Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • McFly

  • Mesaje scrise: 1,851
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2007

  • Mesaj Privat
@SUPERDRAGOS & BV19MAX
Urmeaza (azi) sa-mi schimb cutia de viteze de pe Y17DT. Cutia disponibila e F17CR iar cea de pe masina e WR. Am inteles de la voi ca voi putea lua cele 2 roti dintate aferente treptei 5. din cutia WR si le voi putea monta in cutia CR.
Meseriasul care-mi face schimbul de cutie spune ca nu se poate, drept urmare eu trebuie sa fac schimbul de roti dintate. Intrebarea mea e, ce scule speciale (extractoare, etc) am nevoie pt aceasta operatiune? De asemenea, si furca se poate scoate doar prin acel capac, sau trebuie demontata toata cutia?

PS. motivul e evident, sa salvez ce se poate din calitatile cutiei WR privind economia in treapta a 5-a. Rezultatul ar fi undeva la mijloc, pt ca si diferentialul difera, cutia de pe masina are raportul de 3.55:1 iar CR-ul 4.18:1 Sad Sper sa echivaleze prin accelerare mai buna in primele 4 trepte.
Skip ads

  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
iti dai seama ca daca schimbi pinionul de la V va trebui sa o turezi mai mult inainte sa o bagi in a V-a decat o faceai in mod normal ca altfel saracul motor...
  • McFly

  • Mesaje scrise: 1,851
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Conform calculelor:
in a 4-a va trebui turat la 3000 si va ajunge la 74km/h, dupa schimbare in a 5-a viteza asta inseamna 2000rpm.
Cu pinionul original din CR: in a 4-a la 2500=62 km/h, dupa schimbare in a 5-a, 2000 rpm.

In orice caz va fi ciudat si va trebui sa reinvat sa-mi conduc masina.
Inainte de asta, inca nici nu stiu sigur daca se va potrivi cutia CR in locul WR (planetare de ex.). Spre seara ajung la mecanic sa vad ce a reusit sa faca...
  • alinmuresan

  • Mesaje scrise: 349
  • Locatie: Valcea
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2008

  • Mesaj Privat
McFly , eu am incercat chestia cu schimbatul pinioanelor la mine. nu aveam f17 ci un f15 la care voiam sa pun pinion de f10.
nu stiu daca e acelasi lucru si la tine, dar la mine:
cele doua suruburi care tineau furca au iesit foarte foarte foarte greu la f10. au cap de imbus dar sunt date cu solutie de blocare pe filet. le-am incalzit, le-am batut. cu imbus normal nu am reusit sa le desfac, asa ca am cumparat cel mai de calitate imbus pe care l-am gasit la magazin, am taiat o bucata de 2-3cm din el si l-am pus intr-o tubulara de 5 (cred) si am tras cu cheie clicket pana am reusit. eu a trebuit sa fac o improvizatie pentru ca nu am reusit sa gasesc imbus cu cap pentru cheie.
ceva de genul asta imi trebuia


dupa asta, am mai avut cateva sigurante pentru care am avut cleste si mi-a mai trebuit o presa de rulmenti cu 3 craci cu care am scos cele doua roti dintate.
am reusit pana la urma sa le dau jos de pe f10

pasul doi era sa le scot pe cele de pe masina. cric, roata jos, capac lateral cutie scos, loc suficient pentru toata operatia, nu a fost nevoie sa dau cutia jos.
dar pentru mine aici s-a terminat, pentru ca nu am reusit sa desfac cele doua suruburi de la furca. a dat in gol imbusul si s-a stricat capul surubului. trebuia sa-l desfiletez cu o dalta etc, dar nu era loc suficient pentru asta. pana la urma am pus totul la loc si am lasat pentru alta data.
oricum mi-ar mai fi trebuit niste distantiere, ca rotile de la f10 sunt mai subtiri decat cele de f15.

in principiu ar trebui sa fie si la tine la fel, suruburile alea sunt moi rau, poti sa le strici repede
Skip ads

  • ddf

  • Mesaje scrise: 1,346
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Corsa 2003 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Pana la urma a mai intreprins cineva ceva ?
O alta idee : cu ce tip de cutie de viteze se poate inlocui F17 (echivalenta) ?
  • McFly

  • Mesaje scrise: 1,851
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Datele despre F17 le gasesti aici: http://www.opel-infos.de/getriebe/f17.html
Restul in meniul Technik->Getriebe...
Eu n-am intreprins nimic, am cumparat alta cutie F17WR.
  • raduandrei77

  • Mesaje scrise: 791
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Se potriveste pinionul de teapta 5 de la cutia f17wr la cutia f17cr?
  • george_torro

  • Mesaje scrise: 187
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 2000 X18XE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2012

  • Mesaj Privat
Eu am intrebat un mecanic si a zis ca se potriveste,dar trebuie schimbat pinionul fix si pinionul mobil.Eu chiar as vrea sa fac modificarea daca as gasi pinioane (la un pret bun).
Skip ads

  • raduandrei77

  • Mesaje scrise: 791
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Daca reusesti sa faci ceva sa ne spui si noua de unde ai cuparat pinionul si cat a costat.
  • george_torro

  • Mesaje scrise: 187
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 2000 X18XE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2012

  • Mesaj Privat
Cu siguranta o sa postez finalul proiectului( nu s-a postat pe niciuo discutie si fialul ).Sper sa gasesc piesele necesare.
  • ddf

  • Mesaje scrise: 1,346
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Corsa 2003 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Cred ca e mai ieftin sa cumperi o cutie din dezmembrari.
  • george_torro

  • Mesaje scrise: 187
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 2000 X18XE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2012

  • Mesaj Privat
Pai nu vreau schimb toata cutia, schimb doar pinioanele din tr 5,poate mai castig si eu ceva la consum Smile
Skip ads

  • ddf

  • Mesaje scrise: 1,346
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Corsa 2003 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Daca se schimba ca la Dacie in 15 min. se merita cum zici tu. Dar daca trebuie desfacuta cutia cum vad ca scriu unii colegi aici, eu as fi de pãrere ca nu se merita.Cat costa pinioanele separat ?
  • george_torro

  • Mesaje scrise: 187
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 2000 X18XE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2012

  • Mesaj Privat
Nu stiu cat costa.pt desfacere se da roata stanga jos si se desface capacul cutiei,pinioanele pt tr 5 find ultimele.Eu am vorbit cu un mecanic si a zis ca se poate face schimbul fara probleme,dar vroiam sa stiu daa facut cineva pana acuma.Oricum daca gasesc pinioanele o sa fac sigur transplantul.
  • ddf

  • Mesaje scrise: 1,346
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Corsa 2003 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Daca rezolvi ceva sa postezi rezultatul.Succes!
  • nicunicu

  • Mesaje scrise: 2,597
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2012

  • Mesaj Privat
nu este greu de inlocuit pinioanele de la A-5-A
ulei scos din cutie,tubulara de 10mm,cheie tubulara E de 14(parca),ciocanel mic pentru stufturile la furca dorn pentru stift si neaparat o noua garnitura capac cutie viteze,si garnitura capac diferential
  • george_torro

  • Mesaje scrise: 187
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 2000 X18XE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2012

  • Mesaj Privat
Multumesc pt sfat, mai greu este sa fac rost de pinioane Smile .
  • iryss32

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Zafira 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Salutare! Tocmai ce am schimbat la mecanic cele 2 pinioane de a 5-a la zafira z16xe 2001, aveam 100 km/h la 3000 ture, 130km la 4000 de ture, acum am 118km/h la 3000 ture si 130km la 3400 ture. Nu ma intrebati detalii pentru ca nu le am, tot ce pot spune e ca se poate, m-a costat 600 ron cu manopera inclusa. Ca observatie, trebuie sa o duc cu a 4-a mai mult daca ma grabesc sa ajung repede la o viteza mai mare. Pana acum schimbam la 60-80 km/h, acum tre sa schimb la 80-100 km/h. Am facut investitia sa pot merge linistit cu 130-140 km/h (pe autostrada) 2-3 ore cu 3400-3800 ture, macar cu uzura mai mica daca nu si consum. Numai bine!
  • tasedoru78

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Astra 2004 X14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2014

  • Mesaj Privat
am fost de fata cand ai montat pinioanele aceeeasi viteza am si eu la H ul meu si tind serios sa pun bani deoparte sa le schimb si eu
  • ddf

  • Mesaje scrise: 1,346
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Corsa 2003 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2007

  • Mesaj Privat
De unde ati luat pinioanele Si cat au costat ?
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR