Ai uitat parola?

1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Masina Noua
  • BC 94 DIB

• Mesaje scrise: 90
  • Masina: Astra 1996 X17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Apr 2010

• Mesaj Privat
Buna seara la voi acolo !

Pentru inceput sa presupunem ca avem 9000 euro.

Intrebare de baraj acum...Ce sa-mi iau ? Prefer niste variante diesel peste 100 cp si daca se poate nu hatchback...

Astept pareri si va raman recunoscator !

Deasemenea pot fi si variante din Germania dar la care toate taxele ( dus-adus-inmatriculare si toate chestiile ) sa nu depaseasca acest buget de 9000 euro.
Skip Ads 60 min (0/3)

• alre

• Mesaje scrise: 1,693
  • Masina:
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2008

• Mesaj Privat
La banii astia eu as cumpara o Vectra C cat mai recenta ca an si cu motorul diesel de 150 de cp.
Bafta la cautari.
  • BC 94 DIB

• Mesaj Privat
Oh ! Mersi. M-am gandit...insa varianta break are fundul ala uratel.Sad Asta fiind doar parerea mea...

Acum insa ma orientez spre o Astra H break...Stie cineva ce probleme pot aparea la motoarele diesel ?
  • alre

• Mesaje scrise: 1,693
  • Masina:
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2008

• Mesaj Privat
Eu ziceam de un sedan Vectra C. Caravanul nu imi place nici mie.
Probleme sunt la toate motoarele, dar intretinute corect sunt extrem de fiabile.
La 9 mii de euro iei Astra H de productie 2009 - 2010 usor in conditiile in care noua este in jur de 16 mii - 18 mii cu dotari mai mult decat decente.
Skip Ads 60 min (0/3)

• BC 94 DIB

• Mesaj Privat
Okay. Multumesc ! Ma gandeam si eu la fel...
  • Drogas

• Mesaje scrise: 1,461
  • Masina:
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2006

• Mesaj Privat
Daca astia 9000 de euro i-ai strns in 2-3 luni atunci jos palaria , mai asteapta 2 luni si ia o masina noua.

Daca i-ai facut muncind din greu atunci nu ii ingropa intr-un fier. Ia o masina mai ieftina pe benzina fara pretentii si de restul baga benzina si fa o excursie prin Europa (Grossglockner, Davos to Stelvio) , o investitie in confortul din casa ... etc .

Sau daca e musai sa fie cheltuiti pe o masina sh atunci mergi si cauta ceva din varianta premium BMW, AUDI, MERC putin mai vechiute decat un opel la aceiasi bani, dar macar iti faci un moft calumea.
  • BC 94 DIB

• Mesaj Privat
Imi place cum gandesti, sincer !

Banii ar fi proveniti din vinderea celor 2 masini actuale...( Un opel astra f 1.7td + un aro 320 3200cmc ( ambele fiind reconditionate de la 0 de catre mine si tatal meu ) ) + economii si altele.

Totusi, ideea ta e de luat in considerare ! Multumesc !
  • Drogas

• Mesaje scrise: 1,461
  • Masina:
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2006

• Mesaj Privat
Pai atunci nu vad care ar fi avantajul sa iei o masina scumpa si dupa aia sa dai din colt in colt ca e scumpa distributia, ca nu mai sunt bani de benzina...ca e 9 milioane un far sau o oglinda si nu ai casco...

Daca vrei sa impaci ideea de masina poti sa iei o Astra Classic II sau III din 2008-2009 motor pe benzina pana in 1.6/ (sau Logan Prestige 1.6 16valve) si iti raman si destui bani de intretinere plus de asta iei o masina fiabila si relativ noua care nu iti va da batai de cap cum face dieselul...

De restul de bani iti rearanjezi prioritatile .
  • BC 94 DIB

• Mesaj Privat
Hmm. Nu era problema dupa de schimbatul distributiei sau alte costuri pentru masina. Acum am ramas cu masinile astea 2 pentru ca am construit casa si numai de masini nu mi-a pasat mie...

Insa acum a venit si vremea lor. Very Happy

Si diesel imi convine mai mult din anumite motive pe care nu le voi face publice aici. Dar iti multumesc ! Voi lua in considerare si ideea ta, insa pe partea cu motoarele diesel.Embarassed
  • ombly

• Mesaje scrise: 165
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Cont inregistrat: 12 Jan 2008

• Mesaj Privat
Pai la 9.000 E ai destul de multe variante:
-Opel Astra 1.3 cdti sau 1.9 cdti( din cate am inteles 1.7-le ar fi de evitat)
-Ford Focus 1.6 tdci sau 1.8 tdci
-Vw Jetta 1.9 TDI
-Skoda Octavia 1.9 sau 2.0 TDI

Din experienta personala pot spune ca Focusul mi s-a parut o masina foooooooooooooarte ok cu un consum mai muuuuuuult decat decent , cu o stabilitate de invidiat , pe de alta parte Opelul mi se pare o masina mai frumoasa , mai inchegata , cu un mare + pe partea de franare fiind o masina usor de intretinut dar bineinteles fiind fier cu destule bube-n cap Smile

Despre grupul VAG nu stiu sa iti spun prea multe pentru ca nu m-a pasionat niciodata din simplul motiv ca nu pot intelege de ce sa platesc undeva cu 20-30 % mai mult pe o masina care imi ofera aceleasi satisfactii , acelasi confort , aceeasi tinuta de drum etc....ca spre un exemplu un Opel Smile
  • vasea77

• Mesaje scrise: 302
  • Masina:
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2012

• Mesaj Privat
pina la urma ce ai ales?
  • jgyprime

• Mesaje scrise: 10,151
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

• Mesaj Privat
buna intrebarea...

oricum la 9000 de euro cu putin noroc poti cumpara si insignia in stare foarte buna...
chiar in braila e un coleg de forum care a cumparat una cu aproximativ 7500 de euro, 2.0 diesel din franta...
masina arata si functiona superb...
  • BC 94 DIB

• Mesaj Privat
Pana la urma 1000 euro au fost cheltuiti pt redarea stralucirii masinii actuale, adica vopsit + niste piese si chestii gen iar restul 8000 stau bine acolo unde sunt pt ca vor exista cateva proiecte de viitor. Totusi daca e sa fie investiti intr-o masina atunci am sa revin aici cu detalii pentru ca bineinteles, va fi Opel.
Deocamdata incerc sa-mi fac timp sa fac niste poze la cum a iesit masina proaspat vopsita!Very Happy
  • floringruia

• Mesaje scrise: 15
  • Masina: Astra 2000 z16szr
  • Cont inregistrat: 08 Mar 2009

• Mesaj Privat
salutare. a trecut ceva timp de cand ai promis ca vei posta niste poze cu masinuta dupa revopsire. poate iti faci timp....o zi buna va doresc...
Skip Ads 60 min (0/3)

1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Masina Noua

Skip Ads 60 min (0/3)

Intra si tu in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata

CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR