Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra F
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,451
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Rekxi a scris:Buna, am gasit aceste mufe langa farul de ceata din stanga cineva vreo idee ce ar putea fi?


Eu zic ca sunt conectori dela claxon.
Skip ads

  • Rekxi

  • Mesaje scrise: 104
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2008 z16xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2015

  • Mesaj Privat
acolo jos? langa farul de ceata din stanga? sunt 3 fire, claxon am, adica functioneaza, Claxonul din fabrica unde se afla? pe la radiator? jos sus ?
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,451
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Este acolo unde sunt firele: sub aripa stângã, lângã proiectorul de ceațã.
  • Rekxi

  • Mesaje scrise: 104
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2008 z16xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2015

  • Mesaj Privat
La mine sunt doua claxoane .Atunci nici unul nu este cel original?
Skip ads

  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,451
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Nu am vazut la (nicio) Astra F acea pozitionare ... Probabil e un "tuning" de cartier ...
  • Rekxi

  • Mesaje scrise: 104
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2008 z16xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2015

  • Mesaj Privat
S-ar putea Very Happy
  • Attiliusz

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Aug 2017

  • Mesaj Privat
Buna ziua!
Am si eu o problema,, poate cineva ma poate ajuta,,
Am un Opel Astra F 1,6 benzina ,,Motorul era inainte cu aprindere (delcou) acuma este cu bobina de inductie(daca am scris corect) se pate schimba fara sa modifici capacul de chiuloasa? c-am se prelinge uleiul la imbinare , unde este semeringul de ax cu came partea cu bobina de aprindere,,Sper se nu fie lipit doar cu silicon,, am ceva dubii,,
multumesc anticipat pentru ajutor !
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,451
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Datele pe care le dai sunt absolut insuficiente și absolut neclare:
-nu spui ce motorizare ai (codul motor), cilindreea e nefolositoare;
-nu spui ce transformãri a suferit motorul, dacã a ajuns dela aprindere cu distribuitor la modul de aprindere;
-ce vrei sã schimbi ”fãrã sã modifici capacul de chiuloasã”?
Skip ads

  • Attiliusz

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Aug 2017

  • Mesaj Privat
Mersi Bibu pt raspuns!
Scuze,, am uitat niste date.. codul motor e X16SZ..
S-a trecut de la aprindere delcou la unitate aprindere bobina de inductie,,
atat doar,, motorul functioneaza bine,, dar se prelinge ulei la suportul de bobina,,,, suportul care are ceva zimti deasupra,, de racire ma gandesc,,mi s-a spus ca e altceva de vina, degeaba cumpar inelul interior,, Sad cica trebuie capac de chiuloasa care avea delcoul original adica fara capac delcou..
Mersi foarte mult,, cred ca am scris ce ma doare..
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,451
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Am înțeles ce motor ai și cã ai ceva scurgere de ulei...dar doar atât. În rest, nebuloasã. Se pare cã datoritã unui anume grad de (ne)stãpânire a limbii române, care pe mine mã depãșește...și cã, totuși, tu știi de ce ai nevoie ptr remediere...deci, baftã și spor!
PS
Dacã am înțeles eu, totuși, ceva, cred cã am mai citit pe aici pe forum, de ceva scurgere de ulei pe sub modulul de aprindere și despre cum se remediazã...dar cam atât îmi aduc aminte despre subiectul ãsta.
  • RMariaGotia

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2021

  • Mesaj Privat
Salutare, sunt nou pe aici. Am o problema cu fulia vibrochen care este uzata si scârtâie. Problema este ca nu o gãsesc pe nicãieri. Este cea simpla, curea trapezoidala fãrã caneluri, prindere cu Surub pe centru. Masina este un opel astra f 1.6 I. Diametrul este de 150 mm, și fãrã sa îmi dau seama am luat alta mai mica asemãnãtoare de la dezmembrãri, scria opel astra f pe ea dar nu se potrivește. Mulțumesc.
  • mecaNIK

  • Mesaje scrise: 2,204
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Insignia 2010 confidential
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2007

  • Mesaj Privat
N-am intalnit fulie uzata sa scartaie ,pot fi deformate si dau vibratie in curea in rest singura problema este uzura pe lateralele curelei asta face sa se tot intinda in nestire dar fara rezultat. Parerea mea este sa schimbi cureaua sa te asiguri ca ea calca pe laterale,din poza se vede ca lateralele sunt uzate si lucioase intra in contact cu ceva uleios,sau s-a folosit spray de curele, (este fara rezultat,bani dati aiurea),ori incinsa si arsa.Fulia se demonteaza eu le sablam suprafetele unde calca cureaua sau se smirgheluiesc doar cat sa matuiasca suprafetele schimbata cureaua,vazut sa nu ajunga pe ea,ulei,antigel,apa etc si intinsa corect,se rezolva problema.Acest sistem este folosit doar la camioane si vehicule utilitare 4x4 pentru ca evacueaza repede mizeria in rest in timp cureaua se uzeaza pe laterale intra in interior si cand ajunge sa calce pe interiorul curelei nu pe laterale poti intinde oricat ca tot scartaie ,se rezolva doar prin inlocuirea curelei cu una noua de calitate si tensionata corect.
Skip ads

  • RMariaGotia

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2021

  • Mesaj Privat
Mersi pt rãspuns. Practic șanțul fuliei pe care calcã cureaua s-a lãrgit și suiera din timp în timp, mai ales când reduci din treapta superioara în inferioara. Dacã schimb cureaua, va merge ok un timp pana uzeazã și cureaua. Negãsind piesa, ma gândeam la o soluție gem umplutura de sudura și rectificat iar la parametrii. Preferam o piesa noua.
  • RMariaGotia

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2021

  • Mesaj Privat
Practic șanțul fuliei este în forma de u în loc de v
  • RMariaGotia

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2021

  • Mesaj Privat
Pana la urma dacã nu gãsesc piesa, o sa schimb cureaua, cât o tine, și tot asa, oricum fiind cea mai ieftina soluție. Și da, am dat pe curea cu spray, dar e doar de moment, adevãrat, nu are efect. Mulțumesc din nou.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra F

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR