Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra F
  • andronachi victor

  • Mesaje scrise: 281
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2008

  • Mesaj Privat
salut.am o nelamurire cu privire la denumirea corecta a doua piese si as ruga pe cineva care cunoaste sa-mi raspunda sa incerc sa le comand.am inteles ca undeva in partea dreapta a masinii sub aripa fata se afla ca un cilindru cu granule de carbune iar pe la mijlocul parbrizului,in zona filtrului de polen se afla ca o supapa neagra de plastic cu o intrare(cred ca de la acel tub)si cu doua iesiri.intrebare,care este dennumirea de catalog a acestor doua piese?va multumesc mult.
Skip ads

  • florin baltatescu

  • Mesaje scrise: 420
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Canistra de vapori combustibil (se poate reconditiona, este tutorial) si senzor MAP,(nu stiu daca il are si x14nz).
  • andronachi victor

  • Mesaje scrise: 281
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2008

  • Mesaj Privat
pai daca ala e senzor map inseamna ca il are.o chestie neagra din plastic cu o intrare si doua iesiri.una din cele doua se duce in conducta ce face legatura dintre sevofrana si galerie admisie.vreau sa-ti spun ca senzorul ala era plin cu granule de carbune din canistra ,acel furtun de care am zis mai devreme era plin,plus ca mi-a ajuns si in corpul carburatorului,era plin.ai idee de la ce ar putea fi?multumesc
  • marius_f

  • Mesaje scrise: 552
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 1994 c18nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2008

  • Mesaj Privat
salut
nu ii zice senzor MAP !
este vorba despre o capsula vacuumatica (cred ca asa ii zice)
rolul ei exact nu stiu sa ti-l explic asa de bine, mai mult te-as incurca
dar in nici un caz sa nu comanzi senzor MAP - vei primi altceva decat ceea ce ai facut tu referire
Sper ca nu vrei sa le comanzi de noi ! (din catalog). Sunt destul de scumpe, daca nu chiar foarte scumpe
Cel mai simplu, te duci la dezmembrari si sigur stiu baietii de acolo la ce te referi tu, sfatul meu ...
Bafta
Skip ads

  • catastefan

  • Mesaje scrise: 5,916
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2012

  • Mesaj Privat
https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=87450 e cumva aici ce cauti?
In Opel EPC nu vad rezervorul de aerisire la motorul tau X14NZ
  • florin baltatescu

  • Mesaje scrise: 420
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2011

  • Mesaj Privat
La x16xel in zona filtrului de polen este senzorul MAP, negru cu furtun in vacum si o mufa cu patru fire parca, valva de purjare este pe motor spre baterie, cu doua furtune unul la canistra de vapori iar al doilea la clapeta de acceleratie si o mufa cu doua fire (este acctionata electeic), se poate scutura bine de granule si prin cateva socuri de curent se deblocheaza 100%.
  • andronachi victor

  • Mesaje scrise: 281
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2008

  • Mesaj Privat
despre aceasta piesa era vorba
  • florin baltatescu

  • Mesaje scrise: 420
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2011

  • Mesaj Privat
La x16xel nu am asa ceva, reconditioneaza canistra de sub aripa si scutura bine furtunele si acea valva .
  • andronachi victor

  • Mesaje scrise: 281
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2008

  • Mesaj Privat
catastefan-daca in EPC nu se vede rezervorul acela atunci de unde toate alea pana in carburator infundate cu niste granule negre care seamana perfect intre ele,parca sunt bombonele din alea de pus pe coliva
  • marius_f

  • Mesaje scrise: 552
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 1994 c18nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2008

  • Mesaj Privat
despre asta faceam si eu referire
mie mi s-a intamplat sa se sparga din cauza gazului (am si instalatie de gaz pe masina)
pot sa iti spun ca initial am inlocuit-o cu un ''t-eu'' cumparat din orice magazin de piese auto
nu a avut nici o relevanta faptul ca inainte era capsula aia iar ulterior acel ''t-eu'' , masina mergea la fel de bine
asa ca nu cred ca se merita sa dai cativa zeci de lei pe asa ceva, parerea mea
incearca initial cu un ''t-eu'', care te va costa 2 sau maxim 3 lei
  • andronachi victor

  • Mesaje scrise: 281
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2008

  • Mesaj Privat
si eu am gaz pe masina dar inca nu a spart-o,ok,daca zici ca nu are mare relevanta ca e doar un teu si nu o capsula o sa caut sa schimb.insa mai ramane problema cu canistra de ce imi baga atatea goaze pana la carburatie?va multumesc tuturor ca m-ati ajutat pana aici.va doresc o zi excelenta.
  • catastefan

  • Mesaje scrise: 5,916
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Pai daca in EPC nu apare la motorizarea ta ca ai canistra de vapori atunci nu ai...poti verifica asta.
Ce ai gasit pe furtun poate fi calamina nu neaparat bobite de carbon , incearca sa spargi bobitele sa vezi din ce sunt.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra F

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR