Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Tutoriale
  • sabin

  • Mesaje scrise: 199
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2006

  • Mesaj Privat
2 lucruri sunt importante in acest tutorial si anume:

a) materialele (ledurile - cate; de unde; cum se pun)
b) cum imi demontez masina. (suna infricosator pt unii - atractiv pt altii)

Mergem la cumparaturi: www.ultraleds.com ; avem nevoie de urmatoarele:

- sectiunea: Car / Motorbike 12v Led Bulbs - 509t Dash - aceste leduri se monteaza la ceasuri si la TID/MID - depinde ce aveti. ( 4buc pt ceasuri si 2buc pt TID/MID)

- sectiunea: Car / Motorbike 12v Led Bulbs - 501 10mm Wedge bulbs - http://www.ultraleds.co.uk/...s_id=1016&osC (acestea sunt albe insa se gasesc pe mai multe culori) - 3buc - se monteaza la consola centrala (2buc) si unul la bricheta.

Apoi ne mutam la http://www.zexstar.com/indexStart.php - avem nevoie de 2 leduri SMD - http://www.zexstar.com/index.php?cat=13 (pentru butonul de la geamul electric al soferului) si un led de 3mm - http://www.zexstar.com/index.php?cat=12 (pt geamul electric al pasagerului)

Ar mai fi blocul de lumini insa nu l-am desfacut inca sa vad ce zace exact acolo (revin cu informatii in zilele urmatoare)

Si acum sa vedem cum desfacem fiecare bucatica din masina Very HappyVery HappyVery Happy

Incepem cu ceasurile - exista un tutorial foarte bine facut aici pe forum de catre "szilid" https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=7906

Cele 4 leduri 509t - le inlocuim in locul becurilor (atentie la polaritate - nu va speriati daca nu merg din prima)




Cele 3 becuri incercuite cu rosu ce vor fi inlocuite cu leduri lumineaza (turometrul,vitezometrul, ceasul pt benzina/motorina si ceasul pt temperatura)

Cel cu nr. 4 - incercuit cu verde lumineaza afisajul electronic - la acesta trebuie pilit capul (cam 2mm) pt a imprastia lumina cum trebuie * voi reveni cu poza facuta seara


Ne mutam la consola centrala si incepem cu ce este mai usor si anume bricheta:

Folosim un led 501 -






cel incercuit cu rosu este soclul in care se afla ledul - se scoate foarte usor din soclu (are o clema) - se inlocuieste becul cu ledul si arata asa:





Consola centrala (2leduri 501)





pt a ajunge la becuri si a le schimba trebuie sa indepartam rotitele si placa de plastic - in poza am aratat numai pt una din cele 3 (pt celelalte 2 este identic)





pt a indeparta placa de plastic:




Urmatorul pas este TID-ul sau MID-ul in fuctie de ce aveti pe masina (insa este la fel pt ambele) - folosim 2 leduri 509t (si le pilim 2 mm)

pt a-l demonta: introducem o surubelnita in colturile indicate cu rosu si presam usor (eventual punem o carpa pt a nu zgaria plasticul)









desfacem suruburile (stanga - dreapta - 4 la numar si tragem de masca de plastic; in spatele ei vom mai gasi inca 2 suruburi pe care daca le scoatem puteam inceparta TID-ul. Insa acesta este legat prin alte 2 suruburi de: (incercuit cu rosu)

- scoatem mufa - indepartam TID-ul si inlocuim becurile cu leduri



ultimele 2 poze sunt luate de pe www.corsa-c.uk

Ne mutam la butoanele de geamuri (pasager + sofer) ; la sofer avem SMD-uri iar la pasager 1 led de 3mm (le gasim la ZEXTAR) - in urmatoarele poze va arat cum se indeparteaza butoanele din usi -

1 pt sofer:





Introducem o surubelnita pe fiecare din parti in locurile indicate cu rosu:






Apoi trecem la butonul pasagerului - initial am crezut ca nu se poate schimba insa am costatat ca m-am inselat:







In interior gasim un led de 3 mm legat de o rezistenta - cand schimbam - schimbam numai ledul - rezistenta ramanand aceeasi

PT poze facute seara v. garajul meu - Pt nelamuriri: lil_saab@yahoo.com ; o trimitere buna ar mai fi: http://www.blauetachos.de/doc/opel/index.htm (limba germana) (o lucrare mult mai complexa decat cea executata de mine) --> pt traducere folositi: http://www.google.com/translate_t ; alta varianta (nu se pot face ceasurile la daniel pe corsa C) - in rest totul merge facut: 0723264207 Daniel - Zextar







Skip ads

  • adriancean

  • Mesaje scrise: 166
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Corsa 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Unde pot gasi ledurile descrise mai sus,dar in Romania?
  • andreibistriceanu

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Auzi...frumos tutrial...tot respectu' dar, cat te-a ajuns tota smekeria...ma refer la bani, si daca mergluate din romania led-urile
  • levi2018

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Corsa 2004 1.0 Z10XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Frumos.. m-ar bate gandul sa le schimb pe ale mele din portocaliu in albastru.. tu am vazut ca le-ai pus albe.. dupa ce imi iese operatiunea pun ceva poze.. stima
Skip ads

  • Marocanu

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2005 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2008

  • Mesaj Privat
A iesit frumos interiorul, personal mi-am schimbat doar pozitiile la corsa C, pentru simplul fapt ca se ardeau foarte repede si trebuia demontata toata fata sa le schimb ( corsa cu facelift). Am optat pentru: W5W 1W 4000K Vision PHILIPS, in jur de 46 de lei. Pana acum e sigur ca sunt mai puternice decat becurile clasice, le am de vreo luna si merg ok.

Exista si variante de 6000k (alb rece), ce mi-am luat la 4000k sunt alb cald.
  • ilie.cozmi

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2010

  • Mesaj Privat
foarte frumos si de mare ajutor. la final arata super:D

Bafta in continuare!
  • d_claudiuus

  • Mesaje scrise: 211
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 2015 B13DTE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Am cautat dar nu am gasit un tutorial despre cum se schimba becul din bord la - potentiometrul prin care se selecteaza modul de circulatie al aerului (pe parbriz, la picioare, in fata, etc). Se pare ca mi s-a ars acel bec, si arata foarte urat partea de jos aprinsa doar 2 treimi. Poate cineva care a mai desfacut acea parte din bord sa puna niste poze? Pentru Corsa D editie 111 ani
Multumesc,
  • viorelonly

  • Mesaje scrise: 128
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Eu nu am reusit sa scot capacul cu bricheta ... Sad

E normal sa tragi mai tare de el (sa nu il rup cumva...) ?
Skip ads

  • alexandru44

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2009

  • Mesaj Privat
stie cineva cum se poate ajunge la becurile de la butonul care aprind farurile? multumesc!
opel corsa c 2001 z12xe Rolling Eyes
  • departe

  • Mesaje scrise: 793
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Ca idee unde gasim materialele ptr 2012?In romania de preferat..?
  • alexandru44

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2009

  • Mesaj Privat
aici poti gasi cate ceva...http://www.led4you.ro am sa pun cateva poze cu bordul meu ...albastru Laughing
  • departe

  • Mesaje scrise: 793
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Bec auto bord T5 | B8.5D led smd 5050/albastra e acelasi cu cel din tutorial?Intreb ptr ca is alte coduri..
Skip ads

  • vuscano

  • Mesaje scrise: 184
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2005 Z19DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Baieti, eu de 1 an am schimbate becurile din interior. L`am luat de la un tuningshop din oras, bucrile fiind SMD cu lupa.

<-- Aici am redus din luminozitate pentru a se vedea ok in poza

<---- day and night ---->

<-- Asa arata banda de led-uri din plafoniera
  • 4di

  • Mesaje scrise: 498
  • Locatie: Mures
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Salut! Poti sa ne areti cum arata modelul de leduri, o poza informativa?
  • alexandru44

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2009

  • Mesaj Privat
leduriauto.com/plcc2-1210-3528-smd-led/ AICI GASESTI IARA ai grija sa iei B8,3d... cele care au seria B8,5D Sunt prea groase si intra in locasul lor
astea sunt exact ce-ti trebuie http://www.xenon-store.ro/s...SMD_B83D_albastru
  • oanceacosmin

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Corsa 1997
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2012

  • Mesaj Privat
procedura e similara si pe corsa b?
  • Lotg

  • Mesaje scrise: 1,638
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2004 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Exista si pentru corsa B o discutie pe aceasta tema. E putin altfel decat la C. In plus, o diferenta majora e ca la B, becurile lumineaza cadranul "prin invaluire", la C lumina trece prin cadran.

https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=26481
  • raven11

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Multumiri Sabin, cred ca m-ai scutit de vreun plastic rupt de pe la consola centrala (am avut de inlocuit un bec ars)! Stima
  • ahile91

  • Mesaje scrise: 82
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mar 2012

  • Mesaj Privat
as vrea sa schimb si eu toate becurile din toata masina cu unele albastre dar mi-e putin teama am auzit ca poti deregla acele din bord...
Ce vreau eu defapt un tutorial cum se demonteaza si monteaza acele la corsa c
Stiu ca cel de benzina si de apa sunt mai dificile.
A schimbat cineva toate becurile? ati avut probleme la montarea acelor daca da spuneti-mi si mie cum ati rezolvat
multumesc
  • miraflor2007

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Combo 2007 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2016

  • Mesaj Privat
Bunã dimineața. Oare dacã vreau sa schimb ceasul de bord și cumpãr unul de la dezmembrãri, ce kmetraj o sã-mi afișeze? Real al mașinii mele sau real al mașinii dezmembrata?
Skip ads

  1. Home
  2. Tutoriale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR