Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Trenul de Rulare
  • tase

  • Mesaje scrise: 1,985
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Bielete antiruliu....?!
Skip ads

  • AudiRS6

  • Mesaje scrise: 183
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Una cred ca e schimbata. Nu stiu exact care.
  • 13nicu

  • Mesaje scrise: 1,487
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2002 hatch y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2012

  • Mesaj Privat
Eu daca iti spun tie ca la roata mea fata dreapta se aud niste ,,zgomote foarte puternice,, , tu ce vei intelege ?
...compara cu ceva , aseamana cu ceva ...altfel de unde sa ghicim ?
Probabil e destrans ceva daca tot s-au facut atatea schimbari pe acolo.
  • AudiRS6

  • Mesaje scrise: 183
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Am descris toate astea, dupa ceea ce mi-a spus tata, fiind masina lui. De indata ce o voi conduce si eu, am sa zic exact cum suna.
Skip ads

  • rider1

  • Mesaje scrise: 704
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Eu zic ca sunt capetele de bara. La mine asta a fost cauza zgomotului foarte deranjat la trecerea peste denivelari mici sau drum neasfaltat. La service au zis ca sunt in regula. Am schimbat pivoti, amortizoare, flanse, bielete antiruliu si nimic. Abea dupa ce am demontat capul de bara am vazut buba.
  • raducatalin1

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2012

  • Mesaj Privat
Gata, la mine sa rezolvat, am avut o spira de la arcul de pe stanga fata rupta si statea in farfuria aia sau cum se numi.
  • octavio70

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Italia
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2014

  • Mesaj Privat
bucsile de la bascula fata se gasesc pe undeva?
mi se pare ciudat ca pentru 2 bucati de cauciuc duse sa schimb tot bratul.....
  • AudiRS6

  • Mesaje scrise: 183
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Dec 2007

  • Mesaj Privat
AudiRS6 a scris:Salut.
La un Astra G 1.2 16V din 2000 dupa schimbul discurilor fata-spate, placute fata, flanse amortizoare, si inca cateva chestii neimportante pt problema descrisa, au aparut niste zgomote foarte puternice la roata dreapta-fata, numai la trecere peste denivelari/gropi. Inainte de aceasta revizie, masina nu avea niciun fel de zgomot. Mecanicul a zis ca e amortizorul, dar cred ca nu asta e problema din moment ce inainte nu avea pic de zgomot. Citind prin topic am observat descrise unele probleme de acest gen dar numai dupa schimbul amortizoarelor, ceea ce acum nu este cazul deoarece am schimbat doar flansele. Deci care ar putea fi cauza-solutia?
Merci anticipat


S-a rezolvat problema atunci la un "mecanic simplu de Dacii". La partea de sus de la amortizoare (dupa schimbarea flanselor de la amortizoare) mesterii au pus 2-3 piese in alta ordine, asta a dus la ruperea bieletei antiruliu (daca bine imi mai aduc aminte), asta cauzand zgomotul f puternic.
Skip ads

  • mar
  • **
  • 130 mesaje
  • din 02 Mar 2008
  • Vectra 2001 y2.0dth
  • Hunedoara
  • mar

  • Mesaje scrise: 130
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Vectra 2001 y2.0dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Giulyano a scris:Salutare.Deci sa povestesc:am schimbat toata mecanica pe fata si pe spate inclusiv amortizoare,arcuri,flanse.Dar surpriza...dupa 4 zile am o batatie in caroserie..ceva metalic...inclin sa cred ca spre partea stanga...nu imi dau seama exact.Bun.Acum: acea bataie nu se aude la gropi..se aude la drum intins...pe un asfalt care nu are nici o groapa....undeva intre 40 si 80 km/h.Am fost la service au tras de toate alea pe acolo...in concluzie..nimic..toate sant bune.Ce am remarcat...daca masina este rece nu bate deloc...bataia apare cand motorul este cald,parca ceva se misca pe sub masina ca si cum ceva nu este strans..dar toate sant stranse.Parca da cu ciocanul sub masina....o simt in volan, in pedale,in maneta de la schimbator..si chiar se ude tare.Nu imi dau seama ce poate fi..la fel si cei de la service.A da...daca ma opresc cand bate si apas pe botul masinii se aude si in balans.A mai intalnit cineva asa ceva?Multumesc anticipat.


Exact aceasi problema o am si eu si nu depistez de la ce ar putea fi...Daca cineva a depistat de unde se aude acel zgomot ROG FOARTE FRUMOS sa ne spuna si noua ...ca eu nu stiu ce sa-i mai fac.Multumesc anticipat.
  • danut32

  • Mesaje scrise: 360
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Apr 2012

  • Mesaj Privat
S-ar putea sa ai cauciucurile uzate neuniform. Nu uzate sau roase in sine, doar ca uzura e neuniforma si nu se prea vede la ochi desi gumele arata foarte bine, zici ca te mai tin inca trei ani. Se intampla la cauciuri de calitate slaba sau din cauza suspensiei uzate.
Incearca sa schimbi rotile fata cu cele spate prima data, daca nu se mai aude e clar - alte cauciucuri.
S-ar putea insa sa ai si gumele spate uzate la fel, vezi ce se intampla cand pui cauciucurile de iarna.

Si eu aveam zgomote ciudate, am batut la cap toti mecanicii cu suspensie, bielete, arcuri si toate cele si nimic, pana mi-a zis unul de la vulcanizare treaba asta. Normal ca nu l-am crezut, si am facut cu nervii pana a venit vremea sa pun gumele de iarna si au disparut zgomotele. Primavara urmatoare, am pus gume de vara noi si n-am mai avut nici un zgomot.
Nu are legatura cu temperatura motorului, dar uneori putem evalua gresit imprejurarile in care se desfasoara anumite chestii.
  • rhydin

  • Mesaje scrise: 1,369
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2013

  • Mesaj Privat
si eu am vibratie , la viteze peste 90km se simte cel mai bine, aseara am descoperit si cauza, rulmentul de la un amortizor!
  • danut32

  • Mesaje scrise: 360
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Apr 2012

  • Mesaj Privat
De la amortizor?
Skip ads

  • nicunicu

  • Mesaje scrise: 2,597
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2012

  • Mesaj Privat
vibreaza rulmentu de la amortizor ! la peste 90 la ora?
cea mai tare aberatie,verifica,colegu,rotile pe fata ,echilibrarea lor si daca ai jantele strambe si lasa rulmentu in pace
  • rhydin

  • Mesaje scrise: 1,369
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2013

  • Mesaj Privat
nicunicu pai cum sa-ti zic, l-am vazut pe om aseara ca zicea, bucsa dusa, tot misca tot asa, defapt zice ca nu e bucsa , desface capacelul de la amortizor, si se vedea cum facea surubul stanga dreapta, de strans era strans, cauciucurile sunt noi, jantele noi nu sh,echilibrate sunt!
si mi-a zis ca e rulmentul de la amortizor.
ps: la viteze mici nu se simte nimic, absolut nimic, deaia zic ca doar la peste 90 se simte vibratia.
apropo de schimbat bucsi, bielete toate sunt schimbate de curand. doar amortizoarele le mai am de schimbat.
  • KenzOOO

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2012

  • Mesaj Privat
craciun mihai a scris:
craciun mihai a scris:
craciun mihai a scris:
craciun mihai a scris:salut
am o vectra b 2001 si dupa ce rulez suficient sa se incalzeasca rotile, pe partea dreapta fata se aude un vuiet, in functie de cum lanseaza masina pe asfalt -sus-jos. cand se lasa se aude, cand se salta nu.
e posibil sa fie vreun capat de planetara?
e singurul lucru neschimbat recent.

am schimbat si capetele de planetara intre ele, am mers si la mecanic sa-mi verifice rulmentii....acelasi zgomot tampit.
nimeni nu are habar de ce ar putea fi vorba? Rolling Eyes

am schimbat si tripoda-acelasi simptom
are cineva idee ce ar mai putea fi? Pana acum nici un mecanic nu a putut sa-mi dea un raspuns.

am rezolvat problema.
era suportul motor dreapta dus.

Salut! Aceeasi problema o am si eu, te referi la tamponul motor de langa filtrul de aer? adica asta?

  • sandualex1973

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Feb 2015

  • Mesaj Privat
Zgomotul se aude cind virezi pe loc sau in mers? La mine scirtaie cind virez pe loc si mec a schimbat doua flanse de cauciuc din capetele telescoapelor si mu mai face.
  • KenzOOO

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2012

  • Mesaj Privat
La mine nu scartaie, se aude un vuiet in mers cand lanseaza masina, exact aceeasi problema pe care a avut-o si Craciun Mihai.
  • danut32

  • Mesaje scrise: 360
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Apr 2012

  • Mesaj Privat
Vezi sa nu fie de la cauciucurile uzate neuniform. Nu-ti dai seama la ochi, intreaba un mecanic.
  • KenzOOO

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Zgomotul il am mai de mult timp, iar cauciucurile au fost schimbate, deci asta e exclus. Mecanicul a zis ca ar fi tripoda, dar am vazut la colegul de mai sus ca el a schimbat-o fara niciun rezultat. Am sa schimb tamponul motor pentru ca oricum imi vibreaza in interior bordul la relantii si la decelerare, iar daca dispare si acel vuiet cu atat mai bine.
  • Vlad257

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2013

  • Mesaj Privat
Buna seara am si eu un Astra G din 2001 benzinar si cand iau viraj stanga se aude un scartait/fluierat de la rotile din fata. Am tot umblat la mecanici cu ea dar nimeni nu a putut sa spuna nimic exact fiecare imi spunea ca este altceva , am schimbat chiar si butucu cu rulment in ambele parti si degeaba , poate ma puteti ajuta voi cu o sugestie ceva,
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Trenul de Rulare

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR