Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Uleiuri, Lichide si Carburanti
  • w1sh

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Salutare.Am si eu o mica nelamurire..am tot cautat pe forum si nu m-am lamurit in legatura cu tipul/marca sau acel cod de ulei care trebuie schimbat.Am un Opel astra classic motor z14xep,are 2 ani de cand o am si 11.000km,rezivia nu am facut la timp deci am pierdut si garantia.Ce tip de ulei ar trebui sa cumpar la o masina care are foarte putini km la bord...sa fie gros,subtire nu cunosc.Consumabilele adica filtrul de polen/aer/benzina necesita o schimbare din moment ce nu am parcurs multi km cu masina ?
Din ce am citit pe forum ideal ar fii sa pun GM 5W-30.Astept si alte pareri:)
Skip ads

  • RaduVSU

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Salut. Am acelasi tip de masina si din recomandarile mai multor "mecanicosi" uleiul potrivit pentru motoare de 1.4 benzina e 5w-40 pana in 80-100 mii km si 10 w - 40 dupa. Filtrele se recomanda a fi schimbate la fiecare 10.000 deoarece avem foarte mult praf pe strazile noastre; filtrul de polen poti sa-l schimbi din 20.000 in 20.000 depinde de buget (e in jur de 100 ron), iti dai seama daca e infundat cand ti se aburesc geamurile si nu prea face fata dezaburirea parbriz; filtrul de benzina se poate schimba la 30 - 40 mii si chiar mai mult.
  • w1sh

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mar 2010

  • Mesaj Privat
RaduVSU a scris:Salut. Am acelasi tip de masina si din recomandarile mai multor "mecanicosi" uleiul potrivit pentru motoare de 1.4 benzina e 5w-40 pana in 80-100 mii km si 10 w - 40 dupa. Filtrele se recomanda a fi schimbate la fiecare 10.000 deoarece avem foarte mult praf pe strazile noastre; filtrul de polen poti sa-l schimbi din 20.000 in 20.000 depinde de buget (e in jur de 100 ron), iti dai seama daca e infundat cand ti se aburesc geamurile si nu prea face fata dezaburirea parbriz; filtrul de benzina se poate schimba la 30 - 40 mii si chiar mai mult.


ok mersi frumos Very Happy
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
AGILA - Ulei motor Z10XE, Z10XEP, Z12XE, Z12XEP, Z14XEP
Spor la citit
Apropo, eu am doua care merg cu 0W40 de ani buni si km >134,000 >152,000, nu papa si merg de rup asfaltul. Povestea cu 10W40 nu tine, dar asta este, unii "mecanicosi" habar nu au ca 10W40 si 0W40 sau 5W40 au aceeasi vascozitate la temperaturi pozitive, doar iarna apare diferenta...
Skip ads

  • w1sh

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mar 2010

  • Mesaj Privat
dancuciureanu a scris:AGILA - Ulei motor Z10XE, Z10XEP, Z12XE, Z12XEP, Z14XEP
Spor la citit
Apropo, eu am doua care merg cu 0W40 de ani buni si km >134,000 >152,000, nu papa si merg de rup asfaltul. Povestea cu 10W40 nu tine, dar asta este, unii "mecanicosi" habar nu au ca 10W40 si 0W40 sau 5W40 au aceeasi vascozitate la temperaturi pozitive, doar iarna apare diferenta...



ohoo mersi..am de citit ..sa ma documentez si eu...ca nu prea mi-a pasat de masina Smile
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Pai e masina noua, de draci sa faci la ea ? Ulei, filtre si drum bun !
Iti fac eu rezumatul : pune Mobil 1 0W40 ala american vezi ca il gasesti la automed 44lei bidonul, filtrul de ulei daca aia nu se pricep e cel lung si subtire, ala mai gros si scurt e pe modelele mai vechi.
Filtrul de benzina lasa-l in pace, schimbi aer si polen daca e cazul, vezi si tu ce mizerie gasesti.
  • w1sh

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mar 2010

  • Mesaj Privat
dancuciureanu a scris:Pai e masina noua, de draci sa faci la ea ? Ulei, filtre si drum bun !
Iti fac eu rezumatul : pune Mobil 1 0W40 ala american vezi ca il gasesti la automed 44lei bidonul, filtrul de ulei daca aia nu se pricep e cel lung si subtire, ala mai gros si scurt e pe modelele mai vechi.
Filtrul de benzina lasa-l in pace, schimbi aer si polen daca e cazul, vezi si tu ce mizerie gasesti.


pai da de asta intreb sa ma mai informez si eu..ca nu prea ma interesat de masina ,dar a venit timpu sa imi pese si asta e singuru loc sa ma mai documentez si eu:D
  • litian28

  • Mesaje scrise: 213
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Astra 2019 B14XFL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2008

  • Mesaj Privat
salutare colegi!am si eu o problema cu uleiul la o astra H, 1.4,motor Z14xep, an 2009, ecoflex, km reali 80.000.de cand e la mine masina am incercat cu 3 tipuri de ulei: un Castrol magnatec pe care l-am dat jos dupa 1500 km,un mobil 1 0W40 European cars formula luat de la cluj si produs in usa si un mobil 1 0W40 new life adus din Germania si produs in Belgia.Din toate imi mananca,dar mai mult a mancat din acel Castrol probabil turcesc.am un consum de ulei de cca.1litru la 3000 km.precizez ca la un drum de cca.120 km imi cam papa undeva la 150-200 ml.daca merg prin oras (asa cum majoritatea drumurilor le fac) nu am consum deloc de ulei.incerc sa trec la un 5W40 insa nu stiu la ce sa ma opresc.ma gandeam la un Castrol edge titanium adus din Austria.O fi mai bun oare?O sa mai tempereze pofta de ulei?Problema mea este mai veche si o stie si Dl.Dan.Fostul proprietar de la Germania primul schimb de ulei l-a facut la 41600 km (cel putin apare in cartea tehnica).oricum pana la 68.000 nu avea mai mult de 2 treceri prin service pentru schimb consumabile.Tot mai aman partea cu segmentarea si o sa incerc o chestie de m-a invatat Dl.Dan (caruia tind sa ii multumesc pe aceasta cale pt. bunavointa).La corsa C din 2001,motor Z12XE care am avut-o inainte tot asa am facut pana am ajuns la acel ulei din state si nu mai papa deloc.Multumesc anticipat pentru sfaturile pertinente si bine documentate!
Skip ads

  • bgd92

  • Mesaje scrise: 859
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Salut ! Parerea mea este ca masina are o problema clar, nu uleiurile de pe piata noastra...cel mai bun ulei pt tara noastra ar fi 5w40 ; avand in vedere ca ai un motor banal de 1.4 aspirat...nu prea are rost sa te arunci la bani ; incearca un Valvoline Syn Power 5w40 ; eu am gasit la 110 lei bidon de 4 litri ; mi se pare avand in vedere raportul calitate pret ; daca si cu acesta sau orice alt ulei 5w40 iti consuma...parerea mea este sa bagi un duralube in motor, poate mai ameliorezi ceva ; nu sunt adeptul aditivilor in motor...dar daca vrei sa amani segmentarea, poate isi face efectul ; bafta
  • litian28

  • Mesaje scrise: 213
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Astra 2019 B14XFL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2008

  • Mesaj Privat
multumesc pentru raspuns si sfaturi!o sa mai astept ceva pareri si de la ceilalti colegi de forum si dupa o sa iau o decizie.numai bine
  • CristiNistor

  • Mesaje scrise: 267
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Eu folosesc Castrol Edge 0W 30. Am mai pus si Castrol Magnatec 5W30 A3/B4 cu norma GM long life. Ambele au fost si sunt OK, schimbul facanduse la an.. Dupa cum zicea si predecesorul meu sunt sanse mari ca motorul sa aiba o problema la cat ulei consuma. Ar fi bine sa ceri o parere mai avizata de la un mecanic bun.
Bafta
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Evolutia a fost asa : X10/12XE -> Z10/12XE -> Z10/12XEP hopa si Z14XEP dupa care seria A14xxx cu sau fara turbina dar cu VVT.
Toate au avut nevoie de ulei sintetic schimbat la timp (km sau 1 an), cand nu se face asta si mai pui si o stationare indelungata segmentii de ungere se vor gripa, apar depuneri in motor, sorb infundat si tot balamucul.
Nu este o problema singulara sau punctuala ca e Opel si motorul belea, aceleasi probleme apar la alte marci.
O segmentare costa numai ca manopera te cam rupe chiar daca folosesti aceeasi segmenti curatati ca ai destule garnituri, suruburi, piulite, solutii curatare, ulei, antigel, simeringuri etc. , deci de unele piese nu scapi.
Exista si metode non invazive de rezolvare consum ulei de la segmenti blocati. Cea mai simpla este ulei subtire 0W40 sau 5W30, engine flush, schimb la 3-5,000km, ulei de curatare gen high mileage 10W40 dar asta doar vara. Dureaza ceva timp sa aduci motorul in mintile lui dar nu desfaci nimic.
Exista si metode mai rapide gen cateva zile si ceva schimburi de ulei cu flush si nu trebuie segmentat motorul, eventual se curata ce se poate manual chiulasa parte superioara, baie, sorb, capac culbutori (carter superior), admisie, egr, throttle...putin mai multa munca dar rezultate rapide.
Skip ads

  • jan30

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Meriva 2005 z14exp
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2013

  • Mesaj Privat
va salut pe toti , am o intrebare > dvs. cat ulei puneti in motor 3.5 litri sau cat va indica joja la maxim - jumatate sau minim ma gandesc ca nu ar fi aceeasi cantitate de ulei ?
  • Maryo78

  • Mesaje scrise: 119
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2005 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Aug 2013

  • Mesaj Privat
Salutare opelisti. Urmeaza sa fac peste 2 zile schimbul de ulei la masina mea opel astra h z14xep 2005, am cumparat uleiul de vreo 2 saptamani, dar astazi a trecut pe la mine un prieten si a vazut uleiul care l-am luat si a spus ca este doar pentru motoare diesel. La magazinul de piese auto mi-au spus ca e bun si pentru benzinare. Anul trecut tot acest ulei l-am pus in motor,Castrol Edge 5w-40. Acum nu stiu ce sa fac sa-l mai pun sau nu? Este bun pentru masina mea? Intr-un an fac in total cu masina in jur de 6000 Km. Atasez si 2 poze cu acest ulei..
  • alexx1402

  • Mesaje scrise: 1,753
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2017 B16DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Are certificare Dexos2, deci il poti folosi.
  • Maryo78

  • Mesaje scrise: 119
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2005 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Aug 2013

  • Mesaj Privat
Mulțumesc alexx1402
  • danpet

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 1994 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Citat din cartea masinii (Astra H):
"Vâscozitatea uleiului de motor trebuie sã fie 0W-30, 0W-40, 5W-30 sau 5W-40."
Cand am luat masina,am gasit in portbagaj un bidon de ulei Castrol Edge 5W30.Banuiesc ca asta a fost uleiul bagat in motor si ma gandeam sa fac schimbul cu acelasi tip.Ce parere aveti?...Am vazut ca dl. Dan C. recomanda 0W40.
Masina are 70.000km pe bord,dar apreciez ca ar putea vea maxim 130-150.000km reali.Nu stiu inca daca mananca ulei (am facut abia 250km).
Ce ma sfatuiti?
  • stolniceanulucian

  • Mesaje scrise: 286
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2009 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Dan C. recomanda 0W40 (Mobil 1) pentru ca are putere de curatare mai mare.
Daca motorul nu este foarte batran sau forjat ca sa aiba depuneri atunci e ok si un 5w40 de calitate.
  • danpet

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 1994 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Am intrebat ieri,la reprezentanta Opel din Sibiu si raspunsul a fost: 5W30 full sintetic.Meseriasul,ascultand motorul...a apreciat ca are sub 100.000km.
Cred ca voi baga Castrol Edge 5W30.
  • stolniceanulucian

  • Mesaje scrise: 286
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2009 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Este un ulei bun dar este foarte subtire la cald si este posbil pe timp de vara la viteze de autostrada sa ti-l consume.
La acelasi pret gasesti Mobil 1 0w40 care este mult mai bun.
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Uleiuri, Lichide si Carburanti

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR