Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • PopKorn

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Timis
  • Masina: Frontera 2002 Y22DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Aug 2013

  • Mesaj Privat
In urma catorva plimbari pe timp de noapte, am ajuns la concluzia ca ar fi indicat sa investesc niste bani intr-o instalatie de xenon pentru masina ... si cum imi place sa bijuteresc pe la ea, dupa un pic de studiu pe internet am ajuns la concluzia ca as vrea sa mi-o si motez singur. (nu mi se pare vreo procedura extrem de complicata)

Problema este ca sunt atat de multe oferte pe piata incat nu stiu dupa ce sa ma uit. Daca e cineva care se pricepe sa imi spuna si mie ce sa caut ca si: firma, putere in w, temperatura culoare, lupe?, adaptoare, alte celea.

Masina este o Frontera B, momentan are halogenele H4 (cele cu ambele faze pe un bec) si cred ca am nevoie de balast CANBUS, in ideea in care daca acum mi se arde un bec BC-ul imi da mesaj de eroare in GID. As vrea un kit bixenon sa raman cu ambele faze pe un bec in continuare ... astept pareri de pe la voi ca am observat ca sunteti cativa care chiar va pricepeti pe aici.

LE: din ce am citit pana acum ca si temperatura a culorii voi merge pe 4300k ... in rest sunt in ceata ... balasturi digitale / can bus / lupe / etc ... astept pareri si propuneri.
Skip ads

  • zizuucs

  • Mesaje scrise: 337
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2013

  • Mesaj Privat
eu am avut pana acum 2 zile o instalatie xenon pe far oala. am mai primit si flashuri, le-am reglat si nu am mai primit. am montat faruri cu lupe si pot sa zic ca e altceva. lumina nu se mai imprastie cum se imprastia inainte. dar adevarul este ca parca becurile 6000k nu isi fac treaba. cred ca pe lupa, cel mai bun bec este 4300k.
  • madalyn2009

  • Mesaje scrise: 320
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2008 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Xenon Varen H7R 6000k 35w
  • claudiu-cld

  • Mesaje scrise: 6,566
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2006

  • Mesaj Privat
desi e un topic mai vechi il readuc in vizor
De curand am montat si eu un kit xenon pe faza lunga de 35W si 6000K si vreau sa zic ca desi se incarca putin mai greut,decat un bec normal(ma refer la blizt ) dar odata incarcat se face lumina .
Acum (de fapt de mai bine de 1-2 ani )au aprut si acele balasturi cu incarcare rapida ,dar la ce preturi au(130 lei/buc) e prea mult si dupa parerea mea nu merita efortul financiar.
Mai sus se discuta folosirea proiectoarelor cu halogen sau xenon si vreau sa spun ca si pe proiectoare am xenon de 35W cu becuri de 3000k si vreau sa zic ca pe timp de ceata/ploaie/zapada sunt excelente(le folosesc doar cand situatia impune)
Am omis sa spun ca am xenon si pe faza scurta de 35W 6000K doar ca aici am lupe iar lumina este distribuita foarte bine ,am xenonul de 5 ani pe masina nu am schimbat nici o data nimic(nici becuri nici balasturi)am pus doar o siguranta de 15A in locul celor de 10 A ,atat si asta pentru ca s-au ars cele de 10 A la interval de 3 zile ,nu stiu de ce?Dar de cand am pus sigurantele de 15A(4 ani) nu am mai patit nimic.
Skip ads

  • cmihai

  • Mesaje scrise: 361
  • Locatie: Braila
  • Masina: Zafira 2014 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2011

  • Mesaj Privat
tot 3000k am si eu pe proiectoare...fac toti banii pe timp de ploaie,ceata,zapada
  • amigoo4you

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Oct 2013

  • Mesaj Privat
Am si eu o problema, xenoanele mele dau flashuri insesizabile ziua dar noaptea zici ca joaca becul in ele . Am inteles ca se pun niste condensatori pe fir . Stie careva ce si cum? Am avut de asemenea si leduri pe pozitii le-am schimbat ca ziceai ca sunt de la politie cand nu erau aprinse .Numai flashuri facea si dadea eroare in bord Parking light. deci mare grija cu ledurile pe pozitie.
  • MIh@i

  • Mesaje scrise: 83
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Salut baietii,mi-am montat si eu faruri cu lupa originale hella,insa nu sunt ft multumit de lumina pe faza scurta,baiatu mi-a zis sa-mi schimb becurile de la xenon pt ca el le are de vreo 2 ani si a zis ca si asta ar fi vreun motiv...insa nu stiu ce sa zic...xenonu e de 6000, pe faza lunga vreau sa va zic ca orbeste tot....acum voi ce-mi recomanzi sa-mi schimb si instalatia de xenon sau doar becu?mentionez ca instalatia este slim
  • zizuucs

  • Mesaje scrise: 337
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2013

  • Mesaj Privat
daca droserele merg nu are rost decat sa schimbi becurile. recomand bec 4300k. asa vine din fabrica cam orice masina cu xenon echipat. daca tot nu esti multumit de lumina oferita, incearca sa schimbi si droserele cu unele de 55W, in cazul ca acum ai de 35W.
Skip ads

  • MIh@i

  • Mesaje scrise: 83
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Acum am h7 o sa iau niste adaptoare si o sa iau d2s de 4300!mersi
  • mariusboy

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mai 2012

  • Mesaj Privat
Pupak , sa nu uiti sa cureti farurile si pe autostrada la 130km/h, in spatele altor masini, pe ploaie.
  • zizuucs

  • Mesaje scrise: 337
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2013

  • Mesaj Privat
Cauta becuri H7R. E diferenta de la H7 la H7R. Cauta pe google si o sa intelegi care e. Smile
  • ionutgogo

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Salutare.
Am un Opel Vectra B, acum un an mi-am pus in faruri cat si in proiectoare xenoane 6000k.
Pot spune ca erau reglate foarte bine si nu deranja pe nimeni, eu am fost foarte multumit, m-ai ales noaptea cand aveam o vizibilitate destul de buna fata de becuri normale, cat si de aspect.

Insa saptamana trecuta am fost oprit de un filtru de politie si si au vrut ma lase fara talon datorita xenoanelor, bineinteles dupa o jumate de ora de negocieri am scapat cu 200lei.
Ieri un prieten mi-a spun ca a ramas si el fara talon tot din cauza xenoanelor.
Sincer nu vreau sa risc sa raman si eu fara talon, si ma gandesc sa le inlocuiesc cu becuri normale.

Voi ce becuri H7 imi recomandati pentru o vizibilitate buna?
Skip ads

  • zizuucs

  • Mesaje scrise: 337
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2013

  • Mesaj Privat
osram nightbreaker plus sau philips xtreme vision Smile
  • florinianc

  • Mesaje scrise: 1,600
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2010

  • Mesaj Privat
sau exista si varianta tungsram +90%
  • Jonny04

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Vectra 2005 y
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Am si eu o intrebare.
Este vreo diferenta intre balaster si droster?
Si daca nu, este vreo diferenta intre balaster de xenon normal si xenon cu adaptiv?
Nu imi mai functioneaza becul de faza scurta pe stanga.
Mentionez ca atunci cand aprind farurile, farul stang face aceiasi cursa sus- jos, stanga-dreapta ca si cel de pe dreapta care este functional.
Am pus bec nou (osram) si tot nu merge, nu se aprinde.
Martorul de bord imi sesizeaza un bec ars si sta aprins.
De la service raspunsul este ca e ars balasteru sau drosterul, nu stiu exact ca asta nu am inteles-o prea bine daca este diferenta sau e doar alta denumire pt acelasi produs.

Va multumesc
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
sunt doua lucruri total diferite. unul se prinde pe bec direct si celalalat este prins sub far. Acum trebuie sa vezi cu care ai probleme.. eu tind sa cred ca este voba de cel de sub far ca a mai patit un prieten asa... intra apa in el si este gata apoi...
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR