Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra F
  • micky2010

  • Mesaje scrise: 507
  • Locatie: Alba
  • Masina: Corsa 1998 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Inca nu m-am apucat de schimbat becurile. E prea frig afara si nu ma atrage cheful de munca. Cand da caldura ma bag si dezmembrez bordul si tot ii dau de cap.
Skip ads

  • 0va

  • Mesaje scrise: 950
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Se pot schimba, dar trebuie desfacute butoanele si se folosesc leduri de 3mm. Trebuie pistol de lipit xaci becurile sunt lipite.
  • andrea121

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2015

  • Mesaj Privat
Buna tuturor, imi cer scuze daca mesajul meu duce spre off-topic insa cred ca aici imi pot gasi raspunsurile fara a mai deschide un nou topic. Situatia este chiar asa am demontat bordul (Astra F Van '94) dupa un tutorial de pe forum in speranta sa schimb un bec insa nu am reusit sa scot acel cablu de la kilometraj si mi-a fost teama sa trag de el sa nu se rupa, si am observat ca lipsesc multe bec-uri cum ar fi toata linia de sus de langa semnul (!) pana la semnalizare iar lacasul respectiv nu permite bec, cu 'dulie' nu are acele semne in care trebuie sa se invarta si sa se prinda, este normal sa fie asa? ce bec-uri se potrivesc acolo? si o alta problema cand trag frana de mana imi apare semnul (!) nu ar fi trebuit sa apara semnul (P) cu toate ca am bec si este functional? Multumesc
  • micky2010

  • Mesaje scrise: 507
  • Locatie: Alba
  • Masina: Corsa 1998 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Apr 2010

  • Mesaj Privat
0va a scris:Se pot schimba, dar trebuie desfacute butoanele si se folosesc leduri de 3mm. Trebuie pistol de lipit xaci becurile sunt lipite.


Asta stiu si eu. Dar enigma este cum dezmebram cele doua butoane de AC si circuit inchis. Am dat jos capacelele de la butoane dar atat. Nu stiu cum se dau jos butoanele.
Skip ads

  • dars

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 1997 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2009

  • Mesaj Privat
cand am schimbat becurile la mine, le-am dat jos cu tot cu modului de butoane pentru ventilatie.
  • bidineiovidiu

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1997
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Dec 2015

  • Mesaj Privat
Salut problema cu becurile e cam complicata pentru ca sunt cositorite de cate 2 lamele. trebuie data toata masca jos + toate cele 3 butoane de reglaj (cald rece)(puterea de suflare)(pozitia de suflare) eu deabea la ora asta am terminat de schimbat. dar mam pricopsit cu o alta problema mi-a sarit un cablu de la (cald rece) afara si habar am cum sal montez inapoi.... gasesc eu o solutie
  • cofy
  • *
  • 5 mesaje
  • din 11 Jan 2016
  • Tigra 1996 Y16XE
  • Constanta
  • cofy

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Tigra 1996 Y16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2016

  • Mesaj Privat
salut sunt nou pe aici sper sa scriu unde trebuie
o problema am si eu la o tigra din 96 m-am hotarat sa schimb luminile de la consola cu unele albastre cele vechi nu functionau crezand ca sunt arse dupa ce am demontat tot am pus sm-deurile si am aprins luminile dar surpriza nu sau aprins am mai controlat pe la fire ce era acolo dar totul parea inregula ce ar mai fi de controlat ca sa le pot pune in functiune
  • florin baltatescu

  • Mesaje scrise: 420
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2011

  • Mesaj Privat
,,sm-deurile" , trebuiesc montate respectand polaritatea , adica respectat + si -- , altfel nu se aprind !
Skip ads

  • cofy
  • *
  • 5 mesaje
  • din 11 Jan 2016
  • Tigra 1996 Y16XE
  • Constanta
  • cofy

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Tigra 1996 Y16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2016

  • Mesaj Privat
k am respectat treaba asta stiu ca e ca si la leduri le-am tot invertit dar degeaba treaba e ca azi am incercat si cu beculetele ei dar tot nu merge nu stiu sa le fac eu legaturile altfel are vro siguranta ceva unde sa verific?
  • cofy
  • *
  • 5 mesaje
  • din 11 Jan 2016
  • Tigra 1996 Y16XE
  • Constanta
  • cofy

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Tigra 1996 Y16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2016

  • Mesaj Privat
stie cineva la tigra chestia aia care baga aer cald in admisie cum se repara a facut cineva ioperatiunea asta sau de ce nu mai merge
  • micky2010

  • Mesaje scrise: 507
  • Locatie: Alba
  • Masina: Corsa 1998 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Pana la urma am reusit la F-ul meu sa schimb becurile de la AC si recirculare. Operatiune chinezeasca nu gluma. Trebuie desfacut absolut toata consola principala si panoul alb cu cele trei rotite. Acolo e aiurea. Tot ce inseamna cabluri arcuri si furtunase trebuie scoase afara. Dupa aceea compartimentul cu cele 2 butoane se detaseaza de panoul alb. Si acum cu rabdare multa se desface acel compartiment. Se dau jos capacele butoanelor si apoi se desface compartimentul in sine cu grija sa nu pierdeti piese. Sunt acolo doua arcuri destul de mici. O data desfacut compartimetul aveti acces la becuri sa le schimbati si cositoriti. Ori se pun tot becuri ca cele originale ori becuri un pic mai mari de 1.2 W ca cel de la dezaburire - aici trebuie facuta o mica modificare ca sa intre cum trebuie. Pun si niste poze desi nu am reusit sa fac in toate etapele. Oricum trebuie sa aveti vointa sa faceti operatiunea asta Smile))))

  • CIonita559

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2019

  • Mesaj Privat
Salut detin si eu de curand un opel astra f si nu stiu de unde sa alimentez cu curent butoanele de la recirculare si ac.Daca ma poate ajuta cineva.Multumesc frumos
Skip ads

  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,451
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
@CIonita559: ce vrei sã realizezi, cã nu e prea clar ce vrei?
  • CIonita559

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2019

  • Mesaj Privat
Salut nu lumineaza butoanele de ac si recirculare nu am fire trase la becuri si vreau sa le fac sa mearga.Problema este ca nu stiu de unde sa trag fire
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,451
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Cum nu ai fire? Le-ai cãutat și nu dai de ele? Acolo îți trebuie un (+) dupã contact...
  • CIonita559

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2019

  • Mesaj Privat
Da am cautat si nu am dat de fire cred ca a mai umblat cineva inainte si nu le-a mai pus.Pot sa iau + din cele 3 becuri care lumineaza consola? Multumesc frumos
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,451
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Da, poți.
Dar ar trebui sã mai cauți firele alea...cã doar nu le-o fi tãiat...
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra F

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR