Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • Thanatos

  • Mesaje scrise: 1,108
  • Locatie: constanta - dk
  • Masina: Vectra 2000 X18XE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2004

  • Mesaj Privat
marian_sro a scris:poate "vede" din cauza tps-ului. daca e la fel ca la x18xe si x20xev.


bun bun..tps..dar teoretic poti sa o tii accelerata putin peste relanti, dar nu in relanti.

oricum... am noutati.

am mai dat o data jos ECU ( nu ii lipisem capacul ) sa mai ma uit o data la el. cum spuneam, lacul ala alb te cam incurca si nu ai acces la cablaj, dar cu un ac se poate penetra lacul si ajungi la metal. asa am descoperit ca primul pin din blocul B ( nu am mai stat sa verific ce numar are ) nu facea masa cu cablajul. am inlaturat usor lacul cu acelasi ac si curatat gelul in zona aia. am lipit un fir nou si montat din nou pe masina.
mare inventie mare relantiu' asta Laughing

exact pinul asta este.

Skip ads

  • StefanTolos

  • Mesaje scrise: 4,224
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2018 B12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Cum ai procedat sau ce solutie ai folosit pentru indepartarea acelui gel ?

Eu am un ECU de Z16XE cu urmatoarele erori:

P0351 - Ignition 1 Control Circuit (00) - Present

P0352 - Ignition 2 Control Circuit (00) - Present

P0353 - Ignition 3 Control Circuit (00) - Present

P0354 - Ignition 4 Control Circuit (00) - Present
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
HSFI 2.1 are numai gel
  • Thanatos

  • Mesaje scrise: 1,108
  • Locatie: constanta - dk
  • Masina: Vectra 2000 X18XE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2004

  • Mesaj Privat
StefanTolos a scris:Cum ai procedat sau ce solutie ai folosit pentru indepartarea acelui gel ?

Eu am un ECU de Z16XE cu urmatoarele erori:

P0351 - Ignition 1 Control Circuit (00) - Present

P0352 - Ignition 2 Control Circuit (00) - Present

P0353 - Ignition 3 Control Circuit (00) - Present

P0354 - Ignition 4 Control Circuit (00) - Present



eu am dat la o parte gelul 'mecanic'...cu penseta. a ramas cablajul curat acolo unde urma sa fac operatia.
cand am terminat am pus niste silicon sa ancorez bine firul sa nu mai vibreze in aer.

acum...stie cineva (Dan Smile ce pin este acela primul, care era rupt la mine..vezi poza mai sus. sunt curios pt ca am alta masina acum, merge de rupe, ce sa mai zic. total alta masina. inclin sa cred ca aveam rupt mai demult pinul ala.
Skip ads

  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Vezi si tu ce numar are pinul, pe urma tis si vezi ce face.
  • Thanatos

  • Mesaje scrise: 1,108
  • Locatie: constanta - dk
  • Masina: Vectra 2000 X18XE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2004

  • Mesaj Privat
dancuciureanu a scris:Vezi si tu ce numar are pinul, pe urma tis si vezi ce face.


mda..trebuia sa fac asta cand aveam ecu pe masa de operatie.... dar cand am vazut pinu intrerupt m'am grabit sa il lipesc si sa pun ecu pe masina sa'l testez. cand l'am vazut remediat, nu am mai stat sa fac cercetari. astept urmatoare ocazie acum Wink
  • buratino28

  • Mesaje scrise: 130
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2001 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Apr 2008

  • Mesaj Privat
salutare la toata lumea !
domnule c_stelian ai tot respectul meu pentru acest post total dezinteresat . ma bucur cand vad asa membri !e plin forumul de ,,super mecanici super electronisti '' care nu scapa o ocazie sa mai improaste cu kkt in tot ce inseamna service si mecanici din romania (nu zic ca nu ar merita multi dintre ei )dar care sunt aici pentru a si cauta clienti .mai arunca un sfat pe jumatate (ca sa vada lumea ce cunoscatori is )dupa care ;dom le daca nu te descurci vii la mine ca eu fac si dreg si aia s de tot cacatul niste incompetenti ! .la inceput poate erau pasionati si bine intentionati dar lucrurile s au schimbat pe traseu ,ca sa l citez pe un Mare Meserias in ecu ,, Din cauza unui viitor profesional incert nu pot sa divulg chiar totul'' asadar copii sariti cu banii .ar trebui sa li se perceapa taxa de reclama mascata la unii !
un an nou fericit la toata lumea si sa fim mai buni !
scuze de offtopic
  • dyass

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 zx18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2008

  • Mesaj Privat
sall cine ma poate ajuta si pe mine cu reparatia unui ecu....?
z18xe
Skip ads

  • bebitzabbs

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2011

  • Mesaj Privat
ce probleme ai la masina si ai ajuns la concluzia ca e ECU de vina ?
  • melamar

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2012

  • Mesaj Privat
Imi poate spune si mie cineva va rog cum sa dau jos gelatina de pe ecu? Cu penseta nu prea merge ca am incercat. Va multumesc.
  • Thanatos

  • Mesaje scrise: 1,108
  • Locatie: constanta - dk
  • Masina: Vectra 2000 X18XE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2004

  • Mesaj Privat
nu poti da toata jos, dai numai acolo unde ai nevoie...cu un ac..cu penseta. greu dar alta solutie nu am gasit ( am mai desfacut de autunci inca cateva;)
daca te apuci de lipit cu pistolu..tre sa te pregatesti bine. conectorii din blocul cu pini (cel care merge afara spre mufa) sunt din aluminium.... se poate..dar tre chimie si temperatura serioasa.
  • melamar

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2012

  • Mesaj Privat
Multumesc ca mi.ai raspuns. Am dat intr.un final gelatina jos din jurul pinilor si am inlocuit o parte din pini cu lita de cupru si le.am lipit cu cositorit. Oare sa fie vre.o problema?
Skip ads

  • Thanatos

  • Mesaje scrise: 1,108
  • Locatie: constanta - dk
  • Masina: Vectra 2000 X18XE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2004

  • Mesaj Privat
pai nu are ce problema sa fie..atata timp cat ai contact intre pini si cablaj. ce pini au fost?...ce eroare aveai?.. eu am mai desfacut la mine odata si am facut si pinul 2 din, unde prima data refacusem pinul 1.
  • melamar

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2012

  • Mesaj Privat
Erori aveam asa:1482,1122,1550 si 1120. Pini au fost mai multi dusi cred ca vre.o 7 dar nu stiu sa.ti spus numerele lor. Toti pinii erau pe placa de la mufa K atat. Le.am cositorit si am pus ecu pe masina si merge super fara erori. Am pus.o pe tester si am sters erorile si de atunci n.am mai avut surprize. Intre motor si suport ecu am montat o placa de azbest sa.l protejeze de caldura. Succes in reparatii!
  • Leevy

  • Mesaje scrise: 222
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1997 x18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2009

  • Mesaj Privat
thanatos ai plecat de la o chestie banala resp relantiul si ai aj la rep Ecu ; felicitari sunt f utile inf date de tine , dar nu ai specificat pana acum - alt motoras de relanti ai probat ?
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
nu trebuia ca el are x18xe1 si clapeta electrica.la tine e diferita.iac-ul tau merge de la x20xev.defapt toti senzorii.x18xe=x20xev la tot ce e eletronic.inclusiv ecu.
  • evelinpopa

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2012

  • Mesaj Privat
Salut!Am un opel astra H 1.7 cdti cu o problema la ECU.P1604 cod de eroare(inlocuire ECU).Masina merge bine,numai ca am martorul cu cheita mereu aprins in bord si am o mica oscilatie a turometrului la relanti.Va multumesc.
  • dincum

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Olt
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2011

  • Mesaj Privat
c_stelian a scris:Raspuns pe care l-am dat pe privat pt Alin-Smith:

De unde esti asa convins ca este ECU? Tocmai a fost cineva saptamana trecuta care credea ca e ecu si avea doar o problema de contact. Nu-i venea 5V pe un senzor la pedala de acceleratie si s-a rezolvat pur si simplu prin suntarea a doua fire. Eu nu ma ocup neaparat de asa ceva dar tipul era din zona si m-am oferit sa-l ajut. Cu sfaturi te pot ajuta fara probleme.


Salut,

Am un opel corsa C, din 2001, benzina 1.4, 90 cai

Am scris mai demult pe acest forum si am reusit intr-un final sa dau jos ECU de pe masina, i-am dat si capacul jos, am miscat pini aceia cu un ac de seringa, dar n-am vazut niciunul rupt, sau intrerupt, sunt prinsi bine acolo. Daca imi puteti spune care este pinul cu problema, o sa insist mai mult asupra lui. Scule nu am ca sa verific ce curent intra si iese din ECU, nici nu ma pricep si stau in Slatina, un oras unde nu se pricepe nimeni la ECU...

Mi-a atras atentia postul domnului c_stelian cu problema de contact de la acceleratie. Cand e motorul rece (vreo 2, 3 minute..) acceleratia functioneaza bine, apoi se aprinde masina cu cheita in bord si nu mai functioneaza acceleratia. Pana acum vreo doua zile, dupa ce se aprindea cheita in bord nu mai avea putere masina si ii dadea in nas, dar macar functiona acceleratia...

Ma gandesc ca daca ar fi ceva in ECU ar trebui sa nu mearga de la inceput... Am dus-o mai prin vara la un service si a pus-o pe tester ( un laptop cu un cablu.. ) si erorile erau P1122, P1550, P1120, ceva de la acceleratie, cu low voltage. Ce trebuie sa curat ca sa verific daca sunt murdare contactele? Sau daca imi puteti spune cum il contactez pe domnul Stelian. Multumesc!
  • dincum

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Olt
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2011

  • Mesaj Privat
nu are nimeni nici o idee?
  • Leevy

  • Mesaje scrise: 222
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1997 x18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Idei sunt dar e mult de explicat , mai bine citeste aici:
https://www.clubopel.com/viewtopic.php?p=1427894
si trebuia sa cauti singur caci sunt multe posturi cu problema ta.
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR