Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • providra18

  • Mesaje scrise: 336
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Calibra 1995 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Poate s-a mai discutat despre asa ceva pe forum, dar cred ca ar fi bine sa deschid un nou post, deoarece luna trecuta am cumparat o masina si a trebuit sa schimb detinatorul ei, iar astea sunt actele necesare si costurile care le-am avut in anul curent.
Pasii care sunt si actele necesare pentru dosar(pentru schimbarea numerelor) le voi scrie mai jos, cu toate cheltuielile.

* Acte necesare: 1) Carte identitate a masinii pe care o aveti cu siguranta;
2) Certificat inmatriculare pe care il aveti si pe acesta
3) Autenticitate RAR - unde se face programare online sau telefonic(eu am facut online si mi-a dat un cod, pe care mi l-a cerut cand am ajuns la poarta, unde mi-a dat foaie de intrare si cerere pentru autenticitate)
4) Contract vanzare-cumparare
5) Copie buletin - vanzator/cumparator
6) Fisa inmatriculare - stampilata la primarie de vanzator(nu are datorii la stat) si stampilata de tine(cumparator), la primaria din oras/localitate(la fel, nu trebuie sa ai datorii, amenzi)
7) Chitanta de la Primarie, unde se plateste taxa de inmatriculare
Cool Chitanta de la CEC/BCR, unde se plateste taxa de certificat
9) RCA valabil la care se face copie, pe numele cumparatorului, sau daca e pe numele vanzatorului se poate transfera pe numele cumparatorului. In cazul in care nu se poate, trebuie sa`ti faci asigurare pe numele tau, minim 6 luni; nu se mai poate face ca inainte, pe o luna de zile (eu stiam ca se poate, dar cand am ajuns acolo...surpriza !)
10) Se platesc placutele de inmatriculare, la ghiseu.

Acestea sunt toate actele, acuma, voi scrie cat a costat fiecare in parte:
* certificatul fiscal de la vanzator 12 RON(mie mi la trimis prin posta si i-am returnat banii)
* autenticitate RAR - 109 RON
* chitanta la primarie a costat 52 RON
* chitanta CEC sau BCR a costat 37 RON
* asigurarea m-a ajuns 245 RON
* placutele de inmatriculare la nimereala 40 RON, iar preferentiale am platit 85 RON

La inmatriculare trebuie sa mergi cat mai de dimineata, deoarece se da numar de ordine(asa a fost la mine), iar daca s-au terminat acele numere, tre sa mai faci un drum a 2a zi, sau dupa weekend.
Sper sa va ajute si sa nu se supere nimeni pentru acest post. Daca am omis ceva, va stau la dispozitie.
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,457
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
ai dreptate. S-a mai discutat. Hai sa nu avem o gramada de topice pe acelasi subiect...
  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR