Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • pustiu_pst

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z18xe/x16xelT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Salut,

Sunt nou pe aici si de curant am achizitionat un opel vectra 1.6 16v

Este modelul mai chel saracu inafara de trapa electrica Laughing si as vrea sa ii fac urmatoarele, dar am nevoie de instructiuni, sau o lista cu piesele necesarem acar si un pret aproximativ.

Parbriz incalzit
Clima
MID
Tempomat
Geamuri electrice
Proiectoare
Turometru
si cam atat in mare, as fi recunoscator daca m-ati ajuta cu sfaturi.
Multumesc
Skip ads

  • Bunicu

  • Mesaje scrise: 2,223
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2008

  • Mesaj Privat
salut. Parbriz incalzit nu am vazut pe vectra B dar celelalte dotari da.

Pentru inceput fa o cautare, s-a discutat despre toate celelalte dotari.

Citeste ca ai mult de citit dar si satisfactia finala va fi mare.

Ca o sugestie, poti incepe cu rubrica "Cum sa"
  • pustiu_pst

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z18xe/x16xelT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Multumesc de sfat, m-am uitat dar nu prea am vazut nimic concret...doar foarte multe persoane care cer sfaturi si raspunsuri putine si neclare..inca mai caut sfaturi..

ps. sistemul de fabrica ce contine inafara de cele 10 boxe? multumesc
  • tgg2k

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Salut si felicitari pentru masina, sa o stapanesti sanatos multi km fara reparatii capitale. Ca idee, daca zici ca e chel, vectra b "din fabrica" nu are 10 boxe, ci doar locasul pentru ele. Nici cablajul nu cred ca il ai, ai 6 boxe: 4 fata, 2 spate; asa am si eu la "capitolul muzica".

Ca sa-ti faci o idee generala:

- parbriz incalzit: dupa cum a spus si colegul, din cate stiu nu s-au facut vectra b cu parbriz incalzit
- clima: daca nu are nici macar AC, e foarte dificil sa ii pui climatronic. DAR nu e imposibil. vezi aici si aici. repet, astea sunt modificarile pentru cei care au deja AC manual. daca nu ai nimic iti trebuie compresor, ventilatoare, radiator, instalatie freon, ECU programat din fabrica pt AC, etc
- MID: e ceva de munca dar merita toti banii. iti trebuie display-ul efectiv, maneta si cablajul care se poate sa il ai sau trebuie sa-l faci. vezi aici si aici
- tempomat: depinde de motor si de varianta de precablare. in cel mai rau caz(cel mai complicat), iti trebuie motoras pe cablu de acceleratie (daca acceleratia nu e pe cablu, asta nu iti mai trebuie), senzor cu 4 pini pe pedala de frana, senzor pe pedala de ambreiaj, maneta, cablaj si activare cu Tech2. vezi tutorialul excelent de aici
- geamuri electrice: macarale, butoanele din usi si cablajul aferent. era un tutorial pe aici dar nu il mai gasesc acum
- proiectoare: blocul de lumini trebuie schimbat complet, iti mai trebuie proiectoarele in sine si cablajul
- turometru: daca bine stiu toate vectra b au cablajul facut pentru turometru, daca gresesc si nu e asa trebuie tras un fir de la ecu la mufa din spatele ceasurilor, trebuie schimbate ceasurile de bord si daca schimbi ceasurile de bord trebuie reprogramate cu tech2.

vezi si in sectiunea tutoriale si cum sa... despre multe alte optiuni ce poti pune pe vectra b. cotiera, parasolare luminate, manere pasageri luminate, manere exterioare luminate, jante, comenzi pe volan, rabatare oglinzi, inchiderea geamurilor din telecomanda si muuuuuuuulte altele. Smile
Skip ads

  • pustiu_pst

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z18xe/x16xelT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Multumesc frumos pentru sfaturi:) raspunsuri de acest gen asteptam. Parbrizul incalzit nu eram sigur, doar vasusem anunturi cu vectra b 2 cred care aveau/scria la descrieri , parbriz incalzit(unele)
Masina nu este cheala cheala. Are trapa electrica cu inchidere automata la oprirea motorului:D, boxe are pe fata 2 de medii 2 de inalte si pe spate doua, dar nu sunt originale, puse uterior(cred pentru ca sunt firme diferite)

Pun si eu cateva poze cu cheala mea:D
  • Ramelo

  • Mesaje scrise: 46
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Vectra 1998 16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Sfatul meu, desi nu vreau sa te dezamagesc e ca la imbunatirile care le-ai enumerat mai sus iti mai cumperi o masina si ceva...ma gandesc ca mai bine achizitionezi masina deja cu obtiunile preferate si scapi mai ieftin, fara bataie de cap,..plus ca la o eventuala revanzare a masinii niciodata nu-ti vei scoate investitia..
  • pustiu_pst

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z18xe/x16xelT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Ce am enumerat eu sus+ alte maruntisuri, potrivit unor calcule, ajung la 1000 euro, ce-a ce nu mi se pare exagerat...si o masina cu dotarile astea nu o gasesti ieftin, parerea mea....+ ca masina deja am cumparat-o , nu era vorba ca vreau sa cumpar si nustiu cum se fac modificarile alea....
  • albasete

  • Mesaje scrise: 50
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1996 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Pai la banii care i-ai dat, mai adaugai 1000 de euro care vrei sa-i investesti si luai tot o vectra dar cu dotarile mentionate. (Si nu cred ca dadeai 1000 euro in plus.) Succes la imbunatatiri si drumuri bune fara evenimente !
Skip ads

  • pustiu_pst

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z18xe/x16xelT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2010

  • Mesaj Privat
M-a cam indoiesc ca luam eu un opel vectra cu toate dotarile de mai sus la 3200 euro si in starea in care o am eu pe actuala, dar in fine
Nu am cerut sfaturi de gen ci doar cum sa e realizez pe acelea;)
  • giorgian stoica

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2001 ydth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2011

  • Mesaj Privat
pustiu_pst a scris:Ce am enumerat eu sus+ alte maruntisuri, potrivit unor calcule, ajung la 1000 euro, ce-a ce nu mi se pare exagerat...si o masina cu dotarile astea nu o gasesti ieftin, parerea mea....+ ca masina deja am cumparat-o , nu era vorba ca vreau sa cumpar si nustiu cum se fac modificarile alea....
o sa te coste minim 600 de euro numai clima
  • pustiu_pst

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z18xe/x16xelT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2010

  • Mesaj Privat
si restul ar depasii 400 euro?... clima am gasit cu 500 euro, preturile difera extrem de mult, am gasit si clima cu 1200 euro Smile), na fiecare isi incearca norocu. Oricum usor usor le-am inceput Smile
  • Morphyk

  • Mesaje scrise: 167
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Vectra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2009

  • Mesaj Privat
Scuze ca ma bag, dar masina ai e cheala pt tine? Smile

Ai toba schimbata , faruri angel eyes, admisie aer schimbata. nu-i chiar asa cheala Very Happy
Skip ads

  • andreim4

  • Mesaje scrise: 377
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jun 2007

  • Mesaj Privat
salut. sa o stapanesti sanatos.
legat de turometru. vezi sa nu iei ceasuri de vectra b2 ca nu se potrivesc.
geamuri electrice fata spate poti sa iei de pe forum la 450-500 lei
oglinzi electrice parca am vazut la 120 perechea. pt ele iti mai trebuie si joystickul care se monteaza pe usa.
parbriz incalzit am auzit ca se poate fate. se cumpara o folie speciala care se lipeste pe interior si se leaga la butonul de dezaburile care dezabureste luneta oglinzile si in cazu de fata probrizul
audio- ncdr 1500 la care poti monta ulterior cid. (navigatie color europa vest, functiile midului in format grafic telefon incorporat)
succes in definitivarea proiectului.
  • andrei_alik

  • Mesaje scrise: 1,082
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2010

  • Mesaj Privat
este foarte costisitor sa faci toate imbunatatirile alea .Daca tot insisti si asta vrei poti incepe cu mid = 300ron cu tot cu maneta apoi geamuri electrice macar stanga 200 ron cu consola comanda, turometru ...trebuie sa schimbi ceasurile cu alte ceasuri cu motorizare ca a ta =cam 100 ron,pentru clima 500 euro) e de vazut daca ai ecu sa suporte modificarea, proiesctoare 300 ron si buton pentru activarea modulului(cablaj posibil tras) .sfat :nu se renteaza s
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,414
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Salut,
Vezi ca am mai facut eu un topic cu ce poti imbunatatii la o Vectra si de unde sa iei piesele.
Cred ca gaseai o Vectra cu aer la 3200.Tot in jurul acestei sume s-a invartit si pretul cu care am achizitionat`-o eu pe a mea.

https://www.clubopel.com/vie...39&highlight=
  • pustiu_pst

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z18xe/x16xelT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Ma rog, mai scriu inca odata, nu ma intereseaza daca se renteaza sau nu, nu am intrebat treaba asta, am intrebat doar cum se pot face modificarile alea pe care le-am si inceput deja si sincer sa fiu ies bine, pentru ca le fac eu cu mana mea si stiu ce imi iese si le pun cum le vreau. Ca sa va dati seama am vazut aici preturi de 450 -500 lei geamuri electrice, eu am cumparat cu 250...si multe altele, nustiu de unde preturile astea bomba Laughing , dar ma rog
Masina am cumparat-o deja deci nu se pune problema de alta, stiu ce poate masina asta si a meritat fiecare banut desi a fost putin cheala din fabrica, asta este se modifica nu este problema!

Bafta!
  • pustiu_pst

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z18xe/x16xelT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Ehe a durat ceva timp de atunci:) si se pare ca lucrurile se intampla, costa( nu foarte mult sa zicem) mai mult am dat pe scule si etk ca sa fim profi:)) dar satisfactia lucrurilor este de nepretuit( nici mastercard nu face fata:)) )
Insa ce nu am inteles inca a fost cu parbrizul incalzit. Intradevar a existat asa cevad in fabrica? sau in anunturile in care vedeam, era doar completat aiurea si...atat?..
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,414
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Nu a existat parbriz incalzit la Vectra B.Poate doar facut la comanda.Dar stock nu.
Din cate am inteles Ford are patentul pentru asa ceva.
  • pustiu_pst

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z18xe/x16xelT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Am inteles:(. Citisem undeva ca ar exista o folie speciala cu rezistente( ca cele de luneta) dar mult mai subtiri aproape insesizabile. Ar fi o idee!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR