Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Tigra
  3. Tigra A
  • catalin_delmar

  • Mesaje scrise: 81
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2003 1.2
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2010

  • Mesaj Privat
salutare, citind mai sus treaba cu cazutul motorului la 150.000. s-a cam potrivit la mine........ asa s-a intamplat, la 150.000 mi-a crapat o supapa.......
acum ce sa zic aveam semne ca tre sa schimb cel putin semeringurile la supape, dar nu am facut-o.....(lipsa mecanici, lipsa experienta pt mine cu tigra....), dar vreau sa va spun ca s-a intamplat la km 30 pe A2 spre mare......, am fost la mare, m-am intors si abia apoi am dus-o la reparat (deci nu a murit motorul am mers in 3 pistoane cam 800 km si nu m-a lasat la greu)
...daca stii cum sa conduci o tigra si cum sa o intretii.... nu este de dat !
in Buc imi consuma 9-10% mers turat (incerc cat pot sa nu merg cu ea sub 2.500 ture - schimbat la 4.000)
in afara....ink nu imi dau seama...in jur de 6%
Skip ads

  • amr84

  • Mesaje scrise: 404
  • Locatie: Arges
  • Masina: Tigra 1997 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Ciuby a scris:Teoretic mai ai 5L. Practic, cel putin la a mea, mai sunt vreo 7 cred. Mai mult de 30km nu m-as incumeta sa merg cu becul aprins.


Am mers eu vreo 50km si cred ca mai mergea 10km, dar nu m-am riscat si am alimentat, acul era aproape jos, nu stiu daca mai avea vreun litru intreg.

PS: In intervalul asta am mers in mod economic cu ea, in nici un caz sportiv.
  • White Tzuly

  • Mesaje scrise: 629
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1981 13S
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2008

  • Mesaj Privat
euam 10 in oras, 7.3 afara. tigra x16xe cred, 106 cai. am incercxat orice sa-i scad consumul in oras, dar nu merge nimic. nici alta benzina, nici bujii, nici turatie.

ce-i drept, am cumparat-o cu un pseudo filtru sport care nu face nimic. ar fi o idee buna sa-i pun filtru de aer original?
  • outsider

  • Mesaje scrise: 103
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Tigra 1995 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Apr 2008

  • Mesaj Privat
White Tzuly a scris:euam 10 in oras, 7.3 afara. tigra x16xe cred, 106 cai. am incercxat orice sa-i scad consumul in oras, dar nu merge nimic. nici alta benzina, nici bujii, nici turatie.

ce-i drept, am cumparat-o cu un pseudo filtru sport care nu face nimic. ar fi o idee buna sa-i pun filtru de aer original?


Eu am 12 in oras ( iarna ) si 5.5 in afara ... la motor de 1,4 [X14XE]. Pune-i filtru ca sa filtreze ... nu vei scadea consumul
Skip ads

  • opel_4_ever

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Mures
  • Masina: Corsa 2000 x10xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Am si eu o nelamurire. De ce Tigra de 1.4 consuma cat un Vectra A de 1.8? Totusi e unpic de diferenta ca marime motor si consumu aceiasi. Tin sa precizez ca detin Vectra A 1.8 si stiu cat consuma iar cat despre Tigra, vreau sa imi cumpar.
  • krashy22

  • Mesaje scrise: 1,250
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2000 x20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Tigra este consumatoare de benzina.
Eu am o tigra de 1.6 si anul trecut pe timp de iarna in bucuresti si pe distante scurte am avut un consum de 15%.
Vara mers normal cam 10% consuma in bucuresti iar extern vre-o 6,5% mers normal bineinteles.
  • amr84

  • Mesaje scrise: 404
  • Locatie: Arges
  • Masina: Tigra 1997 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2009

  • Mesaj Privat
pentru ca tigra te imbie la ture ... Very Happy
  • bnz_bogdan

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Arad
  • Masina: Tigra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2011

  • Mesaj Privat
Buna seara! Si eu am o tigra de 1.4 din 96 si consumul e destul de ok (6-6,5l) la viteza de pana la 100km/h, ceea ce nu inteleg, cum au ajuns colegii la viteza de 170 km/h cu o tigra de 1.4 cand la 100km/h are 3200rot/min si la 140 e undeva la 4300-4500 rot/min, la 170 km/h unde e turometrul? Am eu o problema la masina sau e normal sa fie asa? Multumesc.
Skip ads

  • catalin_delmar

  • Mesaje scrise: 81
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2003 1.2
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Motoarele de pe Tigra sunt de turatie....., abia dupa 3500 rot simti ca o conduci.... Eu la drum lung pana in 120 km/h ii aud motorul..., dupa nu il mai aud, iar la 160 km/h am senzatia k asta este viteza la care se ashaza cel mai bine pe drum, se lipeshte de asfalt shi nici cauciucurile nu se mai aud...... doar aerul il mai simti. Incearca sa mergi cu ea constant 150-170 km/h. apoi revino la 110 km/h k sa vezi diferentza.... Succes!
  • krashy22

  • Mesaje scrise: 1,250
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2000 x20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jun 2007

  • Mesaj Privat
La ultimu drum facut cu tigra, bucuresti-dorohoi si retur (1100km) am ars cam 75l de benzina, deci un consum de aproape 7% . Tigra 98' x16xe,3 persone in masina si portbagajul plin pana la luneta. Sunt multumit de acest consum
  • catalin_delmar

  • Mesaje scrise: 81
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2003 1.2
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Oare daca am avea shi noi o benzina de calitate, cum s-ar comporta tigra la drum lung.....?
  • gabykatut

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Galati
  • Masina: Tigra 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2013

  • Mesaj Privat
am tigra 95 motor 1,4 16 valve si fac in jur de 80 km cu 4 litri de benzina tempo 95 de la mol ! dar merg batraneste o tin in 70 80 km pe ora max !
Skip ads

  • gabykatut

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Galati
  • Masina: Tigra 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2013

  • Mesaj Privat
fratilor tigra e o masina de turatie dupa ce am obs eu la a mea dupa 3000 turati simti puterea ! daca mergi agresiv rupe rezervorul !
  • gabykatut

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Galati
  • Masina: Tigra 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2013

  • Mesaj Privat
eu la a mea iam dat 140 si aveam intre 3500 si 4000 de ture ! ce era sa ii mai dau sai sara pistoanele prin capota ? motor 1,4 16 valve
  • amr84

  • Mesaje scrise: 404
  • Locatie: Arges
  • Masina: Tigra 1997 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2009

  • Mesaj Privat
gabykatut a scris:am tigra 95 motor 1,4 16 valve si fac in jur de 80 km cu 4 litri de benzina tempo 95 de la mol ! dar merg batraneste o tin in 70 80 km pe ora max !

gabykatut a scris:fratilor tigra e o masina de turatie dupa ce am obs eu la a mea dupa 3000 turati simti puterea ! daca mergi agresiv rupe rezervorul !


Deci in cateva minute, cat a durat sa scrii cele doua comentarii ai dat si tu o tura "in turatii" cu masina? Very Happy
Consumul mediu se face prin umplerea rezervorului si punerea pe zero a kilometrajului. La reumplere se vede cati litri au fost consumat in km afisati in bord. Se imparte si se afla consumul. Daca faci consum pe 80km, nu este foarte relevant. Dar da, pe perioade scurte si mers batraneste in jur de 2000 de rot/min se poate obtine consum de 5-5,5%.

gabykatut a scris:eu la a mea iam dat 140 si aveam intre 3500 si 4000 de ture ! ce era sa ii mai dau sai sara pistoanele prin capota ? motor 1,4 16 valve


Esti sigur? In mod normal la 130km/h trebuie sa ai aproximativ 4000 rot/min. Ce cutie de viteze ai? De 1.6? Poate d-aia simti puterea dupa 3000. Ar trebuii sa se simta de la 2500 in sus.

PS: ai buton de edit, nu mai adauga atatea posturi, ca e mai greu de urmarit.
  • streetfame

  • Mesaje scrise: 92
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Tigra 1997 1.6
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2013

  • Mesaj Privat
am avut si eu 1,4 la a mea si tot asa dupa 3000 de rotatii se simtea puterea, acum dupa ce am bagat 1,6 pe ea, e altceva Razz
  • gabykatut

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Galati
  • Masina: Tigra 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2013

  • Mesaj Privat
pai uite amr 84 ca eu il fac altfel ! se aprinde becul la rezervor bag 4 litri dau km la zero si cand se aprinde iar becul vad cat am facut ! fac naveta 2 zile cu doua zile si de fiecare data asta e consumul !
si da la 140 aveam in jur de 4000 de ture !
si eu simt puterea de la 3000 daca schimbi la 2500 nu se simte ! asta e o parere personala ! fiecare are dreptul la parere ! asta e , uni mai simtiti , alti mai nesimtiti ! nu sunt doi oameni la fel cum nici masinile nu sunt la fel ! din 1 000 000 de motoare de aceias tip nu seamana si nu au parametri egali !
motor 1,4 16 valve cutie 5+1 cred ca cutia de viteze e stoc nu cred ca a fost schimbata ! nu stiu detali tehnice sau trecutul masini ! in afara ca a apartinut unei doamne mai nimic !
  • amr84

  • Mesaje scrise: 404
  • Locatie: Arges
  • Masina: Tigra 1997 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Nu vreau sa intru cu tine in polemica, dar cu cutie de viteze stock de 1.4, la 140km/h ai mai mult de 4000 de ture. Acum poate depinde si de anul de fabricatie.

Nu se simte puterea la 2500 rot/minut daca schimbi acolo Smile ... pai daca schimbi, scazi la app 2000 de rot/min, ca sa mai simti? Am mai pus odata o schema cu putere vs cuplu in functie de turatie pentru motoarele noastre. Cuplu maxim este la 4000 de rot/min. Daca vrei sa-i simti puterea nu schimbi la 2500 ci la 5500-6000 rot/min. poate gasesc si poza prin laptop.

De acord cu tine ca nu sunt toate motoarele la fel, mai ales la ale noatre cu multi km. Si a mea incepuse sa nu mai traga, dar si-a revenit dupa ce i-am schimbat sonda lambda.
LE: acum am vazut pe celalalt topicca ai probleme cu sonda lambda. Si a mea incepuse sa nu mai traga decat la turatii si parca nici acolo nu se tura asa repede. Dupa schimbare e o placere sa o conduci iar consumul nu a crescut momentan. Ba chiar a scazut (in oras ma refer, in Bucuresti).
Am gasit discutia:
https://www.clubopel.com/viewtopic.php?p=903722#903722

streetfame ... se simte mult la consum pe autostrada cutia de 1.6? ca la demaraj presupun ca se simte. ma gandeam si eu o data, dar am preferat sa o las asa.
  • gabykatut

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Galati
  • Masina: Tigra 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2013

  • Mesaj Privat
sa iti spu una !
ii dau masina la o gagica sa o conduca iar dupa ce ajugem la destinatie gagica catre mine :
dar de ce nu trage ? ca doar la 3000 se simte (gagica are un pegeout 206 din 2006 ) ca a mea fuge mai tare ! eu conduc gen schimbat la 2000 ! dar daca ma supar ii dau ! dupa vreo doua zile ma intalnesc cu un prieten de al meu si ii spun ca nu trage masina ca cred ca are ceva ! el hai sa facem un test ca masina ta facea liniute cu range rover ( el cunoscand masina ) ! se urca si o calca frate numa in 5000 6000 eu am inceput sa tip la el ce ...... faci ma vrei sa ii sara pistoanele prin capota ? deci era deal mare dar ce fel tragea de speriat ! la urma radea de mine ce are ma masina ? daca tu mergi in 2000 3000 ce vrei sa faca ?
deci masina fuge daca o calci !
  • amr84

  • Mesaje scrise: 404
  • Locatie: Arges
  • Masina: Tigra 1997 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2009

  • Mesaj Privat
masina fuge ... stiu ce poate! Smile) da-i lejer si peste 4000 de ture (dar ai grija sa fie motorul cald). Nu o sa-i sara pistoanele, la a mea nu au sarit inca! Very Happy

Nu schimba la 2000. ca sa mergi cu ea, nu ai voie sa scazi sub 2000. cu 2000 mergi la consum. Schima de la 2500 in sus, dar nu mai in jos. vezi linkul din postul meu anterior, este acolo si diagrama de putere/cuplu si te dumiresti. De la apraope 3000 pana la aproape 6000 ai cuplul cel mai mare. Astea sunt motoare de turatie, nu o poti conduce ca pe un motor cu 8valve ca-l omori. Subturata iti va face probleme, mai ales la a ta din 95. Iti infunda mai repede EGR-ul.

Vorba unui coleg de pe forum ... mai calc-o si pe coada sa vada cine-i sefu! Smile
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Tigra
  3. Tigra A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR