Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • AndreiVec

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Vectra 1997
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Nov 2012

  • Mesaj Privat
Salut! vreau sa stiu cum reglez farurile de aici, cum trebuie sa apas , cand/cum . Pe scurt vreau sa stiu ce face fiecare butonas de acolo si cum se utilizeaza.


Skip ads

  • monkey

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 1996 x20xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Cel rotund de sus aprinde pozitiile si apoi luminile de drum.
Rotita din stanga jos regleaza pe inaltime.
Butonul din stanga aprinde proiectoarele.
Butonul din dreapta aprinde stopul de ceata.
Rotita din dreapta regleaza intensitatea luminii in bord.
  • UNHleaSHD

  • Mesaje scrise: 1,356
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Rotundul aprinde pozitiile si faza scurta, nu lunga.
  • mircea v

  • Mesaje scrise: 164
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 1998 x20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Si daca tragi de butonul rotund in afara ramane aprinsa lumina in habitaclu.
Skip ads

  • alexx_ra2

  • Mesaje scrise: 56
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Vectra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jan 2012

  • Mesaj Privat
in seara asta am vrut sa reglez farurile la un perete. Nu mi-a iesit din prima asa ca am zis sa le dau la maxim jos si sa plec de acolo cu amandoua,dar la cel din dreapta am invartit prea mult de rotita de sus si a scapat de pe un filet. cum il pun la loc? Vectra B2
  • ksper

  • Mesaje scrise: 1,723
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 1997 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Ce rotita si ce filet?
Fa o poza cu respectiva locatie si implicit componentele.
  • blaster

  • Mesaje scrise: 56
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Vectra 1998 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Salut tuturor, si eu o problema cu farurile...cu stangul, imi bate in pamant , si nu ma ajuta deloc...as vrea sa-l desfac sa-i indrept lampile dinauntru ca se vede cu ochiul liber ca sunt lasate si de asta bate in pamant, le-am ridicat putin cu mana din spate dar nu ajuta...si acuma bate si in stanga mult...si e rupta lampa la mijloc..dintre lunga si scurta..e crapat... Niste sfaturi va rog..ca nu as vrea sa imi cumpar unul ca-i scump si la dezmembrari daca-mi pica unul la fel , ce ma fac ? Oare?
  • ksper

  • Mesaje scrise: 1,723
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 1997 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Salut.
blaster , daca "oglinda" este fisurata la mijloc(intre faze), trebuie inlocuita. Ai far cu sticla si il poti face si tu.

Skip ads

  • blaster

  • Mesaje scrise: 56
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Vectra 1998 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Da , fix acolo e fisurata , aia scurta e mai in fata scoasa si aia lunga am indreptat-o eu si bate cat de cat... Inainte imi batea fix in fata masinii jos in pamant... si trebuie sa-l fac ca noaptea ma omoara, mai ales ca inainte si dreapta era praf dar am facut-o singur am dat-o jos am reglat-o si acuma bate super dreapta , insa stanga e praf... Cum as putea desface sticla...in afara de varianta cuptorului daca sti ?
  • blaster

  • Mesaje scrise: 56
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Vectra 1998 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Am incercat sa-l desfac astazi...si s-a rupt sticla...imi iau altu Neutral nu merge desfacut Valeo , sunt prinse de ceva divin...4 ore am lucrat la el sa-l desfac si cand sa il scot...pocneste sticla..Neutral
  • jonyx87

  • Mesaje scrise: 285
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2011

  • Mesaj Privat
Când am luat maºina bateau farurile.... flash-uri non stop de la colegii de trafic. Am desfacut singur farurile ºi le-am ºi reglat, sunt mai mult decât mulþumit, nu am mai luat un flash ºi am o vizibilitate pe faza scurtã super. Am pus într-un lighean cu apã caldã, le-am lãsat ceva timp acolo ºi am trecut la treabã Smile Am dat jos toatã "mâzga" ºi am lipit la loc cu silicon rezistent la apã. Farurile le-am lasat pe langã calorifer (acum aproape 2 ani, nu era iarnã dar ºtiu ca aveam cãldurã) sã se usuce bine siliconul ºi sã iasã vaporii de apã ca sã nu "transpire farul", nu am pus acele capace care mascheazã becurile. A doua zi le-am montat ºi acum sunt f mulþumit Smile
  • blaster

  • Mesaje scrise: 56
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Vectra 1998 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Si eu am incercat cu ligheanul dar nu a mers, ulterior am aflat ca au mai fost desfacute si lipite cu un altfel de adeziv sau ceva...care nu mergea desfacut nicicum. Acuma astept sa-mi ajunga altele.. Poti sa-mi spui si mie te rog cum le-ai reglat si din ce cauza aveai probleme inainte...sper sa nu am si eu Neutral
Skip ads

  • mihay_only

  • Mesaje scrise: 164
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2011

  • Mesaj Privat
salut as vrea si eu sa ajung la motorasul de la far la vectra b2 far cu lupa original,maraie cam urat unu din ele,nu stiu unde este,ma ajuta cineva?
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,414
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
vezi cutiuta aia mare lipita pe far in spate?
acolo este.
  • jonyx87

  • Mesaje scrise: 285
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2011

  • Mesaj Privat
Salutare!
Asearã am observat cã aveam un bec ars (dreapta - FS). Am luat bec nou (doar OSRAM - Silverstar 2.0 - pe toate pozițiile, recomand) și când am bãgat becul nou, nu știu cum am reușit sã scot oglinda din suporți. Probabil din reglaje era la limitã, sã zic așa.
Știu cã acum ceva timp (2011-2012) am mai pãțit asta și reușeam sã o pun la loc fãrã sã dau farul jos. Asearã m-am tot chinuit și nu am rezolvat. Acum farul bate jos dreapta.
Cum pun și eu la loc oglinda fãrã sã dau jos farul?
  • jonyx87

  • Mesaje scrise: 285
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2011

  • Mesaj Privat
Am rezolvat.
Ca idee, poate ajut și pe alții. Am scos becul de fazã scurtã, H7-le pt cã e gaura mai mare fațã de FL - cu H1 și se bagã domnul deget (unul din ele Very Happy) în locul becului și am format un fel de cârlig din deget Smile.
Apoi ținut aprope pe poziție, în cazul meu a ieșit din suportul/reglaj de sus, simțeam cum atunci când reglez bãtaia farului pe verticalã se mișca, am „reglat” pânã mi-am fãcut loc și am tras cu degetul.
Nu știu cum, nu am simțit/auzit nici un click, oglinda era fixatã și cum trebuie. Nu am fãcut o pozã cu înainte pt cã am uitat. Eu cred cã acolo e, nu?
Am împins sã vãd dacã mai sare, am dereglat-o sã vãdã bãiatul dacã se mișcã așa cum trebuie și e totul ok. Disearã urmeazã reglatul...
ÃŽncã ceva. Farul este Carello de dreapta. Cu ãsta am mai pãțit sã sarã oglinda.
Pe stânga am Valeo.
Nu am avut probleme niciodatã cu ãsta, țin minte cã l-am reglat și mai repede și pe drum bate mai puternic. Eu am sesizat asta ochiometric așa dar cu siguranțã este o diferențã cu + pt Valeo.
Acum cã mi-am adus aminte când mai am drum o sã caut un Valeo de stânga.
  • CNicolae578

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2022

  • Mesaj Privat
blaster a scris:Salut tuturor, si eu o problema cu farurile...cu stangul, imi bate in pamant , si nu ma ajuta deloc...as vrea sa-l desfac sa-i indrept lampile dinauntru ca se vede cu ochiul liber ca sunt lasate si de asta bate in pamant, le-am ridicat putin cu mana din spate dar nu ajuta...si acuma bate si in stanga mult...si e rupta lampa la mijloc..dintre lunga si scurta..e crapat... Niste sfaturi va rog..ca nu as vrea sa imi cumpar unul ca-i scump si la dezmembrari daca-mi pica unul la fel , ce ma fac ? Oare?

  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,450
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
@CNicolae578 bun venit!
Ești nou pe aici, nu mai fi leneș, cã e în defavoarea ta, zic...descrie cu cuvintele lu” matale problema, în propoziții scurte și cu detalii cât de multe posibil, ptr a avea un rãspuns folositor.
Presupunând cã problema ta e identicã cu cea din citat, rezolvarea este cã acel far se reparã prin aruncare, adicã în traducere liberã: dacã nu ești un guru al farurilor(da, existã și recondiționeazã faruri), cumpãrã un far cumsecade din dezmembrãri, e varianta cea mai înțeleaptã și, deci, și economicã, dacã te orientezi corect. Restul sunt povești...
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR