Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Masina Noua
  • banned

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mar 2012

  • Mesaj Privat
bun...o sa incep prin a spune ca sunt nou aici, ca ma numesc Tudor (21 de ani) ,dar dupa noua achizitie sper sa va vizitez mai des Smile .O sa trec direct la subiect :
Am hotarat sa-mi iau o masina si dupa multe nopti pierdute online si zile pierdute la vizionari am ales un Opel Astra H modelul break (5 usi) . Am gasit o astfel de masina SH (pt ca nu am bani de una noua) la pretul de 5.700 euro in Bucuresti neinmatriculata . O sa va descriu putin masina : Opel Astra H (break) , fabricatie 2008 , 69.000 km la bord, adusa bineinteles din germania , motor 1.7 diesel , Euro 4, putere 76 KW / 101 cai , consum 5L mixt (asa spune proprietarul) .Ca dotari avem asa: ABS, ESP,climatronic,computer bord,pilot automat,inchidere centralizata,instalatie frigorifica,navigatie,full electric,comenzi volan,10 airbaguri,senzori : ploaie,lumina,oglinzi antiorbire. Mai trebuie specificat ca masina vine insotita de Carte Service si garantie 6 luni si ca arata impecabil. Acum , ce intrebari am eu pt voi, ohh..destule....
Eu nu am mai avut opel dar am condus exact modeul descris ,doar ca avea motor de 1.3 si mi s-a parut geniala masina ( desi avea o problema serioasa la un injector)
Intrebari:
1. Se merita masina (dpdv design, motor, performanta, fiabilitate,pret) ?
2. Daca da ....care sunt principale minusuri generale ale acestui model de opel ?( ma refer la toata seria)
3. Nu prea ma pricep la masini asa ca va intreb cam ce ar trebui sa verific la acest model de masina cand o cumpar si camce intrebari sa adresez proprietarului?
4.Orice informatie , parere despre aceasta masina si mai ales marca "opel" in general ...este binevenita si raman recunoscator, stiu ca am multe intrebari pt un nou venit dar chiar nu stiu cum as putea sa ma informez mai bn decat de la posesorii de opel .

ps: am mare nevoie de ajutorul dvs...nu am prieteni mecanici sau rude care sa ma sfatuiasca. Vreau sa stiu cat mai mult despre masina , eventualele probleme inainte de a o duce la service pt verificari.

asta e masina gasita , sper sa se vada pozele Very Happy

Skip ads

  • octaviantomescu

  • Mesaje scrise: 133
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2016 B16DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Salut! In primul rand, bun venit in comunitate!
Masina prezentata arata bine din ce se observa din poze, motorizarea este OK ca performante/consum/taxe/intretinere.
Marele mister sunt insa cei 69.000 km... Arunca o privire pe site-ul de masini sh din Germania si cauta Opel Astra, 2008, la pretul de ~5000Euro si ai sa vezi cati km au. Ca observatie personala, km preferati se samsari sunt intre 70k-90k la modele de 3-5 ani, 120k-140k la modele de 6-8 ani etc.
Intereseaza-te cum poti verifica la tester km reali si apoi poti lua o decizie in cunostinta de cauza.
  • Stefan_BC

  • Mesaje scrise: 2,658
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Zafira 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Bine ai venit printre noi!Dpdv estetic ok,ca si dotari sta bine.Fa o diagnoza completa.Singura ,,nelamurire'' ar fi cei 68000 km..Cat despre pret e un pret decent.
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
are cu minim 100k in plus. eu te sfatui sa cauti una inscrisa de la propietar. chiar si cu 200 000 nu e mare problema.motoarele duc mult mai mult.
pt verificare poti merge la maiandrei.are service,diagnoza si tot ce vrei.
Skip ads

  • banned

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mar 2012

  • Mesaj Privat
salut din nou si multumesc de raspunsuri . am mai cautat masini la acelasi pret si da..au mai multi km ...gen 150.000 .imi place masina asta...dar aseara am gasit una cu trapa panoramica la aceeasi bani ...dar din 2006 si vreo 160.000 KM.
  • Stefan_BC

  • Mesaje scrise: 2,658
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Zafira 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2009

  • Mesaj Privat
dupa ce o cumperi sa nu uiti de noi si sa-ti reamintesti deabia cand vei avea probleme Smile?(sa dea Domnu sa nu ai)Tine-ne la curent si dedicai un topic pe acest forum prezentando
  • gabrield

  • Mesaje scrise: 2,778
  • Locatie:
  • Masina: Corsa 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Stefan_BC a scris:...(sa dea Domnu sa nu ai)...


Ce bine ar fi sa fie asa...

Din pacate, altii trebuie sa "dea", in primul rind proprietarul, apoi cei cu drumurile, etc.

Am scris asta pentru ca observ ca din ce in ce mai mult, oamenii muta responsabilitatea catre divinitate... ei limitindu-se la "asa a vrut Domnul"... sau altele.

Scuze daca am fost offtopic.
  • sqryn

  • Mesaje scrise: 92
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2010 A16LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
e o gluma proasta faza cu km e clar ceva putred la mijloc
calculeaza min 500 euro profitul lui,
cine crezi ca vinde masina de poate nici 4 ani cu 75% discount fata de pretul de nou - luand in calcul si ce dotari are? e ca si cum ai da pe un logan de 4 ani 1300-2000 euro, in functie de dotari si motor.
cam cate gasesti la banii astia si cam cum arata?
Skip ads

  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
eu iti zic un lucru
in germania cei care cumpara masini diesel le folosesc (si aici nu 5.000 de km pe an ci mult mai mult)
daca vrei o masina cu care sa mergi putin iti iei benzina si cu mai putine dotari...
daca iti zice ca e proaspat adusa si cumparata de la niste batranei eu iti garantez ca nu e asa...
asta e vorba samsarilor...

cartea service se poate fabrica si nu are nici o treaba cu realitatea
garantia de 6 luni in ce consta?

la orice masina la cumparare trebuie sa verifici foarte bine sa nu fi fost accidentata grav si reparata.
dupa care ambreiajul (e problema clasica la CDTI-uri volanta cu masa dubla), insa asta o poti verifica doar in service (cineva care stie o poate auzi daca e pe duca sau nu)


vad ca esti din bucuresti...
https://www.clubopel.com/vie...13040&start=0
chiar azi la ora 18 e intalnirea clubului, te duci acolo si sigur te vei imprieteni cu cineva care sa te ajute si vei primi si pareri ale unor utilizatori de opel...


spor
  • masoneria

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Arad
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2012

  • Mesaj Privat
mie personal imi place astra h. ar fi ok masina dc nu e lovita si km reali
  • cristinel

  • Mesaje scrise: 89
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2008

  • Mesaj Privat
vezi: https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=91366
Gãseºti câteva informaþii cu privire la cumpãrarea unui SH la pagina 4. Tot ce este prea frumos ºi ieftin ascunde "ceva" care va scoate mulþi bani din buzunarul noului proprietar.
Sã aveþi parte de hotãrâri înþelepte!
  • suspended-9452

  • Mesaje scrise: 2,491
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2016 B14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
din poza facuta la motor eu zic ca motorul nu este de 1.7 ci este cel de la Fiat de 1.9, adica tipul motor este Z19DTL.
Sfatul meu este sa cauti o masina cu motor tip Z17DTL care nu are turbina cu geometrie variabila si nici volanta cu masa dubla, ele fiind clasice.
Cat despre numarul de kilometrii, ei pot fi reali,lucru care se poate verifica de cine stie bine ce sa caute pe tester.Si eu am achizitionat luna trecuta un Opel Astra H din 2005 cu aproximativ 62 000km care din 2008 de cand a fost adusa in tara si inmatriculata, nu a mai mers nimeni cu ea pana am cumparat-o eu. Era plina de panze de paianjeni si stupi de viespi sau albine peste tot (roti,motor, pe sub masina) dar si de pete de rugina pe la motor.Oricum nr. de km.este ceva relativ care nu prea conteaza.Stiu pe multi care au in bord intre 100.000 si 200.000 km dar in realitate au peste 4-500.000 km.
Chiar zilele trecute m-a rugat cineva sa vad km. reali la o corsa D. Am depistat ca nu sunt reali cei din bord si din ecu citind corect datele la testare, in final recunoscand in fata mea vanzatorul, pe care nu-l mai vazusem pana acum.
Skip ads

  • jE

  • Mesaje scrise: 8,457
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=53962
pe viitor te rog sa folosesti cautarea
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Masina Noua

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR