Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira C Tourer
  • Tibicsrb

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Arad
  • Masina: Zafira Tourer 2012 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2016

  • Mesaj Privat
radu mirza a scris:Aș vrea sã pun kit de led pentru faruri, ce modele sau mãrci de calitate știți sau puteți sã-mi recomandați? Mersi.


am cautat o gramada pe google, nu am gasit becuri compatibile LED pentru asta..in afara de Philips HIR2 nu am gasit ca s-ar potrivi altceva. aceasi situatie am si eu....astept acum raspuns de la autolux daca au o solutie. poate e un alt tip de bec compatibil cu soclu HIR2.

daca gasesti posteaza aici sa stim si noi Smile.
Skip ads

  • florintrif

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Germania
  • Masina: Zafira Tourer 2012
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Dec 2016

  • Mesaj Privat
Buna,
Am cumparat si eu o zafira Tourer 2012 luna a 7, motor de 2.0 130 HP un pic peste 200.000Km, in momentul cumparari.
Faruri zi led , navi, clima, oglinzi heliomate, lumini viraj, varianta cu 5 locuri si alte dotari.
Masina a fost verificata la service inainte de cumparare si nu au gasit probleme mari, doar anvelopele de pe fata erau uzate excesiv trebuia sa le schimb, DPF era la 30% si am o zgarietura pe partea din dreapta usa sofer, sub maner, dar nu este sesizabila.
Masina am luat-o din Germania si o folosesc tot aici.
De acasa la munca am 30Km si trec prin toate regimurile de viteze de la 30Km la 100Km pe acest drum am un consum indicat in bord de 6%. aceasta din luna Iulie pana acum in decembrie. Vitezele le schimb pe 2500-3000 ture.
Am facut 4 drumuri DE-RO si nu am avut deloc probleme, pe germania am navigat si cu 220Km si avea o stabilitate foarte buna.
Pe o distanta de aproximativ 400km acasa Germania > granita Austria am navigat cu viteze excesive si pe o foarte mare distanta peste 160km pana la 220km si am alimentat la primul peco de la granita si am calculat un consum de 7%
Acum masina are 220.000Km. Singura problema intampinata recent este uleiul din cutia de viteze care trebuie schimbat, la sub -5 grade nu mai pot sa scot din viteza in care ramana masina sun nu intra in viteze pana se incalzeste.

Sunt foarte multumit de masina.
  • Cristian Negru

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Zafira Tourer 2012
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Feb 2017

  • Mesaj Privat
Salutare, tuturor. Dupã un Opel Astra 2001 1.6 benzinã si un Opel Zafira 1.9 2006 diesel, de anul trecut, din varã, sunt posesorul unui Opel Zafira Tourer 2012, 2.0 diesel, 165 cp, cutie automatã. Am hotãrât sã merg tot pe Opel, cu bune, cu rele.
Autoturismul l-am cumparat second din Germania, de la un dealer serios de masini (recomand - Auto Expo Fernwald). Autoturismul avea 141.000 km (carte service, istoric), iar acum are 158.000 km.
Masina se comportã foarte bine, însã cei 165 cp nu se simt pe modul automat. Astfel cã, pentru plãcerea de a conduce, folosesc modul manual în afara localitãtilor, iar în oras si pe autostradã las pe automat. Se comportã foarte bine, ai putere în orice moment. Se simte cuplul foarte bun.
Mã deranjeazã putin consumul în localitate, 11,5 - 12 litri (real).
Are foarte multe dotãri, iar materialele folosite sunt de bunã calitate. Au rezolvat si problema stalpului din laterala parbrizului, care era un real pericol la modelul vechi, afecta foarte mult vizibilitatea.
În rest, cred cã am fãcut o alegere bunã.

O singurã întrebare am: când comut schimbatorul de viteze pe "D" cutia smuceste putin, se aude ca o loviturã. A mai pãtit cineva chestia asta?

Multumesc!
  • Tibicsrb

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Arad
  • Masina: Zafira Tourer 2012 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2016

  • Mesaj Privat
nu-i cam mare consumul, chiar si pt cutie automata? eu am 2.0 130cp consum oras 7.5-7.6%, cutie manuala 6 trepte.
Skip ads

  • RaduRek

  • Mesaje scrise: 437
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira Tourer 2013 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Va salut si bun gasit, pasionati de Zafira C.

As vrea sa faca a 4 achizitie OPEL si ma gandeam la o Zafira C. Actual am o Astra J CDTI 1.7/92kw(cumparata de noua de la Radacini in 2011) model Cosmo. Sincer mi s-a cam pus pata pe zafira... dar masina noua nu cred ca mai imi cumpar.
Am vazut pana azi 2 masini racolate de pe situ-rile de spaecialitate (care corespund micilor mele pretentii si bugetului) de care nu sunt prea multumit, prima in ciuda dotarilor extra era lesinata rau la mers...iar a doua(inmatriculata in romania de cateva luni) era o cocina, dar se comporta ceva mai bine la tractiune(asemanator cu Astra mea de 125cp).
Va las link-urile sa judecati si voi, daca aveti timp si chef.
1
2
Ulterior am gasit ceva mai ieftin care urmeaza sa o vizionez.
3
Ma gandesc ca pana la 10 000 € cat as vrea sa aloc acestei masini sa ii rezolv cateva chestii de prima necesitate...distributie, debitmetru, filtru de particule, revizie frana, clima, cutie de viteza.

Va multumesc pentru orice parere, sfat, indrumare.
  • liberlamare

  • Mesaje scrise: 3,539
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Zafira 2006 1.9 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2007

  • Mesaj Privat
ca si culoare imi place numarul 2
  • RaduRek

  • Mesaje scrise: 437
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira Tourer 2013 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Multumesc de parere. Este printre nominalizate dar prefer culoarea nr. 3, pentru ca am avut o corsa D(2010) neagra si mare problema la oras in praful citadin.
Deci ma intereseaza ca masina sa aibe:
1.Culoare deschisa metalizata.
2.Cutie de viteza manuala.
3.Frana de mana electrica, obligatoriu ! (care este extram de utila la oras).
4.Lumini/stergatoare automate.
5.Geamuri electrice fata/spate.
6.Sistemul audio cu navi(pentru ca din ce am observat la masinile vizionate genereaza un sunet extrem de placut, comparativ cu sunetul de pe Astra J).
7.Xenon( nu neparat AFL) pentru ca am pe Astra J si nu e mare branza. Inclusiv schimbarea automata faza lunga cu scurta...e doar o chestie de luat banii.
8.Senzori parcare fata/spate nu neaparat cu camera video.
  • Tibicsrb

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Arad
  • Masina: Zafira Tourer 2012 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2016

  • Mesaj Privat
florintrif a scris:Buna,
Acum masina are 220.000Km. Singura problema intampinata recent este uleiul din cutia de viteze care trebuie schimbat, la sub -5 grade nu mai pot sa scot din viteza in care ramana masina sun nu intra in viteze pana se incalzeste.

Sunt foarte multumit de masina.


salut ai rezolvat ceva cu problema cutiei de viteze la temperaturi sacazute?

am si eu aceasi problema, la 0-5 greade agata sau nu intra din prima in R sau 1-a... am fost la Opel si au spus ca ar fi problema de la parghiile dintre schimbator si cutie de viteze. kitul costa mult si muulte ore de munca sa il inlocuiasca - implicita manopera multa, platita la ora. de ulei in cutie nu au pomenit deloc.

nu am schimbat nimic deocamdata.
Skip ads

  • ska

  • Mesaje scrise: 847
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2015 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Desi nu se zice, uleiul in cutia automata se recoamanda a fi schimbat odata la 60-80.000km, chiar daca opel spune ca e "lifetime"...
  • CORBU

  • Mesaje scrise: 1,670
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira Tourer 2015 b16dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Radu rek la nr 3 ...pielea de la interior este foarte proasta ...asa am si eu ...si culmea 2015 si e deja varza ..crapaturi si belituri sa te uiti bine la plasticul de langa sezutul scaunului sofer sa nu fie crãpat ...crapa destul de repede ! eu am culoarea nr 2 si ma impac bine cu ea . Cm mic pretul oricum !
  • RaduRek

  • Mesaje scrise: 437
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira Tourer 2013 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Nr. 2 e mai full, iar tapiseria e total din piele(centru perforata si nu foarte uzata). Interesant ca are suport de biciclete original. Totusi ca si culoare prefer 3-ul, Asa am si astra J-ul, silver lake. Daca o lasa la 9000€ o iau, pentru ca nici la asta nu e facut nimic la mecanica si chiar frana tine jos si e cam moale fata de cum ar trebui sa functioneze corect. Ca idee cred ca interiorul trebuie bagat in el minim 100€ pt. curatat si aranjat.
Nr. 3 e mai ieftin deoarece cam sta de 2 luni cu ea pe la vanzari si nimic. Nu are AFL sau xenon din ce vad eu pe acolo si nici vanzatorul nu prea stie din conversatiile mele cu el Smile. trebuie sa ma deplasez la Videle sa studiez personal masina.
Oricum am platit 37 lei la Inspector auto ca sa ii aflu istoricul pana la aducerea in tara.
Sumar Istoricul arata astfel:
220 450Km. reali si reparatii de aprox. 2500€ pana la aducerea in tara.
Am primit si 35 de poze cu avariile dinaintea reconditionarii...mici zgarieturi pe caroserie si zone de uzura pe interior, inclusiv cu plasticul spart de la scaun si zona aceea crapata pe piele. Par ca in pozele finale nu mai apar sau nu se vad in poze. Anyway nu dau mai mult de 8000€ pe ea...ca apoi sa o refac linistit pe unde ar avea probleme.
Pentru doritori atasez raportul generat de Inspector.
Raport Masina
  • CORBU

  • Mesaje scrise: 1,670
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira Tourer 2015 b16dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2006

  • Mesaj Privat
nr 3 nu are xenon ..are halogen hir2 ...si se vade si in pozele de pe autovit crapatura de la scaun si uzura acestuia
Nr 2 pare ok la interior si fara uzura .. iar suportul de biciclete face toti banii ...eu mi am dorit dar la momentul respectiv nu erau masini la vanzare cu suport
Skip ads

  • RaduRek

  • Mesaje scrise: 437
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira Tourer 2013 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Si face cu acelas bec faza scurta/lunga...ca nu ma pricep la halogene. Are un motoras pe acolo ?...Banuiesc ca se poate pune un xenon... Ai idee. corbu. daylightul e cu bec sau cu led ? eu nu pot sa imi dau seama ce e cu farul acela..dar functie Auto are pe comutator.
Nr. 2 e cam intepat proprietarul...zice ca masina lui e prea unicata...cu toate ca daca o studiezi mai aproape...are tot felul de mici busituri. Anyway eu zic ca i-am oferit corect 9000, sigur ma mai costa 1000 pana o fac MASINA.


Ultima modificare facuta de RaduRek la Mie 19 Apr, 2017 3:33 pm
  • CORBU

  • Mesaje scrise: 1,670
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira Tourer 2015 b16dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2006

  • Mesaj Privat
hir 2 este un super halogen care ajunge la prestatia de 70% dintr un xenon ...este un singur bec pentru ambele faze ....iar DRL ul este un bec galben obosit care trebuie eliminat si pus fie un bec alb sau led .. functioneaza pe auto fara probleme ...schimba fazele auto ..etc..!
spor la negociat !
  • CORBU

  • Mesaje scrise: 1,670
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira Tourer 2015 b16dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Masina nr 2 are tetiera sofer inclinata ...Tetierele active În cazul unui impact din spate, partea frontalã a tetierelor active se înclinã uºor spre înainte. Capul este sprijinit astfel încât riscul de traumatism cervical sã fie redus. Notã Accesoriile aprobate pot fi ataºate numai dacã scaunul nu este utilizat în acel moment. sa fi avut incident?
  • RaduRek

  • Mesaje scrise: 437
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira Tourer 2013 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Multumesc de observatie, corbu, poate asa este reglata, tetiera la nr.2, asa am si eu la astra - reglabila.(nu am observat asta la vizionare) Intradevar masina nr.2 are si o mica lovitura frontala cu suport de far rupt si grila sparta, semne pe bara si un pic pe capota, ce nu se vede in poze.
Ieri pe seara am fost si la nr. 3 la care am studiat mai mult si mers cu masina in teste. avand experienta celor doua anterioara. In general parere buna pentru banii ceruti, aproape ma hotarasem sa o cumpar, dar nu am obtinut reducerea convenabila mie(8000, doar 8300 acceptase tipul). Totul era functional si "curat' dar cu semne pronuntate de uzura, tapiteria si plasticul scaunului rupt, volanul si butonul de volum al consolei audio foarte uzate, Farurile hir2 ineficiente. Motorul arata, mergea si suna cel mai bine Smile, ultima revizie pe cartea tehnica la 90.000k.
Intradevar farurile hir2 sunt cam "oarbe" la modelul nr3 , mi s-au parut lupele chiar un pic matuite, aburite, incetosate, Totusi cred ca s-ar putea eficientiza cu un hid sau led. Am observat si topicul vostru aici despre hir 2.
Din fericire sau nu trebuie sa intre in schema si varianta Nr. 4 care sper sa o vizionez in weekend, daca mai este valabila, o sa sun azi. Nu este chiar culoarea mea preferata, dar ma tenteaza parbrizul/acoperisul panoramic si cele doua locuri suplimentare... si vad ca e destul de accesorizata. afl, frana electrica, avertizor unghi mort, navi, 4 geamuri electrice, tapiteria destul de ok, scaune reglabile, km "putini" Mad... sa vedem
  • CORBU

  • Mesaje scrise: 1,670
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira Tourer 2015 b16dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2006

  • Mesaj Privat
De la nenea asta mi am luat eu masina ...nea Ion ..aduce din Franta ..le spala bine ..le cumpara gume noi ,face RAR ul si apoi zice sa ii mai iese mare lucru la capac ....eu mai mult de 300 €nu am putut scoate de la el ....dar mi s a pãrut o persoana Ok !
  • RaduRek

  • Mesaje scrise: 437
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira Tourer 2013 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Smile O sa fim frati daca o da domnul... am vb. cu el si masina este disponibila, chiar inpatriculata RO, din "gresala", iar pretul nu este discutabil din motivul acesta, Din nefericire/fericire la asta nu i-a facut nimic de cand a adus-o, dar are convingerea ca s-au schimbat discurile de frana si placutele de "fostul proprietar"... de ce oare le-o fi schimbat ? si nu i-a schimbat distributia care este mai importanta, parerea mea... In concluzie sunt cam mari diferente intre descrierea masinii pe pagina si realitate Sad... lipsesc cam multe dotari fata de descriere(side asist, lane asist, tire preasure asist)...nu stiu daca ma duc sa o si vad pt ca e mai mult neagra decat gri... zice el. Totusi am obtinut vin-ul si o sa ma risc iar cu 37 lei sa aflu povestea ei.
Ce navi ai tu, corbu? ca asta are navi 600 si la ce am intalnit pana acum numai navi 900 aveau, cu camera marchalier.


Ultima modificare facuta de RaduRek la Joi 20 Apr, 2017 9:58 am
  • CORBU

  • Mesaje scrise: 1,670
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira Tourer 2015 b16dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Eu am Navi 950 europe...harti destul de detaliate pana in capãtul rusiei +camera fara linii de ghidaj . Eu dupa ce am cumpãrat masina ...ma suna si spune ca vrea sa se destãinuie...pentru ca nu mi a spus un lucru important ...si daca mi ar fi spus nu as mai fi cumpãrat masina ..anume ca schimbase ambreiajul ...nu de asta cred ca imi tinea mortis la pret ! Ulterior mi a arata prin poze ce a schimbat ! . ..pune-l sa ti dea poze cu masina ....pe mail ....
  • CORBU

  • Mesaje scrise: 1,670
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira Tourer 2015 b16dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Poti sa ne arati si noua Vin ul la nr 4?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira C Tourer

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR