Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira A
  • Ducucucucu

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Zafira 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2015

  • Mesaj Privat
Buna ziua! Am o zafira 2001 1.8 16v. Am schimbat acum 5 luni kitul ambreiaj, iar dupa 5 luni s.a lasat pedala de ambreiaj aproape de tot. Am schimbat pompa de la pedala. S.a ridicat pedala mai mult de cat trebuie. Dupa 5 zile s.a lasat din nou pedala. De data asta de tot. Se sparsese rulmentul de presiune. Am schimbat cu unul trw, iar acum dupa o sapt. IAR S.A LASAT PEDALA. Cam la jumatatea cursei. Innebunesc. Ce ar putea fi? Nu scapa lichid pe nicaieri....nu o fi lichidul cel care trebuie?mecanicul a pus dot4 Ajutati.ma va rog!
Skip ads

  • T.ion

  • Mesaje scrise: 3,454
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2014

  • Mesaj Privat
DOT 4 - si trebuie.

Verifici Nivelul din vas. - si daca este scazut s-ar putea sa ai si scurgeri completezi si vezi.
Vezi zona la niplu de aerisire - vezi sa nu fie slabit sau sa nu aibe scurgeri si zona T-ului vezi si la pompa de ambreiaj.
Verifica asfaltul de sub masina de scurgeri.

Faci o aerisire ca la frana iti ei un ajutor, care sa faca pedale. (citeste in poze in link-uri.)
iti trebuie o cheie/inelara de 9 pentru niplu de aerisire (un bidonas cu ceva lichid de frana (1/4) si un furtunas scufundat in lichidul de frana din bidon.) -furtunasul sa stea bine pe capul la niplu sa nu prinda aer.

Sa verifici intre timp si lichidul din vas sa nu scada prea mult.

Vezi poza.
https://www.clubopel.com/viewtopic.php?p=1824522
https://www.clubopel.com/vie...p=1835703#1835703
https://www.clubopel.com/vie...p=1691058#1691058 - -----------
https://www.clubopel.com/vie...p=1690762#1690762 - aerisire.

Daca tot se lasa trebuie sa verifici tot circuitul.
in link-uri o sa vezi tot circuitul.
Urmareste daca ai scurgeri sub masina asa gasesti mai usor zona.
Sper sa nu fie din interior de la conducta rulment cum a fost la mine sau la T

Verifica mai atent Furtunul flexibil, T-ul , niplu si Conducta de la rulment sa aibe siguranta pusa la T eventual misca usor de T poate se aseaza garnitura din el.

Vezi ce mai spun colegi.
Daca nu te doare mana poti cauta si pe forum.
  • Ducucucucu

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Zafira 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2015

  • Mesaj Privat
Mersi T.ion. O sa incerc maine sa fac exact ce ai zis. Tipul asta de aerisire nu a facut.o nici un mecanic din cei doi la care am fost. O sa incerce mecanicul din mine treaba asta. Nu am scurgeri si nivelul lichidului din vas nu se schimba, de aceea cred ca prinde aer pe undeva, ori e pe undeva vreun por. Verific,Multumesc ca va pasa. Sunt disperat. Nu mai am nici o siguranta in ambreiaj. M-a lasat de doua ori, insa am avut noroc ca nu s-a lasat de tot pedala cand am avut un drum de bucuresti.
  • Ducucucucu

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Zafira 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2015

  • Mesaj Privat
Hopa henț! Si.a revenit pedala. E din nou tare...dupa ce am mers cu masina 10 minute, de dimineata. Oricum voi verifica traseul de presiune!
Skip ads

  • T.ion

  • Mesaje scrise: 3,454
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Nu te imbata cu apa rece... ca singura nu se aeriseste.
Faci o aerisire cred ca are aer instalatie.
(Verifica nivelul de lichid de frana...)

Nu o sa iti placa daca te lasa pedala de tot.

Pana la service numai eu stiu cum am dus-o cu ochi pe cheie si pe frana plus plecare directa cu a-2-a de pe loc fara pedala de ambreiaj plus plimbat 50km intre service-uri.
  • Ducucucucu

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Zafira 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2015

  • Mesaj Privat
Am verificat traseul, NICI O SCAPARE PE NICAIERI! NIVELUL LICHIDULUI DIN VAS E ACELASI. Cand apas pedala de ambreia dimineata, dupa ce masina a stat in parcare o noapte intreaga, mai intai are aprox 10% cursa moale, iar dupa ce am schimbat de cateva ori vitezele (am calcat ambreiajul) pedala se intareste egal pe toata cursa. Cei 10% sunt ca si cum as apasa pe un arc, mie-mi da impresia ca este aer in pompa centrala de abreiaj. Pompa a fost inlocuita....in service cu una noua, asa zic cei de la service. Insa eu suspectez doar schimbarea ei cu una sh, sau inlocuirea garniturii din interior (imi pare rau ca nu stiu ce s-a intamplat in service deoarece am lasat masina acolo). Poate pompa sa prinda aer cat sta?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR