Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira C Tourer
  • RaduRek

  • Mesaje scrise: 437
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira Tourer 2013 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Azi am executat primele verificari mai ample si corectiile necesare la noua mea achizitie Zafira Tourer Innovations, cumparata second la 158.000 km. (masina rulata in Germania).
Am inceput cu verificari mai la indemana si anume: roti, jante, sistem de franare, geometrie, toate platite pe linii de testare. Nu au fost probleme majore, doar la unghiul de fuga o mica abatere, 1 grad pe roata din dreapta mai deschis, s-a corectat. Tragea fff putin dreapta masina, se simtea mai mult la viteze mari pe autostrada.
Am inlocuit filtru de: Aer, Polen, combustibil. Am igenizat instalatia AC cu niste spray-uri si mi se pare destul de eficient rezultatul.
Tapiseria deasemenea igenizata.
Azi am avut prima programare intr-un service mai serios pentru inlocuirea oringului pompei de ulei, vedeti rezultatul in poze, Shocked
In timpul ramas am verificat ansamblul timoneriei, care mi se parea greoaie si imprecisa la schimbarea vitezelor, deasemenea si aici am gasit piese cu uzura mare. Am improvizat doua bucse la capatul cablurilor(spre motor) deoarece nu se gasesc de cumparat separat de cabluri si costa Shocked 800 lei. S-a rezolvat profesional, cu niste furtun de cauciuc Razz
In final am facut o reumplere/schimbare a agentului din instalatia de climatizare. rezultat: 3,3 °C la gura de ventilare.
Maine e planificata schimbarea distributiei...sa vedem ce bube gasesc si pe acolo.

Oring pompa ulei.


Bucsa timonerie.. de 800 lei Embarassed


Skip ads

  • CORBU

  • Mesaje scrise: 1,670
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira Tourer 2015 b16dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Ai fãcut o treaba excelenta ....macar ai scãpat de o grija in plus cu garnitura si cred ca ma duc si eu sa verific A.c ul ...mi se pare ca nu prea baga rece . in rest cum te intelegi cu zafira?
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,414
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Acum ce ai vrea de la o masina SH?
Eu nu cunosc pe nimeni care sa vanda o masina buna.
  • RaduRek

  • Mesaje scrise: 437
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira Tourer 2013 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Nu stiu daca e aceeasi situatie si la 1.6 cu oring-ul de la pompa/sorbul de ulei.
Acum am terminat cu distribuția ºi ultimele verificari. Merge ceas maºina si parerea expertilor mecanici in legatura cu alte subansamble e foarte pozitiva Smile.
Îmi place la maxim masina. Nu simte orasul deloc... Pozitia de condus e foarte confortabila, vizibilitatea, stabilitatea si rulajul, franele si etajarea cutiei de viteza, foarte potente in primele trepte, exact ce trebuie la oras Smile... Am observat ca devine mai silentioasa odata cu cresterea vitezei. E foarte manevrabila Iar in trafic "destul" de vizibila, se cam da lumea(masinile) din calea ei, asta cred ca este meritul inaltimii peste medie. Deci pare un autovehicol "de temut" Smile ...ce sa zic, nu prea ma mai dau jos din ea de vreo saptamana Smile
Urmeaza schimbarea culorii si tuningul la 200CP...de ala sunt curios, si tare as vrea sa se poata face selectiv pt ca am buton Sport si Tour. Mai revin eu cat de curand si cu alte impresii.


Ultima modificare facuta de RaduRek la Joi 04 Mai, 2017 1:51 pm
Skip ads

  • CORBU

  • Mesaje scrise: 1,670
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira Tourer 2015 b16dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2006

  • Mesaj Privat
1.6 e construit cu totul diferit . Nu sunt probleme ..la distribuție... Astept sa o apuce zanganeala. I am curatat de curând Egr ul si clapeta ..dar erau putin afumate ..intr o ora am executat interventia!
  • RaduRek

  • Mesaje scrise: 437
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira Tourer 2013 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Dec 2010

  • Mesaj Privat
cangri a scris:Acum ce ai vrea de la o masina SH?
Eu nu cunosc pe nimeni care sa vanda o masina buna.


Vrei sa zici buna 100%, cred....
  • RaduRek

  • Mesaje scrise: 437
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira Tourer 2013 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Ulei cutie de viteza extras din cutia F40
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
urat de tot.. foloseste numai original GM acum cand pui uleiul nou.
  • RaduRek

  • Mesaje scrise: 437
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira Tourer 2013 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Asa am facut. Am pus din cel rosu GM. E mare diferenta. Deci cu asta galben a venit din Germania. No coment.
  • ska

  • Mesaje scrise: 847
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2015 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2008

  • Mesaj Privat
La 160.000km cum ai fi vrut sa arate uleiul? Very Happy
  • RaduRek

  • Mesaje scrise: 437
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira Tourer 2013 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Mai am de schimbat lichidul de la frana de servici...nici asta nu îmi place cum presteaza.
  • Armanu

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Germania
  • Masina: Zafira Tourer 2012
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2016

  • Mesaj Privat
CORBU a scris:I am curatat de curând Egr ul si clapeta ..dar erau putin afumate ..intr o ora am executat interventia!

Salut Corbu,
Masina mea are 204.000km si chiar ma gandeam ca are nevoie de un refresh. Nu ma pricep la mecanica, asa ca o duc la un service sa-i curete EGR-ul.
Ce consideri ca ar mai fi necesar sa curãț la ea avand kilometrii ãștia si bãtrânã de 10 ani? Turbina?

Andrei
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira C Tourer

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR