Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • catalin.berbec

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 y20hdt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jun 2007

  • Mesaj Privat
In ultimele zile, mi-am propus cu darjenie sa schimb becurile de la clima care erau arse.., zis si facut, dar, daca tot trebuia sa scot toata plasticaraia de pe bord am zis sa le fac o mica schimbare si sa le aplic o folie de carbon. Ideea mi-a venit dupa ce am stat si am studiat triunghiurile de deasupra oglinzilor lateerale care sunt tot in aceeasi idee, cu carbon, fibra sau imitatie..asta nu stiu.
Bun, asa ca m-am apucat si am dat jos plasticele si suportul scrumiera, vezi aici : https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=22556
astea sunt plasticele mele:


va trebuie folie carbon(eu am luat 3M, 170 lei /mp, cumparati cam 1,5x suprafata deoarece e nevoie sa trageti din laterale 2-3 cm peste suprafata acoperita(eu am grasit de cateva ori..Sad ):



feon de par:

rabdare, timp (si tutun-NERECOMANDAT MINORILOR!):



se taie bucati in functie de piesa, sa o acopere pe toata suprafata si sa aiba si ceva material in laterale sa aveti de unde trage.
in colturi , margini si interioare se incalzeste bine cu feonul si se trage pana se muleaza materialul pe forma.
Pe spate se lipeste materialul pe margine cat sa stea intins. Se lasa sa se raceasca putin , se intareste si se taie cu un cutter ff ascutit. Atentie, materialul se taie cu cutterul numai RECE!
Nu am mai facut poze intermediare pt ca a fost prioma oara si am fost concentrat, dar uite reuzltatul:


Graseala incepatorului, nu mi-a ajuns materialul sa fac si in jurul suportilor pahar, dar..tot raul spre bine, imi place mai mult asa, se asorteaza cu maciuca schimbatorului de viteze:


Multumesc.
Sper sa va ajute in aventurile voastre de facelift Very Happy
Skip ads

  • cristig89

  • Mesaje scrise: 127
  • Locatie: Satu Mare
  • Masina: Vectra 2004 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2009

  • Mesaj Privat
salutari...arata foarte bine.Si eu am acoperit cu folie carbon texturata ornamentele interiore de la un vectra..pacat nu am ceva poze...pana la urma m-am riscat si am acoperit si carcasa de la cheie cu folie:PVery Happy(mai am un pic de lucru la ea:P
  • LIVIU_ionutz

  • Mesaje scrise: 176
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2003 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2007

  • Mesaj Privat
foarte bine mi se pare ca a iesit... mie unul nu imi place ca ai lasat in jurul paharelor asa, dar gusturile nu se discuta... intentionez sa fac si eu aceeasi treaba la a mea, revin cu poze aici... influenteaza cu ceva temperatura de afara crezi? adica oricum o voi face in garaj, dar si in garaj e cam frig acum...
  • catalin.berbec

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 y20hdt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jun 2007

  • Mesaj Privat
@Liviu:O sa iti dea bataie de cap daca lucrezi undeva unde temperatura e sub 20 grade..cred eu, materialul se intareste f repede si nu mai e flexibil..
Recomand totusi sa le faci in casa.
Nu am mai avut material Smile, asa ca ... au ramas ultimele si nepuse, poate intr-o zi, dar nu mai am de gand curand sa desfac bordul.

@Cristi: imi place ideea cu cochilia de la cheie, cred ca te-a pus un pic la treaba Smile
Skip ads

  • cristig89

  • Mesaje scrise: 127
  • Locatie: Satu Mare
  • Masina: Vectra 2004 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2009

  • Mesaj Privat
mi-a trebuit mai putin timp pentru ornamentele interioare decat pentru cheie:))
  • MDL

  • Mesaje scrise: 188
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2009

  • Mesaj Privat
salutare!ti-au iesit bine piesele!
de unde se cumpara folie d'asta imitatie de carbon?de preferabil cea cum are @cristig89 la cheie ca e texturata,se simte asa la mana textura,nu?de unde pot cumpara,sunt din ilfov dar fac 2 min pana in colentina...stiti vreun magazin pe aici prin apropiere?
ms mult!
  • LIVIU_ionutz

  • Mesaje scrise: 176
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2003 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2007

  • Mesaj Privat
tocmai ce am finalizat si eu aceasta lucrare...
mie unul mi s.a parut extrem de grea si meticuloasa, probabil folia mea o fi fost mai proasta, sau mainile mele nu au fost asa dibace; in orice caz, am crezut ca innebunesc cand am vzt ca face numai cute, si ca se intinde asa greu, intr.adevar iti trebuie multa multa rabdare...
partea mai nasoala la mine a fost ca nu am climatronic si a trebuit sa decupez dupa prostiile alea si in plus m.au incurcat si la intinsul foliei

rezultatul este unu acceptabil, se putea si mai bine, dar deja nu mai vedeam, nu mai aveam pic de rabdare si sunt bucuros ca a iesit macar asa...


poze cu ele inapoi pe masina maine... stiti cumva, odata lipite, si cu feon insistat la colturi si muchii, s-o mai dezlipi? ca mi.e groaza doar sa ma gandesc ca mai trebuie sa fac asta inca o data Very Happy
  • catalin.berbec

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 y20hdt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jun 2007

  • Mesaj Privat
LIVIU_ionutz a scris:tocmai ce am finalizat si eu aceasta lucrare...
mie unul mi s.a parut extrem de grea si meticuloasa, probabil folia mea o fi fost mai proasta, sau mainile mele nu au fost asa dibace; in orice caz, am crezut ca innebunesc cand am vzt ca face numai cute, si ca se intinde asa greu, intr.adevar iti trebuie multa multa rabdare...
partea mai nasoala la mine a fost ca nu am climatronic si a trebuit sa decupez dupa prostiile alea si in plus m.au incurcat si la intinsul foliei

rezultatul este unu acceptabil, se putea si mai bine, dar deja nu mai vedeam, nu mai aveam pic de rabdare si sunt bucuros ca a iesit macar asa...




poze cu ele inapoi pe masina maine... stiti cumva, odata lipite, si cu feon insistat la colturi si muchii, s-o mai dezlipi? ca mi.e groaza doar sa ma gandesc ca mai trebuie sa fac asta inca o data Very Happy


FF bine.
Banui ca la suportul de pahare ai facut din bucati?...
Sa pui poze cu ele pe masina.
Skip ads

  • LIVIU_ionutz

  • Mesaje scrise: 176
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2003 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2007

  • Mesaj Privat
nu, la suportul de pahare am pus dintr.o singura bucata pe care am intins-o pana mi.a venit rau Neutral
initial am incercat din mai multe bucati sa pun dar se vedea oribil in opinia mea asa ca am pus dintr.una care am intins.o vreo ora cu feonul...
am 2 bube, si anume in stanga sus de tot, si in dreapta-jos suportului de pahar din dreapta, unde s.a cam incretit un pic dar nu se vede decat daca privesti mai atent...
am incercuit cu rosu unde am mici mici defecte, dar in poza nici nu se prea vad datorita blitului...
  • catalin.berbec

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 y20hdt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jun 2007

  • Mesaj Privat
oK! Imi place!
  • MDL

  • Mesaje scrise: 188
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2009

  • Mesaj Privat
nu-mi raspunde si mie nimeni ... Sad
  • kallyo

  • Mesaje scrise: 1,390
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2010

  • Mesaj Privat
MDL a scris:nu-mi raspunde si mie nimeni ... Sad


Piata de accesorii la masini...bazar Confused oriunde in principiu unde is piese "tuning" de masini
Skip ads

  • LIVIU_ionutz

  • Mesaje scrise: 176
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2003 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2007

  • Mesaj Privat
gasesti in vitan, eu de acolo am luat si gasesti sigur! nu stiu unde sa te indrum in alta parte..
da, e texturata.. si ii simti ridurile alea la mana, intr.adevar!
  • catalin.berbec

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 y20hdt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jun 2007

  • Mesaj Privat
MDL a scris:nu-mi raspunde si mie nimeni ... Sad


Eu am luat de aici :www.gamamag.ro
si m-am dus direct la magazin , pe Th Pallady., ai acolo adresa.
  • GabiB77

  • Mesaje scrise: 2,387
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Cine doreste sa vada cum arata folie imitatie carbon ORACAL/3M pe Astra H sau Corsa C e invitat sa acceseze link-urile din semnatura Wink

Carbon alb pe GTC si negru pe Corsa C
  • vicoli

  • Mesaje scrise: 53
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2004 17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Cand mai doreste careva sa aplice folie pe plansa si o are din mahon, am eu la schimb una neagra. Eu as dori una cu mahon.
  • astrafun10

  • Mesaje scrise: 51
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Astra 2004 1.7
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Apr 2011

  • Mesaj Privat
salutari fani opel .....am vazut postarile voastre de mai sus. sa va spun patania mea. mi-am cumparat folie de carbon si nerabdator m-am apucat sa imi pun pe capota. doar ca tipul asta de folie nu are canalasele alea pe partea unde se lipeste (ii fina ca folia de pos pe geamuri) si oricat de atent ai fi tot iti mai raman golirile alea daca iti raman 3-4 ii bun dar mie mio ramas cam 10 cu o marime cam de 2mm,daca nu te uiti atent nu prea se observa,in schimb la un opel nu prea se cade sa nu faci o treaba buna.acum trebuie sa ii pun plafonul dar ma gandeam sa o pun cum se pune si folia pe geamuri (adica intai sa umezesti) eu magandeam sa stropesc cu solutie de aia cu care se spala geamurile si dupa aia sa ma apuc de treaba. mai pe scurt vreau un sfat la cum sa o pun fara sa imi ramana golurile alea de aer. mersi si la mai mare .
  • vicoli

  • Mesaje scrise: 53
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2004 17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2010

  • Mesaj Privat
salut. eu am avut pe capota la o alfa-nu era carbon ci normala, am pus-o cu o fata(folia). Eu umezeam(normal)cu apa si ea monta si freca(folia) sa nu ramana Bule.
  • astrafun10

  • Mesaje scrise: 51
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Astra 2004 1.7
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Apr 2011

  • Mesaj Privat
inseamna ca si fata ii o impatimita a masinilor. mie imi este frica ca umezind folia asta sa nu aiba alta reactie. oricum ma risc si o sa pun si eu asa. in teorie ar trebui sa mearga. mersi si la mai mare Wink
  • vicoli

  • Mesaje scrise: 53
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2004 17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2010

  • Mesaj Privat
da, fata si barba'su cu asta se ocupa in turcia.eu stateam mereu cu furtunul cu apa k sa nu se usuce deloc pt a nu se cuta.succes.
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR