cadrane 2 leduri de pozitie T10 w5w cu 5 smd si afisaj 1 led smd cu soclu b8.5d
Clima si mid , cate 4 leduri smd cu soclu b8.5d
Comutator lumini 1 led cu soclu b8.5d si in partea de sus un smd lipit in locul celui de fabrica
Bricheta un smd cu rezistor . Merge un smd cu soclu t5
Asta la vectra b2 cum am eu.
Daca aveti comenzi volan trebuiesc 6 smd micute 2x3 mm parca, trebuie onlocuite cele vechi si la geamuri electrice la fel cate unul de geam.

E foarte important sa respectati polaritatea. Altfel nu se aprind.
  • Georgebucea

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2019

  • Mesaj Privat
Salut, la o vectra b 2001 care ar fi cauza de tot imi arde siguranța pentru lumini bord, proiectoare butoane si lampile numar, precizez ca am leduri puse de cineva in bord, mulțumesc
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR