Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • bamse_pistol

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2006 ah19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Salutare! Conduc un astra h de 1.9 diesel 74kw 2005. Masina este cu filtru de particule. Problema mea este ca se regenereaza foarte des filtrul de particule.Se intampla asta la fiecare 600 de km parcursi.Conduc destul de sportiv majoritatea drumurilor sunt in exterior iar treapta a 6a masina mea o vede doar de la 120 de km la ora in sus. In oras merg cu 60-70 cu treapta a 3a.Turometrul nu coboara sub 2000 de ture. Am facut o spalare de filtru de particule la un service in Brasov cu o solutie profesionala de la Liqui.Se demonteaza sonda de pe filtrul de particule se injecteaza solutia si se tine motorul turat etc...dar nici un efect,masina isi face in continuare regenerari.In timpul in care isi face o regenerare pana nu consuma 1.5-2.0 litri de motorina (uneori si mai mult ca dau tare in ea sa se curete nu de alta) nu se opreste din regenerat. Am facut regenerari in toate felurile:fortate,in sarcina,pe autostrada,in panta,talpa pe ia,mers cat poate sa duca dar nimic...fenomenul se tot intampla.Folosesc ulei special pentru opel diesel, alimentez numai cu un tip de motorina de la aceiasi statie si motorina este de top.Pe tester dupa regenerare imi arata ca este ok dar dupa cei 600 de km filtrul iar este plin 100%. Cum sa fac sa lungesc ciclul asta al ei sa nu se mai regenereze asa de des? Multumesc!
  • alexx1402

  • Mesaje scrise: 1,753
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2017 B16DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Nimic iesit din comun, 600km nu inseamna "foarte des", e normal.
  • john_doe200616

  • Mesaje scrise: 447
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 1996 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2015

  • Mesaj Privat
https://www.clubopel.com/viewtopic.php?p=1372806 - ia citeste ce scrie pe aici....colegul alexx1402 are dreptate...
  • bamse_pistol

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2006 ah19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Salutare! Am diesel pentru ca fac multi km si ar trebui sa ies mai bine la consum.Asa cu regenerarile astea ajung la egal cu un benzinar.Sunt de parere ca ard motorina degeaba numai pentru un filtru.Din ce am citit pot anula filtrul. Ce parere aveti de aceasta manevra? Influenteaza itp? La revanzarea masinii la rar?
  • alexx1402

  • Mesaje scrise: 1,753
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2017 B16DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Se poate elimina si va trece ITP-ul fara probleme, doar ca te costa vreo 200euro dezactivarea.
Cu 2-3l de motorina economisiti la fiecare 600km cam greu o sa-ti amortizezi investitia.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR