Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel
  • sykeze

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Vectra 2004 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Salutare! Am un opel vectra c din 2004, 123000 km rulati, motor Z19DTH, 150 cai. Ma confrunt cu urmatoarea problema ... Pe galeria de admisie exista 4 supape legate intre ele printr-o tija si actionate de un motoras situat pe supapa a doua. Problema este ca nu mai am tija deci nu mai functioneaza toate supapele, decat cea activata de motoras (motorasul este functional!). Pe tester imi da eroare de pierdere de presiune la admisie, probabil exista o uzura intre supape si si corpul galeriei. Ca simptome am o scadere de putere, consum mare (aproximativ 9-10 l/100 km) si trepidatii la accelerare!
Daca v-ati confruntat cu asemenea probleme ... va rog mult astept sfaturile si parerile voastre!
Skip ads

  • iulian1971

  • Mesaje scrise: 7,081
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Bine ai venit.
Documenteaza-te nitel:
https://www.clubopel.com/vie...63&highlight=
https://www.clubopel.com/viewtopic.php?p=1014913
https://www.clubopel.com/vie....php?t=42664&
Spor la citit. Very Happy
  • CrisGTS

  • Mesaje scrise: 82
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jun 2010

  • Mesaj Privat
este o problema cunoscuta. uite ce probleme am eu, inca si acum dupa ce am schimbat galeria + motorasul: https://www.clubopel.com/vie...p=1184597#1184597
  • sykeze

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Vectra 2004 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jan 2009

  • Mesaj Privat
dar nu exista posibilitatea sa schimb decat supapele si sa pun o tija noua?
Skip ads

  • b_67_dec

  • Mesaje scrise: 64
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Salutare imi poate da si mie cineva un sfat cu privire la galeria de admisie? Mai exact la y20dth am pus-o pe tester si presiunea in galeria de admisie este zero. Am scos senzorul de turbo l-am curatat cu spray wd40 si tot degeaba ma gandesc ca l-am stricat cand l-am curatat. De mers merge fara nici o problema doar cand depasesc 130 km\ h m-i se aprinde beculetul si atunci scade puterea si nu se mai tureaza mai mult de 2000 rot/min. Am luat Egr de la dezmembrari si pompa vacum si ambele functioneaza perfect. Acum vreau sa stiu si eu daca sezorul de turbo este acelasi cu senzorul de presiune vreu sa-l schimb sau sa le schimb pe amandoua si sa curat si galeria de admisie poate scap de aceasta problema . Astept sfaturi si pareri!
  • iulian1971

  • Mesaje scrise: 7,081
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Daca presiunea in admisie e 0, atunci senzorul e defect sau firele din mufa senzorului sunt in scurt/rupte si nu fac legatura intre senzor si ECU.
Fa proba cu alt senzor de presiune.
  • danielddd

  • Mesaje scrise: 527
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Astra 2002 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2010

  • Mesaj Privat
pt colegul cu vectra c de 1.9 150 cp: Cineva din oras la mine a avut aceeasi problema,l-a tot necajit admisia si clapeta de acceleratie din ce imi amintesc.Rezolvarea a fost anularea din soft a acelui motoras si acelor clapete de pe admisie(banuiesc ca au fost indepartate) si nu mai are probleme.Nu stiu prea multe detalii,venise la mine cu alta problema electrica si cand l-am intrebat ce a mai facut pe la masina a zis ca i-a anulat comenzile sau ce-or fi alea de la galeria de admisie,din soft.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR