Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa D
  • caribda2004

  • Mesaje scrise: 113
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2007 Z12XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor,

De curand am constatat o problema cred ca la directie sau undeva la roata dreapta(pasager).
Simptome: volanul sta drept si trag de el in partea dreapta, moment in care se aude un sunet ca de fosnait, scrasnit.
Nu imi pot da seama daca este de la volan sau de la roata pentru ca se aude undeva in partea dreapta (partea cu pasagerul). Cand dau de volan in partea stanga nu am nici un sunet.

Are cineva idee ce ar putea fi ? Mentionez ca am un Corsa D, motor 1.2 si 45K km la bord.

Multumesc anticipat,


Bine ati venit pe forum,va pun la dispozitie cateva recomandari pentru evitarea neplacerilor, CAUTA si vei gasi , Ce trebuie sa am in vedere pe acest forum ? si Regulament General edit by StefanTolos
  • traffic

  • Mesaje scrise: 139
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Corsa 2008 z12xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jul 2007

  • Mesaj Privat
se pare ca e vorba de rulmentul(flansa) amortizorului. Se afla in partea de sus a amortizorului,acolo unde este prins de caroserie. Din pacate nu se poate decat schimba,deci nu se repara!
  • pascaru_val

  • Mesaje scrise: 1,430
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2005

  • Mesaj Privat
@traffic
de unde ai tras concluzia ca este rulemntul/flansa amortizorului? Am si eu un scirtiit din asta uneori cind trag max dreapta de volan, de fapt intr-o singura curba de 90 grade am sesizat.
  • traffic

  • Mesaje scrise: 139
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Corsa 2008 z12xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jul 2007

  • Mesaj Privat
nu sunt 100% ca e flansa din descrierea de 3 cuvinte dar la prima vedere pare sa fie flansa .
Rulmentul se gripeaza si la intoarcerea volanului arcul suspensiei se invarte pe "saiba" rulmentului. De aici vine acest sunet de scrasnet pe dreapta sau pe stanga ,depinde care rulment este gripat. De obicei face zgomot mai tare cand se suceste roata in sensul invers fata de spirala arcului.
La tine ,care spui ca a facut odata la o curba nu cred ca este problema asta. Cand se gripeaza rulmentul face tot timpul ,chiar si cand masina sta pe loc(defapt atunci se aude cel mai tare)
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa D

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR