Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum
  • CMariusT

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Vrancea
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mar 2017

  • Mesaj Privat
Vã deranjez iar.
Sã înțeleg cã la modelele din 2005 navigatia și ecranul din bord este color sau doar la unele?
Am vãzut și cu douã esapamente ( stânga - dreapta ) la 1.9 este?
Asta e modelul de care spuneti cu ecran color și mai lat
Sus in plafonierã ce e acolo? Locașurile alea.
https://www.olx.ro/m/108303332 ?
Skip ads

  • arachnid

  • Mesaje scrise: 391
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Vectra 2006 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Incepand cu anul 2005, pe Vectra c si Signum (care de fapt e un vectra c mai scurt) s-au inlocuit motoarele diesel 2,0 dti 101 cp si 2,2 dti cu motoare de generatie mai noua, 1,9 cdti (injectie prin rampa comuna) de conceptie Fiat, performate si economice. Doar sistemul turbo si evacuarea sunt conceptie GM. Odata cu noile motoare, incepand cu noiembrie 2005, s-a facut si un facelift in partea din fata si totodata au adus o serie imbunatatiri din punct de vedere electronic printre care sistemul informatic full canbus si au adaugat un ecran CID mai mare (color).
Din ce stiu eu, evacuarea standard are o singura teava . Cele cu doua tevi la evacuare, sunt modificari aduse de proprietari , cica sa dea mai bine la look, ori sa se auda in cartier cand circuli cu masina. Laughing
Deci nu exista nicio legatura intre nr. de tevi pe evacuare si celelalte dotari ale masinii.
Masina din reclama este dotata cu ecran CID si navigatie CD70Navi. In plafoniera ar trebui sa fie consola de iluminat interior si locasul pentru ochelari.
  • CMariusT

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Vrancea
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mar 2017

  • Mesaj Privat
Mulțumesc.
Mai bine mai aștept sã iau 1.9 cdti.
La Vectra c nu îmi place spatele.
Pânã la urmã tot în România le gãsesc , Dupa cum am vãzut pe autoscout in austria sunt puține la vânzare motorizarea asta și în Germania e greu sa ajung + o cãruțã de km.
Ne auzim o sã țin legãtura cu forumul.
  • arachnid

  • Mesaje scrise: 391
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Vectra 2006 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Toate cele bune! Succes!
Skip ads

  • signum 2005

  • Mesaje scrise: 58
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH,
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Nov 2016

  • Mesaj Privat
Ai primit ms. Cu nr arachid?
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
arachnid a scris:Incepand cu anul 2005, pe Vectra c si Signum (care de fapt e un vectra c mai scurt) s-au inlocuit motoarele diesel 2,0 dti 101 cp si 2,2 dti cu motoare de generatie mai noua, 1,9 cdti (injectie prin rampa comuna) de conceptie Fiat, performate si economice. Doar sistemul turbo si evacuarea sunt conceptie GM. Odata cu noile motoare, incepand cu noiembrie 2005, s-a facut si un facelift in partea din fata si totodata au adus o serie imbunatatiri din punct de vedere electronic printre care sistemul informatic full canbus si au adaugat un ecran CID mai mare (color).
Din ce stiu eu, evacuarea standard are o singura teava . Cele cu doua tevi la evacuare, sunt modificari aduse de proprietari , cica sa dea mai bine la look, ori sa se auda in cartier cand circuli cu masina. Laughing
Deci nu exista nicio legatura intre nr. de tevi pe evacuare si celelalte dotari ale masinii.
Masina din reclama este dotata cu ecran CID si navigatie CD70Navi. In plafoniera ar trebui sa fie consola de iluminat interior si locasul pentru ochelari.
mici corectii:
signum-ul e mai lung cu 4 cm mai lung decat vectra c berlina. practic este un break scurtat, distanta dintre punti la signum este aceasi ca la break, rezultand un spatiu interior mai mare pentru pasagerii din spate. detaliile despre locurile din spate sunt alta chestiune...
https://en.wikipedia.org/wik...2.E2.80.932008.29
https://en.wikipedia.org/wiki/Opel_Signum

motoarele 1.9 cdti (120 si 150 cp, varianta de 101 cp nu a fost pusa pe vectra c) + full canbus au fost introduse inca din septembrie 2004 (adica inainte de facelift).
facelift-ul a fost la 1 an si ceva dupa ce a aparut generatia noua de motoare si full can-bus.
teoretic nu a iesit nici o masina cu motor 1.9 si evacuare duala si cred ca toate care au aceste motorizari si au evacuare cu 2 tevi au fost puse dupa ce masina a iesit din fabrica...

la signum din cate am vazut eu pe centru exista vreo cateva (eu am numarat 5) locuri de depozitare (daca masina nu are trapa)
https://preview.netcarshow.c...-2003-1600-17.jpg
  • CMariusT

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Vrancea
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mar 2017

  • Mesaj Privat
Mulțumesc pentru detalii.
Am mai rãscolit internetul + clipuri pe yt și ai dreptate cu trapa și locașurile alea.
2 țevi eșapament sunt pe motoarele 2.0 cu turbo. Ce-l puțin așa am gãsit în anunțurile din strãinãtate.
Pentru mine tot 1.9 CDTi 2005 rãmâne pentru cã are navigația color și altã generație la motor.
  • signum 2005

  • Mesaje scrise: 58
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH,
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Nov 2016

  • Mesaj Privat
Nu uota de 150 cp fac diferenta intre cel cu 120 cp
Skip ads

  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
merge si ala de 120 cp destul de bine...
la ce drumuri nu avem noi in romania si 120 cp sunt degeaba...
  • signum 2005

  • Mesaje scrise: 58
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH,
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Nov 2016

  • Mesaj Privat
Stiu...zic doar din prima ca ajuta ceva putere la depasiri...😇😇😇
  • signum 2005

  • Mesaje scrise: 58
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH,
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Nov 2016

  • Mesaj Privat
Stiu...zic doar din prima ca ajuta ceva putere la depasiri...😇😇😇 nici eu nu sunt vitezoman. Dar la am avut un 407 de 110 cp si era cam puturos ma gandeam de doua ori la depasiri...la nervosul opel se preteaza bine in depasiri. In rest incerc sa merg cat se poate de legal. Drumurile nu ne lasa😂😂😂😂
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Eu am z19dt si nu am avut pana acum nici o emotie in depasiri...
Mi se pare ok pentru o masina de gabaritul vectrei c sau signum-ului...
Skip ads

  • arachnid

  • Mesaje scrise: 391
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Vectra 2006 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Oct 2010

  • Mesaj Privat
signum 2005 a scris:Ai primit ms. Cu nr arachid?

Da am primit!. Cand voi reveni in Focsani ne vom putea intalni.
  • arachnid

  • Mesaje scrise: 391
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Vectra 2006 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Oct 2010

  • Mesaj Privat
jgyprime a scris:
arachnid a scris:Incepand cu anul 2005, pe Vectra c si Signum (care de fapt e un vectra c mai scurt) s-au inlocuit motoarele diesel 2,0 dti 101 cp si 2,2 dti cu motoare de generatie mai noua, 1,9 cdti (injectie prin rampa comuna) de conceptie Fiat, performate si economice. Doar sistemul turbo si evacuarea sunt conceptie GM. Odata cu noile motoare, incepand cu noiembrie 2005, s-a facut si un facelift in partea din fata si totodata au adus o serie imbunatatiri din punct de vedere electronic printre care sistemul informatic full canbus si au adaugat un ecran CID mai mare (color).
Din ce stiu eu, evacuarea standard are o singura teava . Cele cu doua tevi la evacuare, sunt modificari aduse de proprietari , cica sa dea mai bine la look, ori sa se auda in cartier cand circuli cu masina. Laughing
Deci nu exista nicio legatura intre nr. de tevi pe evacuare si celelalte dotari ale masinii.
Masina din reclama este dotata cu ecran CID si navigatie CD70Navi. In plafoniera ar trebui sa fie consola de iluminat interior si locasul pentru ochelari.
mici corectii:
signum-ul e mai lung cu 4 cm mai lung decat vectra c berlina. practic este un break scurtat, distanta dintre punti la signum este aceasi ca la break, rezultand un spatiu interior mai mare pentru pasagerii din spate. detaliile despre locurile din spate sunt alta chestiune...
https://en.wikipedia.org/wik...2.E2.80.932008.29
https://en.wikipedia.org/wiki/Opel_Signum

motoarele 1.9 cdti (120 si 150 cp, varianta de 101 cp nu a fost pusa pe vectra c) + full canbus au fost introduse inca din septembrie 2004 (adica inainte de facelift).
facelift-ul a fost la 1 an si ceva dupa ce a aparut generatia noua de motoare si full can-bus.
teoretic nu a iesit nici o masina cu motor 1.9 si evacuare duala si cred ca toate care au aceste motorizari si au evacuare cu 2 tevi au fost puse dupa ce masina a iesit din fabrica...

la signum din cate am vazut eu pe centru exista vreo cateva (eu am numarat 5) locuri de depozitare (daca masina nu are trapa)
https://preview.netcarshow.c...-2003-1600-17.jpg

Ai dreptate! La Vectra C Caravan ma referisem nu la Berlina, dar am omis sa scriu.> Signum este de fapt un Vectra c Caravan mai scurt, la care bancheta spate e inlocuita cu 2 scaune. Eu unul, intre cele doua prefer Vectra C Caravan , atat pentru spatiul mult mai mare cat si pentru confortul dat de bancheta, pentru copii.care pot dormi in voie pe ea, in timp ce scaunele spate de la Signum nu le ar oferi acelasi confort. In plus, pe bancheta incap Wink lejer si confortabil 3 persoane adulte, ceea ce nu pot spune despre cele 2 scaune de la Signum. Wink
Referitor la anul aparitiei noilor motorizari 1,9 cdti la Opel, este clar ca s-a pus si pe masini ante facelift, dar eu unul nu am intalnit vectra c ori signum din anul 2004 cu asemenea motorizari. Toate, fie ante facelift fie facelift, erau dupa 2005... Oricum cred ca userul Signum 2005 a inteles despre ce este vorba.
In ce priveste locurile de depozitare ori trapa din plafon, acestea pot exista atat la vectra c cat si la signum, in functie de motorizari. La 1,9 cdti de regula in plafon este doar consola de lumini si spatiul pentru okelari. La motoarele 3,0 cdti V6 ori 2,8 i (OpelPerformaneCar) pot exista mai multe. Toate cele bune!
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
masina mea este fabricata in septembrie 2004 si are z19dt.
Masina mea este FULL CAN-bus, inca are cd30 si inainte sa vina la mine a avut bid (bid se gaseste doar la full can) iar acum are GID...
Este printre primele masini full canbus cu motorizare de 1.9.
Spatiile de depozitare din plafon mai mult de 1 sunt doar la signum.
pe vectra c nu am vazut pana acum acele spatii de depozitare ca in poza de mai jos:

  • arachnid

  • Mesaje scrise: 391
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Vectra 2006 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Ok atunci! Esti exceptia care confirma...
Dupa cum arata si poza este vorba despre un motor 3,0 V6 nu de 1,9 cdti. Eu am vazut si pe Vectra C si pe Zafira B, ambele OPC, aceleasi spatii de depozitare ca la Signum ul din poza.
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
ma rog, cum crezi tu, insa iti garantez ca masina mea nu e exceptia care confirma regula...
nu exista nici o regula, a fost 1 an in care pe vectra c pre facelift s-a pus 1.9 cdti si au fost full canbus... din care in 2004 au fost doar 4 luni (septembrie-decembrie) iar neamtul "ponteaza" toate masinile de dupa septembrie 2004 ca fiind 2005...
ce e drept sunt mai putine comparativ cu cele facelift produuse intre 2005 si 2009...
  • arachnid

  • Mesaje scrise: 391
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Vectra 2006 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Oct 2010

  • Mesaj Privat
daca neamtul le ponteaza asa, inseamna ca si a ta este 2005! Confused Laughing
In fine... e mai putin important asta.
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
neamtul zice una, cum ca masina mea e 2005.
romanul zice alta, cum ca masina mea e 2004.
eu pe cine sa cred?
  • arachnid

  • Mesaje scrise: 391
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Vectra 2006 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Ce an scrie in certificat?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR