Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa C/Combo C
  • Melchiade

  • Mesaje scrise: 82
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2009

  • Mesaj Privat
Salut.


Eu am schimbat volanta acum 1 1/2 ani... aveam aprox. 63 000 km... am cumparat volanta si kit-ul de ambreiaj de la un tip din Tm, care le aduce din Germania (zice el)... atunci, toata distractia m-a dus la 2 150 lei (transport inclus, de la Tm la B)... la GTT vroiau cca. 6 500 lei, iar la Radacini 4 500 lei (manopera inclusa)... piesele sunt de la Luk... pana acum, totul este ok - 80 000 km.

Da, este dubla.
Skip ads

  • cibo

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Imi cer scuze, dar nu am reusit sa gasesc raspuns nici pe forum, nici pe Google! Se poate pune pe corsa C 1,3 cdti, 70cp cutia in 6 trepte de pe corsa D, 90 cp?
  • corsablue

  • Mesaje scrise: 2,428
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
cibo a scris:Imi cer scuze, dar nu am reusit sa gasesc raspuns nici pe forum, nici pe Google! Se poate pune pe corsa C 1,3 cdti, 70cp cutia in 6 trepte de pe corsa D, 90 cp?

Da, se poate. Ai gasit cutie in 6? La ce bani?
  • cibo

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2010

  • Mesaj Privat
nu am gasit, dar ma bate gandul sa incep sa caut. Ma intereseaza in principiu pentru ultima treapta, respectiv 6. E destul de nasol daca vrei sa treci de 120, pentru ca e clar ca trebuie sa o cam turezi, ceea ce duce la un consum mai mare. Ma gandeam la 2 variante: ori cutie in 6 (daca nu trebuie modificat nimic la prindere, etc), ori schimbat pinionul de tr. 5 la actuala cutie (asta daca permite si nu sut necesare mari modificari).
Skip ads

  • Bluecorsa-PDG

  • Mesaje scrise: 661
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mar 2008

  • Mesaj Privat
cibo a scris:nu am gasit, dar ma bate gandul sa incep sa caut. Ma intereseaza in principiu pentru ultima treapta, respectiv 6. E destul de nasol daca vrei sa treci de 120, pentru ca e clar ca trebuie sa o cam turezi, ceea ce duce la un consum mai mare. Ma gandeam la 2 variante: ori cutie in 6 (daca nu trebuie modificat nimic la prindere, etc), ori schimbat pinionul de tr. 5 la actuala cutie (asta daca permite si nu sut necesare mari modificari).

Mie mi se pare ca te complici prea mult, cel mai simplu este sa schimbi masina daca vrei 6 trepte, e posibil ca respectiva cutie in 6 rapoarte sa iti solicite motorul (care are doar 70 cp fata de 90 cat are standard cea cu 6 trepte), nu stiu cum sa explic mai bine, dar e posibil sa pierzi la demaraj, treptele fiind calculate pentru o anumita putere a motorului. Succes!
  • cibo

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2010

  • Mesaj Privat
e posibil... nu contest, dar in situatia asta un chip tuning ar duce foarte aproape de cei 90 de cai ai corsei D. In plus, eu ma gandeam ca nu e asa de mare diferenta intre rapoartele 1-5 ale cutiei in 5 si cutiei in 6. ma gandeam ca diferenta intre ele este fix cea de-a 6-a treapta. trebuie vazut exact care este raportul de transmisie pentru celelalte 5 trepte. oricum este o idee, nu neaparat va fi pusa in practica. In ceea ce priveste complicatul, nu cred ca ma complic foarte mult, asta in cazul in care operatiunea nu prevede modificari (se da cutia veche jos si se urca cea noua), pentru ca ma uitam pe net si am gasit corsa D avariat ce se dezmembra si costa 1500 euro tot. ma gandesc ca nu poate depasi cutia 300 de euro. mai trebuie sapat nitel pana sa devina realitate... sau macar sa se apropie de realitate...
Stima!
  • Bluecorsa-PDG

  • Mesaje scrise: 661
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mar 2008

  • Mesaj Privat
E o idee buna pentru un pasionat, sau pentru cineva a carui masina are valoare sentimentala si nu vrea sa o schimbe nici in ruptul capului. Cred ca la banii astia si in paralel cu un chiptuning ar merita. Succes!
Sa ne tii la curent cu evolutia planului tau... Wink
  • auraspls

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Nov 2011

  • Mesaj Privat
buna seara, stimati posesori de Opel!
conduc un Opel Corsa, fabricat 2008, 1.3 cdti (motorina). in scurt timp trebuie sa schimb volanta (e posibil tot kitul, dar numai dupa ce o desface mecanicul si constata ce e de facut).
intrebarea mea este: sa merg sa rezolv problema la reprezentanta Opel (pentru ca primesc garantie)? sau sa achizitionez kitul de pe magazinele on-line (am observat diferente mari de pret la aceeasi volanta sau intreg kit) si sa o montez la oricare service autorizat (fara ca sa primesc garantie la lucrare)? cum ma sfatuiti sa procedez si poate imi indicati si niste preturi ale operatiunii...
va multumesc si pe curand,
Aurelian



Bine ati venit pe forum,va pun la dispozitie cateva recomandari pentru evitarea neplacerilor,
CAUTA si vei gasi , Ce trebuie sa am in vedere pe acest forum ? si Regulament General
edit by StefanTolos

12/19/2011 2:12:12 AM
Skip ads

  • arkadyema

  • Mesaje scrise: 52
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Corsa 2007 Z13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Sfatul meu:
1. intreaba la reprezentanta.De ce? Eu am iesit mai bine la unele operatii la ei decat la meseriasi.
2. Cumpara piesele tu si cauta pe cineva care se pricepe.
3.Faci cum vrei.
Succes.
  • Coxi

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Bihor
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Salut. Am ajuns si eu sa schimb volanta si am citit tot acest topic dar nu am gasit nicaieri pe net la magazine de piese volanta mai ieftina de 2700 ron, asa ca va rog sa imi indicati si mie cum as putea sa rezolv mai ieftin aceasta problema sau poate ne raspunde si colegul care a zis ca lui i-a reperat volanta intr-un post anterior. Mersi.
  • Bluecorsa-PDG

  • Mesaje scrise: 661
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mar 2008

  • Mesaj Privat
In Curtea de Arges am eu pe cineva care aduce volanta originala la 1500 ron, disc si placa la 720 ron si rulmentul pe la 6 mil, deci tot setul de ambreiaj si volanta la 28 mil. Daca e cineva interesat sa ma caute. Ma pregatesc si eu sa umblu la ambreiaj de asta m-am interesat. Stima!
PS. Baiatul trimite oriunde si prin curier...
  • Verdeatza

  • Mesaje scrise: 53
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 z13dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2011

  • Mesaj Privat
valiponea a scris:eu unul am gasit un meserias care mi-a reparat volanta,a iesit ca noua,sunt multumit,m-a scutit de f multi bani



detaliaza,orasul si cati bani? sunt interesat ! un nr de telefon?
Skip ads

  • abRoncs

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jan 2008

  • Mesaj Privat
optiunea cu sudatul nu il recomand, si eu eram tentat, dar dupa putina documentare mi-am dat seama ca ii gresit. La volanta cu masa dubla discul de ambreaj nu mai contine arcuri, ele fiind in volanta, de aceea distrugi cutia de viteza daca sudezi volanta. o solutie ii sa cumperi un kit de conversie la volanta simpla. am gasit in anglia de vanzare, producator Valeo, cod: 835064. In anglia costa in jur de 1500 lei tot kit-ul (volanta, disc, placa presiune, rulment). Din pacate in timisoara nu am gasit un magazin de piese auto care sa mi-l aduca. daca cumva gasiti voi pe undeva va rog sa ma anuntati si pe mine. bafta si numai bine!
  • Verdeatza

  • Mesaje scrise: 53
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 z13dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2011

  • Mesaj Privat
am gasit volanta la 1650 +kitul 1000 ...in bucuresti,cine e interesat pm,au mai multe piese baietii.
  • emoboy

  • Mesaje scrise: 142
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Corsa 2004 z13dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2012

  • Mesaj Privat
Deci la z13dt cand ar trebui schimbat kit-ul ambreiaj?Volanta rezista mai mult de 200k km?Eu am 158k km si imi e cam frica sa plec departe cu ea daca e vorba de asemeanea probleme.
  • camelia_89

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Corsa 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Acum putin timp am venit si eu de la service. Am fost sa fac o constatare. Am un harait, dar care nu e continuu. Cat tin pedala calcata nu se aude nimic, cand o ridic (fie in viteza, fie pe liber) incepe sa se auda. Sunetul nu e constant. Aseara a inceput sa haraie tare si logic, m-am dus azi la mecanic. COncluzia: volanta schimbata + kit ambreiaj. La ei ma costa 3.368 ron toate piesele si 500 de lei manopera. Mi se pare exagerat. La un Opel COrsa din 2004, 1.3 CDTI, daca mai pun 1.000 de euro mai ca imi iau alta
Sunt din Piatra Neamt. Sugestii? de service si piese si etc? La service au zis ca pot sa mai merg asa, dar poate sa ma lase peste 2 luni, 2 sapt sau chiar maine.
  • corsablue

  • Mesaje scrise: 2,428
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Ia legatura cu Dan Cuciureanu. Este din Iasi si alta locatie aproape de Piatra cu oameni care sa stie si sa faca nu cunosc. Stiu ca are si relatii pentru piese, ca pretul acela de 3368 pare cam lung.
  • constantin pricope

  • Mesaje scrise: 568
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 2017 B14XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Mersi Corsablue in numele Cameliei. Vom lua legatura si cu dl. Cuciureanu.
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
constantin pricope nu te pot ajuta decat cu piese sa-ti caut mai ieftin (evident numai LUK recomand). Nu am elevator si nici canal ca am avut ceva probleme de sanatate si altele pe cap. La manopera cam asa e pretul ca e mult de lucru, juma' de ce este sub capota dispare. Nu uita de ulei cutie, numai GM original la cam 40lei/l intra 1,6-1,7l. De obicei mecanicii il recupereaza dar e batran, impuritati, vasul lor cu altele, tot niciodata nu poti sa-l recuperezi si ai mai putin si mai prost de cat era.
  • constantin pricope

  • Mesaje scrise: 568
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 2017 B14XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Am inteles domnul Dan. Deocamndata mai merge fata cu ea asa, pana dupa Opel fest Felix. Am gasit volanta, placa, disc, cam tot la cineva din Oradea la 300 euro si am spus ca mai intai sa le vada cand merg la Felix pentru ca sunt din dezmembrari si abia dupa aia. Dar de reparat o voi repara aici la Neamt ca imi este peste mana la Iasi.
Multumesc si mai discutam.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa C/Combo C

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR