Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • Stefan_BC

  • Mesaje scrise: 2,658
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Zafira 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2009

  • Mesaj Privat
nutzu00001 a scris:SALUT. aM SI IO O INTREBARE. A mai montat cineva pana acum butonul pentru dezactivare esp pe opel zafira? As vrea sa stiu dk mufa este predispusa sau trebuiesc trase firele de la ecu. ms mult
da uite aici spor la lecturat https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=63447
Skip ads

  • Ursu/\82

  • Mesaje scrise: 1,947
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
asta inseamna ca tu ai firele deja trase la mufa abs! la mine pleaca din masina dar nu ajung la mufa abs! si deocamdata am oprit cautarile sa vad unde se opresc! Sincer pana acum totul a fost ok! Mai ales pe zapada!
  • mister_saule

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Salutare !

Ma poate ajuta si pe mine cineva in bucuresti cu montarea butonului de ESP ? Mentionez ca am Un opel vectra c 2007 face-lift Z18XER (care are alarma din fabrica,daca ajuta cu ceva).. Question
  • svg_gabriel10

  • Mesaje scrise: 395
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Va salut! Am o problema la Z19DTH vectra cII (povestea e lunga). Masina este la reprezentanta in Madrid, cu semne clare de CIM pe duca sau contact imperfect pe la vreo mufa. Ei sunt incapatanati si imi spun ca e defecta unitatea de control ABS (mie imi merge ABS, dar ESP se aprinde in mers si sta aprins pana opresc motorul- aceasta se intampla cand virez drepta/stanga sau accelerez mai puternic)
Mecanicul de aici mi-a zis ca e 1300€ schimbarea unitatii ABS.
Intrebare: Ce se intampla daca decuplez mufa mare de la ABS si circul cu ea asa? Poate cauza alte defectiuni sau doar raman fara ABS si ESP ¿

Cu respect!
Skip ads

  • VN01SIG

  • Mesaje scrise: 186
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Oct 2012

  • Mesaj Privat
salutare, frumos, inseamna ca ce am zis e adevarat, singurul care stie sa faca treaba buna la opel e MAIANDREI!
Felicitari!
pe scurt trebuie pus butonul de ESP OFF pe pozitia din bord si anume dreapta jos si se pune pinul 3 din mufa ABS la masa. si rezultatul este ca butonul ESP OFF devine functional!
acum mai ramane o intrebare, unde avem mufa de ABS, si la masa unde anume tras? sau nu conteaza, ci cat mai aproape de mufa pe caroserie? mufa e cumva la roata sau inauntru?
multumesc mult anticipat!
STIMA!
  • VN01SIG

  • Mesaje scrise: 186
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Oct 2012

  • Mesaj Privat
doroftei ioan liviu a scris:
maiandrei a scris:Da, am instalat pe Z19DTH si Y20DTH, este 100% functional.
Practic, se pune pinul 3 din mufa ABS la masa.


am un vectra c 1,9 150cp cutioe automata. doresc sa stiu cat m-ar ajunge costurile ptr dezactivarea esp cu tot cu butonul original pus in servis.. dumneavoastra. va multumesc.

doroftei ioan liviu a scris:
maiandrei a scris:Da, am instalat pe Z19DTH si Y20DTH, este 100% functional.
Practic, se pune pinul 3 din mufa ABS la masa.


am un vectra c 1,9 150cp cutioe automata. doresc sa stiu cat m-ar ajunge costurile ptr dezactivarea esp cu tot cu butonul original pus in servis.. dumneavoastra. va multumesc.

am uitat sa specific anul de fabricatie.....2006

Folositi va rog frumos butonul 'modifica' este activ timp de 60 de minute de la postare.edit by StefanTolos


salutare, ai rezolvat cu montarea ESP OFF?
la cat ai gasit butonul si de unde?
multumesc!
stima!
  • Mafi0tul

  • Mesaje scrise: 165
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2007

  • Mesaj Privat
salutare,azi am zis sa cumpar si eu butoanele ce vin in locul celor oarbe la masina din semnatura si la butonul de alarma din fabrica am vazut ca are mufa tot,l-am montat dar nu se aprinde deloc butonul,intrebarea mea este daca risc sa se intample vreun scurtcircuit ceva lasand acest buton mufat,nu ma intereseaza sa functioneze ca am alarma separat montata...multumesc Smile
  • raducud

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2005 1.9 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Oct 2013

  • Mesaj Privat
Salutare.
Desi sunt un utilizator nou pe acest forum il urmaresc de ceva timp si cred ca este o treba grozava acest schimb de experiente facut aici.
Ca sa revin la problema mea. Am incercat sa imi instalez butonul pentru dezactivarea TC/ESP. Am urmarit indicatiile din acest forum si sincer am tras cu ochiul si la altele din alte tari in speranta gasirii unei solutii la problema mea, adica.... pinul 3 de pe centralina de ABS pus la masa la mine nu are nici un efect.
TC-ul functioneaza perfect fiindca iarna trecuta am ramas inzapezit de vre-o 2 ori si intr-adevar becul clipoceste in bord moment in care masina nu se mai tureaza, acesta fiind si motivul pentru care imi doresc butonul pentru anularea TC.
Trebuie sa mai specific ca la mine in pinul 3 nu venea nici un fir (am scos eu dopul de cauciuc din mufa). Exista cumva mai multe tipuri de centralina ABS pe vectra?
Am avut ocazia sa ma uit intr-un TIS si la vectra mea imi apare butonul de TC pe pinul 3 ca in idicatiile de pe forum...
Are cineva alte idei?
Multumes anticipat.
Skip ads

  • pisik90s

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Sep 2012

  • Mesaj Privat
Am si eu o vectra c din 2008 motor z19dt si am cumparat butonul esp ca sa vad daca fuctioneaza fara alte modificari,l-am bagat si se aprinde ca din ce am vazut eu am o mufa albastra trasa dar cand apas pe el nu se intampla nimic!? Stau in sectorul 2 ma poate ajuta cineva macar cu o informatie?
  • Ursu/\82

  • Mesaje scrise: 1,947
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Sfatul meu este sa faci ceea ce nu am facut eu si adica sa urmaresti cablurile de la un cap la celalalt sa vezi care nu e conectat! Eu la un moment dat m-am oprit din cautari!
  • catalinpav66

  • Mesaje scrise: 759
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 z30dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Butonul esp off sau tc off functioneaza fara alte modificari doar daca vectra c este hatchback(fara sa fie GTS ). Daca este sedan are instalatie pentru perdelutza electrica. Cred ,dar nu sunt sigur, ca merge fara modificari si la signum.
  • pisik90s

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Sep 2012

  • Mesaj Privat
La mine masina este berlina dar tot e mufa aia acolo trebuie sa trag toate cablurile alea de care se tot vorbeste sau cum?lamureste-ne si pe noi cataline...
Skip ads

  • catalinpav66

  • Mesaje scrise: 759
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 z30dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2008

  • Mesaj Privat
La berlina este mufa acolo dar este pentru altceva. Este pentru jaluzea electrica la luneta. Va trebui sa tragi un fir de la calculatorul de ABS iar firul sa-l aduci in mufa aia si chiar sa faci o mica modificare in mufa, ca altfel o sa stea activat tot timpul. Eu asa am facut la berlina, ulterior cand mi-am facut rost de o jaluzea electrica am mutat butonul de esp off mai jos, modificand un pic forma butonului.
Daca vrei sa te ajut, vorbim pe privat.
  • Ursu/\82

  • Mesaje scrise: 1,947
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Sincer(poate ma insel) eu nu am mai auzit niciodata de jaluzea electrica, in locul butonului de esp, si sa trebuiasca mutat butonul mai jos! In fine, din ce imi aduc eu aminte, este ca daca ai mufa, firele sunt si trebuie sa le verifici! Ca cel puti unul se opreste undeva, in principiu cel de la masa, asa ca te inarmezi cu un aparat de masura si rabdare, iti scoti schemele din acest topic si verifici fiecare cablu in parte, fiecare fir! De la buton pleaca spre stalpul de la usa sofer, cam in dreptul pedalelor! Ai un pic de demontat pe acolo, si dupa aia ai sa vezi o mufa mare, de acolo din acea mufa mai pleaca si la mufa abs si masa niste fire! Deci trebuie sa verifici! Eu am lasato balta cu acest buton, de mult si nu-mi mai aduc aminte prea mult!
  • catalinpav66

  • Mesaje scrise: 759
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 z30dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Vai draga da pretentios mai esti! Te pomenesti ca nici perdelutze pentru geamurile din spate nu ai vazut...Numeste-o cum vrei; perdea cu actionare electrica pentru luneta. Cum a avut si Omega B. Mai documenteaza-te. Ai sa fi surprins cate se pot monta pe v ectra c si tu nu sti. Eu am avut pe vectra c din 2003 Mi-as fi pus si la GTS-ul din 2006 dar nu exista decat pentru berlina(Opel stie de ce).
  • Ursu/\82

  • Mesaje scrise: 1,947
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Scuze, nu am vrut sa se interpreteze asa! Doar am zis ca poate ma insel, dar eu nu am vazut, auzit sa vina din fabrica asa! Si am mai spus cum imi aduceam aminte ca ar fi la a mea! La mine firul pleca din mufa X1(parca asa se chema) cea de la stalpul soferului si se ducea la mufa de Abs dar nu ajungea la mufa! Undeva pe drum se oprea! Si nu am mai cautat!
  • pisik90s

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Sep 2012

  • Mesaj Privat
Multumita lui Maxddm am rezolvat si eu azi cu butonul esp pentru masina personala. Eu am modelul berlina si am procedat astfel :luat un cablu de prelungitor cu 2 fire in interior cel alb clasic si am dat jos plasticul de sub volan care are 5 suruburi torx de 20 dupa care sub bord o sa vezi locul pe unde se duc firele din masina spre capota pe acolo trebuie tras firul si ajutat cu o surubelnita lunga pentru ca sa treaca de cauciucul acela gros. Am dat jos casetofonul plus toate butoanele de pe partea cu esp si am scos masca care tine mufa pentru esp cea albastra acolo colegul nostru a legat cele doua fire si aici daca nu ma insel de cel roz si de cel maro apoi sub capota legi pe cel maro la unu din firele maro groase alei mufei Abs iar pe ala de pe roz ia facut ca un L dintr-un cablu otelit ca sa intre ca pin trei la mufa . Sfat pentru cei care nici pana acuma nu au inteles care este pinul 3 cand va uitati la mufa de abs fix pe partea cu gauri la unele gauri apar cifre precum 12..13 pe randu ala de la dreapta la stanga a treia gaura nu are nimic in ea e plastic acolo trebuie bagat firul.
  • kuc01

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2010

  • Mesaj Privat
as dorii sa dezactivez si eu esp-ul la o zafra b z 19 dt,mentionez ca nu ma pricep deoc la electrica auto.......asa ca rog pe cineva care se pricepe sa ma ajute ,bineanteles contra cost,va multumesc
  • catalinpav66

  • Mesaje scrise: 759
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 z30dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Te pot ajuta, ai mesaj privat.
  • ToX

  • Mesaje scrise: 1,300
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra OPC 2013 A20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Salut, ma poate ajuta cineva cu o poza din TIS cu schema electrica de la ABS ? Senzorii de ABS, in ce pini ajung in mufa de ABS ? Am o duda cu senzorul stanga fata, am schimbat cu un rulment SH, am tensiune si pe instalatia masinii cand pun contactul se schimba, am si rezistenta pe senzorul abs, se modifica daca invart de roata dar tot nu merge ... ma gandesc sa nu fie vreun contact imperfect undeva pe traseu. multumesc anticipat
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR