Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Tutoriale
  • Varutzu

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Pentru Astra G cu frâne cu disc pe puntea spate, neavând la-ndemânã presa specialã cu care se împinge ºi se roteºte cilindrul, am folosit o cheie fixã de 19 ºi a funcþionat perfect.
Este nevoie doar de ceva mai multã rãbdare.
Iatã pozele:
Se suspendã etrierul pentru a nu forþa furtunul.

Se sprijinã etrierul în arc pentru a se putea împinge mai uºor.

Se poziþioneazã cheia fixã iar cu ajutorul unei chei tubulare se apasã ºi se roteºte in sensul orar.



Dupã montarea plãcuþelor ºi a etrierului se va apãsa energic pedala de frânã pãnã când aceasta devine tare.
Skip ads

  • as3dyum

  • Mesaje scrise: 1,044
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Corsa 2006 z13dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2007

  • Mesaj Privat
ca si observatie pentru montajul placutelor pe spate, recomand ca placuta ce se lipeste de piston sa se fixeze in una din cele doua degajari ale platoului pistonului...placuta are un bolt pe suprafata exterioara.

spun asta pentru ca am intampinat problema si am fost si eu indrumat la randul meu
  • Nirolf1986

  • Mesaje scrise: 940
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Salutare. Ma pregatesc si eu sa schimb placute + discuri. Am citit topicul. sper sa ma descurc singur Smile
problema e urmatoarea: la mine etrierul acela e ruginit destul de tare.. ar trebui schimbat si el?
  • as3dyum

  • Mesaje scrise: 1,044
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Corsa 2006 z13dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2007

  • Mesaj Privat
inceraca sa-l cureti bine, bine cu o perie de sarma si niste hartie abraziva si degreseaza-l dupa si ai sa vezi ca nu arata chiar rau (insista pe suprafata unde culiseaza placutele)... poti incerca asta pana sa il schimbi
Skip ads

  • ceribros

  • Mesaje scrise: 532
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Stiu ca e cam necro topicul dar am si eu o intrebare la care nu am gasit raspuns prin forum si nici pe net. E o intrebare dum dar humor me:
Asa, am o astra g hatchback 3 usi 1999 16 16V cu discuri spate, de ceva timp imi face zgomot o placuta si nu stiu cazua (o banuiesc dar nu stiu sigur, placuta avand un joc in etrier) cine a mai desfacut placute spate imi poate spune daca are niste cleme care le fixeaza din ultima poza pusa de Varutzu am vazut niste cleme care banuiesc ca la mine sunt cam lipsa adica astea http://www.expertpiese.ro/p...oducts_id/1097196 dar din ce citesc acolo cica astea ar fi pentru an de fabricatie 2004 si am mai gasit ceva 2001 din pacate au si un pret cam piperat adica 80 lei sau 114lei pe 4 table care nu imi permit sa cumpar 2 seturi sa incerc ....deci ma poate ajuta cineva si eventual sa ma intrepte spre un magazin mai ieftin sau un sh? Multumesc anticipat
  • mabzii

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2010

  • Mesaj Privat
sal
ca sa sti ce fel de cleme iti trebuie tie, trebuie sa afli ce fel de sistem de franare ai si aici ma refer la LUCAS sau BOSCH.
decat sa dai atatia bani doar pe cleme mai bine iti iei set complet cu placute care din ce stiu eu este in jur de 100-110 lei.
bafta!
  • ceribros

  • Mesaje scrise: 532
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2008

  • Mesaj Privat
da, din pacate din ce stiu eu nu vin cu tot cu placute clemele, crede-ma ca le-am schimbat o data
  • mabzii

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Te asigur ca la TRW vin cu tot ce le trebuie Smile
Skip ads

  • rolland

  • Mesaje scrise: 433
  • Locatie: Mures
  • Masina: Zafira 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2012

  • Mesaj Privat
Felicitari pt tutorial. Dar ar mai fii niste lucruri de mentionat.Inainte de montare se curata flansa cu smirgel si cu o perie de sarma (eu personal dupa curatare am vopsit si cu vopsea care rezista la temperaturi inalte ),iar dupa montarea discurilor se face o degresare cu diluant (de obicei discurile cum sunt facute din fonta si la umiditate ruginesc repede acestea se dau cu vaselina sau ulei si sunt infoliate), iar placutele intr-adevar puse noi.
  • dan cristi

  • Mesaje scrise: 436
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2014

  • Mesaj Privat
Intr-adevar placutele TRW pentru sistemul Lucas vin cu acele table(4 bucati) si cu suruburile ce tin etrierul(4 bucati),care au deja pasta de blocare pe ele.Ar fi fost frumos sa vina si discurile pe spate cu acele surubele de fixare,dar,din pacate,vin doar discurile si atat..
  • Partnoi Marcel

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Astra 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2016

  • Mesaj Privat
Salutare baieti. In primul rind felicitari pentru topic,foarte detaliat. Revin cu o intrebare: la ce cuplu se string cele doua suruburi de prindere a etrierului si daca este bine sau rau sa pui pasta autoblocanta inainte de stringere ?
  • BMarcu

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2019

  • Mesaj Privat
Stie cineva daca se potrivesc discurile de la astra g diesel la benzina ......amandoua 4 prezoane si ventilate
Skip ads

  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,458
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Ți-am rãspuns pe celãlalt topic pe care ai postat...
Skip ads

  1. Home
  2. Tutoriale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR