Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • valeriu_48

  • Mesaje scrise: 285
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 y 17 dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Salut. Am montat de curind senzori la vas expansiune si spalator.am tras de la mid firele p20 vas exp,si p22 vas spalator am montat mufele cu un fir la masa si unul din mid si stupoare la mid arata invers;daca vasul este plin arata coolant level daca este gol nu mai arata CL.se zice prin forumuri ca mai trebuie trase fir din mufa ecu voi ce parere aveti.am procedat la fel ca userul Nelu rso,vad ca lui i_a iesit. va rog un ajutor multumesc
Skip ads

  • Kay

  • Mesaje scrise: 1,211
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jan 2008

  • Mesaj Privat
senzorul este de G sigur? incearca cu un alt senzor mai intai sau alt vas daca iti e la indemana
  • valeriu_48

  • Mesaje scrise: 285
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 y 17 dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Este sigur de astra g si la mãsurãtoare da bine.Dar stii cumva daca se mai trag fire din ecu.La fel si cel de stropit,darpot sa-l pacalesc prin raucire cu plutitorul in jos si arata bine
  • Kay

  • Mesaje scrise: 1,211
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jan 2008

  • Mesaj Privat
de la ecu nu se trag fire nu are treaba cu acesti senzori
coolant level este mesaj pentru antigel
cel de la vasul pentru parbriz se monteaza cu partea alba, plutitorul, in jos
Skip ads

  • valeriu_48

  • Mesaje scrise: 285
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 y 17 dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Daca nu te supar poti sa-mI spui daca mid-ul arata aceste functii inseamna ca este activat CC pe fluide. Multumesc mult.
  • Kay

  • Mesaje scrise: 1,211
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jan 2008

  • Mesaj Privat
partea de CC la Astra G se ocupa strict de becuri, in rest fiecare senzor are conectica separata in mid si nu se pot activa sau dezactiva individual.
  • nelu.1270

  • Mesaje scrise: 581
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Uitati o schema simpla cu conectare directa la senzorul vas expansiune,care am gandit-o si aplicat-o pe masina mea,unde a dat rezultate,cand a sarit un furtun la radiatorul de caldura de sub bord.Aceasta schema/montaj avertizeaza acustic si vizual.Nu stiu cati observam la timp cand se afiseaza ceva pe display mai ales cand suntem intr-o intersectie sau pe serpentine la munte.Nu raspund pentru cei care o vor monta pe masina.
  • Nelu-RSO

  • Mesaje scrise: 341
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 y1.7dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Simplu si eficient. Buna ideea si schema e foarte simpla.
Skip ads

  • nicunicu

  • Mesaje scrise: 2,597
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2012

  • Mesaj Privat
numai daca si vasu are in el plutitoru magnetic pentru senzor,ca fara el degeaba tragi fire/relee si becuri
  • nelu.1270

  • Mesaje scrise: 581
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Nelu-Rso .....asa e simplu si eficient,am vazut si ce ai postat tu cu senzorul plus legatul la BC,foarte frumos. Nicunicu e clar ca fara vas si senzor compatibile nu se poate face schema,eu credeam ca sa inteles,Un asemenea montaj poate salva motorul de la ce e mai rau.Am pus buzzer pentru a auzi,iar daca nu aud ca am muzica tare macar vad un led care ma deranjeaza la ochi.Numai bine va doresc.
  • T.ion

  • Mesaje scrise: 3,454
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Sper sa iti fe de folos.
(poate va scuteste de ceva bani.)
http://www.youtube.com/watch?v=-5814yr2p_Y [richpin06a]
-Speli bine vasul de expansiune ca pe sticla cu detergent de vase si apa calda.
pana cand, zguduind de vas, sa se auda ca senzor-ul tacane. (atunci tija... de nivel din senzor este libera si tecane. (semn ca tija nu mai este blocata.)

  • deleted-50226

  • Mesaje scrise: 163
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Va salut. o intrebare. imi apare in bord ca nu mai am antigel, borcanul e cu senzor, iar plutitorul pluteste in borcan se vede ca a sarit de la locul lui..am vreo sansa sa il pun inapoi?sau trebuie cumparat alt borcan? Multumesc.
Skip ads

  • deleted-106636

  • Mesaje scrise: 110
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Dec 2015

  • Mesaj Privat
Salut tuturor, tocmai mi sa spart un furtun de la instalația de rãcire și m-am gândit sã-mi pun un vas de expansiune cu senzor de nivel pe un astra g 1.7 ydt 2001, am verificat și am gãsit acea mufã cu doi pini sub vasul de expansiune, menționez cã nu am mid, computer bord, am tid, întrebarea mea este dacã fac aceastã operațiune unde o sã-mi indice cã mi-a scãzut apa din vasul de expansiune, mulțumesc anticipat
  • deleted-88280

  • Mesaje scrise: 193
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2013

  • Mesaj Privat
Trebuie activat Check Control.
La fel mi s-a spart un furtun si am descoperit mufa de la senzor si vasul are deja locasul pentru senzor.
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,657
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Kay a scris:partea de CC la Astra G se ocupa strict de becuri, in rest fiecare senzor are conectica separata in mid si nu se pot activa sau dezactiva individual.

Am si eu o intrebare, acum ca am citit ce ai scris mai sus. Am cumparat un vas de expansiune original de Astra G care are plutitor, as vrea sa fiu atentionat cand se sparge un furtun de ex. si scade nivelul de lichid racire din vas. Inafara de schema home-made a colegului @Nelu.1270, daca vreau sa o fac asa cum a gandit Opel acest mecanism de alarmare (nivel scazut de lichid racire), ce as mai avea nevoie? MID, modul Check Control, activare cu Op-Com ? Orice detaliu este bine-venit. Stima.
  • deleted-88280

  • Mesaje scrise: 193
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2013

  • Mesaj Privat
ahappyuser, e destul de complicat. Eu am montat azi senzorul de nivel antigel si am activat check control din UEC si DIS.
Acum primesc warning cu washer fluid low.
M-am uitat daca am fir tras din fata si nu imi dau seama care este pinul pentru senzorul din fata.

Poate sa confirme cineva daca acolo trebuie sa ajunga pinul de la senzorul de lichid de parbriz?



  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,657
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Eu la Astra G 1.7cdti sunt fara Full CAN/Half CAN, e mai old-school asa... daca pot sa zic. De aceea am intrebat, ca nefiind magistrala CAN nu-i ,,stiinta rachetelor,, sa tragi ceva fire pâna la MID + ce mai e nevoie (o activare, de ex.). Laughing
  • DeadStrokeX

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jul 2016

  • Mesaj Privat
Salutare,

Am un opel astra h, z17dth si vreau sa ii pun vas de expansiune cu senzor de nivel antigel.
Am aceasta mufa pentru senzor, adica toate opel-urile astra h au aceasta mufa sau este o optiune extra?

Multumesc,
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,536
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Caut-o in zona vasului de antigel..ar terbui sa o ai Smile
  • DeadStrokeX

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jul 2016

  • Mesaj Privat
si daca nu o am ce pot sa fac?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR